Hiç düzenli derli toplu değilim

Ben dağınıklıktan hiç hoşlanmayan biriyim hatta sizin o bir hafta orda kalsa rahatsız olmam dediğiniz çikolata kabını almadan uyuyamam, aklım onda kalır. Ve bu yüzden anlattıklarınız benim için en uç nokta🫣
Bence siz durumunuz el veriyorsa birini tutun önce evi cam kapı güzel bir silip, süpürüp, toplasın. Daha sonrada haftalık biriyle anlaşın gelsin ve temizleyip toplasın. Siz evi daha iyi gördükçe belki gaza gelirsiniz. Hatta bence kendinizi zorla gaza getirin.
Ev ne kadar toplu kalırsa genel temizliği o kadar kolay olur.

Bekar evimde çok temiz ve düzenliydim. Temiz bir ev psikolojiyi kesinlikle olumlu etkiliyor. Aile evimde de aynı şekilde. Ama evlendikten sonra gebelik ve kolik bebek derken ipin ucunu baya kaçırdım. Tam yeni yeni düzen oturtuyorum derken tekrar gebeyim. Ve kolumu kaldıracak gücüm yok. Gün boyu foşur foşur temizlik yapmak istiyorum.
İnanın bir kere o düzenin keyfini aldınız mı, sürekli temiz tutmak isteyeceksiniz.
Yorumu yazarken bekar evimi çok özlediğimi fark ettim..

Ablacım ben düzen, tertip severim.
Evimde de işyerimde de.
Düzen, tertip işi yaptıkça kazanılan ve sürdürülebilir bir durum.

Yardımcı bir hanımla anlaşın hemen.
Yardımcı hanım gelmeden üç beş tane kutu, hasır sepet vb temin edin.
İkea’da çok güzel ürünler var.

Yardımcı hanım iki gün üst üste gelsin.
Sizi ancak iki gün kurtarır.
İlk gün evi derleyip toplayın atılacakları atın.
Ufak tefek şeyleri kutulara toplayın.

İkinci gün dip köşe temizlik yapsın yardımcı hanım.
Sonra da belli periyotlarla temizlik için destek alırsınız.

Her akşam yatmadan 15-20 dakika ayırıp tüm evi toplayın.
Düzene bir alışsanız zaten bir daha bırakmazsınız.

Kolay gelsin.

Bir rutin oturtmadan önce evde bulunan gereksiz her eşyadan kurtulun. Ev içerisinde ne kadar az eşyanız olursa toplayıp, temizlemesi de o kadar kolay olur. Kıyafetleriniz mesela, son 1 yıl içerisinde giymediğiniz her şeyi dağıtın, bağışlayın, satın. Fazla takı tokalar, makyaj malzemeleri, süs eşyaları... aklınıza ne gelirse artık. Evin içinde sadece işlevsel eşyalar ve varsa hatırası olan kıyamayacağınız eşyalar kalsın. Sonrasında evi bal dök yala süpürüp silin. Bunu oda oda yapın. Tüm evi süpürüp silmeye kalkmak belki gözünüzde büyüyor olabilir. Mesela önce salonu süpürün, silin, tozunu alın ve kapısını kapatın. Sırayla tüm odalara aynı şeyi yapın. Diğer bir adım aldığınız eşyayı işiniz bitince yerine koyma alışkanlığı. Hiçbir şeyi ortalıkta bırakmamaya çalışın. Bir su içtiğinizde dahi ya alın hemen yıkayın ya da makineye kaldırın. Yerinde olmayan eşya olmasın gün içerisinde. Ya da bir tane sepet tarzı bir şey edinin. O an yerine kaldıramadığınız bir eşya ise o sepete bırakın. Gün sonunda sepetten tüm eşyaları geri yerlerine kaldırın tak tak tak. Tüm evde dağınıklık olacağına tek bir yerde toplanmış olur.

