hiperokojen barsak..lütfen yardımm..!!

figan

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
31 Mayıs 2009
527
4
arkadaşlar merhaba..ben 15.5 haftalık hamileyim..

ikili test sonuçlarım normal çıktı..

bugün bakılan ultrasonda bebekte ''hiperokojen barsak'' görüntüsü var dendi..kesin değil takip edilecek dendi..okuğum bir kaç şeyde bebekte zeka geriliği gibi bulgularda belirteç olabilcek bir şeymiş..dünyam başıma yıkıldı..bununla ilgili bilgisi ,başından geçen öyküsü olan varmı,ne olur yardım edin..senağlama

allah tüm bebeklerin sağlığını korusun..

Son düzenleme:
selamlar figan.öncelikle şunu belirteyim korkma.ikili ve üçlü testlerin normal çıkmışsa hiç ama hiç korkma derim.Hiperekojen bağırsak ya da hiperekojen odak adı verilen olgu bebek henüz organ gelişimini tamamlayamadığı için çoğunlukla ikinci trimestırda görülen bir şekil ya da görüntü.Bu görüntüye ekojenik odak ya da hiperekojen focus adı veriliyor.Yani kalpte ya da bağırsakta kireç renginde parlak görüntü anlamına geliyor.

Bu görüntü evet down sendromu belirtilerinden biri ancak sadece biri.Bir bebeğe down sendromu teşhisi konması için en az 20 tane belirtecin olması gerekiyor.Yani izole bir biçimde hiperekojen odak down sendromu belirteci sayılamaz ve sayılmaz da zaten.%99.9 bu odak yani hiperkojen bağırsak üçüncü trimester da kaybolacaktır.Yani son iki ya da üç ay içerisinde.

Benim bebeğime de hiperekojen odak teşhisi konmuştu kalpte.Ben fetal eko bile yaptırdım.Ancak 8. ayımda kayboldu.Seni çok iyi anlıyorum.Ben de sıyırmak üzereydim. Hatta ve hatta olayı abartıp perinatoloji dergileri okumaya başlamıştım.Mesela hiperekojen odak olgusunda genetik faktörler bile etkinmiş.Yapılan bir araştırmaya göre asyalı kadınların %44 ünde hiperekojen focus görülebiliyormuş.Bu bebeğin down sendromu olmasının belirteci değil tek başına.Ultrasongrafik bir sürü bulgu ile beraber anlam kazanıyor hiperekojen odak.Ayak baş parmağının kısalığı,burun nazal kemiğinin problemli olması ya da beyindeki mink kistler vb..... bir sürü olgunun olması gerekiyor.

Uzun bir yazı oldu.Ama umarım seni rahatlatmıştır.Seni çok iyi anlıyorum.Aynı hisleri ben de yaşadım.Ancak korkma gebeliğinin keyfini çıkar canı hoşçakal:)

canım süpersin yaa..üşenmemiş yazmışsın allah razı olsun..dediklerini anladım..çokta doğru..şimdi ben bir dört boyutlu ultrasona gireyim,birde dörtlü test yaptırayım..eğer bebkte başka anomaliler varsa en azından onlarıda görünütleyelim..

bilgiler iiçn tekrar teşekkürler...

ben şu anda 5 aylık hamileyim..bebeğim de hiperekojen bağırsak olayı var..ilk önce büyük ultrason dedikleri 2.usg de görüldü(çapa tıp fak.)muayene yapan doktor 2 li test sonucumda çıkan 1:270 rakamınıda riskli görünce 4lü test istedi..samatya eğit. araş. hast. ssk ücretsiz olarak yaptırdım...tahlil sonuçlarım iyi çıkınca hiperekojen bağırsak konusunu önemsememi söyledi doktor..artık biraz daha rahatım..ama bu sıkıntılar bende 2 ay devam etti....

iyi akşamlar öncelikle..
biz de aynı sorunla 2. trimesr sonlarında karşılaştık,ilk ayrıntılı ultrasonografide bir anormallik olamasına rağmen sonraki kontrolde dr. dilate bir barsak ansıyla karşı karşıya olduğumuzu söyledi ve 9 eylüle sevk etti,izmir dışında bi şehirde oturuyoruz bu arada.
o arada bir iki dr.a daha görndk ve hepsi gözlenmesi gerektiğini söyledi,ilk dr. dan biraz daha rahatlatıcı knşmuşlardı gerçi. izmire gtmeden önce son bir kez daha kont. gel demişti dr. o gittiğimizde ise hapimiz şaşırdk,sevindk daha doğrusu çnkü dilatasyon tamamen kaybolmuştu(bu dilatasyon hiperekojen bi barsak görüntüsündeydi bu arada)
biz yine de 9 eylüle de gittik,doç dr sabahattin altunyurt a göndermişti dr.umuz,o baktığında da hiperekojen görüntü kaybolmuştu.
durumu bize şöyle açıkladı:
barsaklar erken dönemde de faaliyet gösterrlermiş,yani mekonyum oluşmadan önce de barsaklar salgı üretirlermiş.
ve bu salgının içeride yoğunlaşmasıyla böyle bir görntü oluşmuş.. ve sıkça rastlanan bir durummuş.
ama barsak bu durumdan kurtulablkdiğine göre herhangi bir tıkanıklık vs yok demekmiş,sorun yok yani ddi.
sakın kendini üzme çok iyi anlıyorum sni,bnm de hayatımın en zor dönemiydi,çok korkmuştum,dünyam kararmıştı,allaha şükürler olsn ki hiçbişey yokmuş..
canını sıkıp bebeği de strese sokma hiç cnm.
inşallah tertemiz çıkar sonunda,sağlıkla alrsn bebeğni kucağına

oğlumda da hiperekojen bağırsak görülmüştü:tek başına bir sey ifade etmze dediler ama oğlum bir yaşında bağırsaklarından ameliyat oldu:siz yinede takip edin derim:

2li testte falan problem yoksa down sendromu riskini düşünmek için en az iki majör anomali gerekir, tek başına hiperkojen barsak bir şey ifade etmez, endişe etmeyin.

