Histeroskopi sonrası 2. Tüp Bebek

Freya1

Üye
Kayıtlı Üye
10 Nisan 2023
100
26
24
Arkadaşlar merhaba 24 yaşındayım. 5 yıllık evliyim daha önce doğal yolla hiç gebelik yaşamadım. Geçen yıl tedaviye başlamaya karar verdik.6 ay ilac kullandim fakat sonuç olumsuz olunca aşılamaya gecelim dedik ama maalesef çok fazla yumurtam geliştiği için doktorum ya tüp bebeğe geçelim yada bu ay iptal edelim dedi biz iptal etmek istemedik ve direkt olarak tüp bebeğe geçiş yaptık. 14 yumurtam toplandı bunların 5 i 5.gun embriyosu 2 si 6.gun toplam 7 kaldı elimizde ve hepsi A kalitede dendi. Temmuz ayında ilk transferi taze yaptık. Test sonucum pozitif çıktı 15.17 fakat bir gün sonra 12 ye düştü ve doktorum embriyonun tutunduğunu fakat yerlesemedigini söyledi. Bu duruma herkes çok şaşırdı doktorum hatta embriyologlarım bile.çünkü herşey olması gerektiginden iyiydi çok umitliydik... Zaten tedaviye baslamadan rahim filmi cektirmistik rahmim hafif Y seklinde ve çok dardı ve doktorum bu yüzden önce ameliyat olup sonra ikinciyi denememizi önerdi. Aralık ayinda ameliyat oldum. Deprem bölgesinde olduğum için iki aydır transferi erteliyorduk amaa bugün tekrar estrofeme başladım ve çok heyecanlıyım korkuyorum. Aranizda benim gibi olan varmı? Ameliyattan sonra deneyipte pozitif sonuç alan varsa bana çok büyük umut olur

Selam
30 yaşındayım 4 senelik evlilik, hiç gebelik oluşmadı.
Geçen sene 6 oldun yumurtadan 4’ü embriyo oldu. 5AA taze transfer edildi. Ne yazıkki negatif. (Doktordan hiiiç memnun değildik çok tecrübesizdik) Bu arada açıklanamayan inf.

Hastane değiştirdik. Geçen sene hsg’ mi gördügünde tam üçgen görünümü yok yeterli alan göremiyorum dar görünüyor diyen doktor’a gittik.
Çünkü yorumu doğruydu.. 20 dakikalık can çeke çeke bi transfer yaşadım.

Bugün histereskopi oldum.
Rahim genişletilmesi, düzeltme yapıldı.
Bir de enfeksiyon varmış onlar temizlendi.

Ya 1 ya da 2 regli sonra dondurulmuş embriyo transferimizi yapalım dedi doktorumuz.

Siz nasılsınız, operasyonunuz nasıl geçti?

Aleyküm selam bende aynı şekilde rahim genisletildi ve düzeltildi. Aralık 12 sinde ameliyat oldum ameliyat sonrasında bikac gün çok ağrım oldu ama sonrasında sadece kanamam oldu çok yoğun sekilde nerdeyse 1 ay kanamam durmadı bu yüzden yasmin kullandım düzenli olarak yasmin kanamamı biraz olsun durdurdu. Sprial takılmıştı bana yapışma olmasın diye kanamam bundandi sanırım spriali çıkarınca direk bitti kanamam. Sonrasinda benim icime suphe düştüğü icin baska bir doktora muayene oldum ama oda hicbir problem olmadığını söyledi hatta operasyonu kim yaptıysa cok başarılı olmuş dedi bende çok rahatladim normalde benim doktorumda sizinki gibi 2 adet geçsin demişti Şubat sonunda başlayacaktık hazırlıklara fakat hem deprem bölgesinde olduğumuz icin hastanede problem çıkmış hemde benim kistlerim vardı o yuzden erteledik mecburen zaten psikolojik olarakta hazir hissetmiyordum boylesi daha iyi oldu sanırım. Bende şuan reglim dun tahlillerimi verdim estrofeme başladım 10 gün kullanıp muayene olucam ve transfere karar vericez bakalım.benimde 5 aa kalite dondurulmuş embriyom duruyor şuan ve ben çok kararsızım ikimi tek mi transfer yaptirsam bilmiyorum

