Hiç düzenli derli toplu değilim

ben de derli toplu bi insanımdır genel olarak ama eşyalara çok anlam yüklerim. kızımın mesela eşyalarını vermeye atmaya kıyamıyorum, çok zorlanıyorum verirken, özellikle ayakkabıları 3 yaşında ama en az 20 çift ayakkabısı var şu an.

onun dışında, her gün mutfağı toplarım/z, artık yemek bırakmam. banyoyu her gün şarjlı süpürgeyle süpürürüm, lavaboyu yıkarım, duşu her banyodan sonra sudan geçiririm. her yemekten sonra masanın altını süpürürüz. balkonu her gün yıkarız. kirli kıyafetleri muhakkak kirli sepetine atarım ortada bırakmam. kızıma da derli toplu olmayı öğretmeye çalışıyorum.

tüm bunlara rağmen eski eşyalardan kolayla kurtulmayı beceremiyorum anlam yükleme huyumdan dolayı. benim de bu noktada yardıma ihtiyacım var.

Günlük hayatta kuralları, mesafeyi, düzeni çok severim ancak evde asla ve asla düzen sağlayamıyorum :KK43: Yapmam gerekenleri tabii ki biliyorum ama bunun en temel ve en küçük basamağı nedir bilemiyorum, bulamıyorum, sonra da ipin ucu kaçıp gidiyor. Evdeki dağınıklık beni hiçbir zaman rahatsız etmiyor. Yani mesela bir çikolata yiyip paketini sehpanın üzerinde bıraktıysam bir hafta geçsin alıp da onu atasım gelmiyor.

İşten gelince eşyalarımı bıraktığım yer bazen eşya dağına dönüyor, bazen unutuyorum orada bir yiyecek oluyor bir bakıyorum ki çürümüş, bozulmuş. Yalnız yaşıyorum ve bu dağınıklıktan etkilenen yalnız benken, ben de bu durumdan hiç rahatsız olmadığım için toplamak için hiç çabam olmuyor ve bu da dağınıklığı sürekli arttırıyor. Çok uzun bir sürenin sonunda haliyle o kadar karışıklığı toparlamak için çok uzun da vakit ayırarak evi derleyip toplayıp (düzenli birine göre “eh işte” ama bana göre “mük” bir hale getiriyorum) diyorum ki evet bundan sonra hep düzenli olucam bu düzeni sürdürücem ama 1 hafta sonra hop yine aynı gidişat… :KK43: Erkek arkadaşımla kaldığımız zamanlarda (kendimi beğendirme/kabul ettirme çabam yok, inanılmaz dağınık olduğumu zaten biliyor) etrafı düzenli tutuyorum, dağınıklığın muhatabı yalnız kendim olmadığım için. Henüz evimin tek başımayken ulaştığı noktaları hiç görmediğinde erkek arkadaşım dağınık biri olduğuma hiç inanmamıştı, ama gördükten sonra bana düzen konularında akıl vermeye tavsiyelerde bulunmaya başladı. Kendisi düzen konularında çok titiz ve benim bu halimi iyi görmediğini anlayabiliyorum.

Bu halimle ailem ve erkek arkadaşım hariç birinin karşısına çıkmaya hiç cesaretim yok, biri çatkapı bir program yapacak olduğunda hemen bir yolla iptal etmeye çalışıyorum. Geçtiğimiz hafta birkaç günlüğüne tatile gidecektim ve evcil hayvanlarımı kontrol etmesi için de komşuma anahtar bırakacaktım, evi planladığım sürede toplayamadım ve uçak saatim yaklaştığında neredeyse yere oturup ağlayacaktım. Yani hem bu kadar utanıp hem de bu düzeni yine de oturtamıyorum… Sonra erkek arkadaşım ben gittikten sonra eve gelip topladı… Tabii ki o halimi bilse de yine de ona karşı da mahçup hissettim.

Her gün bir rutinim olsun evet, şunu şunu işim bitince şöyle yapayım evet, fazla eşyalarımdan arınayım evet, istifçiliği bırakayım evet… evet evet düzenin bir sürü maddesi var ama gerçekten hepsini birden oturtmak bu düzene hiç sahip olmayan biri için çok zor :KK43: Şunu sormak istiyorum bana hayatıma katmam için tek ve çok küçük bir başlangıç yöntemi önerseniz bu ne olurdu?

Şimdiden çok teşekkür ederim 😇
Uzun cevaplar veren benden çok deneyimli hanımlar olacaktır ben madde madde vereyim.

Mesela haftalık günlük yapılacak işlerimi muhakkak yazarım, yaptıkça üstüne çizgi çekerim

Küçük çocuğum var her dakika döküyor her dakika arkasından topluyorum çünkü 1 gün toplamasam arkamda dağ gibi işler oluyor bir de bana bakan bir çocuk.

