Hem zayıflar hem de geyik yaparızzz :))

Off alışamadım hala bu sitenin uygulamalarına.
O kadar cevap yazmıştım esencim ama havaya uçtu:KK43:

Ya bir de ben anne olduktan sonra bu çocuklara karşı daha da hassaslaştım.
Çocuklarla ilgili kötü bir haber olsun felan izleyemiyorum.
Dün de işte annem diyor, siz bu çocuğu büyüyünce felan nasıl sosyal aktivitelere felan götüreceksiniz bu halde vs.
Sinirlerimi bozdu...
Dedim halimi görüyorsun, götürmezsek götürmeyiz dedim sinirlendim. Zaten sinirlerim tepemde burnumdan soluyorum gece 10'da gelmişim işten. Çalışan anneler sürekli ikilemde kalıyor çocuğumu ihmal mi ediyorum diye bir de annem böyle diyince tartıştık tabi.
Dedim sen götürüverirsin artık, yok ben yaşlanırım artık yoruluyorum diyor. Hey allaaaaam yaaaaa... !!!!!!!
Şeytan diyoooooooor bişeyler bana ama dinlemiyoooom !

merhabalar esenciim konuyu şöyle bir okudum benim annem çalışmıyordu ama ben benimle birebir zaman geçirdiğini hatırlamıyorum yani demek istediğim önemli olan kaliteli zaman geçirmek yani evde olupta akşam kadar çocuğun gözünün önünde olduğun halde iş .yapcam diyr ya da günlere gideceğim diye onunla ilgilenmiyorsan evde olmanın bir anlamı yok eğer sen çocuğunla dediğim gibi zaman ayırıp ilgileniyorsan için rahat olsun.... tabii sürekli ilgilenmek daha iyi ama günümüz şartları buna zorluyor sen yine şanslısın annen bakıyor ben 1 yaşından 2,5yaşına kadar bakıcıya verdi sonra da hep kreşe gitti akşam yemek yedikten sonra herşey olduğu gibi kalırdı ben çocukla 1 saat veya yarım saatonunla resim yapardım puzzle yapardım..daha sonra bulaşık yıkardım..zaten bunları yapmazsam rahat bırakmazdı sürekli eziyet ederdi önemli olan çocukla zaman geçirmek değil kaliteli zaman geçirmek.....

Bu sefer özet geçeyim:) Çalışmamanın psikolojik etkilerini bildiğimden
ve aynı şekilde o çocuk psikolojisinden de geçtiğimden ben kararsızım.
Ama emin olduğum tek şey annenin kendisini eğitmesi ister işte olsun ister evde.
Çocuğu şekillendiren büyük ölçüde anne.Tabii bakıcıdaysa roller değişiyor.
O zaman yine anneye iş düşüyor bakıcıyı seçerken daha fazla özen.

Şekerim doğru diyorsun ben de çalışmasın demiyorum kadınlar ama iş saatleri esnetilebilir
çocuklar için iş yerlerinde kreşler açılabilir.Sistemde bir değişime gidilmeli ama zor görülüyor.
Kendimden örnek vereyim.Çalışan bir anne ve babanın çocuğuydum.Üstelik vardiya sistemiyle.
Yani geceleri çalıştıkları haftalarda var.Daha düne kadar onları suçlardım kaçırdıkları tüm özel
anlarım için.Erkenden büyüyüp çocukluğumu yaşamama izin vermedikleri için.Benden küçük
kardeşim vardı ona ebeveynlik etmek zorundaydım.Küçücük yaşlarda büyük sorumluluklar.
Ev, kardeş bana emanet bir de okulum var tabii.Bunun hastalığı var özlemi var...
Anlayacağın iki taraf içinde çok zor yaşadım biliyorum.