Size sprial takıldı mı? Siz nasıl hissediyorsunuz?
Başka bi doktora çıktığımda bence iki adet dönemi erken en az 3 ay bekleyin ki rahim toparlansın demişti bana ama bilmiyorum tabi her doktorun tedavi yöntemleri farklı oluyor

Allah en kısa zamanda hayırlı haberler almamızı nasip etsin öncelikle
Bana sprial takılmadı. Ağrım pek yok ara ara hafif oluyor. Daha çok belimde yoğunluk hissediyorum. Operasyon esnasındaki pozisyondan kaynaklanabilir diye düşünüyorum.
Bir de ben çok düzenli regli olan biriyim kasık ağrım çok hafif olur. Ama bel ağrısı ve mide bulantısından çok çekerim. Bir de çok üşürüm ayaklarım hep buz gibidir. Acaba rahimde temizledik dedi hocamız enfeksiyondan olabilir mi diyede düşünüyorum bu zamana kadar çektiğim bel ağrısı, ayak soğukluğu.. Konudan çok koptum sesli düşündüm kusura bakmayın
Bu arada deprem bölgesinde olduğunuzu söylemişsiniz ayrıca çok geçmiş olsun.

Transfer’e gelince hatta 2 hafta sonra regli olucaksınız ilk regliden sonra bile transfer yapabiliriz dedi doktor.

En azından 2 hafta hiç ilişki olmadan. 1 ayda normal denemesim mi diyede içimden geçmiyor değil.

Bizimde şuan 1 tek, 1 de tek tüpte çift embriyomuz var dondurulmuş.
Ama zaten rahim yeni genişletildiği için çift embriyo fikrinden biraz uzak durmaya başladım.

Allah razı olsun.Güzel dilekleriniz için teşekkür ederim Bende sizi çokkk iyi anliyorum bende aynı konudan muzdaribim. Demir eksikliği b vitamini eksikliği kansızlık ne ararsan var bende yaz kıs ellerim ayaklarım buz gibidir. bende ayni sekilde cok düzenli regl olurum hic sekmez günlerim. Ama ameliyattan sonrası için aynı şeyi soyleyemem
Ameliyathane soğuk olduğu için ben saatlerce yatakta titremistim. Benim belimde ağrımısti ama kasıklarım daha kötüydü sanki içe çekiliyor gibi hissediyordum ilk gunler gercektem ızdırap gibi geçmişti sürekli ağlıyordum çok şükür geçti tabii.

Bende sizin gibi düşündümmm
Hatta doktorumada iki ay erken biraz bekleyip deneyelim dedim ama.o sıcak bakmadı ertelemeyelim demisti. zaten dediğim gibi mecburen ertelemis olduk ama o sure zarfında ben hep yasmin kullanmak zorunda kaldım kistlerden dolayı. Belki ilaç kullanmayıp deneseydik olurdu ama işte evdeki hesap çarşıya uymadı bence deneyebilirsiniz sonuçta rahimdeki problemde ortadan kalkmış oldu belkide kendiliğinden olacak belli olmaz ki

He birde şöyle iki hafta ilişki yasaklamış öyle algıladım. Bence cookkk erken biz 35 gün sonunda iliskiye başladık kanamam durdu biraz bekledik ve o sekilde basladik ama benim gecen haftaya kadar her iliskide hala kanamam oluyordu ve çok fazla canım acıyordu. Doktorumda bu kanamanin neden olduğunu bilmiyor olmaması gerek normal değil diyor ama icerde yarada yok anlam veremedik. Belki kistlerdendir bilmiyorum

Ayyy yokk 2 haftayı biz dedik.
Şok oldum. 3 gün ilişki yasak dediler.
Valla aklım çok karışık. Her şey muhteşem olsa bile bir manikür yaptırıyoruz fazla girince tırnak etimiz şişiyor ödem oluyorda 2-3 güne geçiyor. Rahmi düşünemiyorum..

