Hiç düzenli derli toplu değilim

Crazy-cat-lady

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
12 Mayıs 2017
195
319
33
Günlük hayatta kuralları, mesafeyi, düzeni çok severim ancak evde asla ve asla düzen sağlayamıyorum :KK43: Yapmam gerekenleri tabii ki biliyorum ama bunun en temel ve en küçük basamağı nedir bilemiyorum, bulamıyorum, sonra da ipin ucu kaçıp gidiyor. Evdeki dağınıklık beni hiçbir zaman rahatsız etmiyor. Yani mesela bir çikolata yiyip paketini sehpanın üzerinde bıraktıysam bir hafta geçsin alıp da onu atasım gelmiyor.

İşten gelince eşyalarımı bıraktığım yer bazen eşya dağına dönüyor, bazen unutuyorum orada bir yiyecek oluyor bir bakıyorum ki çürümüş, bozulmuş. Yalnız yaşıyorum ve bu dağınıklıktan etkilenen yalnız benken, ben de bu durumdan hiç rahatsız olmadığım için toplamak için hiç çabam olmuyor ve bu da dağınıklığı sürekli arttırıyor. Çok uzun bir sürenin sonunda haliyle o kadar karışıklığı toparlamak için çok uzun da vakit ayırarak evi derleyip toplayıp (düzenli birine göre “eh işte” ama bana göre “mük” bir hale getiriyorum) diyorum ki evet bundan sonra hep düzenli olucam bu düzeni sürdürücem ama 1 hafta sonra hop yine aynı gidişat… :KK43: Erkek arkadaşımla kaldığımız zamanlarda (kendimi beğendirme/kabul ettirme çabam yok, inanılmaz dağınık olduğumu zaten biliyor) etrafı düzenli tutuyorum, dağınıklığın muhatabı yalnız kendim olmadığım için. Henüz evimin tek başımayken ulaştığı noktaları hiç görmediğinde erkek arkadaşım dağınık biri olduğuma hiç inanmamıştı, ama gördükten sonra bana düzen konularında akıl vermeye tavsiyelerde bulunmaya başladı. Kendisi düzen konularında çok titiz ve benim bu halimi iyi görmediğini anlayabiliyorum.

Bu halimle ailem ve erkek arkadaşım hariç birinin karşısına çıkmaya hiç cesaretim yok, biri çatkapı bir program yapacak olduğunda hemen bir yolla iptal etmeye çalışıyorum. Geçtiğimiz hafta birkaç günlüğüne tatile gidecektim ve evcil hayvanlarımı kontrol etmesi için de komşuma anahtar bırakacaktım, evi planladığım sürede toplayamadım ve uçak saatim yaklaştığında neredeyse yere oturup ağlayacaktım. Yani hem bu kadar utanıp hem de bu düzeni yine de oturtamıyorum… Sonra erkek arkadaşım ben gittikten sonra eve gelip topladı… Tabii ki o halimi bilse de yine de ona karşı da mahçup hissettim.

Her gün bir rutinim olsun evet, şunu şunu işim bitince şöyle yapayım evet, fazla eşyalarımdan arınayım evet, istifçiliği bırakayım evet… evet evet düzenin bir sürü maddesi var ama gerçekten hepsini birden oturtmak bu düzene hiç sahip olmayan biri için çok zor :KK43: Şunu sormak istiyorum bana hayatıma katmam için tek ve çok küçük bir başlangıç yöntemi önerseniz bu ne olurdu?

Şimdiden çok teşekkür ederim 😇

ben de tavsiyeleri okumaya geldim:) ben de dağınık biriyim ve bekarken bundan rahatsız değildim. eşim de dağınık ve haliyle bizden dağınık çocuklar ortaya çıktı:) şimdi 4 kişinin birden dağıtmasından aşırı rahatsızım. ama işe nereden nasıl başlayacağımı bilemiyorum. hayatımda hiç düzenli olmadım, bana çok uzak bir konu. en ince ayrıntısına kadar temizlik yapsam da ev dağınık olunca bence pis de görünüyor.