Yurtdışında çocuk yapanlara bırak ücretsiz izni ,ücretli izin veriyolar 3-4 sene...
Bizde kıymeti yok.
İşte hem çalışsın diyoruz kadınlara ama uygulamada da zorluklar oluyor işte..
Yine ben çok şükür kurumsal bir yerdeyim. Yerine göre iznimi alıyorum çocuk için vs.
Ya da eşim alabiliyor izni.
Annem sağolsun bakıyor büyük fedakarlıklar yaparak...
Benim gibi olmayanlar ve maddi sıkıntısı olanlar napsın ?

Esencim azicik vucut direncsiz kalsin hemen cikiyor. Hic affetmiyo yani:KK43:(
Aman cikmasin kuzum. Ufak tefeklerden bisey olmaz. Onlar cabuk geciyor zaten.

merhabalar esenciim konuyu şöyle bir okudum benim annem çalışmıyordu ama ben benimle birebir zaman geçirdiğini hatırlamıyorum yani demek istediğim önemli olan kaliteli zaman geçirmek yani evde olupta akşam kadar çocuğun gözünün önünde olduğun halde iş .yapcam diyr ya da günlere gideceğim diye onunla ilgilenmiyorsan evde olmanın bir anlamı yok eğer sen çocuğunla dediğim gibi zaman ayırıp ilgileniyorsan için rahat olsun.... tabii sürekli ilgilenmek daha iyi ama günümüz şartları buna zorluyor sen yine şanslısın annen bakıyor ben 1 yaşından 2,5yaşına kadar bakıcıya verdi sonra da hep kreşe gitti akşam yemek yedikten sonra herşey olduğu gibi kalırdı ben çocukla 1 saat veya yarım saatonunla resim yapardım puzzle yapardım..daha sonra bulaşık yıkardım..zaten bunları yapmazsam rahat bırakmazdı sürekli eziyet ederdi önemli olan çocukla zaman geçirmek değil kaliteli zaman geçirmek.....

Konuyu çok güzel özetlemişsin canım. Çünkü sen de tecrübe etmişsin, o evrelerden geçmişsin.
Benim de demek istediğim oydu.
Çalışmayan anneler de işten güçten nasıl çocuk büyüttüklerinin bile farkında olmuyolar. İş güç olmasa bile kendilerine iş çıkarıyolar ya da geziyolar hiç evde oturduklarını görmüyorum ben. Benden daha fazla eve uğramadıkları kesin ! Ben işten çıkar çıkmaz markete bile uğramadan eve koşuyorum.
Anneme soruyorum bu nasıldı şu nasıldı diye hatırlamıyor. Ben sürekli araştırıyorum çocuk bu yaşta ne gerek duyar, psikolojisi nasıl olmalı vs. yırtınıyorum. Akşam da çocuktan başka hiçbişeyle ilgilenmiyorum. Evim dağınık olsun vs. hiç umrumda da değil valla. Ama evde olsam toplum da ona göre davranır eminim ayıplarlar da ama zaten gelen giden de öyle haftaiçi olmuyor çalışan bayan olunca... Akşamları ben tek çocuğumla ilgileniyorum. Biz de puzzle yapıyoruz, parmak boyası (izin veriyorum heryerini boya yapıyor masaları üstü başı :) ) , sonra çocuklar gibi zıplıyorum ben de oğlumla, kendimi sehpanın üzerine çıkmış aşağıda oğlana bakarken buluyorum :)
İşte biraz fazla efor sarfediyorum.
Ama bugünlerde şu fazla mesailer de var... Bir de kafaya taktığım bazı şeyler var aslında ondan da biraz sıkıntı yapıyorum...
Onu da çözecem inşallah en kısa zamanda...

