Haşimato, ASA pozitif ve Tüp Bebek Süreci

chopinetto

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
20 Şubat 2021
118
115
32
Merhabalar, eşim yaklaşık olarak 1,5 yıldır azospermi sebepli tedavideydi, bu aşamaya hiç geçemeyeceğimi düşünürken bir anda sperm bulunmasıyla tüp bebeğe hazırlık içerisinde buldum kendimi. Aşağı yukarı 10 yıldır haşimatom var, T3/T4/TSH dengem hep olması gerektiği gibi, fakat antikorlarım yüksek. herhangi bir tiroid ilacı ihtiyacım yok. Üstüne tüp bebek öncesi bazı immunolojik testler yaptırdığımda Anti Sperm Antikor zayıf pozitif geldi. Benzer durumda olan var mı, süreçte nelere dikkat etmem gerekiyor?

Haşimato varsa tsh yüksek antikor üretimi fazla dmk
Buda dısardan verilen emryoyu vucudun kbul etmemesi dmk
Mutlaka ilaç tedavi

Cevabınız için teşekkür ederim, bu tip durumlarda intralipid serum etkili oluyor mu?
Merhaba.haşimato hastasıyım yıllar once konulmuştu tehşis.fakat tsh t3 t4 bunlar normal oldugu ıcın üstünde durulmadı.çikolata kistim yüzünden bebegımız olmuyor diye biliyorduk.anti tpo bazen 1000 üstü cıkıyordu.cok fazla tüp bebek denememiz oldu.10 yıl sonra kızıma kavuştum cok şükür.sizin bunu erken farketmeniz cok iyi olmuş.ben kortizon kullanarak hamile kaldım.prednol
kullandım 12.haftaya kadar.3 denememde serum kullanmıştm işe yaramamıştı.

Sanırım benim kadar anti tpo testi verem olmamıstır.kortizon kullandıkca degerin düştügünü gördük.bazı doktorlara gore anti tpo düşmez kesinlikle bunu savunuyorlar.aslında haşimato hastalıgı cok iyi bilinmiyor ülkemizde..biz sorunumuzu resmen kendimiz çözdük ve şansımızdan bu konuyu araştıran bir doktora denk geldık.oncesinde cok doktor gezdık ve bununla ılgısı yok dediler.bu arada glutensiz beslendigim zamanda anti tpoda yükselme olmadı.selenyumda lullanbılırsınız yada kullanmak istemezseniz günde 3 4 tane pikan cevizi yiyebilirsiniz.ben hamileligimde de bi süre glutensiz beslendim bu arada doktorum oyle soyledi cunku .

Eşim günlerce yabancı makaleleri okudu araştırdı.bazı kişilerde anti tpo 200 diyelim hamile kalamıyor bazılsrı 1000 fakat hamıle kalabılıyor..transferle birlikte düşük dozda kortizon kullanmanın işe yaradıgnı gorduk 2 defa hamile kaldım.ilk bebeğimi kan sulandırıcıyı erken kestıgımız için kaybettim.cok zor günler gecirdim..doktor gercekten cook önemli.bu arada kortizonu şu sekılde fark ettik.ilk tedavilerimde hiç bi şekilde pozitif sonuc alamadık.baska bir doktor rutin olarak 5 gün prednol veriyordu herkese.5 gün kullandım pozitif degeri gordum fakat kimyasal gebelık oldu..sonra fark ettik bi şeylerin degıstıgını ve farkın prednol sayesinde oldugunu.ve bunun üzerinde durduk.

Cevabınız için teşekkür ederim, tüp bebek hekimim indüksiyon ile beraber prednol vereceğini söyledi, aldığım takviyelerde selenyum mevcut, ama elimden geldiğince glutensiz ve şekersiz beslenmeye çalışayım. En azından bunu deneyebilirim diye düşünüyorum. Dediğiniz gibi tiroid fonksiyonları normal olunca çok üstünde durmuyorlar antikorların

Bana da yaklaşık 6 sene önce hashimoto teşhisi konulmuştu. Sonrasında anti tpo baktirmama gerek olmadiği, bu değerin hic düşmeyeceği söylendi. Benim de troid değerlerim henüz hiç oynamadı. Doğal yoldan hamile kaldım. Hashimotonun hipo troide
yok açmadığı durumda gebeliğe engel olabileceğini bilmiyordum. Ne endokrokrinci ne de kadın doğumcu konu üzerinde durmadı.

Tüp bebekte implantasyon süreci doğal hormonlarla olmadığı için bu tip durumlar biraz daha önemli sanırım.

Tüp bebekte implantasyon süreci doğal hormonlarla olmadığı için bu tip durumlar biraz daha önemli sanırım.
Kesinlikle onemli.dedigiö gibi o kadar cok anti tpo ya baktırdımki.ve şunu farkettim gonal f kullandıgım zamanlar degerim artıyordu..

Süreciniz nasıl ilerledi tüp bebek yaptırdınız mı

Prednol kac gram kullandiniz 12 haftaya kadar dehil mi ?

Ne yaptinizanti tpo icin. Benimde yuksek tutmuyor transferler. Prednolu bende soracagim doktora

Selenyum kullanmıştım ben .bende hasimatoyum antikorlarim yuksekti doktor tavsiye etmişti

Bende
Evet hatta 14. ü haftayı buldu diyebilirim azaltarak bırakınca.ama en basından berş 16 mg kulladım.
Sorayim hep aklımdaydı doktorlar tsh normalse ilac vermedi hep. Antikorlar hep yuksekti. Sizin taze transfermi dondurulmusmu oldu ? Kacinci gunu basladiniz ?

Bende

Sorayim hep aklımdaydı doktorlar tsh normalse ilac vermedi hep. Antikorlar hep yuksekti. Sizin taze transfermi dondurulmusmu oldu ? Kacinci gunu basladiniz ?
2 tane embriyo transfer edildi 1 tanesi taze 1 tanesi donmuştı.muhtemelen taze olan tuttu. Tsh her zaman normaldi benim.endokrim doktorlarına göre kortizon tpo yuda düşürmüyo kac tanesiyle gorüştüysem kabul etmediler ama gerçektem düştü.1000 den büyük anti tpo degeriö 200 lere 300 lere düştü.doktor cok onemli gerçekten.bu konuda araştırma yapmış bilgili bir doktor bulursunuz inşallah

Bende

Bu arada yumurta toplama işlemi oldugu gün kortizonq başladım.benm tpo coo yüksek oldugu icin ilk 4 gün 32 lik kullandım. Ama bu dozlar kişiye göre değişiyor.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…