Bu arada evet belki kistlerden dolayı kanamanız olabilir evet.
Aynen banada anestesiz bugün heyecanlı mıyız dedi ben de üşüyor muyum yoksa heyecandan mı titriyorum bilmiyorum dedim

Devit ampül kullandım bu ay
Bir de mayısta kullanıcam.
Tek ampül daha pratik oluyor bu seferde onu deniyim dedim
Yarında omega3 ve türevlerinin yine alışverişine başlarım

Ahh ne diyelim ya.. damdan düşenin halini damdan düşen anlıyor gerçekten.
4 senelik evlilik her sey “göya” yolunda ama hiç gebelik yok.
Sanırım benim tutunma problemim var.
İnşallah bu operasyon ikimizde şifa olur diyelim

Nasıl yani 3 gün mü ilk başta doktorum adet görene kadar yasak demişti bizede. Bence baska bi doktorada muayene olun bi sorun ikimizede ayni islem yapılmış gibi duruyor. Allah korusun bi terslik olur falan ben yatarken bile korkuyordum valla. Öyle birsey yok yani 3 gün ne rahmin kendini toparlamasi 3ay sürer demişti baska bi doktor bana

Ben ne kullansam fayda etmiyor valla zaten çok sigara icen biriyim. Vitaminlerin çoğunu götürüyor heralde transfer donemimde sigara icmemek icin cok zor tutuyorum kendimi hatta ilk transferimde ilk iki gün icmedim ama sonra gunde yarim yarim bir tane içmiştim acaba ondan mı yerlesmedi diyede düşünmüyorum degil ama olmuyor yaa icmeden duramiyorum asla ne yapicam bilmiyorum

Aynen öyle benimde 5. Yılım inan 15 farklı doktora gozukmusumdur simdiye kadar. Onlara kalırsa hiiicc sebep yok olur diyorlar kaç yıldır yaşın genç olur diyor her gittiğim doktor. Yaşın genc diyeee diyeee 24 oldum erken anne olmayi çok istiyordum o yuzden hic korunmadim ama nasip olmadi maalesef. Bence benimde tutunma problemim var

Amin inşallah. Herşeyin hayırlısı olsun. Beklemekten dua etmekten başka birsey gelmiyor insanın elinden. Umarım doğudayken bi bebeğim olurda batıya gittiğimde en azından insanlarin hâlâ mi çocuğunuz yok sorularina maruz kalmam. İnanın yıllık izinlerde eşimin memleketne gitmek istemiyorum artık.

Valla 2 haftadan önce zaten asla düsünmüyorum.. bana kalsada 2 ay net.
Ama hisreteskopi sonra hemen hamile kalanlar olduğu için acaba mı diyorum..
Şu antibiotikler bitsin.
7 gün sürüyor zaten
Sonra fitil var onuda kullanıyım. Bir görüşmeye gideceğim.

Ahh ben de sigara içiyorum maalesef.. yiyorum daha doğrusu kahvede aşırı tüketiyorum.
Valla içinizi hiç karartmayın. Ben transfer zamanı hiç içmedim.
Tutmadı.
Ne sigata, alkol, uyusturucu içenler çatır çayır hamile kalıp doğuruyor

Zaten aslında bizimki sebepsiz değil. Açıklanamayan.
Yani bir sorun var. Var da henüz tıp çözemiyor.
Elindeki tüm histereskopiymis, cizik atmaymış, embriyo yapıstırmaymış, serummus falan değerlendiriyor.
Belki etkisi olur diye.

Çok şükür baska sorun olmaması iyi evet ama sorunun ne olduğunu bilmemekte cok ürkütücü.
Çünkü neyle uğraşacağımızı, odaklanacagımızı bilmiyoruz.

Ayrıca niye sınırlanırızı aşmalarına izin veriyorsunuzki.
Düşünmüyoruz diyip geçin.
Kimseye bu kadar özelinizi açmak zorunda değilsiniz.