çürümüş yiyecek kısmında midem bulandı, devamını zor okudum kusura bakma
ne kadar tavsiye gelse bile bu yaşa kadar bunlardan rahatsız olmamış birinin bu saatten sonra değişeceğini düşünmüyorum ben
insan sırf elbiseyi kaldırdığında altından çıkan çürümüş yiyeceği sarmış kurtçuklar üzerine fırlar diye korkusundan dikkat eder yani
bi de bu açıdan düşün istersen

Daginiklikla birlikte pasaklilik da var gibi kusura bakmayın . Çürümüş yiyecekler bozulmuş açıkta şeyler vs hoş değil . En azından o tarz şeyleri hemen çöpe atacak içsel bir motivasyon geliştirin. Yaptıkça yapasiniz yapmadıkça yapmayasiniz gelir Kas gibi düşünün yaptıkça düzen oturtacaksiniz

Eşyayı azaltarak başlayabilirsiniz. İnsanlarla daha fazla evinizde sosyalleşerek evi daha derli toplu tutmaya başladıkça devamını getirme isteğiniz artacaktır. Önce azcık eşya azaltma, sonra iyi bi temizlikçi, sonra evinizde sosyalleşmek( sizi daha az yargılayacağını düşündüğünüz kişilerle), sonra yavaş yavaş görev olarak düşünmek. Yavaş yavaş olur. Bi düşünün eve insan çağırma fikrini.
*Linçlemeyin kızı. Açık açık yazmış derdini. Buraya yargılanmaya değil, yardım istemeye gelmiş.

Kendimi dağınık sanıyordum, ta ki şunları okuyana kadar. 😐 Bu stres sizi yormuyor mu ya? Ev ne kadar kötü halde olabilir ki şehir dışına çıkmadan evvel toparlayamıyorsunuz, vakit yetmiyor, sonra oturup ağlıyorsunuz falan. Spontane planlar yapamıyorsunuz, çünkü evi bok götürüyor. Ne bileyim böyle yaşamak daha zor olmalı. Çürüyen yiyecekler varsa siz sadece dağınık değil pissiniz de bence. Çaresi var mıdır bilemiyorum. Burada düzenle ilgili topikler var. Her gün onları okusanız işe yarar mı acaba?

Ben de çok düzenli çok titiz biri değilim ama dağınıklıktan biraz fazla sizinki. Bozulmuş yiyecek çikolata kabı falan bunlar çöp. Yani önce çöpleri günlük atmakla başlayın

Aldığım şeyi aldığım yere koymaya çalışıyorum, eşim düzenli biri.. Oğlum da eskisi gibi dağıtmıyor. Düzenli kalıyor ozaman. İlk bir kadın tutup birlikte ortalığı toplayın. Sonra olması gerekeni olması gereken yere koyun. Sorun olmaz 😊 olmuyorsa da bir psikoloğa gidin. Sorun var demektir

Siz bensiniz. Çok dağınığım üstüne eşim çok daha dağınık :KK43: çoraplarını bile kaldırıp kirliye atmaz 2 gün oturma odasına dokunmadım içinden eşimin 10 parça kıyafeti çıktı sinir krizi geçirdim resmen :KK70: Genel olarak ben dikkat ediyorum ama eşimin dağınıklığı beni rahatsız etmiyor yerde tişörtü duruyor 3 gün dokunmasam kimse bundan rahatsız değil, artık uyarmaktan bıktım bende saldım pat diye evime misafir alamam mesela illa ki dağınık bir yer olur önceden böyle değildim de psikolojik olarak çöktüm sanırım çözüm arıyorum bende, ilk başlarda misafir olayına takılıyordum artık insanlara yabancı değilsiniz demeye başladım

Günlük hayatta kuralları, mesafeyi, düzeni çok severim ancak evde asla ve asla düzen sağlayamıyorum :KK43: Yapmam gerekenleri tabii ki biliyorum ama bunun en temel ve en küçük basamağı nedir bilemiyorum, bulamıyorum, sonra da ipin ucu kaçıp gidiyor. Evdeki dağınıklık beni hiçbir zaman rahatsız etmiyor. Yani mesela bir çikolata yiyip paketini sehpanın üzerinde bıraktıysam bir hafta geçsin alıp da onu atasım gelmiyor.

