HPV16 ve CİN1

oybenneregidemm

Guru
Kayıtlı Üye
22 Temmuz 2014
8
7
Merhaba arkadaşlar,

Hastalıkta birinin sürecine tanık olmak, kendinden başkalarının da aynı süreci yaşıyor olduğunu bilmek insanı biraz olsun rahatlatıyor. Bu yazıyı hem size ışık olsun hem kendime motivasyon olsun diyerek yazıyorum.

Öncelikle vajinamda siğil görmem üzerine doktora gittim. 15 Ağustos 2023'te smear testim temiz geldi. 22 mart 2023'te hpv-16 testim pozitif geldi. Açıkcası vajinamda siğil yaptığı için yüksek riskli bir siğil beklemiyordum ve rahattım fakat öyle olmadı. Daha sonra jinekolojik onkolojiye yönlendirildim. 1 temmuz 2024'te kolposkopi oldum aynı anda biyopsi de yapıldı. 2 hafta sonra testim cıktı ve

Sonuclarım:
1- ENDOSERVİKAL KANAL, KÜRETAJ:
- ENDOSERVİKAL EPİTEL FRAGMANLARI
2- SERVİKS, SAAT 6 HİZASI, KOLPOSKOPİK BİOPSİ:
- LOW GRADE SKUAMÖZ İNTRAEPİTELYAL LEZYON (CİN 1)
3-SERVİKS, SAAT 11 HİZASI, KOLPOSKOPİK BİOPSİ:
- KOİLOSİTİK ATİPİ İÇEREN YÜZEYEL EPİTEL FRAGMANI

Kısacası, CIN1 cıktı. Doktorum 6 ay takip önerdi. İlaç ve takviye sorduğumda gerileyeceğini söyledi. Tabi ben tatmin olmadım. Çünkü bu hastalığın gerileyebilme ihtimali kadar ilerleyebilme ihtimali de var.
Daha sonra ben bilimsel makaleler ve forumlardan okumalar yaptım. Daha önce bu hastalığı geçirmiş insanların tüm yazılarını okudum. Ve kendime söyle bir plan hazırladım.

Dikkat edilmesi gerekenler:
  • 3 ay sonra smear testi vereceğim. Smear çok önemli.
  • Jilet/ Ağda kullanma.
  • Korunmasız ilişkiden kaçın.
  • Toplu alan tuvaletleri kullanma.

* En önemli şeyin moral oldugunu bilerek, stresi azaltıp ve pozitif düşüneceğim. Meditasyon yapacağım.

* Düzenli olarak haftada 3 gün spor yapacağım.

* Beslenmemde her öğünde çeşitli besin gruplarını içeren dengeli bir diyet izleyeceğim. (Sebze meyve ağırlıklı bir diyet olmalı.)
Bağışıklığı güçlendiren doğal besinler kullanacağım.
Bunlar: Turunçgiller, kırmızı biber, brokoli, sarımsak, zencefil, ıspanak, yoğurt, badem, zerdeçal, yeşil çay, ayçekirdeği, kefir, balık.

Ayrıca bu hastalıkta D vitamini çok önemli. D vitaminini güney ışığıyla en iyi alırız. Onun haricinde somon, uskumru, ton balığı ya da takviye d vitamini alınmalı.

Çinko da öyle hücre yenilenmesi için çok önemlidir. Kabak çekirdeği, Kırmızı et, Kuzu eti, Deniz ürünleri, Fındık ve badem, Tam tahıllar, Baklagiller, Yoğurt ve süt ürünleri, Ispanak, Mantar alınmalı.

Glutatyon aslında vücudun ürettiği güçlü bir antioksidandır, ancak glutatyon seviyelerini artırmaya yardımcı olabilecek besinler var. Sarımsak, Brokoli, Karnabahar, Lahana, Ispanak, Avokado, Kuşkonmaz, Ceviz, Portakal, greyfurt gibi.
Bu besinleri içeren diyet programı hazırlayacağım.

Bal ve çörek otunu karıştırıp 1 kaşık yiyeceğim. (antioksidan açısından zengin diye bağışıklık sistemi güçlendirmek için)
Her gün 1 kupa aktardan alınmış yeşil çay içeceğim.
Soğan kürü deneyebilirim. Henüz ne işe yaradığını bilmiyorum deneyip güncelleyeceğim.
Şekeri azaltacağım. (Rafine şeker dahil, paketli gıda, dışarıdan yeme vs azaltacağım.)