En azından bundan sonra ilk defa bu konuların açıldığı biri olursa düşünmüyoruz diyin
Kimsenin merak duygusunu gidermek zorunda değilsiniz.

İnşallah hamile kalıncada vazzgectik dersiniz. Keyfinizin kahyası olamayacaklarınıda anlarlar

Siz kendinizi iyi hissederseniz doktorunuzda onaylarsa niye olmasın. Zaten bence imkaniniz olursa deneyin tüp bebekten önce. İnşallah doğal yolla olurda bu iskenceye gerek kalmaz sizin için

Yaa evet işte bende bunlari düşünüyorum. Arkadaşımdan biliyorum günde 3 paket sigara içiyordu kahve bağımlısıydı. Baska bi arkadaşım alkolik uyuşturucu kullanırdı vs vs.. nasip olunca oluyor işte

Evet doğru diyorsun açıklanamadigi icin daha kötü. Çağımızın sorunu bu sanırım yeni evli ciftlerde son zamanlarda sık görülmeye başladı. Gayet normal bence çünkü ne yiyip ictigimizi bilmiyoruz ki hersey hormonlu.

Ya biz zaten düşünmüyoruz diyoruz. Ama bizim millet altında başka seyler arıyor. Biz ne kadar desek de kendileri kesin olmuyordur sorun vardır gözüyle bakıyorlar. İnsanlara anlatamıyorum yoruldum gerçekten ozellikle esimin ailesi. İlk iki sene istemiyoruz önce borcunuz bitsin diye direttiler.( Tabiikide dinlemedik) Simdide filancanin çocuğu olacakmis sizin niye yok diyorlar artık torun istiyoruz deyip duruyorlar. En kötüsüde beni sucluyorlar gerçekten yoruldum yani.

Ya zaten benim eşim mesleği gereği her zaman evde olamıyor. Ki birde doğudayiz nerdeyse 3 yıl oldu. Burada çalışma sistemi zaten çok yoğun. Önceden 1 ay merkez 15 gün ilcedeydi suan 2 ay merkez 1 ay ilçede gorev yapıyor. Benim doğurganlık donemlerimin çoğuna denk gelemiyorduk biz mesela. Ama gel de bunu insanlara anlat zaten sırf bu denk gelememeler yüzünden tedaviye başladık biz yani adamı görmüyorum ki çocuk yapayım diyorum bazen millete

En mantıklı cevap

Ayy evet evet bir de şeyçiler var.
“hadi yapta sevelim”
Ben de zaten sırf sen sev diye yapıcam

Nerde yaptırıyorsunuz bu arada siz?
Bir de doktorum çok tatlı bir hanım.
Ama bu operasyondan hemen sonraki (2 hfta sonra reglim) reglimden itibaren transfer yapalım demesi beni ürküttü
Gereksiz bir acele değil mi?
Acaba çizik attı, kapanmasın diye mi?
Yine sesli düşündüm

Ya neticede kavuşursak, olursa ne mutlu, muhteşem, tarifsiz bir şey.. onca bekleyiş,emek off off
Ama hiç olmazsada yapacak bir şey yok yani adı kader mi, sınav mı, istatiksel derecede herkesin aynı şansta olamayacak gerçekçiliğinin mi olasılığı mı bilmiyorum. Ben/biz elimden, elimizden gelenin fazlasını yapıyoruz. Kan aldırmaya korkan ben ameliyat oldum. İnsanlık için küçük benim için büyük olay
O yüzden kafamı rahat yastığa koyuyorum.
Eğer hiç olmazsada geri dönüp baktığımda vicdanımı sızlatacak, aklımı orada bırakacak bir ihtimal kalsın istemiyorum.

Allah bu yolda uğraşan emek veren kimsenin çabasını boşa çıkarmasın. Ama olmuyor diyede hayatını zindan eden, full bu konuya focuslanıp hayatı kaçıranlara ömrünü üzelerek geçiren herkese yardım etsin güç versin.
Gördüm tanık oldum.
Çok üzücü..
Hayat kanından, canından, sevdigin insandan, yarısının sana yarısının ona ait olduğu bir canlı getirme “anne” olma fikriyle yanıp tutuşturuyor bazen çok alevli bir şekilde biliyorum ben de yaşıyorum.
Ama birazda metanetli olmak. Teslim olmak lazım diye düşüyorum.
Vardır bunda da bir hayır diyebilme farkındalığı şahsen beni ayakta tutan.

