hayallarim içimde patladı...

jasmin34

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
3 Mart 2007
108
0
66
babam konservatuarda önderbali orkestrasında müzisyeniydi. bendeki yeteneği farketip konservatuar sınavlarına soktu. benim neyin ne olduğundan pek haberim olmamasına rağmen sınava girdim. birincilikle kazandığımı babam bana haber verdiğinde aslında ne kadar güzel ne kadar önemli bir iş başardığımın farkında değildim.
taaa kiii o okulun havasını soluyana kadar. her yanım tanınmış sanatçıyla doluydu. parmaklarımın keman çalmaya müsait olduğunu söyleyip beni keman bölümüne aldılar. benim aklımsa hep tiyatro derslerindeydi. boş vakitlerimde tiyatro hocamız yıldız kenter'in derslerini büyük bir hayranlıkla seyrederdim. bir gün dersimiz boştu. gürültü kıyamet koparken birden sınıfta yıldız hocanın taklidini yapmaya başladım. bütün sınıfın sesi kesilmiş beni seyrediyor. bende son derece havaya girmiş şovumu sergiliyordum. birden kapı açıldı, hiç birimiz farketmedik ama yıldız kenter sınıf kapısının camından beni izlemiş. bir hışımla içeri girdi ve gayet sert bir ifadeyle
-yarın velin beni görsün
dedi ve çıktı.korkudan titredim babama söylersem kıyametin kopacağını biliyordum. ama mecbur babama durumu anlattım. ertesi gün babamla yıldız hocanın karşısındaydık. ben mahçup yüzüm aşağıda ellerimi nereye koyacağımı bilmeden olacakları bekliyordum. birden yıldız hoca babamı tebrik etmez mi, inanamadım yüzümü kaldırdım; gayet hoş bir tavırla
-efendim sizi kutluyorum kızınız son derece yetenekli. benim taklidimi bu kadar güzel yapan birine daha önce tanık olmadım. eğer izin verirseniz kızınızı tiyatro bölümüne almak istiyorum.ben sınıfımdaki koca adamlara tiyatroyu öğretmeye çalışırken bu küçücük kız benim taklidimi son derece başarılı yaptı. kızınız çok yetenekli ve inanıyorum yeni bir yıldız doğacak.
ben mutluluktan delirmek üzereyken ve babamdan senle gurur duydum kızım lafını beklerken babam
-bizim kitabımızda oyuncu çıkmaz
deyip son derece talihsiz, benim hayatım için düşünmeden ve bundan sonrası için hayatımın döngüsünü değiştirecek cevabı verdi. onun üzerine yıldız kenter
-efendim eğer kızınızın oyuncu olmayıp, mühendis yada mimar olmasını istiyorsanız yanlış yerdesiniz dedi. babam
-hayır yıldız hanım kızım doğru yerde ben onun yeteneklerini biliyorum. benim gibi müzisyen olmasını istiyorum. o yüzden ilginiz için teşekkür ederim ama oyuncu olmasına razı değilim dedi. bana hiç sormadan...
sonrasında keman bölümünde biraz daha devam ettikten sonra maddi yetersizlikler ve benim hevesimin kırılmasıyla okuldan ayrıldım. ama hayatım boyunca gözüm ve aklım o tiyatro derslerinde kalarak...
aslında biz hepimiz kendi isteklerimiz için bir şekilde çocularımıza yön veriyoruz onların ne düşündüğünü önemsemeden. eğer benim canım babamda orda birazcık beni dinleseydi belkide şimdi bambaşka koşullarda olacaktım...

alın yazısı dediğimiz kader mi hayatımıza yön veriyor, yoksa biz mi kadere yön veriyoruz bilemedim...

:) güzel annem
bilen bilir annem diye demiyorum gerçekten kimi görse anında taklidini yapar. olsun hiç üzülme sen bizin evimizin neşesi, evimizin yıldızısın. iyi ki varsın...

canım üzülme her şeyde bir hayır vardır.böylece teselli bulursun
dünyaya geliyoruz da hangimiz kendi kararlarımızı verebiliyoruz ki.
hep başkalarının elinde ipler,babamızda olsa..maalesef.seni öpüyorum:):)

üzülme hayatım hepimizin hayatını birileri etkilemedi mi iyi yada kötü
sen geçmişe değil geleceğe bak artık babanın yaptığı hatayı sen yapma
bizler çocuklarımızın ne istediğini soruyomuyuz acaba yada ne derecesaygı duyuyoruz onların fikirlerine....... seni seviyorum bak öğrendim senin sayende

Sevgili Jasmin yaşadığın sürece hiçbir şey için geç kalmış sayılmazsın.Bence biraz cesaret.