Çoğu işte de , işte işten çıkayım çocuğumu büyüteyim tekrar kaldığım yerden devam edeyim gibi lüksler yok. Benim meslekte zaten yok. Ev hanımı tecrübesi ile benim meslekte hiçbir işe giremezsin, ne özel ne devlet...
Zaten yaştan da kaybedersin.
Yaşı genç olanlara ve ilerde çalışmayı düşünenlere o zaman tavsiyem şimdiden çocuklarını yapsınlar büyütsünler sonra vakti geçmeden çalışmaya başlasınlar...
Ha manifatura açarım , yok pastane açarım vs. diyorsan 50 yaşında da açarsın istedikten sonra... o başka...

Esencim ya calismak icin yasamiyoruz. Yasamak icin calisiyoruz. Bunu unutma canım ya.. Ben de isim geregi bazen bicok seyi yapamiyorum. Daha dogrusu yapanlar da var ama ben en iyisi olsun En iyi notla geceyim falan diye bazen hayatimdan taviz veriyorum. Aklima geldikce engellemeye calisiyorum kendimi ama hayatin akisinda olmuyo.. Belki sende isine kaptiriyorsundur kendini yukseleyim konumum iyi olsun falan diye. Daha fazla mesai kaliyorsun belki de.. Bence bi konus patronunla. 10a kadar calisilir mi canım ya?? Yazik gunah cocuguna sana ihtiyaci var tabiki de.. Nasil ozluyordur hem de seni... Sana uzulmuyorum cocuguna uzuluyorum..
Senin yazdiklarina en guzel cevap "calisma o zaman" ama tabi bunu demek kolay.biliyorum.Ama birakamiyorsan isi biraz sevmeye calis. durumum geciciyse neden o kadar kafana takiyorsun ki?Cok nazlanma madem birakmak istemiyorsan.. Ama gecici degilse kuzum boyle omur gecmez. Gecer de sen bisey anlamazsin.. Tabi senin hayatin bu nasil yasamak istiyorsan oyle yasa... Hersey zor bu zamanda canım cocuk buyutmek de calismak da calismamak da.. Gecen hafta teyzemle konusuyoruz kendisi 60 yasinda. Sordum genc olsan napardin teyze diye? Dedi ki.. Daha az calisirdim...
Moralini bozmamisizdir umarim canım. Benim de basima gelcekler senden pek farkli olmayacak gibi.. Allah kolaylik versin. Icini ferah tut canim..

Esenim sanki önemli kararlar arifesindeymişsin gibi hissettim.
Her neyse şu aralar uygun değil her açıdan yorgunsun güzelim.
Takma kafana onun bir boynuna sarılışı dünyalara değer zaten
gerisi hikaye:)

Bu arada annem bizi buyutmek icin 12 sene calismamis. Kendisi buyutmus bizi gururla soyler. Tabi 12 sene calismayinca daha gec emekli oldu annecim.. Tabi arada bi de ameliyat durumlari falan olmustu.Sonra ilkokuldayken flan basladi annem calismaya. Tabi esenin de dedigi gibi isler yerinde beklemiyor. Yas gidiyo. Is bulmak zorlasiyo. Benim de oyle bi luksum olmayacak.cocuk buyuturken calismamak gibi. Ama yapmam gerekeni yapar daha da fazla bisey yapmam. Annem de baska sehirde. Ilerde hayat ne gosterir bilinmez ama zor olacak gibi..