* Probiyotiklerle bağırsak sağlığımı koruyacağım. (Bağışıklık için çok önemli) Doğal probiyotiklerden olan yoğurt, kefir, lahana turşusu tüketeceğim.

* Günlük olarak 7-9 saat uyuyacağım ve verimli saatlerde uyuyacağım.

* Günde 2 litre su içeceğim.

* Sigara kullanmıyorum fakat alkolü arada kullanıyorum. Alkolü daha aza indireceğim.

* Ben Gardasil 9 aşısı oldum. İlkini nisanda ikincisini temmuzda üçüncü dozunu da ocağın ilk haftasında olacağım. Aşıyı kesinlikle yaptırın. Kaptığınız virüs haricinde en azından diğerlerinden korur.

* Takviye doktor önerisi ile C vitamini, D vitamini ve çinko gibi bağışıklık destekleyici takviyeler alınabilir.

İlaç Tedavisi:
Eğer yakın zamanda kan hemogram ve biyokimya değerlerine baktıracağım. (beyaz kan hücrelerine dikkat) (eksik olan d, b12 vit alacağım)

*Arada bazen siğil çıkıyor. Çıktığı zaman imidara krem kullanacağım.

*Deflajyn Sitrik asit ve sodyumun bir anti-oksidatif kombinasyonu olarak tedavi yöntemi olarak kullanılan DeFlagyn® probiyotik tedavisinde 6 ay sonra, katılımcıların %80,9'unda Pap smear bulgularında (ASC-US, LSIL, ASC-H veya HSIL) bir iyileşme gösterdi. Benzer şekilde, 3 aylık jel uygulamasından sonra vakaların %53'ünde HrHPV virüsü negatifleştiği izlendi [185]

*AHCC takviyesinin, HPV enfeksiyonlarının temizlenmesi için konakçı bağışıklık sistemini destekleme potansiyeline sahip olduğunu ve önemli bir yan etkiye sebep olmadan hastalar tarafından iyi tolere edilebildiğini gösteren çalışmalar bulunmaktadır. AHCC, bağışıklık sistemini destekleyen, kuvvetlendiren ve HPV’ye karşı aktive hale getiren bitkisel bir takviyedir. AHCC (Active Hexose Correlated Compound/ aktif heksoz ilişkili bileşik), alfa-glukan temelli doğal bir maddedir ve shiitake içeren bir mantar sınıfına aittir. Bu çalışmalardan en önemlilerden birisi, Houston, Texas’ta yapılmış (The relationship between the usage of AHCC supplements and HR-HPV infections) ve bu çalışmada AHCC kullanılan grupta, yüksek riskli HPV’nin vücüttan temizlenme oranlarının, AHCC kullanmayan gruba göre 2 kat daha yüksek bulunmuştur.

*Propolis Yapılan iki çalışmada propolis içeren lokal terapinin altı hafta içinde kadınlarda en sık görülen kanser türü olan rahim kanserine neden olabilen insan papilloma virüs (HPV) enfeksiyonunu yok ettiği görülmüştür.

*immunol Ekinezya, Beta Glukan, Propolis, Çinko ve Vitamin C içeriğine sahip.

*b12

*folik asit

*d vit

Kullanacağım ilaç ve takviyeler bunlar. Deflajyn ve AHCC çok çok önemli. Yan taraflarına bilimsel çalışmalarını yazdım.

Biraz pahalılar fakat sağlıktan önemli değil diyerek başlayacağım. Yine güncellemeler yaparım.