İşte o yüzden hakkımızda hayırlısı ne ise o olsun

Memorialde yaptırıyorum ben. Benim doktorumda iyi ama bazen bazi şeylerden emin olamıyormus gibi hissediyorum. Sorduğum sorulara cevap veremiyor bazen :)

Benim rahmime çizik atılmadı diye biliyorum şekil düzeltildi ve genişletildi. Ama dedigim gibi bana erken geliyor 2 hafta cok az bi süre yani nasıl toparlayacak o rahim hemen kendini? Reglinde baslasan muhtemelen bir sonraki regl yaklasana kadar rahim kendini toparlasin diye ilac kullanacaksın sonra duruma göre transfer yapacak sanırım. Eger sana sadece çizik atildiysa transferden 2 hafta önce yapılır yazıyor internetten araştırınca ama duzeltme genisletme ve cizikse sanmam yani mümkün değil en az 2 adet geçmesi gerekiyor

Bende aynı şekilde düşünüyorum şuan elimden geleni yapıyorum yapmaya çalışıyorum. Ama sanırım o dediğin kişi benim yaa gerçekten hayatı kendime ve eşime zulm ettim uzunca bi süre tüm odak noktam buydu. Hamile birini görünce oturup ağlıyordum. Bebek videolarina ağlıyordum. Benden sonra evlenen tüm arkadaşlarımın cocugu oldu mesela. Çok kıskandım açıkçası. Kendimi eksik gördüm hep. Kusur aradım kendimi suçladım...

Bu birazda benim yalnızlığımla alakalı bence. 21 yaşındaydım buraya geldiğimde kimseyi tanımıyorum yol bilmem iz bilmem. Sürekli yalnızım bi markete çıksam evin yolunu kaybediyordum :) eşimin evde olmadığı akşamlar uyuyamıyordum kii hala öyleyim
Yani yalnızlık beni gerçekten depresyona sokmuştu. + Olarak buna çevre baskısınıda eklersek artık delirmek uzereydim. Haliyle eşimde bana çok kızıyordu bende o umursamıyor sanıp kavga ediyordum ama tüm mesele benim çok fazla düşünmemdi. İnsan tek kalınca yapacak birseyide olmayınca düşünüyor işte...

Ama ilk transferimden sonra eskisi gibi değilim gerçekten. Olmayınca olmuyor işte. Kesin gözüyle bakıyorsun ama Allah nasip etmeyince olmuyor. Ben gene elimden geleni yapacağım olması için uğraşacağım gerisi Rabbime kalmış. Benimde vicdanım rahat şuan.

Rabbim hepimize güç kuvvet sabır versin gerçekten yürekten isteyen kimsenin kucağını boş bırakmasın inşallah.

Anne olmanın zorluğunu anne olmadan öğrendik biz. O yüzden çok güçlüyüz hepimiz Hayırlısı ne ise o olsun insallah

Aynen öyle arkadasım Allah nasip etmeyince biz popomuzuda yırtsak olmuyor İşte nasip et yarabbim biz popomuzu yırtıyoruz daha ne yapalım evresindeyiz şuan

Ay saat 6:15 bu saatte imkansız uyanmazdım. Heralde narkozdan sonra cok uyu uyan yasadım dengem bozuldu..