Esencim ya calismak icin yasamiyoruz. Yasamak icin calisiyoruz. Bunu unutma canım ya.. Ben de isim geregi bazen bicok seyi yapamiyorum. Daha dogrusu yapanlar da var ama ben en iyisi olsun En iyi notla geceyim falan diye bazen hayatimdan taviz veriyorum. Aklima geldikce engellemeye calisiyorum kendimi ama hayatin akisinda olmuyo.. Belki sende isine kaptiriyorsundur kendini yukseleyim konumum iyi olsun falan diye. Daha fazla mesai kaliyorsun belki de.. Bence bi konus patronunla. 10a kadar calisilir mi canım ya?? Yazik gunah cocuguna sana ihtiyaci var tabiki de.. Nasil ozluyordur hem de seni... Sana uzulmuyorum cocuguna uzuluyorum..
Senin yazdiklarina en guzel cevap "calisma o zaman" ama tabi bunu demek kolay.biliyorum.Ama birakamiyorsan isi biraz sevmeye calis. durumum geciciyse neden o kadar kafana takiyorsun ki?Cok nazlanma madem birakmak istemiyorsan.. Ama gecici degilse kuzum boyle omur gecmez. Gecer de sen bisey anlamazsin.. Tabi senin hayatin bu nasil yasamak istiyorsan oyle yasa... Hersey zor bu zamanda canım cocuk buyutmek de calismak da calismamak da.. Gecen hafta teyzemle konusuyoruz kendisi 60 yasinda. Sordum genc olsan napardin teyze diye? Dedi ki.. Daha az calisirdim...
Moralini bozmamisizdir umarim canım. Benim de basima gelcekler senden pek farkli olmayacak gibi.. Allah kolaylik versin. Icini ferah tut canim..

Evet haklısın canım. Ben hergün 10'da gelmiyorum. Haftada 1-2 gün böyle...
Geçici olduğunu umuyorum ama artabilir de..
Burası kurumsal yer herkes böyle geliyor canım. Ama belki özel durum söyleyip haftada 1 defaya indirebiliriz. Zaten ramazanda yapmazlar diye ümid ediyorum. Ondan sonrası da düşünecem işte..
Benim gibi çocuklu olup bakıcıya da bırakan var çocuğunu burda.
Canım benim yükseleyim diye hırs yapma sözkonusu değil, mesai saatleri değişmiyor.
Ya biraz da evliliğinle çevrenle de alakalı bir durum çalışma olayı...
Mesela yurtdışında olup da (ailelerden uzakta ve türk toplumundan uzakta) daha farklı bir evliliğim olsaydı belki ben de çalışmazdım (herşeye rağmen). Bunu da şundan diyorum, anne olduktan sonra. Yoksa ben bekarken böyle okuyup emek vermiş biri ben çalışmayabilirim dese kızardım. Hatta bunu tartışıyor olmak bile yanlış çok daha geniş düşünürsek...
Ama anne olmak başka ya... O zaman herşey değişiyor...
İşte o yüzden çalışmak için direniyorum ! Evlilikte herşey olabilir, bizim biraz aramız limonu eşimle. Hayatta herşey başıma gelebilir diye daha da çalışmam gerektiğini anlıyorum direniyorum, bilmem anlatabildim mi ?

Son düzenleme:
Bu arada annem bizi buyutmek icin 12 sene calismamis. Kendisi buyutmus bizi gururla soyler. Tabi 12 sene calismayinca daha gec emekli oldu annecim.. Tabi arada bi de ameliyat durumlari falan olmustu.Sonra ilkokuldayken flan basladi annem calismaya. Tabi esenin de dedigi gibi isler yerinde beklemiyor. Yas gidiyo. Is bulmak zorlasiyo. Benim de oyle bi luksum olmayacak.cocuk buyuturken calismamak gibi. Ama yapmam gerekeni yapar daha da fazla bisey yapmam. Annem de baska sehirde. Ilerde hayat ne gosterir bilinmez ama zor olacak gibi..

Ya işte kadın her zaman sıkıntılı işte. Napsın kadın o da orta yolu bulmuş kendince.
Ev hanımı olmak da sıkıntı onu da söyleyeyim. Bu toplumda herşey zor...
Ya kendini izole edeceksin devam edeceksin bildiğini okumaya.
Ben de sanki savaştaymış gibi konuşuyorum ama hayatın kendisi savaş ya :)

Bu arada excity'cim teyzen ne iş yapmış ? Hani az çalışırdım demiş ya...

Aslında herkes öğretmen olsun haftada 2-3 gün çalışırsın hem de yarım gün. Hem de maaşın olur oh mis...

