HPV AŞISI

2008 yılında asıyı oldum ben cervalıx oldum aradan gectı 12 yıl
O zaman doktorum koruyuculu 7 yıl demıstı
Sımdı tek doz baska bır doktora gıdıyorum
Uc doz gerek yok tek doz olun dedı

asının prospektusu de ıste yan etkı 100 de 1
1000 de 1 yan etkısı olabılce belirtılmıs
Asıyı bu arada 20 yasındayken oldum

HPV ile mücadelede aşı öne çıkıyor. Aşı; bu virüse birebir benzeyen, laboratuvar ortamında oluşturulan içi boş bir yapıdan oluşuyor. Bu sayede virüsün hastalık yapma potansiyeli olmaksızın, kimliği vücuda tanıtılıyor ve bağışıklık sistemi bu virüse özgü savunma sistemleri geliştiriyor.

Vücut daha sonra gerçek virüsle karşılaşırsa, bu savunma sistemleri hazır olduğu için virüsün vücudu etkilemesine izin verilmeden vücuttan yok edilmesi mümkün oluyor.

HPV’nin yaklaşık 14 yüksek riskli tipi bulunuyor. Bunlardan, aşının da içerisinde bulunan tip 16 ve 18 hastalığın yüzde 70’inden sorumlu. Geriye kalan yüzde 30’luk bölümün henüz aşısı olmadığı için rahim ağzı kanserinin tarihe karışacağını söylemek şu an için zor.

Günümüzde 3 farklı koruyucu HPV aşısı kullanılıyor. Bunlardan birincisi; sadece en çok rahim ağzı kanseri yapan iki HPV tipine karşı koruması olan ikili aşı.

İkincisi ikili aşıda var olan tiplerin yanında erkek ve kadında siğillere neden olan HPV tiplerine karşı da koruması olan dörtlü aşıdır. Dörtlü aşının kapsadığı HPV tipleri, rahim ağzı kanserlerinin yaklaşık yüzde 70’inden sorumlu tutulan HPV 16 ve HPV 18’in yanında, genital siğillerin yaklaşık yüzde 90’nından sorumlu olan ve kanser ile ilişkili olmayan HPV 6 ve HPV 11’i de içermektedir.

Üçüncüsü ise erkek ve kadında siğillere neden olan HPV tipleri yanında kansere neden olan ek yedi HPV tipine karşı koruması olan dokuzlu aşı. Dokuzlu aşı henüz Türkiye’ye girmemiştir. Ancak kısa sürede girmesi beklenmektedir

Bu yazıyı acıbadem saglık grubundan kopyalayarak aldım

Aşı konusuna hep temkinli yaklaşmışımdır hpv aşısını da üzerinde çokça düşünüp araştırıp 1 doz yaptırdım. Araştırdığım çoğu doktor tavsiye ediyor kendisine de çocuğuna da yapan doktorlar. Buna rağmen yaptırdıktan sonra acaba korkusu yine yerleşti içime.tekrar araştırdım ve evet doğru olanı yapıyorum dedim. Düşündüm de ben de dahil olmak üzere toplum olarak aşılara ilaçlara vs. hep şüpheyle yaklaşıyoruz domuz gribinde ben kesinlikle aşıya karşıydım ama arkadaşlarımın bazısı hemen yaptırdı bakıyorum bi yan etki de yok onlarda.mesela psikiyatri ilaçlarını aman sakın başlama bağımlılık yapar ömür boyu kurtulamazsın sonra vücudundan atamazsın, antibiyotik sakın kullanma bilmem ne olur, aşı mı ondan kesinlikle uzak dur vs. Oysa kuduz, tetanos,hepatit b,çocuk hastalıkları vs. hepsinin aşısı var ve korkmadan çekinmeden yaptırıyoruz hpv de ciddi bir hastalık ölümcül de olabilen bir hastalık bu hastalığın 7 türünden vücudu koruyacak bir aşı var o zaman niye bu aşıyı yaptırmayalım? Koronanın aşısını herkes dört gözle bekliyor, niye? Kim yıllarca kısıtlı yaşamak maskeyle yaşamak ister ki? Açıkçası ben hpv aşısında ikna oldum diğer dozları da yaptıracağım. Bu arada muhakkak ilaçların aşıların yan etkileri olur ama seni neyden koruyacağı daha önemli. Kanserden koruyacaksa basit yan etkileri sorun olmaz heralde.

Bugun corona aşısı gelse onunla ilgili bi sürü şey denecek.çok iyi bi profa gittik baya da araştırdım yaptır dedi ben de ilk dozu 2 hafta önce oldum eşim de yaptırdı aynı anda ikimizde de çok şükür bi şey yok

Henüz hpv Dna tiplemesi yapılmadı ama genital iç dudak bölgeme yayılmış siğillerim var aşı olsam Bi faydası olur mu siğil çıktığı için Bi fayda etmez mi?