İşten gelince eşyalarımı bıraktığım yer bazen eşya dağına dönüyor, bazen unutuyorum orada bir yiyecek oluyor bir bakıyorum ki çürümüş, bozulmuş. Yalnız yaşıyorum ve bu dağınıklıktan etkilenen yalnız benken, ben de bu durumdan hiç rahatsız olmadığım için toplamak için hiç çabam olmuyor ve bu da dağınıklığı sürekli arttırıyor. Çok uzun bir sürenin sonunda haliyle o kadar karışıklığı toparlamak için çok uzun da vakit ayırarak evi derleyip toplayıp (düzenli birine göre “eh işte” ama bana göre “mük” bir hale getiriyorum) diyorum ki evet bundan sonra hep düzenli olucam bu düzeni sürdürücem ama 1 hafta sonra hop yine aynı gidişat… :KK43: Erkek arkadaşımla kaldığımız zamanlarda (kendimi beğendirme/kabul ettirme çabam yok, inanılmaz dağınık olduğumu zaten biliyor) etrafı düzenli tutuyorum, dağınıklığın muhatabı yalnız kendim olmadığım için. Henüz evimin tek başımayken ulaştığı noktaları hiç görmediğinde erkek arkadaşım dağınık biri olduğuma hiç inanmamıştı, ama gördükten sonra bana düzen konularında akıl vermeye tavsiyelerde bulunmaya başladı. Kendisi düzen konularında çok titiz ve benim bu halimi iyi görmediğini anlayabiliyorum.

Bu halimle ailem ve erkek arkadaşım hariç birinin karşısına çıkmaya hiç cesaretim yok, biri çatkapı bir program yapacak olduğunda hemen bir yolla iptal etmeye çalışıyorum. Geçtiğimiz hafta birkaç günlüğüne tatile gidecektim ve evcil hayvanlarımı kontrol etmesi için de komşuma anahtar bırakacaktım, evi planladığım sürede toplayamadım ve uçak saatim yaklaştığında neredeyse yere oturup ağlayacaktım. Yani hem bu kadar utanıp hem de bu düzeni yine de oturtamıyorum… Sonra erkek arkadaşım ben gittikten sonra eve gelip topladı… Tabii ki o halimi bilse de yine de ona karşı da mahçup hissettim.

Her gün bir rutinim olsun evet, şunu şunu işim bitince şöyle yapayım evet, fazla eşyalarımdan arınayım evet, istifçiliği bırakayım evet… evet evet düzenin bir sürü maddesi var ama gerçekten hepsini birden oturtmak bu düzene hiç sahip olmayan biri için çok zor :KK43: Şunu sormak istiyorum bana hayatıma katmam için tek ve çok küçük bir başlangıç yöntemi önerseniz bu ne olurdu?

Şimdiden çok teşekkür ederim 😇

Size önerim ilk yapacağınız şey temmuz 1 de sadeleşmeye başlamanız
O gün ayın kaçı ise o kadar gereksiz eşya, çöp vs evden çıkarıp atıyorsunuz. Yani ayın 1 inde bi tane ayın 15 inde 15 tane gibi
Bunu 1 ay yapmanız gerekiyor.
Küçük başlayacağınız için kendinize fazla yüklenmemiş oluyorsunuz.

Daginiklikla birlikte pasaklilik da var gibi kusura bakmayın . Çürümüş yiyecekler bozulmuş açıkta şeyler vs hoş değil . En azından o tarz şeyleri hemen çöpe atacak içsel bir motivasyon geliştirin. Yaptıkça yapasiniz yapmadıkça yapmayasiniz gelir Kas gibi düşünün yaptıkça düzen oturtacaksiniz
Aslında bunu da yazacaktım ilk mesajıma ama çok uzatıyorum gibi geldi. Bozulacak, akacak kokacak şeylere kayıtsız değilim ama dağınıklık söylediğim şekillerde pasaklılığa, hijyensiz durumlara da sebep oluyor ya da tam bi ev temizliği yapmayı engelliyor bunlar da gerçek :KK43: Bence pasaklılıkla dağınıklık birbirinden bağımsız kalamıyor ne yazık ki

Eşyayı azaltarak başlayabilirsiniz. İnsanlarla daha fazla evinizde sosyalleşerek evi daha derli toplu tutmaya başladıkça devamını getirme isteğiniz artacaktır. Önce azcık eşya azaltma, sonra iyi bi temizlikçi, sonra evinizde sosyalleşmek( sizi daha az yargılayacağını düşündüğünüz kişilerle), sonra yavaş yavaş görev olarak düşünmek. Yavaş yavaş olur. Bi düşünün eve insan çağırma fikrini.
*Linçlemeyin kızı. Açık açık yazmış derdini. Buraya yargılanmaya değil, yardım istemeye gelmiş.
Teşekkür ederim aşama aşama önerilerde bulunduğunuz için 🙏🏼 Ben de bugün yardımcı birileri için arayışa başlamıştım, umarım sonuca ulaşmamda katkısı olur

Bi de bi oraya bi buraya şeklinde dağılmayın yani o gün mutfak çekmecemi toplayacağım diyin mesela ve onu tamamen yapıp başka bir şeyi ellemeyin. Oraya ait olmayan şeyleri çıkarıp geçici olarak bir kutuya koyun.
Ben de dağınık ama düzen seven bir insanım. Eşyalarımın yeri vardır ama gidip oraya koymam yine de yerleri var ve toplaması kolay oluyor :KK70:

Bu ayıklama işlemini yapın sonra düzenleme aşamasına geçersiniz.