Gece de uykuya dalmadan önce kurdum kurdum. Sekretere yazdım Hoca ya Asistanı ile görüşmek istiyorum diye baktjmda herkes ilac kullanmaya baslamıs est. progestan bana hic bi sey vermedi.
2 antibiotik Cipro ve Biteral bunlar bitincede fitil. Ben de Bahçecide oluyorum bu arada tedaviyi

Şuan vermez zaten estrofem progestan. Bu ilaçları transfer öncesi adetinde başlayacaksın sanırım rahim kalınlaşması toparlanmasi icin ben bu sekilde başladım. Hatta progestan degil estrofem kullanmıyorum sadece. Günde 4 adet kullan dedi. Senin ilaclar bitince baslar muhtemelen estrofeme falan

Bahçeciyi çok duydum benim arkadaşımda istanbuldakinde yaptırmıştı. Ama maalesef onunda 2. Denemesiydi başarısız olmustu
Ama başarılı olup suan kucağında olan tanidigimda var tabi

Gece hastanedemi kaldın yoksa evine geçtin mi? Ya bide bu sigaranın vücuttaki etkisini azaltmak icin ilaclar varmış hic duydun mu?

Preg bi şeydi geçen sene kullandık.
Kadınlarınki pembe
Erkeklerinki mor kapsüller.
İlk deneme öncesi doktorum önermişti.

Hayır kalmadım.
Operasyonu olduktan 1 saat sonra taburcu oldum.
Sanki dün ameliyat olmamış gibiyim.
Sadece belim ağrıyor hafif

Freya1 histereskopi olmadan önceki filmimi atıyorum anlıyorsan yorumlasana

Eklentiler

• 8E87B83D-B9F7-4D4B-BE3D-5AE5E662C7CF.jpeg
    96,2 KB · Görüntüleme: 189
  • 5A0D856C-99DC-47B7-95F6-E59586E5A4CC.jpeg
    130,3 KB · Görüntüleme: 159
Benim doktorum bana hic onermedi ama gittigimde sorucam bende kullanmak istiyorum faydasi varmi bilemem ama ağrın olmaması çok iyi peki kanaman var mı?

Valla hic anlamıyorum kii benimkisi üstten baskıtı hafif y sekli gibiydi bide dardı seninkindede dar gözüküyor. Senin doktorun bisey dedimi peki rahimden kaynaklı olabilir dar oldugu için tutunamamistir gibisinden

Benimkinede basıklık, çöküntü mevcut ve dar dedi. Ben basla filmeleri yorumluyorjm ama kendim gibisini görmedim sanki üstte bi çıkıntk var
Kanamam 0 hiç yok
Acaba eksik mi yaptı diyorum haha
Bel ağrım var

eksik yapmamıştır yaa içinizde bir şüphe varsa baska bir doktora muayene olun. Bende supheye düşüp gitmiştim ama çok şükür sorun yok demisti en azından içim rahatlamıştı kanama olmamasi çok ilginç yaa anlamıyorum benim niye onca kanamam oldu doktorum her seferinde kanamam durmadi deyince şok oluyordu garip ya demekki bunyeye göre değişiyor veya sprialden dolayi kanamam oldu bilmiyorum ağrın gecer bir iki güne usutmussundur belki ameliyathanede

Yok ya dayanılmayacak bir ağrı değil zaten.
Hiç ameliyat olmamış gibiyim.
Ayy bakalım önce şu antibiotikler bitsin fitili kullanayım zaten sonra regli olucam 2 hafta gecmis olucak.

Sonra denemeler
Ve tabiki regli olup doktorun kapısına dayanma
Benim dondurulmuş 5.gün 4aa
Başka yerden taşıycam, çözülürken bozulyyor falan diyorlar kalitesi mi düsüyor yani??

Hadi hayırlısı olsun bende estrofem kullanıyorum Çarşamba günü rahim kalınlığa bakacak doktorum sonra transferi belirleriz diye tahmin ediyorum. Bayramdan sonra olucak büyük ihtimalle. Çok tedirgin ve heyecanlıyım stresim başladı şimdiden. Kendime engelde olamıyorum.

Neden başka yere taşıma gereği duydun ki? Tam olarak bilmiyorum bende ama sıkıntı olacağını sanmıyorum o şekilde hastaneden hastaneye taşıyan cok insan var. Hatta termosla taşıyanları falan duymuştum. Eğer taşınacak hastane cok uzaksa belki ondandır. Kalitesi düştüğünü hic duymadim valla öyle bişey olacağınıda sanmıyorum(hastane yakınsa)

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…