İnşallah hepimiz kurtulur, sağlığımıza kavuşuruz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba canım, mesajını okudum. Bende mayısta hpv 73 ve cin1 olduğumu öğrendim. Alkol sigara yok ama düzensiz yemek yiyordum, bağşıklığım yerlerdeydi. İlişkimde 6senedir yokty. Çok kötü oldum ama sonra yenerim deidm. Çok araştırdım, propolis beta glucan, papivir aldım kullandım. Sonra dahiluyeye gidib değerlerime baktırdım magnezyum ve demir yerlerdeydi. Onun tedavisini alıyorum, her gun 2-3 bardak yesilcay demleyip iciyorum. Ev yogurdu yiyorum. Duobalance bv kullaniyorum geceleri bir tane. Papivir daha da kullanmafım. D vitaminim normaldi, haftadabikez kullaniyorum, folik asitim cok yüksekti, duzenli aldım, b12 normaldi onuda herihtimala aliyorum hala. Haftada ucgun spor yapiyorum. Sabahlari iki yumurta zeytin salatalik, domates peynir yiyorum. Su iciyorum 2litre,oglen ve aksam duzgun beslenuyorum, haftafa uckez et ye. Uc ay gecmeden hpv dehasi bir profesorle gorustum. Bana bekle yada lazer yapalım dedi, virus yüküne azaltırız. Böyle evhamlı olucaksan dedi bana. Benimde isim yogun maalesef her hastane muayene cok para oldugu icin ikinci isde calisiyorum.
Ahcc alma, deflagyn alma benden tavsiye.

Doktorda dedi kesinlikle alma, dua edib okuyip uflesem 1-2 sene kalmaz gecer gider dedi, uyku stress yapma sadece dedi bana

ha 3 ay dolmadan gecen hafta gittim, rahim agzima ciplak gozle bakti bende baktim hatta, iki ayri tarafta kucuk beyaz yaragibi bisey. Ben hemen lazer randevusu aldım ama burda bir arkadasda bizle ayni durumda bekle dedi, sonra bikac kisiden de sordum bekle dedi. Ben kasima kadar beklicem kasimda 6ay olcak gerilerse cok iyi ayniysa lazer yaptircam

Ne güzel bir düzen oturtmuşsunuz. Ben de suan tam olarak onu yapmaya çalışıyorum. Papiviri duydum fakat bu ilaçlar bittikten sonra deneyebilirim. Bence de lazer için beklemelisiniz. Amin inşallah atlatırız. Tabi haberleşebiliriz. Ben durumları guncelleyeceğim. Açıkcası smear testim temiz olmasına rağmen 8 ayda cin1 seviyesine geldi. Bu yüzden işimi şansa bırakmak istemiyorum açıkçası. Deflagyn ve ahcc çok önerildi. Kullananlardan çok çok iyi yorumlar var. Araştırdığımda da bilimsel makalelerde mevcut. Siz neden önermiyorsunuz? İstanbuldayım ben siz?

Her yere yazıyorum. Farklı ülkelerde smear testim her zaman temiz geldi. Hpv pozitif, biyopsi cin2. Smear güvenilir bir test değil.

Ne güzel bir düzen oturtmuşsunuz. Ben de suan tam olarak onu yapmaya çalışıyorum. Papiviri duydum fakat bu ilaçlar bittikten sonra deneyebilirim. Bence de lazer için beklemelisiniz. Amin inşallah atlatırız. Tabi haberleşebiliriz. Ben durumları guncelleyeceğim. Açıkcası smear testim temiz olmasına rağmen 8 ayda cin1 seviyesine geldi. Bu yüzden işimi şansa bırakmak istemiyorum açıkçası. Deflagyn ve ahcc çok önerildi. Kullananlardan çok çok iyi yorumlar var. Araştırdığımda da bilimsel makalelerde mevcut. Siz neden önermiyorsunuz? İstanbuldayım ben siz?
Bende İstanbuldayım. Önermemin sebebi çoj doktora gittim ve çok hasta yazısı okudum. Çok makale video izledim.

Evet smear kesinlikle doğruluğu yok. Benim de smear temiz geldi biyopside cin1 cıktı.
Benim de okuduğum herkes kullanıyordu. Ben artık aldım, ekonomik olarak zararı olur en fazla.

Evet geçen hafta leep oldum uğraşmak istemedim aklımdan çıksın istedim. Doktor bana bıraktı ısrar etmedi ben yapalım dedim. Uyanıktım zaten çok basit bir işlemmiş.
Geçmiş olsun, cin1 leepmi yaptırdınız? 🥺kaç yaşındasınız? Hangi doktora gittiniz peki?