İş erteleme huyundan vazgeçmek. Aklına geldi mi o an bulaşığın, çöplerin. Anında kalkıp yapmak.

Bir odadan diğer odaya giderken eli boş gitmemek. Yani her şeyin muhakkak bir yeri vardır, dağınıklık yapacak eline dolanacak şeyleri hemen yerleştirmek.

Çamaşır- bulaşık biriktirmemek.

Aslında hep düzenli temiz insanların uyguladığı basit şeyler youtube da temizlik motivasyonu yazarak izleyebilirsiniz.

Sizde en önemli durum ertelemek. Bu huydan vazgeçerseniz ve günlük bir rutin elde ederseniz kendiniz için bir de büyük temizlikleriniz için gayet kurtarıcı olur.

Benim günlük listem böyle.

Çöpleri muhakkak günlük at.

Salonda fazla olan oyuncak eşya ne varsa yerli yerine koy.

Buzdolabını sık sık kontrol et kirli yerleri hemen sil çok pislenmesini bekleme.

Bulaşığı-çamaşırı-katlama yerleştirme de dahil hemen yap.

Banyoya girdiysen hemen bir su döküp deterjanla sabunla öyle çık.

3 günde bir nevresim değiş anında katla ütüle yerleştir.

Bence benim için bunlar altın kurallar.

ben de derli toplu bi insanımdır genel olarak ama eşyalara çok anlam yüklerim. kızımın mesela eşyalarını vermeye atmaya kıyamıyorum, çok zorlanıyorum verirken, özellikle ayakkabıları 3 yaşında ama en az 20 çift ayakkabısı var şu an.

onun dışında, her gün mutfağı toplarım/z, artık yemek bırakmam. banyoyu her gün şarjlı süpürgeyle süpürürüm, lavaboyu yıkarım, duşu her banyodan sonra sudan geçiririm. her yemekten sonra masanın altını süpürürüz. balkonu her gün yıkarız. kirli kıyafetleri muhakkak kirli sepetine atarım ortada bırakmam. kızıma da derli toplu olmayı öğretmeye çalışıyorum.

tüm bunlara rağmen eski eşyalardan kolayla kurtulmayı beceremiyorum anlam yükleme huyumdan dolayı. benim de bu noktada yardıma ihtiyacım var.
İhtiyaç sahiplerine verebilirsiniz kızınızın eskiyen eşyalarını
Ben asla eskiyen küçülen bir şeyi evde tutmuyorum. Benim de kızım 3 yaşında
Abimin kızına veriyorum ya da yeni doğum yapmış arkadaşlarıma, ya da ihtiyaç sahiplerine ulaştıracağını düşündüğüm kişilere veriyorum ev ferahlıyor
Evde sürekli eşya ayıklama yaparım
İşe yarayanlar/ verilecek olanlar/ bir gün belki lazım olur? Dediklerim. Bu şekilde ayırıp çoğunu veriyorum dağıtıyorum veee az eşya az iş

Tavsiye ederim canım ❤️

İhtiyaç sahiplerine verebilirsiniz kızınızın eskiyen eşyalarını
Ben asla eskiyen küçülen bir şeyi evde tutmuyorum. Benim de kızım 3 yaşında
Abimin kızına veriyorum ya da yeni doğum yapmış arkadaşlarıma, ya da ihtiyaç sahiplerine ulaştıracağını düşündüğüm kişilere veriyorum ev ferahlıyor
Evde sürekli eşya ayıklama yaparım
İşe yarayanlar/ verilecek olanlar/ bir gün belki lazım olur? Dediklerim. Bu şekilde ayırıp çoğunu veriyorum dağıtıyorum veee az eşya az iş

Tavsiye ederim canım ❤️
küçülenlerin yarısını verdiysem yarısı duruyor evde baza altında 🙈
kendiminkileri eşiminkileri kolayca çıkarıyorum elden ama iş kızıma gelince olmuyor. basit düşünmem lazım sanırım, o zaman evimin dağınıklığı daha da azalacak.

bende oldukça dağınık biriyim. çareyi 15 günde bir temizlikçi almakta buldum. söyle ki kadın gelecek diye mecbur evi topluyorum harika oluyir. bazen ev çok dağınikken ise geliyorum arkadaşlarıma "bakin bana bir şey olursa cebimde evin anahtsri var gidin Allah rızası için evi toplayin:)" diyorum. sizi anlayabiliyorum fakat çok da bir çözümüm yok.