babam askerdi, büyüme sürecimde tayinlerle sürekli bulunduğum çevrelerden ayrıldım bu mu tetikledi bilmiyorum. bir özel günde giydiğim kıyafetle, kıymetli bi güne eşlik etmiş ya da o günün parçası olmuş eşyalarla vedalaşırken sanki bir şeyler feda ediyormuşum gibi hissediyorum 🥲 bugün “Sadeleş rahatla” kitabını okudum ama orada daha çok “onu da atın, bu da lazım değil, evi yananlar nasıl yapıyor resmi evraklarınızı bile atabilirsiniz” gibi radikal fikirlerle doluydu sizin bahsettiğiniz gibi yöntemler yoktu ben iyisi mi tavsiyenizi de izleyeyim teşekkür ederim içtenlikle yardımcı olmak istediğiniz için ☺️🙏🏼
Aa süper. Fumio sasaki. Youtube da videolar var adamın evini gösterdikleri. İyi gelmişti zamanında. Size de iyi gelsin ❤️

Günlük hayatta kuralları, mesafeyi, düzeni çok severim ancak evde asla ve asla düzen sağlayamıyorum :KK43: Yapmam gerekenleri tabii ki biliyorum ama bunun en temel ve en küçük basamağı nedir bilemiyorum, bulamıyorum, sonra da ipin ucu kaçıp gidiyor. Evdeki dağınıklık beni hiçbir zaman rahatsız etmiyor. Yani mesela bir çikolata yiyip paketini sehpanın üzerinde bıraktıysam bir hafta geçsin alıp da onu atasım gelmiyor.

İşten gelince eşyalarımı bıraktığım yer bazen eşya dağına dönüyor, bazen unutuyorum orada bir yiyecek oluyor bir bakıyorum ki çürümüş, bozulmuş. Yalnız yaşıyorum ve bu dağınıklıktan etkilenen yalnız benken, ben de bu durumdan hiç rahatsız olmadığım için toplamak için hiç çabam olmuyor ve bu da dağınıklığı sürekli arttırıyor. Çok uzun bir sürenin sonunda haliyle o kadar karışıklığı toparlamak için çok uzun da vakit ayırarak evi derleyip toplayıp (düzenli birine göre “eh işte” ama bana göre “mük” bir hale getiriyorum) diyorum ki evet bundan sonra hep düzenli olucam bu düzeni sürdürücem ama 1 hafta sonra hop yine aynı gidişat… :KK43: Erkek arkadaşımla kaldığımız zamanlarda (kendimi beğendirme/kabul ettirme çabam yok, inanılmaz dağınık olduğumu zaten biliyor) etrafı düzenli tutuyorum, dağınıklığın muhatabı yalnız kendim olmadığım için. Henüz evimin tek başımayken ulaştığı noktaları hiç görmediğinde erkek arkadaşım dağınık biri olduğuma hiç inanmamıştı, ama gördükten sonra bana düzen konularında akıl vermeye tavsiyelerde bulunmaya başladı. Kendisi düzen konularında çok titiz ve benim bu halimi iyi görmediğini anlayabiliyorum.

Bu halimle ailem ve erkek arkadaşım hariç birinin karşısına çıkmaya hiç cesaretim yok, biri çatkapı bir program yapacak olduğunda hemen bir yolla iptal etmeye çalışıyorum. Geçtiğimiz hafta birkaç günlüğüne tatile gidecektim ve evcil hayvanlarımı kontrol etmesi için de komşuma anahtar bırakacaktım, evi planladığım sürede toplayamadım ve uçak saatim yaklaştığında neredeyse yere oturup ağlayacaktım. Yani hem bu kadar utanıp hem de bu düzeni yine de oturtamıyorum… Sonra erkek arkadaşım ben gittikten sonra eve gelip topladı… Tabii ki o halimi bilse de yine de ona karşı da mahçup hissettim.

Her gün bir rutinim olsun evet, şunu şunu işim bitince şöyle yapayım evet, fazla eşyalarımdan arınayım evet, istifçiliği bırakayım evet… evet evet düzenin bir sürü maddesi var ama gerçekten hepsini birden oturtmak bu düzene hiç sahip olmayan biri için çok zor :KK43: Şunu sormak istiyorum bana hayatıma katmam için tek ve çok küçük bir başlangıç yöntemi önerseniz bu ne olurdu?

