Her Telden Ekonomi...

Altın ( bankadan gram, al-sat ve al-yat dışında :) ) ve takı işiyle ne kadar alakadar olduğum, ne kadar anladığım, 40 yaşında beşi bir yerde nin ne olduğunu öğrenip, bir tane almamdan belli :))

Eki Görüntüle 2750338
Cok guzel meyraaa 😍😍gözüm gönlüm acildi gorunce valla. Bereketli olsun insaallah. Besi bir uerde 5 tane yan yana dizilen altin degil miydi😁 bak ben de bilmiyormusum

Cok guzel meyraaa 😍😍gözüm gönlüm acildi gorunce valla. Bereketli olsun insaallah. Besi bir uerde 5 tane yan yana dizilen altin degil miydi😁 bak ben de bilmiyormusum

sağol canım, darısı sana ve herkese... :)

takacağımdan değil de, yatırım amaçlı aldım, hiç sevmem takı takmayı, kıyıp da bozamadıklarım, anısı olanlar, yıllardır kasa bekler... :)

ben de yıllarca, bir ipte 5 altın ( artık çeyrek mi, yarım mı, tam mı bilemiyorum :) ) diye hayal etmiştim, 5 i 1 yerdeyi, ama yanılmışım, çok geç anlasam da... :)))

Altın ( bankadan gram, al-sat ve al-yat dışında :) ) ve takı işiyle ne kadar alakadar olduğum, ne kadar anladığım, 40 yaşında beşi bir yerde nin ne olduğunu öğrenip, bir tane almamdan belli :))

Eki Görüntüle 2750338
Çok güzel çok beğendim
Hayırlı olsun 😍
Ve bana da nasip olsun 😅

sağol canım, darısı sana ve herkese... :)

takacağımdan değil de, yatırım amaçlı aldım, hiç sevmem takı takmayı, kıyıp da bozamadıklarım, anısı olanlar, yıllardır kasa bekler... :)

ben de yıllarca, bir ipte 5 altın ( artık çeyrek mi, yarım mı, tam mı bilemiyorum :) ) diye hayal etmiştim, 5 i 1 yerdeyi, ama yanılmışım, çok geç anlasam da... :)))
Amin canim sagolasin. Tekrardan bereketli olsun güle güle kullan😊

Merhaba arkadaşlar

bugün çalışmadım, tatili dört güne çıkarmış oldum... :)

iki küçüğümle dışarı çıktık biraz, hava çok güzeldi bugün, çok şükür mü desem, üzülsem mi bilemedim, bu havaya... 😬

akşam köye geçip, tatili orada geçireceğimiz için alış veriş yaptım biraz.... köyde çocuklar, biz, durmadan bir şeyler aranıyoruz... biraz da, mahrumiyet bölgesi, her şey yok, o yüzden alış veriş yapıp gidiyoruz...

Çerez, tatlı, rastladığım ihtiyaç sahibi bir arkadaşa hediye vs derken... 700 e yakın para harcadım, paranın gerçekten hiç değeri yok... genelde alış verişi eşim yaptığı İçin, benim fiyatlardan da pek haberim yok... çıkmışken alayım bir şeyler dedim, eşime aldırdığımda , çoğu zaman istediğimi almayı beceremiyor, çok fazla alıyor vs 😅

ama bir daha yılın son günü alış verişe gitmem... :). İnsanlar resmen sokaklara dökülmüş, çoğu yerde kuyruk vs... tüketim toplumunda, insanlara dayatılan bir ritüelin resmî gibiydi... 😏

köydeyiz, yemeğimizi yedik, sobanın başında dinleniyorum... ☺️

Merhaba arkadaşlar...

köy içinde yürüdük arkadaşlarla, yaklaşık 10.000 adım, mis gibi temiz hava iyi geldi... :)

eve döndük, bi kahve içtik, yemeğe giriştim, bayansan işin hep hazır, istersen profesör ol, sökmüyor... :))

hemen tavuk, patates sosladım, attım sobanın fırınına bi tepsi, yanına aperatif bir şeyler eklerim, yorgunum, bugün de böyle olsun... :)

peşine çay, kestane faslı, tamamdır...

yarın sabah erken yollara düşmek var, iş, canlı ders vs, maraton başlar inşallah 😭

aslında eşim avukat, ben mali müşavir, ikimize de yasak yok ama, son ana kadar garantinaya uyuyoruz... :) örnek vatandaş 😅