Öncelikle fazlalıklardan kurtularak ise baslamalisiniz ki evde kalabalık yapmasın. Ben genel olarak toplu bir insanım ama TLC asiri titizler diye bir program var onu izlemekten keyif alırım. Yabancı ama Türkçe seslendirme mevcut keyiflide bir program sizin gibi insanlarınn hayatları var. O sayede insan daha da temizliğe, düzene kamçilaniyor

Tavsiye ile huy değiştirmeniz biraz zor ama ondan bağımsız olarak düzenli bir insan için dağınık bir ortamda bulunmak tam bir eziyet. Erkek arkadaşınız ilerleyen süreçte buna çok fazla tahammül edemeyebilir.

Aslında bunu da yazacaktım ilk mesajıma ama çok uzatıyorum gibi geldi. Bozulacak, akacak kokacak şeylere kayıtsız değilim ama dağınıklık söylediğim şekillerde pasaklılığa, hijyensiz durumlara da sebep oluyor ya da tam bi ev temizliği yapmayı engelliyor bunlar da gerçek :KK43: Bence pasaklılıkla dağınıklık birbirinden bağımsız kalamıyor ne yazık ki
Ben de unutuyorum. Geçen sene bir yeri çok dağınık tutuyordum. Palto çanta vs yığıyordum ne varsa. Onların arasında bir gün yemediğim poğaça kalmış. Haberim bile yok.

Aylar sonra, o zamanki nişanlım, bulmuş. Doğum günümde bana evimdeki çok dağınık bir yeri toparlayarak sürpriz yapmak istemiş. Ama o çürümüş poğaça asıl ona sürpriz olmuş tabii. Kendisi çok düzenlidir, şoke olmuş. Bunun üzerine uzun uzun konuştu. 30 yaşına geldin, hâlâ üniversitedeki gibi sorumsuz yaşıyorsun vs.

Ama ben o ara nasıl depresyondayım. Öyle böyle değil. Günlük sıradan işler yaparken birden çok mutsuzum diye ağlıyorum. Mutsuz olmam için de belirli bir sebep yok. İşim var, iyi giden bir ilişkim var, ekonomik özgürlüğüm var, istediğimi alıyorum, tek başıma bir ev tutmuşum istediğimi yapıyorum vs. En son “yaşamak çok zor geliyor, çok yoruldum” diye bir cümle kurdum. Dedim bu böyle olmaz. Bir psikiyatriste gittim. Konuştuk. Daha önce gelmediğim için azıcık azarlandım.

İlaç kullanmaya başladım. İlişkimi de elimde tutmak için tabi, evimi düzene soktum. Düzenleyici eşyalar aldım. O palto mont çanta vs yığdığım alana dandik de olsa bir portmanto aldım. Mutfaktaki dağınık yerleri düzenledim. İşten gelince her gün bir yeri düzenledim. Düzeni de korudum büyük oranda.

Bu durumun büyük bir kısmı psikolojik ne yazık ki. Şu an ailemin evindeyim, ilacı düzenli kullanamadım. Farkında olmadan azaltarak bırakmış oldum. Giysilerim valizlerde. Bir kısmı yatağın üstünde. Toparlamaya, kalkıp bir duş almaya halim yok.

İş erteleme huyundan vazgeçmek. Aklına geldi mi o an bulaşığın, çöplerin. Anında kalkıp yapmak.
Bu bende şöyle bir soruna sebep oluyor, bir iş yaparken aklıma başkası geliyor, onu yaparken başkası, onu yaparken başkası… 2 işi tam yapabileceğim sürede 6 işi yarım yapmış, yorulmuş, hiçbir iş yapamamış halde oturuyorum 🤦🏼‍♀️

Bu bende şöyle bir soruna sebep oluyor, bir iş yaparken aklıma başkası geliyor, onu yaparken başkası, onu yaparken başkası… 2 işi tam yapabileceğim sürede 6 işi yarım yapmış, yorulmuş, hiçbir iş yapamamış halde oturuyorum 🤦🏼‍♀️
Dikkat dağınıklığınız mı var acaba
O anda aklınıza diğer iş geliyorsa unutmamak için benim gibi not tutabilirsiniz
Bu sefer yazılı oldu mu işler hem unutmazsınız hem yapmaya üşenmezsiniz

Ben de kendime şu duvara yapışan planlayıcılardan aldım, yazmak lazım yaptıkça üstünü çizmek lazım başka türlü yapılmıyor özellikle benim gibi erteleyici kişiliğe sahipseniz

Evet çocukken DEHB vardı. Büyüyünce de kendi kendine geçmemiştir diye düşünüyorum. Sürekli kendime "elindekini bitirmeden başka işe başlama" diye diye hatırlatıyorum.

X