Şimdiden çok teşekkür ederim 😇
Fazlaliktan kurtulmak en temel basamak. Gözümün önünde canlanan tablo beni korkuttu özür dilerim. Çürümüş yiyecekler, birikmiş kıyafetler 😳 temiz kirli ayrımını nasıl yapıyorsunuz ?

babam askerdi, büyüme sürecimde tayinlerle sürekli bulunduğum çevrelerden ayrıldım bu mu tetikledi bilmiyorum. bir özel günde giydiğim kıyafetle, kıymetli bi güne eşlik etmiş ya da o günün parçası olmuş eşyalarla vedalaşırken sanki bir şeyler feda ediyormuşum gibi hissediyorum 🥲 bugün “Sadeleş rahatla” kitabını okudum ama orada daha çok “onu da atın, bu da lazım değil, evi yananlar nasıl yapıyor resmi evraklarınızı bile atabilirsiniz” gibi radikal fikirlerle doluydu sizin bahsettiğiniz gibi yöntemler yoktu ben iyisi mi tavsiyenizi de izleyeyim teşekkür ederim içtenlikle yardımcı olmak istediğiniz için ☺️🙏🏼
Hatıralar maddi olarak göz önünde olmasa da aklınızda varlar. O yüzden eşyalarla bağ kurmayı minimuma düşürün. Benim arkadaşım da ilk gittigimiz konser, beraber yaptığımız ilk alisveris vs diye diye ipin ucunu kaçırmış artık sakız jelatini bile saklamaya başlamıştı.

ben de tavsiyeleri okumaya geldim:) ben de dağınık biriyim ve bekarken bundan rahatsız değildim. eşim de dağınık ve haliyle bizden dağınık çocuklar ortaya çıktı:) şimdi 4 kişinin birden dağıtmasından aşırı rahatsızım. ama işe nereden nasıl başlayacağımı bilemiyorum. hayatımda hiç düzenli olmadım, bana çok uzak bir konu. en ince ayrıntısına kadar temizlik yapsam da ev dağınık olunca bence pis de görünüyor.
Bende aynı senin gibiyim. Ben dağınıktım eşim benden daha dağınık oğlan ikimizden de beter 😄 birde ben rahatsız oluyorum daginikliktan, derli toplu olmak istiyorum ama asla beceremiyorum. Evi toplayıp temizliyorum yeniden dağılması 1 saati bulmuyor 🤷

Bu benim için çok zor, aslında rutin eksikliğimin dışında eşyalara anlam yüklemek ve geri dönüşüm çabam da işlerimi çok zorlaştırıyor :KK43: ama mutlaka eşyalarda azaltmaya gideceğim teşekkür ederim 🙏🏼
İlla atmanıza gerek yok sevdiğiniz insanlara verebilirsiniz kulllanmadiginiz veya artık size olmayan eşyalarınızı.
Fazla olan mutfak eşyalarını öğrencilere verebilirsiniz.
Vermek çok mutlu eden bir eylem bence bunu bir düşünün derim.

Günlük hayatta kuralları, mesafeyi, düzeni çok severim ancak evde asla ve asla düzen sağlayamıyorum :KK43: Yapmam gerekenleri tabii ki biliyorum ama bunun en temel ve en küçük basamağı nedir bilemiyorum, bulamıyorum, sonra da ipin ucu kaçıp gidiyor. Evdeki dağınıklık beni hiçbir zaman rahatsız etmiyor. Yani mesela bir çikolata yiyip paketini sehpanın üzerinde bıraktıysam bir hafta geçsin alıp da onu atasım gelmiyor.

İşten gelince eşyalarımı bıraktığım yer bazen eşya dağına dönüyor, bazen unutuyorum orada bir yiyecek oluyor bir bakıyorum ki çürümüş, bozulmuş. Yalnız yaşıyorum ve bu dağınıklıktan etkilenen yalnız benken, ben de bu durumdan hiç rahatsız olmadığım için toplamak için hiç çabam olmuyor ve bu da dağınıklığı sürekli arttırıyor. Çok uzun bir sürenin sonunda haliyle o kadar karışıklığı toparlamak için çok uzun da vakit ayırarak evi derleyip toplayıp (düzenli birine göre “eh işte” ama bana göre “mük” bir hale getiriyorum) diyorum ki evet bundan sonra hep düzenli olucam bu düzeni sürdürücem ama 1 hafta sonra hop yine aynı gidişat… :KK43: Erkek arkadaşımla kaldığımız zamanlarda (kendimi beğendirme/kabul ettirme çabam yok, inanılmaz dağınık olduğumu zaten biliyor) etrafı düzenli tutuyorum, dağınıklığın muhatabı yalnız kendim olmadığım için. Henüz evimin tek başımayken ulaştığı noktaları hiç görmediğinde erkek arkadaşım dağınık biri olduğuma hiç inanmamıştı, ama gördükten sonra bana düzen konularında akıl vermeye tavsiyelerde bulunmaya başladı. Kendisi düzen konularında çok titiz ve benim bu halimi iyi görmediğini anlayabiliyorum.