Arkadaşlar lütfen bilgisi olan cevaplasin. 2 li ve 3 lu testlerim normal çıktı 21+6 da renkli ultrason çektirdim ekojenik barsak izlendi kistik fibrozis taramasi için amniyosentez önerdi dr ama yaptirmak istemedim. Ultrasonda bunun dışında hersey normaldi böyle bişey çıkması beni mahvetti ne olur yardım

MERHABA
çok önceden yazmışssın ama konuyla ilgili araştırma yaptıgım ıcın yazmak ıstedım.. benim de basımda aynı sorun var. testlerımın ve detaylı ıncelemenın tertemız cıkmasına karsın ekojen barsak ızlendi. doktor amniyosentez veya kan testi yaptır dedı yaptırmadım. senin nasıl gelişti daha sonra merak ediyorum.... lütfen cevaplarmısn

Ekojen bağırsak sorunu bizde de vardı ve günlerce ağladım çok sıkıntılı zamanlar geçirdim bilirim bu forumu tek tek okumuştum o zamanlar. Bu yüzden bu durumu yaşayan var mı yakın zamanda diye baktım ve seni gördüm. Benim dr amniyosentez önermemişti 2li 3lü normal çıtı. Detaylı usg de bunun dışında sorun çıkmayınca rahatladık. Bebeğim 3ay 10 günlük. Rabbime şükürler olsunki çok sağlıklı sarılık bile olmadı inşallah da böyle devam eder. Günde en az 3kez kaka yapıyor bizim zamanımızda doğan bebeklerin çoğu günde 1kez ya da iki günde bir yaparken bizimki çok yapıyor ben buna bağlıyorum parlaklık olayını. Sende içini rahat tut inşallah hiç bişey çıkmaz bebeğinde sevgiler...

Herkese merhaba su an 27 haftalık hamileyim.23 haftalıkken 2.düzey ultrasonda bebeğin karnında 3.derece parlaklık görüldü 2,li ve 3.lü testlerim normal beni perinatolojiye gönderdiler.Amniyosentez zamanım geçmişti.TORCH enfeksiyon testi yapıldı onlar temiz çıktı şimdi de genetik testler var fibro kistik ve anöploid araştırmak için yaptırsammı çok kararsızım zaten preeklemsi durumumda var 32 yaşımdayım.çok korkuyorum öğrenmek istediğim şu aynı sorunu yaşıyan arkadaşların durumu ne oldu doğumları nasıl geçti çünkü paylaşılanlar bayağı zaman önce .Görüpte yazarlarsa çok mutlu olacağım.

Merhaba gecmis olsun canim bende ayni durumu yasiyorum masallah bebegimin gelisimi onde fakat hiperekojen barsak var bugun perinatolojiye gittim gebeligin basinda kanamam olmustu kan yutmus olabilir dediler cunku baska sorun yok senin kanaman falan olmusmuydu

evet benim 9.haftalıkken kanamam olmuştu.Ama doktora sormuştum kanamayla ilgisi olabilirmi diye o da ilgisi olmacağını söylemişti.

evet benim 9.haftalıkken kanamam olmuştu.Ama doktora sormuştum kanamayla ilgisi olabilirmi diye o da ilgisi olmacağını söylemişti.
Cuma gunu perinatolojiye gittim ben ordaki uzman herseye bakti baska bi sorun gormedi Allaha sukur ben solemeden kanaman oldumu diye sordu oldugunu soyleyincede bebek kan yuttugundada barsaklarinda parlaklik olcagini soledi pazartesi perinatoloji uzmaninin en ustuyle gorusucem kesin birsey soylicekler bakalim hayirlisi yazarim sizede . siz perinatolojiye gittinizmi

evet parlaklık çıkınca perinatolojiye gönderdiler bende parlaklık grade 3 enfeksiyon testi yaptılar temiz çıktı genetik testler istediler onları yaptırmadım yaptırsamda yüzde yüz bişey diyemeyecekler yüzde bir umut için bile sonlandırmaya gitmem doktorun söylediği net bir şey yok hep ihtimaller sadece kesin sonuç amniyosentez onunda zamanı geçti beyazlığı gördüklerinde 23 haftalıktım

Ewet o cok skıntılı o kadar gidip geliyorus ama birsey soyleyemiyolar beyazlik kalsa ne olur onu bilsek gene tamam ama hic birsey soylemiyolar ya

iyi akşamlar bir gelişme varmı? Doktor ne dedi
Perinatolojiye gittim hiperekojen barsak disinda bi problem cıkmadı Allaha sukur aminiosenteze haftam buyuk oldugu icin kordonsentez onerdiler onuda kesinlikle kabul etmedim daha kendileri ne oldugunu bilmiyolar bisey soyleyemiyolar o insanlarin lafina bakip oglumu riske atamam gecmesini beklicem bi tanidigun Kur'an okunan dilsiz cocugun dilini actigi ve tıbbi kanitli bi video izletti bi tanidigim tek yapmamiz gereken gercekten inanarak Kur'an okumamiz baska caremiz yok sende dene doktorlardan hayir yokk sende varmi bi degisiklik

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…