Howl'un Kitap Kulübü 🏰

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Yapıyorum evet geçen sene daha çok yapıyordum, şimdi de sürekli 2 kitap şeklinde gidiyorum, arada çoğaltıyorum işte.
Ağır kitap okuyunca yanında hafif bir şey akıp gidiyor, ama aynı tür olunca okunmuyor.
Ruh hali önemli ya kitap okurken
Öyle gerçekten o an ki psikoloji etkiliyor kitaptan alınan lezzeti de. Ruh hali demişken bugün metroda biri Dorian Gray okuyordu .Hatırladım da kendi okuduğum dönemi. Kitap çok güzel olmasına rağmen neden bilmiyorum okurken çok daraltı geliyordu bana. Halbuki o kitaptan felsefik ve psikoljik açıdan çok kazanımlar elde edilebilirdi .Siz ne düşünüyorsunuz o kitap hakkında?

Öyle gerçekten o an ki psikoloji etkiliyor kitaptan alınan lezzeti de. Ruh hali demişken bugün metroda biri Dorian Gray okuyordu .Hatırladım da kendi okuduğum dönemi. Kitap çok güzel olmasına rağmen neden bilmiyorum okurken çok daraltı geliyordu bana. Halbuki o kitaptan felsefik ve psikoljik açıdan çok kazanımlar elde edilebilirdi .Siz ne düşünüyorsunuz o kitap hakkında?
Okurken büyük haz aldım 👌

Ben o kitabı epub okuyordum ve ilerletemedim, arkadaşlar okudu çok beğendi. Bende kendimce e-kitap olmasına bağladım. Yani sevmedim değil ama kasvet basmıştı beni de.
He ama kitap şeklinde baştan okuyacağım kesin.

Bende bir keresinde ana karakterleri çocuk olan iki kitap seçmişim yanlışlıkla, kimin başına ne geldi karıştırmıştım 😅
Biri Yunan tanrılarını anlatıyor, diğeri Hz
İbrahim ve Nemrud dağını. Bazen Zeus Nemrut'ta geziyordu 🤣

Okurken büyük haz aldım 👌

Ben o kitabı epub okuyordum ve ilerletemedim, arkadaşlar okudu çok beğendi. Bende kendimce e-kitap olmasına bağladım. Yani sevmedim değil ama kasvet basmıştı beni de.
He ama kitap şeklinde baştan okuyacağım kesin.
Kitap çok güzeldi. Ders niteliğinde. Çok da alıntı yapmıştım. Ama ruh halimden mi yoksa kitaptaki gerçeklerin yüzüme yüzeme vurulmasından mi bilmiyorum okurken en çok zorlandığım kitaplardan biri oldu o dönem. Ilerde tekrar okuyacağım ınsallah

Kitap çok güzeldi. Ders niteliğinde. Çok da alıntı yapmıştım. Ama ruh halimden mi yoksa kitaptaki gerçeklerin yüzüme yüzeme vurulmasından mi bilmiyorum okurken en çok zorlandığım kitaplardan biri oldu o dönem. Ilerde tekrar okuyacağım ınsallah
Frankenstein okumuş muydun? Balım Levaiz Levaiz tavsiye etmişti öyle okudum ben de

Dorian cidden çok iyi bir kitaptı. Çok keyüf almıştım. Yorumlamıştık ona katılmış mıydın.

San Pietro Meydanı

Eki Görüntüle 3045209

Castel Sant’Angelo

Eki Görüntüle 3045210

Palazzo del Commendatore

Eki Görüntüle 3045211

Vatikan Koridoru

Eki Görüntüle 3045212

VATİKAN

Tüm dünyadaki Katolik inancını benimseyen Hıristiyanlar için kutsal bir yer olan Vatikan, Roma‘nın merkezinde 1000’e yakın nüfuslu da bir devlet aynı zamanda.

Papa tarafından yönetilen bu dünyanın en küçük ülkesi yüzölçümüyle kıyaslanamayacak sayıda ve değerde tarihi esere de ev sahipliği yapması sebebiyle dünyanın her yerinden ve her dinden milyonlarca turistin uğrak noktası.
50 hektar gibi küçücük bir alana kurulmuş bir şehir devlet olan Vatikan, Papalığın da resmi ikametgahı aynı zamanda.