Geçmiş olsun, cin1 leepmi yaptırdınız? 🥺kaç yaşındasınız? Hangi doktora gittiniz peki?
Hayır cin2. Yurtdışında yaşıyorum ben prosedürler belli burda değişmiyo doktordan doktora. Cin2de tavsiye edilen 1 cm kadar bi leep yapılmasıydı öyle yaptırdım ben de. Yaş 34. Geçen sene normal doğum yaptım, virüs de minimum 8 senedir benimle. ben koşuyorum, düzenli başka egzersizler yapıyorum vs anca bu kadar geciktirebildim belki bilemiyorum. Şimdi 3 hafta dolunca defalgyn kullanmaya başlıcam bi de c vitamini ve propolis kullanıyorum.
Doktor virüsün herpes gibi her zaman benimle olacağını ama bağışıklığım yüksek pldukça negatif görüneceğini söyledi herkes başka bişi söylüyor bu konuda.

Allah allah bende sağlıksızdım, kilolu değildim ama az ve sağlıksız besleniyordum. Bende de 6senedir var bence çünkü bende ilişki fln yok 6senedir. Bağışıklığım düştü iyice ve adet düzensizliyim oldu doktora gittim öyle öğrendiç, aşı oldum bende ikinci doz 29temmuzda, şimdi uc aydır spor yapıyor düzenli besleniyorum geçen hafta doktora gittim, ama haıa var 3 ay sonra gel dedi yada lazer yapalım dedi leep önermedi.

Bir de aşı oldum tabi. Cin1 olan arkadaşım (10 senedir hep cin1 idi) aşı sonrası negatife döndü.
kızlar ben 6 yıl önce hpv 16 tanısı ve diğer hpv türlerinden de tanı almıştım. smear testim temiz çıktı hep, sadece 3 sene önce ascus vardı sonra o düzeldi temiz geldi. Ama devamında smear de aldırmadım. bu ay aldırdım uzun zamandan sonra , 10 güne çıkacak.

Ama araştırınca sadece smear in yeterli olmadıgını öğrendim. hpv 16 18 çıkmışsa kolposkopi de öneriliyormuş. bilmiyordum. açıkçası o dönemki doktorum bağışıklıgın güçlü olur atarsın dediği için de üzerine düşmedim. biraz cahillik ettim uzun süredir takipte kalmadım. Ascus çıktıgındaki devletteki doktor da ascus önemli değil, 3 ay sonra yine yaptır temiz çıkar demişti.

Şimdi aradan yıllar geçti, ben hpv tanısı alır almaz zaten sigarayı bıraktım , bu yıllarda çok güzel beslenip çok uzun süre spor yaptıgım zamanlar da oldu. kendime dikkat etmediğim ya da çok üzüldüğüm dönemlerde oldu. Zaten 3 senedir de eşimleyim hep.

Doktora gittim bu konuyla ilgili 6 sene uzun bi zaman bağışıklık olarak vücudundan atmış olabilirsin dedi. Kolposkopi istedim ama hpv testi ve smear olmadan yapmayacağını söyledi. ama ben 1 haftadır , işte hpv 16 tanısı alınca kolposkopinin şart oldugunu smear in yeterli olmadıgını maalesef çok geç öğrendim ve 1 haftadır içim içimi yiyor.

Korkuyorum bi şey oldu mu bi sorun olmuş mudur diye. Cın 1,2,3 seviyelerinde kaldıysam araştırdım tedavileri var ama ya ilerlediyse diye geceleri uyuyamıyorum. nasıl bu cahilliği yaptım bilmiyorum. 10 senedir hep cin 1 kalan arkadaşın gibi olmuş olma ihtimalim var mı ya da CIN 3 oldugum ama kendi kendime CIN 1 e gerileme gibi durumlar var mı bu hastalıkta , çünkü bu yıllarda kendime iyi baktıgım dönem de çok oldu.
benzer bi durum yaşayan yakınınız var mı. O oybenneregidemm F Fatyah

Yarın hpv testi vericem 1 aya anca çıkıyormuş. geç kalmış mıyımdır sürekli aklımda

kızlar ben 6 yıl önce hpv 16 tanısı ve diğer hpv türlerinden de tanı almıştım. smear testim temiz çıktı hep, sadece 3 sene önce ascus vardı sonra o düzeldi temiz geldi. Ama devamında smear de aldırmadım. bu ay aldırdım uzun zamandan sonra , 10 güne çıkacak.