Tahmin etmiştim şekerim üzülme illa ki bir hal çaresi vardır.
Biraz havaya konuşmak gibi olacak benimkisi ama şartları bilmiyorum çünkü
şehir değişikliği düşünmez misin? Daha düzenli daha rahat daha kolay bir şehir.
Tahmin ediyorum zamanın bir kısmıda yollarda harcanıyor.Yorgunluğu cabası.

Tahmin etmiştim şekerim üzülme illa ki bir hal çaresi vardır.
Biraz havaya konuşmak gibi olacak benimkisi ama şartları bilmiyorum çünkü
şehir değişikliği düşünmez misin? Daha düzenli daha rahat daha kolay bir şehir.
Tahmin ediyorum zamanın bir kısmıda yollarda harcanıyor.Yorgunluğu cabası.

Canım işyerimle evim yakın. O şartları da yine mücadele ile sağladım !!
Eşimin arkadaşları bile ev uzak olsun gitsin gelsin nolaaaccaakk dediler benim için. Nerdeyse eşim de öyle düşünecekti. Herşeye rağmen yakın istedim evimi, direttim. Ve iyi de oldu dediğin gibi...
Allaha çok şükür olsun !
İşim de iyi...
Yeterki moraller yerinde olsun hayatım. İnsan zor şartlarda bile mutlu iken gider, gelir, yaşar ..
Ki ben öğrenci iken çok daha fazla yoruluyordum, stresliydim. Uykusuzluğa da alışığım...

esnciğim bazen evliliklerde zor zamanlar olabiliyor böyle durumlarda biraz sabırlı olmak gerekiyor bi ara ben de böyle bir dönemden geçtim ipler kopmak üzereydi ama atlattık şükür şimdi iyiyiz şükür kafan karıştıysa hemen karar verme şu iş mesai durumun düzelsin uykusuz kalıyorsun bu durumlar birleşince olaylar gözüne içinden çıklmz bir durum gibi görünebilir bilmiyorum yazdıklarını doğru yorumladımmı ama ben yine depaylaşmak istedim .

size bir kitaptan bahsetmiştim hatırlarsanız evlilik üzerine..ismi "eşimin eşi yok" yazarı sema maraşlı tavsiye ederim

esnciğim bazen evliliklerde zor zamanlar olabiliyor böyle durumlarda biraz sabırlı olmak gerekiyor bi ara ben de böyle bir dönemden geçtim ipler kopmak üzereydi ama atlattık şükür şimdi iyiyiz şükür kafan karıştıysa hemen karar verme şu iş mesai durumun düzelsin uykusuz kalıyorsun bu durumlar birleşince olaylar gözüne içinden çıklmz bir durum gibi görünebilir bilmiyorum yazdıklarını doğru yorumladımmı ama ben yine depaylaşmak istedim .

size bir kitaptan bahsetmiştim hatırlarsanız evlilik üzerine..ismi "eşimin eşi yok" yazarı sema maraşlı tavsiye ederim

Çok sağol canım ya, ben de sabrediyorum işte. İşin içinden çıkılır mı , hangi aşamadayız bunları sorgulamaktan yoruldum sanırım. Sonuçta inançlı insanlarız bir de akıllı davranmak zorundayız. Çocuk var özellikle onun için daha da dikkatli olmak gerek...
Ben hatırlamıyorum öyle bir kitaptan bahsettiğini, mutlaka alıp okuycam bu kitabı. Teşekkür ederim.