Merhaba arkadaşlar...

köy içinde yürüdük arkadaşlarla, yaklaşık 10.000 adım, mis gibi temiz hava iyi geldi... :)

eve döndük, bi kahve içtik, yemeğe giriştim, bayansan işin hep hazır, istersen profesör ol, sökmüyor... :))

hemen tavuk, patates sosladım, attım sobanın fırınına bi tepsi, yanına aperatif bir şeyler eklerim, yorgunum, bugün de böyle olsun... :)

peşine çay, kestane faslı, tamamdır...

yarın sabah erken yollara düşmek var, iş, canlı ders vs, maraton başlar inşallah 😭

aslında eşim avukat, ben mali müşavir, ikimize de yasak yok ama, son ana kadar garantinaya uyuyoruz... :) örnek vatandaş 😅
Ohhh misss
Köy havası sobalı ev
Mesajlarınızı okudukça gözümün önünde canlanıyor😊 şirin bir ev 🏠
Bahçesi çiçek meyve ağaçları dolu🍒
Kışın sobanın üstünde kestane çay 😍

Mesajlarınız okumak çok keyif verici
Hep yazın 📑

Ohhh misss
Köy havası sobalı ev
Mesajlarınızı okudukça gözümün önünde canlanıyor😊 şirin bir ev 🏠
Bahçesi çiçek meyve ağaçları dolu🍒
Kışın sobanın üstünde kestane çay 😍

Mesajlarınız okumak çok keyif verici
Hep yazın 📑

güzel bakan, güzel görür... ☺️

benim de hayalimdi, ama bir türlü cesaret edememiştim...

gidebilir miyiz, gidemez miyiz, çalışıyoruz, çocukların okulları var, tatillerde farklı rotaları tercih ediyoruz, boşa masraf mı olur, prefabrik mi olsun, konteyner mı, ahşap mı olsun beton mu, büyük tek kat bir ev mi, küçük iki katlı bir ev mi olsun, ama zaten eşimin Akdeniz, benim Karadeniz de, ailelerimizin yazlıkları var vs derken, arkadaşların da ısrarıyla, İstanbul yakınlarında bir köyden arsa alıp, tam da virüs öncesine denk gelen inşaat süreci, garantina aylarının başında, iğneden ipliğe, internetten siparişle döşenip, alel acele, yerleşilen iki katlı, küçük, şirin,bir köy evi oldu.,, ☺️ Darısı isteyen herkese olsun... amin...

Ayda yılda bir gider, kafa dinleriz diye düşündüğümüz ev, her hafta sonu kaçtığımız bir liman oldu, virüs sebebiyle, bütün sosyal hayatımızın, tatillerin sıfırlandığı bir dönemde...

evet sobamız, üzerinde çayımız ve kestanemiz var ama, bahçenin çevrilmesi, peyzaj düzenlemeleri vs yeni yapılıyor, meyve ağaçları, çiçekler, çimler ancak bahara, yaza inşallah... ☺️

Geçtiğimiz yaz, bahçenin bir köşesine, aklına gelebilecek sebzelerden birer ikişer fide diktik, hiç bu işlerden anlamasak da, sorarak, arkadaşlardan yardım alarak ve ilk kez kendi ellerimizle dikip, büyümesine şahit olduğumuz, mucize gibi gelen, domates, biber, nane, soğan, fasülye, turp, bamya vs yedik... kavun, karpuz ve kabak da denedik, ama biraz büyüdüklerinde, bahçemize gelen, davetsiz misafirlerin nasibi oldular... 🐄 :)) onların rızkıymış, helali hoş, afiyet şifa olsun dedik.,, :) ( her ne kadar kızım, ama anne biz o kabaktan tatlı yapacaktık, diye bir süre hayıflansa da :)) )

Merhabalar...

bu haftasonu İstanbul u bekliyoruz... :)

kız kardeşimle çıktık biraz, sözde biraz yürüyüş yapıp dönecektik, markete uğradık, pastaneye uğradık derken, gitti 500 tl :))