Bu halimle ailem ve erkek arkadaşım hariç birinin karşısına çıkmaya hiç cesaretim yok, biri çatkapı bir program yapacak olduğunda hemen bir yolla iptal etmeye çalışıyorum. Geçtiğimiz hafta birkaç günlüğüne tatile gidecektim ve evcil hayvanlarımı kontrol etmesi için de komşuma anahtar bırakacaktım, evi planladığım sürede toplayamadım ve uçak saatim yaklaştığında neredeyse yere oturup ağlayacaktım. Yani hem bu kadar utanıp hem de bu düzeni yine de oturtamıyorum… Sonra erkek arkadaşım ben gittikten sonra eve gelip topladı… Tabii ki o halimi bilse de yine de ona karşı da mahçup hissettim.

Her gün bir rutinim olsun evet, şunu şunu işim bitince şöyle yapayım evet, fazla eşyalarımdan arınayım evet, istifçiliği bırakayım evet… evet evet düzenin bir sürü maddesi var ama gerçekten hepsini birden oturtmak bu düzene hiç sahip olmayan biri için çok zor :KK43: Şunu sormak istiyorum bana hayatıma katmam için tek ve çok küçük bir başlangıç yöntemi önerseniz bu ne olurdu?

Bence işe şu taktikle başla, sevdiğin müziği aç, kulaklığını tak ve süre tut diyelim yarım saat , hiç oturmadan bu süre de ortalığı temizle .Bunu her gün on dk , onbeş dk şeklinde yap.

Siz üşengeç ve yavaş bir tipsiniz. Hiçbir iş yapmadığinız halde bile geç kalıyorsunuz mesela. Yapılacak olan şeyleri yapmıyorsunuz, çıkardığınız kiyafetler kirliyse sepete degilse dolabınıza asin. Yediginiz birseyin paketini çöpe atın. Bunlari o an yapmanız lazım. Bu haliniz evlilikte çok büyük bir sorun olur.

Ne denir bilemedim,üniverste hayatımda 3 kişi kalıyorduk en fazla 2 gün içinde derler toplardık,ben zaten daginikliga gelemeyen biriyim.
Şimdi 2 çocuk,iş hayatıma rağmen evim hep derli topludur.
Her akşam çocuklar uyuduktan sonra mutlaka derler toplarım,banyolar lavabolar toplanır temizlenir.
Mutfak her yemek sonrası mutlaka toplanır.
Günlük şarjli süpürge ile evi bı süpürürüm.
Tek başınıza nasıl bu kadar dağınık olabiliyorsunuz? Bı yerden başlayın, dağınıklık insana stres veriyor buda sizi etkiler

DEHB'niz olabilir mi? Aşırı dağınıklık, dağınıklıktan rahatsız olmama, gözünün önünde olmayan eşyanın varlığını unutma, son dakikaya kadar erteleme gibi şeyler DEHB (Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu) olanlarda görülüyor. Organize olamama da mümkün çünkü yürütücü işlev bozukluğuna neden oluyor aynı zamanda.
Yetişkinde de görülür ve kadınlarda daha çok dikkat eksikliği türü var hiperaktivite her zaman görülmüyor. Böyle bir durum varsa küçük adımlarla başlayıp alışkanlık haline getirmeniz lazım ki sorunu hafifletebilesiniz.

Benim de yer yer toplayamadigim odalar oluyor .en net yöntem ne biliyor musun ? Mesela geçen çocukların giymediği yıpranmış eskimiş yada küçülmüş ne kadar kiyafet /ayakkabi varsa çıkarttım evden

Yalan söylemeyeyim ama 4 poşet falan çıktı evi o kadar rahatlattı ki anlatamam

Buradaki düzen konularından birinde okumuştum 3 ay o eşyaya ihtiyaç duymuyorsan geregide yok diye düşünülüp evden çıkarılabilirmis

Mesela annemin evi .babam sürekli evdeki eşyaları ayiklar

Bu kimin?(bizim de kiyafet esyalarimiz oluyor )
İse yarıyor mu ?
Kiriksa düzeltilecek sonra kullanılabilecek birsey mi ?

