Hepatit gecirmis biriyle aynı evde bulunmak bulaş riski olusturur mu?

Sunflowerssss

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
11 Mart 2019
193
58
Merhabalar. Belki size saçma bir konu gibi gelecek ama bununla ilgili gerçekten yardıma ihtiyacım var.
Bir arkadaşım ev ziyaretine gelmek istiyor fakat daha önce hepatit geçirmiş ama hangi turu olduğunu bilmiyorum. Evde bir buçuk yaşında bebekte var. Acaba kabul edersem bebek için bulaşma riski var mıdır? Kendisine sormaya çekiniyorum açıkçası birsey soramıyorum. Fikri olan varmi bu konuda? Bebegimde 3 doz tamamlanmış hepatit b asisi var. Hepatit a normalde 2 doz olması gerekiyor ama ilk dozu oldu ikinci dozu 6 ay sonra olacak. Ama bu hepatitin çok çeşidi var galiba.

İkiz gebeliğimde hepatit b geçirdim. Bebeklerime sonrasında bulaşmadı. Sadece cinselli yolla ulaşabiliyor ve bir yeri kanadığında kanı bir yere değmemeli onun dışındakiler kana temas etmemeli; tırnak makası, diş macunu falan ayrı olmalı başka türlü bir problem olmaz.

kanla be cinsel yolla geciyor. ayrıca eğer hastalığı gecirdiyse neden buşatırsın? yani gecirip atlattı değil mi öyle anladım? bende de mesela hepatit b bağışıklığı var gecmiste gecirmis ve bağışıklık kazanmışım. bulaştırma gibi bir riskim de yok aktif olarak hastalık olmadığı için

X