Ekmekler Pideler Hashasli Ekmek(Fotografli)

abroad

~Eksiklik kendi ozumde~
Kayıtlı Üye
16 Eylül 2008
381
1
Afyon yoresinin vazgecilmez lezzetlerinden bir tanesi..Kahvalti sofralariniza,kisa zamanda hazirlayabileceginiz guzel bir alternatif.Soyle sicak sicak uzerine tereyagi surerek bi deneyin derim:)

Yarim kg sulu yogurt
Yarim su bardagi hashas(istege gore arttirilabilir)
Bir su bardagina yakin siviyag
Bir cay bardagina yakin toz seker
Bir yemek kasigi karbonat
Bir cimdik kabartma tozu
Aldigi kadar un
Bir corba kasigi tuz
Uzeri icin;1 yumurta sarisi,2 corba kasigi sulu yogurt
Susam,corek otu

Yogurdun icine karbonat ve kabartma tozunu ekliyoruz,guzel guzel kabariyor:)
Bu arada hashasi yikayip suzuyoruz.Daha sonra yogurdun icine hashasi ve diger malzemeleri ekleyip karistiriyoruz.Kulak memesi kivaminda bir hamur olacak.Unlanmis firin tepsisine hamurumuzu aliyoruz,yuvarlak seklini koruyarak hafifce bastiriyoruz.Uzerine yogurtla karistirdigimiz yumurta sarisini suruyoruz.Susam ve corekotunu serperek once dusuk isida(160 civari)yaklasik 20 dk,daha sonra da 175 derecede yaklasik 15 dakika pisirerek firini kapatiyoruz.Firindan firina degisir ,burada dereceler daha farkli oldugu icin ben yaklasik olarak soyledim,ara ara kontrollu olarak pisirirsiniz zaten.(ilk 15 dakika firinin kapagini acmamak lazim,diger hamurisleri icin de gecerli..)Pistikten sonra hemen firindan almayin 10 dk daha firinda kalsin.Cikartinca da hemen yenmeyecekse kagit havlu ve beze sarip bekletebilirsiniz.Afiyet olsun...

img0972ex6.jpg

Arkadasima yapip goturdugum icin malesef dilimlenmis halinin fotografini cekemedim...En kisa zamanda onu da paylasirim insallah..

img0916pq7.jpg
Sevgiler....

vooovv maşallah sanacokacimcoook harika görünüyor tadı nasıl kim bilir:jeyyar:
ellerine sağlık canımcım yauv..Haşhaş çok severim süprizzzzz
bize gelirken getir bi kere de,hep Ayşeyee hep Ayşeeye kıskaniyürüümmm valasenağlama

:roflol:

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~pardon eksik olmus:)

Son düzenleme:
Tamam aglama ya libosum noldun sen yemek icin aglanir mi hic kaydirigubbakcemile3
En gec bugun yapip adresine postaliyorum datlum :eek:
simdiden afiyet olsun sengözlerimebaksanab

Ellerine sağlıkcokacimcoookçok güzel olmuş.Kaç cm.lik tepside yapmalıyız ve ertesi güne kalırsa lezzet çok değişiyor mu canım.Bir sorum daha var haşhaşı neden yıkıyoruz...a.s.a.s.a.s.

Canikomcum cok tesekkur ederim,begenmene sevindim.
Istedigimiz sorudan baslayabiliyorsak sayet, ben hashasi neden yikadigimiz sorusuyla baslayayim kaydirigubbakcemile3 Ozel bir sebebi yok sadece toz falan vardir diye :)
Sonra tepsinin boyutlarina gelince herhangi bir tepsi olabilir,yuvarlak olmasi sart degil.Boyutlarini bilemiyorum cunku benim kullandigim tepsi buyukce teflon bir tepsiydi.Sadece elinle o sekli veriyorsun.Hafifce bastiriyorsun.Zaten kabariyorda,ilk koydugunda gozune kucuk gorunebilir ama kabariyor dert etme a.s
Son olarak da bu ekmegi 3-4 gun ayni lezzetinde tuketebilirsiniz canim.Sicak sicak daha guzel tabi de a.s.

Tarıfı aldım ellerıne saglık.. bızım amasya da da hashaslı çörek, ekmek cok yapılır..
ama hashas dovulur yanı ezılmıs olur.. hamurla daha iç içe olur.. hele onun kokusu yokmu ınsan bayılır ya kokusuna...
ılk bunu deneyecegım.. sonra da dovulmusle deneyecegım :) cok nefıs tesekkurler..

Tarıfı aldım ellerıne saglık.. bızım amasya da da hashaslı çörek, ekmek cok yapılır..
ama hashas dovulur yanı ezılmıs olur.. hamurla daha iç içe olur.. hele onun kokusu yokmu ınsan bayılır ya kokusuna...
ılk bunu deneyecegım.. sonra da dovulmusle deneyecegım :) cok nefıs tesekkurler..

Dogru aslinda ezilmis hashasla da yapiliyor, onun tadi da muhtesem olur cokacimcoook
Ben tesekkur ederim canim,afiyet olsun simdiden a.s.

Yaşasın yaşasın!

Cuma günü anneciklerimden paket geliyor inşaAllah..
(Türkiye'den)

Haşhaş tohumu da gönderiyorum dedi annem yupiii mutlaka yapacağım bu ekmeği :KK66:

bir de pasta yapıcam inş. ...

aç Liby..

hihoyyyt kaydirigubbakcemile2 hihoyyyt
Ne guzel valla,sana hep gonderiyorlar libi ama bana gondermiyor kimse :a015:
Anneciklerine soyle bana da bir paket lutfen opuyorumnanaktan
Hashas da geliyor hee,sizin oralarda yokmu tohumu :uhm:
Deneyince burada bulusalim tamammi
Afiyet olsun a.s.

X