St. Pietro Bazilikası ve Castel Sant’ Angelo Kalesi dışında surlarla çevrili şehir aslında biraz da Roma’ya karışmış durumda, yani yolda yürürken ne zaman Roma’dan çıkıp Vatikan’a girdiğinizi (elinizde bir harita yoksa) anlayamayabilirsiniz.

Ve tahmin edeceğiniz üzere Vatikan’a girmek için vize almaya gerek yok, hatta Roma’ya kadar gittiyseniz herhangi bir noktada pasaport kontrolü de yok.

Arazisinin yarısı Ortaçağ’dan bu yana bozulmadan korunan bahçelerle kaplı olan Vatikan kiliseler, tarihi yapılar, müzeler ve bunları dolduran sayısız resim, heykel gibi eserle dolu.
Dünya üzerinde mutlak monarşi ile yönetilen 6 ülkeden (diğerleri BAE, Brunei, Umman, Suudi Arabistan ve Eswatini) biri olan Vatikan’da devlet başkanı da Papa oluyor.
Vatikan’da özellikle Papa’nın korumasından sorumlu olan, Rönesans dönemi kıyafetleri içerisinde arz-ı endam eden İsviçreli Muhafızlar dünyanın en küçük ordusu olup, varlığını bugün de devam ettiren en eski ordu (1506 yılında kurulmuş) unvanını taşıyor.

Son derece iyi eğitilmiş askerlerden oluşan İsviçreli Muhafızlar’a katılım için bekar, Katolik ve İsviçreli olma şartları var.
Sanılanın aksine bazı Papalar’ın metresleri ve çocukları olduğu söyleniyor. Vannozza Cattanei’den 3 oğlu ve 1 kızı bulunan Papa Borgia, Papa III.Paul, Papa II. Julius da bu papalara başka örneklerden.
Bölgenin tarihini anlatmaya Hıristiyanlığın doğuşundan başlamak en doğrusu sanırım. Hz. İsa’nın 12 havarisinden biri olan Aziz Petrus (St. Pietro) peygamberin ölümünden sonra Hıristiyanların etrafında toplandığı bir kişilik. Ve Hıristiyan dünyasının da ilk papası aynı zamanda.

İşte temelleri Aziz Petrus’un öldüğü yerde atılan Vatikan takip eden papaların da ikametgahı olmaya devam etmiş.

Hıristiyanlığın yayılmasıyla Papaların hem politik hem de ekonomik anlamda iktidarları güçlenmiş ancak sonrasında İtalya’nın birleşim harekatıyla birlikte de kan kaybetmeye başlamış.

Bugün tanıdığımız Vatikan Devleti ise 1929 yılında Laterano Antlaşması ile kurulmuş ve o günden beri hem politik anlamdaki iktidarını, hem de şehrin turistik anlamdaki popülerliğini devam ettiriyor.

Yağmurlu, soğuk bir İstanbul sabahından herkese günaydınlar,
kimler neler okuyor bir yoklama alalım ❤️

@Tosun Pasa
@kk birinci noteri
Life light Life light
Eleadora Eleadora
Levaiz Levaiz
@Teyocan
@UcanSupurge
@Bonus
@WOMAN
@Kukrim
@JES
@Ysf42
@Nosking
@Otrera
@Oriana
@Natsume
@dgdln
Limonsuzzcay Limonsuzzcay
@-nemesis-
@dayler dayler
@Keira-
@elektra
@astrojurnal
@firdefs
@mimesis
@ummhnisa
@sudem34
@Nikinik
@_BuRc_
@Amanita
@Arrietty_
Aspasiaa Aspasiaa
@Balkiz94
@Black Light
@Mrsay
@LADY VEGA
@ASSOSyal
@D u t
@HAbibte
@fesang
@Cordelia
@Less-is-More
@Aylakkadin
@ssevilll
@Brahma90
@Boncoboorkodos
@Kurk Mantosuz Madonna
@cotard sendromu
@AnnE Shirley
@Emine1990
@Atalanteda
Hayırlı akşamlar kızlar 🙋🏻‍♀️ hayırlı akşamlar calcim 😍
Orhan Kemal'den Cemile kitabına başladım bugün ☺️

İkincisinde sebebini de çözersin hem, çok daha verimli olur.
Hayırlı akşamlar kızlar 🙋🏻‍♀️ hayırlı akşamlar calcim 😍
Orhan Kemal'den Cemile kitabına başladım bugün ☺️
İyi akşamlar canım hoş geldin🧡

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X