çocuklara pasta aldık bi, diğerleri kıvır zıvır... paranın adı var sadece... :)

dün altın ve gümüşte ons kaynaklı baya düşüş oldu, akşam saatlerinde 583 tl den aldığım gümüşü bir kaç saat sonra satıp, hatırı sayılı bir kar aldım, işi bilenler böyle zengin oluyor demekki, :) nasibi olanlar yani... :)

Namaz, yemek faslı bitti, birazdan çay, tatlı ( kendim yapmaya üşendim 🤦‍♀️ 😅 ) Faslı başlar... gün bitti bile... ömür bitiyor...

ne mutlu, zamanını dolu dolu geçirip, hem dünya, hem de ahiret hayatının, bütün maddi ve manevi güzelliklerine talip olanlara... ❤️

Ya, bi de kış tatili için önerebileceğiniz İstabul a çok da uzak olmayan, güzel bir yer/yerler var mı?
pandemi nedeniyle tatil zor ama, bir hafta kadar kaçmak istiyorum sömestir tatilinde, olduğu kadar... :)

geçen sene arkadaşlarla, seben, yedi göller, Uludağ üçgeninde güzel bir kar tatili yapmıştık... bu yıl değişik yerler istiyorum, tabi gidebilirsek.,. :)

Ya, bi de kış tatili için önerebileceğiniz İstabul a çok da uzak olmayan, güzel bir yer/yerler var mı?
pandemi nedeniyle tatil zor ama, bir hafta kadar kaçmak istiyorum sömestir tatilinde, olduğu kadar... :)

geçen sene arkadaşlarla, seben, yedi göller, Uludağ üçgeninde güzel bir kar tatili yapmıştık... bu yıl değişik yerler istiyorum, tabi gidebilirsek.,. :)
Kartepe.maşukiye taraflari olabilir eger gitmediyseniz

Bi de arkadaşlar, malum ben bankadan altın ve gümüş birikimi, ve altın/gümüş al-sat yapıyorum...

bu konuyu araştırmış ve bankadan istediğimizde altınımızı alabiliyorsak helal olduğunu öğrenmiş ve fiziki teslim sadece Kuveyttürk te olduğu İçin de yıllardır Kuveyttürk le çalışıyorum...

ama bugün, altın ve gümüş alım satımında, yani bir anlamda parayla para alımında, normal ticaretten farklı olarak, aynı ortamda ve elden ele teslimin şart olduğunu ve bankadan altın alımında, bu gerçekleşmediği için, bu işin caiz olmadığını, en azından şüpheli olduğunu öğrendim..,

şayet böyleyse bu işleri tamamen bırakıp, sadece gayrimenkul, fiziki altın alımı vs şeklinde yatırımıma devam edeceğim...

bu konuda fikri ve bilgisi olan paylaşırsa sevinirim... ☺️

merhaba arkadaşlar....

can sıkıntısı paylaşma isteği ne derseniz deyin ben de bir konu açmak istedim... :)

ekonomi,birikim,yatırım,gezme,tozma,dertler,geyik vs. ne ararsanız olsun, her telden, adına yakışır.... :)

ve bir soruyla başlayalım mesela... bir eviniz olsa oturmadığınız satar borçlarınızı öder kalanını yer miydiniz yoksa borcu bir şekilde nasılsa kapatırım ev dursun kira getirisi olsun mu derdiniz? :)
Asla satmazdım. Su an ev almak çok istiyoruz ama bize oldukça uzak. Düğün takımlarımız var 107 bin civarı yemedikte üstüne koymadıkta. Daha doğrusu koyamadık. Tek kişi çalışıyor 1500 lira lira olunca :)

Asla satmazdım. Su an ev almak çok istiyoruz ama bize oldukça uzak. Düğün takımlarımız var 107 bin civarı yemedikte üstüne koymadıkta. Daha doğrusu koyamadık. Tek kişi çalışıyor 1500 lira lira olunca :)
Teşekkür ederim, o evi çoktan satıp, üzerine biraz daha ekleyip, şu an oturduğumuz evi aldık... ☺️

düğün takılarını bozmamış olmanız bile, şu şartlarda, büyük bir birikim.,, inşallah en kısa ve hayırlı zamanda, gönlünüze göre bir ev alırsınız... amin

Siz çalışmıyorsunuz ve eşiniz de 1.500 tl. Maaş mı alıyor, doğru mu anladım?

şayet öyleyse bile, paranın miktarından çok bereketinin önemli olduğuna inananlardanım...