Marie kondo nun videolarını izleyip kitaplarına bakabilirsiniz

Size önerim ilk yapacağınız şey temmuz 1 de sadeleşmeye başlamanız
O gün ayın kaçı ise o kadar gereksiz eşya, çöp vs evden çıkarıp atıyorsunuz. Yani ayın 1 inde bi tane ayın 15 inde 15 tane gibi
Bunu 1 ay yapmanız gerekiyor.
Küçük başlayacağınız için kendinize fazla yüklenmemiş oluyorsunuz.
Bu benim için çok zor, aslında rutin eksikliğimin dışında eşyalara anlam yüklemek ve geri dönüşüm çabam da işlerimi çok zorlaştırıyor :KK43: ama mutlaka eşyalarda azaltmaya gideceğim teşekkür ederim 🙏🏼

Bu benim için çok zor, aslında rutin eksikliğimin dışında eşyalara anlam yüklemek ve geri dönüşüm çabam da işlerimi çok zorlaştırıyor :KK43: ama mutlaka eşyalarda azaltmaya gideceğim teşekkür ederim 🙏🏼

Eşyalar canlı değiller
Bize hizmet etmek için varlar
Ama bu durumda siz onlara hizmet ediyorsunuz.
Atamıyorsanız bazı eşyaları 1 sene kutusuna koyun
Üstüne tarih atın ve kaldırın
1 sene içinde o eşya o kutudan çıkmadıysa üzgünüm ama vedalaşmalısınız.

The minimalizm isimli belgeseli netflixten izleyebilirsiniz sizde bir şeyleri tetikler diye umuyorum

Siz sadece dağınık değil aynı zamanda pasaklisiniz da.bozulmus yiyecekler falan varsa eviniz kokuyodur.sirf bunun için bile düzenli olmalısınız.

Eşyalar canlı değiller
Bize hizmet etmek için varlar
Ama bu durumda siz onlara hizmet ediyorsunuz.
Atamıyorsanız bazı eşyaları 1 sene kutusuna koyun
Üstüne tarih atın ve kaldırın
1 sene içinde o eşya o kutudan çıkmadıysa üzgünüm ama vedalaşmalısınız.

The minimalizm isimli belgeseli netflixten izleyebilirsiniz sizde bir şeyleri tetikler diye umuyorum
babam askerdi, büyüme sürecimde tayinlerle sürekli bulunduğum çevrelerden ayrıldım bu mu tetikledi bilmiyorum. bir özel günde giydiğim kıyafetle, kıymetli bi güne eşlik etmiş ya da o günün parçası olmuş eşyalarla vedalaşırken sanki bir şeyler feda ediyormuşum gibi hissediyorum 🥲 bugün “Sadeleş rahatla” kitabını okudum ama orada daha çok “onu da atın, bu da lazım değil, evi yananlar nasıl yapıyor resmi evraklarınızı bile atabilirsiniz” gibi radikal fikirlerle doluydu sizin bahsettiğiniz gibi yöntemler yoktu ben iyisi mi tavsiyenizi de izleyeyim teşekkür ederim içtenlikle yardımcı olmak istediğiniz için ☺️🙏🏼

Yemek pişerken dolabı nemli bezle silmek,telefondan dizi izlerken ya da podcast dinlerken kuruyan çamaşırı katlayıp yerleştirmek,banyo havlusunu değiştirmek için ya da wc ihtiyacı için banyoya girince temizlemek gibi şeyler kurtarıyor beni.
Çalışıyorum ve detay temizlik için halim de vaktim de olmuyor.
Detaylı temizlik haricinde bunları yapıyorum ki birikmesin. Misal su içmek için buzdolabını açtığınızda dağınıksa hemen bi elden geçirin. (Buzdolabı temizliği için sadece sirkeli su,kimyasal yok:)

X