anne baba olmak demek O çocuğun sahibi olmak değil. anne babaların kendi gerçekleştiremediği hayalerini çocuklarında görmek istiyorlar, kendilerince belki onlarda haklılar. ama unutulan şey o kendi başına bir birey, hayat onun. elbette çocuklarımıza yol göstereceğiz gerektiğinde uyaracağızda ama hayallerinin önüne duvar çekmeden.
yazdıklarını okuyunca kızımı düşündüm. küçük kızım şu anda 6. sınıf ve tek hedefi var konservatuara girmek. müzik ve tiyatro diyor başka bir şey demiyor. yaklaşık dört yıldır bağlama dersi alıyor, malesef yaşadığımız yerde tiyatro kursları olmadığı için o konuda henüz bir eğitim almadı. müzik bölümüne girer ordan tiyatroya geçerim diyor:)
ve bizde onun hayallerini gerçekleştirebilmek için elimizden gelen çabayı gösteriyoruz. çevreden bazıları uyarıyor çocuk ilerde aç kalır konservatuar bitirene işmi varki diye. ama sevmediği bir mesleği yapıpta ömür boyu onun pişmanlığını yaşayacağına içinde ukte kalacağına bazı şeyler varsın parası az olsun ama sevdiği işi yapsın:1yes2:

Canim seni cok iyi anliyorum uzulme hayaller gercek olmuyor bazen,kismet degilmis deyip geciyoruz hep, benimde genc kizken bir hayalim vardi ama suya dustu o yuzden benim oglum muzikle ilgilenmek istiyor onun asla hevesini kirmiyorum karari kendisi verebilmeli ben sadece yol gosteririm sonunda bizler gibi sunu yapacaktim bu meslegi sececektim demesi daha kotu, ben nasil hala icimde yillar once ailemin verdigi kararin neticesinde kiriksam oglumun oyle hissetmesini istemem

masalcım ben seneler önce ilk okulu bitirdikden sonra konservatuar sınavına girdim ve kazandım. şimdi senin kızında sınavlarına girebilir bunu takip etmen gerekli sınavlar nezaman diye eğer yeteneği varsa zaten kızını orda okuyo bil. daha sonrası içinde,bizim bi akrabamızın kızı devlet konservatuarından meğzun şimdi kendisi izmir devlet senfoniorkestrasında görevli ve oldukcada iyi maaş alıyo onun için eğer kızın istekliyse sakın ihmal etme üstüne düş araştır derim ben.sevgiler hoşca kal.

masalcım ben seneler önce ilk okulu bitirdikden sonra konservatuar sınavına girdim ve kazandım. şimdi senin kızında sınavlarına girebilir bunu takip etmen gerekli sınavlar nezaman diye eğer yeteneği varsa zaten kızını orda okuyo bil. daha sonrası içinde,bizim bi akrabamızın kızı devlet konservatuarından meğzun şimdi kendisi izmir devlet senfoniorkestrasında görevli ve oldukcada iyi maaş alıyo onun için eğer kızın istekliyse sakın ihmal etme üstüne düş araştır derim ben.sevgiler hoşca kal.

jasmin ciğim kızım şu anda 6. sınıf ve biz ilk öğretim bittikten sonrası için düşünüyoruz. bilmiyorum 5. sınıftan sonrası için konservatuar varmı ama olsada bizim yaşadığımız yerde böyle bir imkanımız yok. yatılı okumak zorunda o yüzden biraz daha büyüsün istedik. ilköğretim bittikten sonrası için hazırlıklarımız.

tabiki dediğin doğru ilk öğretim biter ondan sonra sınavlara girer ama yatılı olur hakkında hayırlısı olsun inşallah.

tabiki dediğin doğru ilk öğretim biter ondan sonra sınavlara girer ama yatılı olur hakkında hayırlısı olsun inşallah.

senin bu meshur olmamis halindeki havayi gorseler meshur olduktan sonra ki halini tahmin edebilirler anacim.iyikide olmadin ,olsaydin simdi seni tanimazdim belki,gullusah la hic tanisamazdim,ne zikkim yerdim o zaman ben , ALLAH BUYUK de yapmadi senii cok bayiliyosan tiyatro tiyatro diye alirim sana her pazar bilet heee bide tiyatro tozunu yutamadim diye uzuluyosan supurmeyiz haliyi 3-5 gun gor bak yurudukce nasil toz kalkiyoo cek cekebildigin kadar icine arada bir tuvalete,mutfaga giderkende alkislarim senii,eve girenin elinede 2 iett bileti verdikmi olay tamamlanmistir olurum ben sana emiiii SANATCI SADECE SAHNEDE DEGILDIR SEN EVININ SANATCISISIN (ama bu cirkef cingen rolunde hep)ALLAH bana para versin senin adina tiyatro dikmezsem banada ASLIHAN DEMESINLER ......

