hazırlık okunmalı mı? Bir sene daha hazırlanmalı mıyım?

manzarlet

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
25 Nisan 2014
669
194
Merhaba bayanlar nasılsınız? Ben bu sene ygs-lys sınavlarına mezun olarak girdim, istediğim üniversitenin istediğim bölümündeyim fakat ücretli olarak. Beklediğim gibi gelmedi sonuç ve ailemin izniyle tercihime ücretliyi de ekledim ve tuttu. Ama ben bu konudan çok rahatsızım ve okuyacağım bölüm %30 ingilizce bu yüzden de hazırlık var. Sizce hazırlık çok gerekli mi? Eğer hazırlığa gidersem, hem geç mezun olmuş olacağım hem de bir sene daha okula para ödeyeceğiz. Okuduğum bölüm de en pahalı bölümlerden diyebilirim o yüzden kendimi aileme karşı çok mahçup hissediyorum. Bu nedenlerden dolayı hazırlık okumamaya karar vermiştim ve bunun için çalışmaya çalışıyordum fakat yine kurtuluş yok tüm üniversite hayatım boyunca aileme yük olmak gerçekten beni üzüyor... Bu yüzden hazırlığa başlayıp hazırlıkta ösym sınavlarına tekrar hazırlansam çok mantıksız bir şey mi yapmış olurum?
ilk seneye göre sıralamam daha iyi, acaba bir sene daha hazırlanıp daha başarılı olabilir miyim?
Bir başka seçenek daha var.
Gittiğim üniversite de ilk %10 kısıma girince burs veriliyor ama sadece bir sonraki sene için yani bir sonraki sene %10 luk kısma giremezsem yine bursum kesilecek.
Bayanlar ben bu seçeneklerde tıkılı kaldım, lütfen bana bir fikir verin yoksa beynim yanacak bu sıcaklarda...
İlgilenen herkese çok teşekkür ederim :)

keşke daha cazip bir konuyla gelseymişim arkadaş, biliyorum büyük dert değil ama fikire ihtiyacım var...

Ben olsam hazırlık okumazdım ama benim İngilizcem fena sayılmaz. Eğer ingilizcen yeterliyse okuma bence.

ben de bu sene tekrar hazırlanıyorum ama tercih yapmadım
sen tercih yaptığın için puanın kesilecek istediğin bölümü tekrar tutturamayabilirsin

hazırlık zorunlu değil mi? eğer hazırlık zorunlu değilse bence 1. sınıftan başla.aynı zamanda da sınava hazırlanırsın.

Bolum %30 ingilizceyse cok ileri düzeyde ingilizceye ihtiyaç duymazsin hazirlik okumasan da olur. Bana sorarsan siki calisip hazırligi atla. Sonra bolumde ortalamani yuksek tutup burs almaya çalış. Hem maddi olarak kulfet azalmış olur hem de bolumden iyi dereceyle mezun olursun. bölümden ve okuldan memnunnsun anladigim kadariyla, ailen ucretli gitmene onay verdiyse seneye de sinava girip kendini yipratma bence tekrar. Okulda basarili olup burs almaya calismak daha mantikli göründü bana.

bende özeldeyim hazırlık zorunlu değildi okumadım
eşek gibi pişmanım bence hazırlık bambaşka bi dünya üniversite için
keşke okusaymışım,eğer ücretliyi yazmışsanız maddi durumunuz hazırlığı ödeyemeyecek kadar kötü değildir
kesinlikle okuyun

Ne kadar paralı ki?
ikinci öğretim mi? vakıf üni mi?
İngilizce elbette oku ama okullarda genelde anlatıp geçerler. Sen ingilizce okuduğun dersleri anlayacak kadar öğrenemezsin dili. Çünkü o kitaplar yabancılar tarafından yazılmıştır genelde. Ve maalesef diyorum ezber yaparsın. Sayısal bölümdeysen kısmen şanslısın terimler bellidir. Ama sözeldeysen azap olur o sınava çalışman. Bilmediğin o kadar çok kelime çıkar ki artık bilmeden ezberlersin. Buna rağmen okumalısın diyorum. 1 yıl hiç bir şey insan hayatında.

hazırlık sınavları oluyor benım bıldığım ona çalısırsan hazırlıgı atlayarak kendı bölümünden başlayabilirsin

Hazirlik oku derim sonradan pişman olabilirsiniz. Hem seneye okul puaninizin yarısı düşecek. Okul puanida çok önemli.

Hazırlık İngilizce öğretmez. Sadece birazcık temel verir. Bir kere daha hazırlanmak istiyorsanız hazırlık bunun için iyi olabilir. Çünkü yoğun olmaz. Zorlamaz da. Bunu bir kere daha yazmıştım tekrarlayım; kırık okul puanı ön sıralarda daha az atar. Çünkü öndekiler zaten ham puanda da yüksek yaparlar. Ama ham puanda sıralama zaten iyi değilse 30-40 bin geride bulabilirsiniz kendinizi.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…