üç kuruş maaş alıp, gayet rahat geçinip, birikimini yapan da var, ayda evine 10 binler girip, geçinemiyorum diye ağlaşan da...

aza kanaat edip, israf etmeden, şükredersek, üstüne bir de, etrafımızdaki ihtiyaç sahiplerini, elimizden geldiğince gözetirsek, paramız bereketlenecektir, önemli olan da budur... ☺️

Teşekkür ederim, o evi çoktan satıp, üzerine biraz daha ekleyip, şu an oturduğumuz evi aldık... ☺️

düğün takılarını bozmamış olmanız bile, şu şartlarda, büyük bir birikim.,, inşallah en kısa ve hayırlı zamanda, gönlünüze göre bir ev alırsınız... amin

Siz çalışmıyorsunuz ve eşiniz de 1.500 tl. Maaş mı alıyor, doğru mu anladım?

şayet öyleyse bile, paranın miktarından çok bereketinin önemli olduğuna inananlardanım...

üç kuruş maaş alıp, gayet rahat geçinip, birikimini yapan da var, ayda evine 10 binler girip, geçinemiyorum diye ağlaşan da...

aza kanaat edip, israf etmeden, şükredersek, üstüne bir de, etrafımızdaki ihtiyaç sahiplerini, elimizden geldiğince gözetirsek, paramız bereketlenecektir, önemli olan da budur... ☺️
Merhaba, eviniz hayırlı olsun Rabbim huzurla sağlıkla oturmayı nasip etsin. Amin darısı da bizim başımıza diyelim :)

Ev eşyalarımızı tamamen ailelerimiz aldı. Beyaz esya, yatak odası, mutfağın tüm eşyalarını benim ailem, salon mobilyası, koltuk, halı, perde gibi esyalarımızı da eşimin ailesi aldı. Allah'u Teâlâ ailelerimiz den razı olsun. Düğün masraflarımızı da tamamen karşılayıp tüm takıları bize bıraktılar. Yoksa dediğiniz gibi onların elimizde kalmasına imkan yoktu. Bir de bayağı borçlanmıştık :)
ev kiramız aylık 1500 TL 100 TL de aidatımız var 1600 lira her ay ev kirasına gittiği için bir de ben çalışmıyorum (iş arıyorum) birikim yapmak olanaksız.
Bende paranın bereketine inanıyorum. Şükürler olsun sağlımız yerinde geçinebiliyoruz. Allah'u Teâlâ herkese bol bol rızık versin inşallah ❤️

Merhaba, eviniz hayırlı olsun Rabbim huzurla sağlıkla oturmayı nasip etsin. Amin darısı da bizim başımıza diyelim :)

Ev eşyalarımızı tamamen ailelerimiz aldı. Beyaz esya, yatak odası, mutfağın tüm eşyalarını benim ailem, salon mobilyası, koltuk, halı, perde gibi esyalarımızı da eşimin ailesi aldı. Allah'u Teâlâ ailelerimiz den razı olsun. Düğün masraflarımızı da tamamen karşılayıp tüm takıları bize bıraktılar. Yoksa dediğiniz gibi onların elimizde kalmasına imkan yoktu. Bir de bayağı borçlanmıştık :)
ev kiramız aylık 1500 TL 100 TL de aidatımız var 1600 lira her ay ev kirasına gittiği için bir de ben çalışmıyorum (iş arıyorum) birikim yapmak olanaksız.
Bende paranın bereketine inanıyorum. Şükürler olsun sağlımız yerinde geçinebiliyoruz. Allah'u Teâlâ herkese bol bol rızık versin inşallah ❤️
Amin, inşallah darısı size ve tüm isteyenlere... ☺️

eskilere gittim, bizim de herşeyi aileler yapmıştı, sağolsunlar, biz de düğün takılarıyla araba alıp, kalanını da ev peşinatına eklemiştik, hatırası olan ve hala sakladığım takılarım hariç :)

kaç yıllık evlisiniz, çocuk var mı, sizin ve eşinizin meslekleri nedir bilmiyorum ama, kimse hemen bir şeylerin sahibi olamıyor, çoğu insan sıfırdan başlıyor, siz de bizim gibi 1-0 önde başlamışsınız evlilik hayatına... :)

zamanla her şey olur, yeterki sağlık ve huzur versin Rabbim... ☺️

X