TIYATRO YASEMIN

OYUN:BIR CINGENIN HIKAYESI

OYUNUCU:JASMIN34

SAAT:KK12:00-2:30 hergun

YER:ALLAH IZIN VERIRSE ACICEZ HERHAL

SENI SEVIYORUM COOOKKK......................

Canım ya.Eskiden senin durumunda olan aleleri yüzünden istediği yerde okuyamayan o kadar çokki.Şimdi anneler babalar eskisi gibi değiller.Ne yapalım bizden sonrakiler şanslılar.Kader kısmett.

BENİMKİ DE BUNA BENZER BİR HİKAYE, ÖLÜMÜNDEN SONRA BABAMA YAZDIĞIM MEKTUPLARDAN BİRİNDE ANLATMIŞTIM
ŞİMDİDE AŞAĞIYA EKLEYİVERDİM HEMEN:))))

Ve babam sana dönüyorum sana anlatmaya o kadar çok ihtiyacım var ki!
Ölmeden önce gizlice ve ölümü davet edercesine yazdığın vasiyetinde benim için karaladığın ve defalarca tekrarladığın istemlerini şimdi yerine getirebiliyorum, ne acı ki.
Bunca sene sonra sana layık olmaya çalışarak.... okuyorum!!!
Biliyor musun? Güzel bir işimde var şu anda ama kalbim hala başka yerlerde başka arzularımda atar canım babam...
Müzik tutkumun temelini sen oluşturmuştun, sanatcı ruhunu sen vermiştin bana.
Kızım derdin ‘’büyü ve benim grurum ol’’ derdin ve öyle doktor ol, mühendis ol diye beni hiç sıkmadın, küçücük benliğime kanalize etmedin , çünkü sen benim derinlerimi bilirdin, ruhumdaki açlığı bilirdin... Sanata olan susuzluğumu bilirdin ve her zaman bir bardak daha vererek suzuluğumu gidermek için çaba sarfederdin.
Konservatuara girmem için çabaladığın günleri aldırdığın özel dersleri hatırladıkça içimdeki sızı daha bir artıyor zamanla, boşuna çabalarmış onlar. Aldığın enstürümanlar, okul müsamerelerin de gururla döktüğün gözyaşların bir hayalmiş, boşuna akan . Sen ölünce tıpkı senin yok oluşun gibi teker teker uçup gitti o hayallerim de, beklentilerim de.
Sen yokken, beni bırakıp gitmene rağmen bundan vazgeçmedim, senin de istediğin gibi liseden sonra sınavlara girdim ve kazandım.
Ama göndermediler, sana da bana da kıydılar canım babam hem de hiç acımadan.
Okuma hakkımı elimden aldılar acımzasızca.. Oysa ne çok istemiştik birlikte bunu bile görmediler, çabalarımın hakkını almam gerektiğini anlayamadılar.. Şimdi anlasalar da zamanı geriye almak mümkün olmuyor maalesef.. nitekim de öyle oldu babacığım, annem yanlışlarını çok sonra gördü ama benim hayatımın yeniden başlama şansı olamadı!
‘’Konservatuar neymiş? karın mı doyururmuş? hem o okulu bitirenler şarkıcı olurmuş,!!!.’’
Şimdi gülüyorum, ama o zaman çok incittiler beni ve senin yokluğunla kanamaya başlayan yüreğimi.
Yaa işte babam; böylece tükendi gitti umutlarım. On yedi yaşında bir kız çocuğunun çabaları yetmedi bu devranın değişmesine, dinletemedi kendini duyuramadı sesini. Beni anlamak istemeyen tüm kulaklar sanki pamukla kapatılmışcasına tepkisizdi.
Sen olsaydın duyardın değil mi? Duyardın elbette çünkü sen isterdin beni o yerlerde görmeyi.
Belki çok iyi bir müzisyen olabilirdim, belki bir üniversite hocası akademik kariyerli hem de....
Müzik öğretmeni bile olabilirdim; bu bile yeterdi bana.
Çocuklar ve müzik; işte en çok sevdiğim iki şey olurdu tüm hayatımı kapsayan.
Ama mahrum kaldım babam, içime sindiremedim bu ezikliği.
Sana kızdım, lütfen kızma ama senelerce arkandan istemeyerek ne sitemler ettim, belki bencilce ama beni terk edip gidişinin sorumlusu saydım seni.
Ve dedim ki!
‘’Gidecektin madem 3 yıl sonra gitseydin, beni hayallerime kavuşturup da gitseydin yaaa!!!’’
Hayatımın tüm modelleri değişti senin yok oluşunla ve elime aldığım hiçbir puzzle yerine oturamadı bir türlü be babam.
Hala da oturmuyor ya!!

X