Ama araştırınca sadece smear in yeterli olmadıgını öğrendim. hpv 16 18 çıkmışsa kolposkopi de öneriliyormuş. bilmiyordum. açıkçası o dönemki doktorum bağışıklıgın güçlü olur atarsın dediği için de üzerine düşmedim. biraz cahillik ettim uzun süredir takipte kalmadım. Ascus çıktıgındaki devletteki doktor da ascus önemli değil, 3 ay sonra yine yaptır temiz çıkar demişti.

Şimdi aradan yıllar geçti, ben hpv tanısı alır almaz zaten sigarayı bıraktım , bu yıllarda çok güzel beslenip çok uzun süre spor yaptıgım zamanlar da oldu. kendime dikkat etmediğim ya da çok üzüldüğüm dönemlerde oldu. Zaten 3 senedir de eşimleyim hep.

Doktora gittim bu konuyla ilgili 6 sene uzun bi zaman bağışıklık olarak vücudundan atmış olabilirsin dedi. Kolposkopi istedim ama hpv testi ve smear olmadan yapmayacağını söyledi. ama ben 1 haftadır , işte hpv 16 tanısı alınca kolposkopinin şart oldugunu smear in yeterli olmadıgını maalesef çok geç öğrendim ve 1 haftadır içim içimi yiyor.

Korkuyorum bi şey oldu mu bi sorun olmuş mudur diye. Cın 1,2,3 seviyelerinde kaldıysam araştırdım tedavileri var ama ya ilerlediyse diye geceleri uyuyamıyorum. nasıl bu cahilliği yaptım bilmiyorum. 10 senedir hep cin 1 kalan arkadaşın gibi olmuş olma ihtimalim var mı ya da CIN 3 oldugum ama kendi kendime CIN 1 e gerileme gibi durumlar var mı bu hastalıkta , çünkü bu yıllarda kendime iyi baktıgım dönem de çok oldu.

Yarın hpv testi vericem 1 aya anca çıkıyormuş. geç kalmış mıyımdır sürekli aklımda
Canım öncelikle sakin olmalısın, kötü bişey olsaydı 10 sene çok uzun bir süre belli ederdi kendini, ya geçmiştir, cin1se takip önericek dr, cin2 veya cin3se leep olucaksın. Bazen cin2 yaşdan dolayı takip eden doktorlar var. Korkmamalısın ve üzülmemelisin, hpv testini ol ve hemen zaman kaybetmeden aşını yaptır. Sonrasında onkologla yoluna devam et. Hpv +se eğer smear yaptırma direk kolposkopi ol, en kesin sonuc kolposkopidir. İnşAllah bişey çıkmaz. En kötüsünü hemen düşünme.

Kafana takmamaya çalış olana bir faydası yok düşünüp durmanın. Ben pek umursamıyorum ki bak leep bile oldum. Evet cin1 olabilir, hiçbir şey olmamış olabilir, başka bişeynde olabilir zaten 1-2 ay içinde öğreneceksin sonucu. Hpv testi 10 gün içinde çıkıyor genelde onun sonucuna göre hareket edersin ama bu doktorların umursamazlığı beni delirtiyor. Belirli guidelinelar var dünyada kabul edilmiş, ve onları çiğneyerek kendileri sallamasyon yorumlar yapıyorlar inanamıyorum ben buna. Eğer birinde hpv 16-18 çıktıysa özellikle, smear temiz de olsa kolposkopi ya pı lır. Nasıl bunu atladıklarını aklım almıyor. Hep diyorum, bu virüs erkeklerin penisini kaybetmesine sebep olan bir virüs olsaydı bak kaç senede nasıl çözüm buluyorlardı.

Ascus önemli değil olayı da ayrı bi sallamasyon. Benim hpv ile alakasız aileden kanser öyküsü olan ve kendisi yumurtalık kanseri atlatan arkadaşıma ascus gelen smear sonucu kolposkopi yapılınca kanserin tekrarladığı ortaya çıktı geçenlerde. Sofiasofia Sofiasofia endişelenme bu hpv ile ilgili değil dediğim gibi aileden gelen başka bi durum ama demek istediğim YEAAA BİŞİ OLMAZ BUNDAN tavrında olan doktorlardan kesin suretle kaçın.

X