esencim seni dertli gördüm işin çok zor allah yardımcın olsun .bende bu araalr dertlıyım çevremdekı herkes hamıle kaldı benden sonra evlenenler bile ben hala kalamadım sürekli had sıar sende demelerinden bıktım insanların bu aralar fena taktım çocuk konusuna elimde değil rabbim ne zaman ol derse o zaman olcak ama napcam ben yaa nasıl rahatlatcam kendımı bılmıyorum :KK43: çok bunaldım artık :KK43:((

esencim seni dertli gördüm işin çok zor allah yardımcın olsun .bende bu araalr dertlıyım çevremdekı herkes hamıle kaldı benden sonra evlenenler bile ben hala kalamadım sürekli had sıar sende demelerinden bıktım insanların bu aralar fena taktım çocuk konusuna elimde değil rabbim ne zaman ol derse o zaman olcak ama napcam ben yaa nasıl rahatlatcam kendımı bılmıyorum :KK43: çok bunaldım artık :KK43:((

Aman canım herkesin derdi başka ama bu kadar kafayı takmamak lazım. Ben dillendirmiyorum bile artık tevekkül etmişim. Ama bazen de böyle dayanamıyorum işte...
Allah daha büyük dertler vermesin ya..
Canım ya Rabbim hayırlısını versin. Millete ne ya sıra sende sende ! Onlar mı bakacak çocuğuna ?
Benim eltim de daha evlendiğimiz ilk aylar çocuk düşünmüyormusunuz diye sordu. Dedim senin hemen olmuş çocuğun çok mu memnunsun halinden dedim. Yok dedi. O zaman ne acelemiz var ki dedim. Ha hemen olmuş ha birkaç sene sonra olmuş ??
Daha ilk aydan sorulacak soru mu , sanki bizim derdimiz onu gerdi...
Sen kaç senelik evlisin ?

December canım kesinlikle faydasi olur al bulunsun sende fazladan baska zamanda dudaklarin hafiften kasinirsa ucuk cikcak gibi olursa surersin. Adi zovirax'di. Tum eczacilar bilir. Ama cok ciktiysa hap kullanman gerekebilir. Yani rahatsiz degilsen kullanma kendi kendine de geciyor ama insan hayattan beziyor bazen. Simdi hapin adini tam hatirlayamiyorum. Valtex miydi neydi? Eve gidince bakar yazarim.
Gecen seneye kadar tum tatillerim rezil oluyordu ucuk cikiyordu. Gecen yil tatili yarida birakip doktora gittim ucugu iyice kremleyip boyle beyaz beyaz dudaklarla.. doktor bi kizdi bana aldi eline pamugu batirdi tenturdiyota bastira bastira sildi:KK43:( cok kizdi. dedi naptin sen bu hale nasil geldi dudaklarin diye.. Hap yazdi, kreme gerek yok bu dudaklara krem surulmez dedi. Tendurdiyotla gunde 5-6 kez temizleyeceksin dedi.
Komsunun oglu beni gorunce aglamaya baslamisti.. Cok psikolojimi bozuyo ucuk benim. Bende de surekli aglama durumlari falan.. Basina gelmeyen bilemez. Sana tekrr gecmis olsun canım..

canım doktor ne verdi biliyorum bakıcam ama senin dediğini yazdım ..çok sinir bozucu bişey ya ,haftasonuda düğün var bu dudaklarla ne kadar makyajda yapsam bu dudaklar bötyle çok kötü ya:KK43:
çok saol canım benim..

Çok geçmiş olsun ya..
December'cım sana özellikle..
Bir uçuğun bu hale getireceğini hiç bilmezdim...
Ben de çıkar biraz durur sonra geçer..
Sıkıntıdan yorgunluktan mı çıkıyor bu uçuk acaba?
Benim genelde sıkıntı ve yorgun olduğum durumlarda çıkar da..

esencim çok teşekkür ederim canım
sıkıntı ,strestende kaynaklanıyor

canım doktor ne verdi biliyorum bakıcam ama senin dediğini yazdım ..çok sinir bozucu bişey ya ,haftasonuda düğün var bu dudaklarla ne kadar makyajda yapsam bu dudaklar bötyle çok kötü ya:KK43:
çok saol canım benim..

esencim çok teşekkür ederim canım
sıkıntı ,strestende kaynaklanıyor

Nedir sıkıntın canım benim ?

X