Bu soruları sorarak eşyalar bayağı azaltılabilir.

Bu zamana kadar bu durumdan rahatsız olmamış biri değişir mi bilmem ama çürümüş yiyecekler konusu evde evciliniz varken tehlikeli en azından ona dikkat edin. Küçük bir başlangıç istiyorsanız da işe üzerinizden çıkardıklarınızı kirli sepetine atmakla başlayın ve çöplerinizi düzenli olarak atın, her akşam yatmadan mutfağınızı toplayın, banyoda klozet ve lavabonuzu temizleyin

Benim de yer yer toplayamadigim odalar oluyor .en net yöntem ne biliyor musun ? Mesela geçen çocukların giymediği yıpranmış eskimiş yada küçülmüş ne kadar kiyafet /ayakkabi varsa çıkarttım evden

Yalan söylemeyeyim ama 4 poşet falan çıktı evi o kadar rahatlattı ki anlatamam

Buradaki düzen konularından birinde okumuştum 3 ay o eşyaya ihtiyaç duymuyorsan geregide yok diye düşünülüp evden çıkarılabilirmis

Mesela annemin evi .babam sürekli evdeki eşyaları ayiklar

Bu kimin?(bizim de kiyafet esyalarimiz oluyor )
İse yarıyor mu ?
Kiriksa düzeltilecek sonra kullanılabilecek birsey mi ?

Bu soruları sorarak eşyalar bayağı azaltılabilir.
Bı eşyayı da atana kadar lazım olmuyor attıktan iki gün sonra lazım oluyor🤦

Bı eşyayı da atana kadar lazım olmuyor attıktan iki gün sonra lazım oluyor🤦
Hemfikirim bu konuda sırf bu yüzden yıllardır evde lüzumsuz eşyalar yığıldı bir sonraki aşama çöp ev olacak korkumdan attım. Bence sende azaltmanın eşya az Ken temizlik yapmak daha kolay .

DEHB'niz olabilir mi? Aşırı dağınıklık, dağınıklıktan rahatsız olmama, gözünün önünde olmayan eşyanın varlığını unutma, son dakikaya kadar erteleme gibi şeyler DEHB (Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu) olanlarda görülüyor. Organize olamama da mümkün çünkü yürütücü işlev bozukluğuna neden oluyor aynı zamanda.
Yetişkinde de görülür ve kadınlarda daha çok dikkat eksikliği türü var hiperaktivite her zaman görülmüyor. Böyle bir durum varsa küçük adımlarla başlayıp alışkanlık haline getirmeniz lazım ki sorunu hafifletebilesiniz.
Ben yazacaktım bunu ama tipik erteleme huyu, yazmamışım.

Bana da dehb gibi geldi.

Ben yıllarca kendimi dümdüz tembel zannederken bir noktada aslında planlayamadığımı, zihnimin evimden de dağınık olduğunu fark ettim.
Sonra oğlum tanılanınca çocuğa gökten zembille inmediğine göre dehbli olduğumu anladım.

Sorunu bilince işler biraz olsun yoluna girdi.
Dehb veya değil, kendinize çözüm üretin.
Mesela ben kitap dinlerken veya gözle takip etmeme gerek olmayan dizi izlerken yapıyorum işleri.
Müzik dinlerken olmuyor, çünkü playlist oluşturmam çok zor, rastgele çıkanı da dinlemediğim için yeni şarkı ayarlarken kopup gidiyorum.

Evde biri varken daha iyi iş yapıyorum, yalnızken koltuğa çakılıyorum.

Gerçekten çok küçük hedeflerle iş yapmalıyım, büyük işe girişirsem asla tamamlayamıyorum, daha fena karışıyor her şey.

Gibi gibi kendinize yöntemler bulun.
Elinize geçen bir kağıda günlük işler sıralayabilirsiniz mesela, atıyorum günlük 3 iş yazın sadece, kağıdı yırtıp atmaya odaklanın.

X