Önce dna yaptır sonra tipe göre smear kolposkopi ve kesin olarak siğillerini temizlettir
Siğillerim şuan asit den dolayı soyuluyor canım hala var ama Bi kısmı soyuldu ve yenileri de çıkıyor. Dna tiplemesi yaptıracaktım ama regl oldum bitmesini bekliyorum kolposkopi yi eğer hpv riskli pozitif çıkarsa yapıyoruz dedi doktor

Arkadaslar türkiyede hpv için bir doz aşı kaç tl bilginiz varmı?

Ben 1 ay önce dörtlü yaptırdım 580 bir dozu
Aşı hakkında Henüz bir araştırma yapmadım, o sebeple hiç bir bilgim yok, hangi aşılar var, tek bir firma/markamı var v.s. ...

Fiyatlarda acaba neden bu kadar fark varki, Hangi ilde yaptırdınız? Birde Aşıları hangi aralıklarla yaptırmak gerekiyor

Ben 1 ay önce dörtlü yaptırdım 580 bir dozu
Ben baya araştırdım sadece üç doz aşı olduğunu öğrendim hangi kliniğe sordumsa hepsi üç doz dedi siz yurt dışında falan mı yaptırdınız 4 doz. Bi de aşırı ucuz muş hangi ilde yaptırdınız yurt dışı değilse?

Merhaba Hanımlar. Doktor a gittim asitten şuan soyulduğu için ilk halinin fotoğrafını gösterdim oldukça yayılmış dedi sonra muayane etti evet çoğu dökülmüş yeni çıkanlar da var ama dedi bu zaten hemen geçmez sabırlı ol dedi. Smear aldı 15 güne çıkar dedi hpv Dna tiplemesi aldı bu 30 güne çıkar dedi. Vajina içine baktı evet vajina girişinde de var ama buraya asit sürülmez anestezi altında yakacağız smear sonucu çıkınca gel ameliyat edelim belki aynı gün kolposkopi de yapabilirim duruma göre ya da hpv sonucunu da bekleyebilirim o gün konuşuruz dedi ağrı kesici krem verdi yolladı aşıyı Dna tipleme sonucunu bekle öyle yaptır dedi

Antalya'da yaptırdım. dörtlü aşı diye geçiyor gardasıl aşının adı. farklı firma marka olmuyor hepsi aynı. ama şu olabilir. yurt dışında 9'lu aşı üretildi son yıllarda. türkiye'ye gelmemişti belki sizin sorduğunuz bu aşıdır Türkiye'de de satışı başlamıştır o yüzden fiyatı fazla olabilir. benim yaptırdığım 4'lü aşı bir dozu 580 tl 1. ay birinci dozu, 2. ya da 3. ay ikinci dozu ve 4. ya da 6. ay da üçüncü dozu yapıyorlar. 9'lu bulsaydım onu yaptırırdım zaten. ben jinekologla görüştüm kafamdakileri sordum onun da önerisiyle aşı sürecine başladım iki doz yapıldı üçüncü de yapılacak. isterseniz önce bir uzmanla görüşün bilgi alın eminseniz yaptırın.

Son düzenleme:
aşı evet 3 doz. 4'lü dediğim aşının nitelendirilmesi, adı bu. bu virüsün bir sürü çeşiti var. aşı ilk üretildiğinde 2'li üretilmiş hvp'nin 4 türünden koruyormuş, sonra 4'lü aşı üretilmiş bu da hvp'nin 7 çeşitinden koruyor. son yıllarda da 9'lu aşı üretildi koruyuculuğu daha fazla bunun ama türkiyede henüz satışı başlamadı galiba. iyice araştırıp soruşturup öyle sürece başladım ben (araştırma sürecinde edindiğim bilgiler bunlar. yanlış hatırlamıyorsam bu şekildeydi aşıyla ilgili bilgiler)

Yani toplam üç doz aşı olacaksın canım dimi ya çok hesaplı imiş Ankara da Bi kaç yere sordum hep 1000₺ falan Bi yerde 850 ₺ye buldum Bi tek

Yani toplam üç doz aşı olacaksın canım dimi ya çok hesaplı imiş Ankara da Bi kaç yere sordum hep 1000₺ falan Bi yerde 850 ₺ye buldum Bi tek
evet 3 doz olacağım.ikisi yapıldı. senin sorduğun son üretilen 9'lu aşı olabilir bunun koruculuğu daha fazla fiyatı da fazladır. dokuzlu mu onu bir sor. ben antalyada yaptırdım bulunduğum yerde dokuzlu yoktu dörtlü yaptırdım.

ben de birkaç eczaneye sordum birisi 670 ikisi 580 dedi pazarlık yaptım ilk aşıyı 550 ye ikinciyi 580'e aldım. buna da zam olmuştur ekimde 3. olacak o zaman bakacağım. zaten ön araştırmamda şubattan itibaren 580 tl yazıyordu internette.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…