Hanimiş 2013 aralık kuzularının ek gıdaları :)

esradincel

Guru
Kayıtlı Üye
4 Ocak 2009
4.215
21
Arkadaşlar bu başlık altında toparlayalım ki sayfa aralarında kaybolmaz tariflerimiz... Hepsi elimizin altında olur... Hepimiz yaptığımız çorba ve bebek yemeklerini burda paylaşabiliriz..

Karışık sebze maması : 4. ayında meyve sularına başladıktan 1-2hafta sonra başlanır.Genellikle öğle öğününde verilir.
1-2 tatlı kaşığndan başlayıp yavaş yavaş arttırılarak verilir.Başlangıçta koyu çorba ,ilk haftadan sonra koyu püre şeklinde hzırlayın..
1.hafta (sebze çorbası)
4 su bar. su,2 orta boy havuç ve 1orta boy patatesi 45-50dk ağzı kapalı kapta pişirin. Düdüklü tencere kullanacaksanız 1.5 su bar. su ile 10-15dk pişirin..
Tel süzgeçten geçirip hiç ezmeden sebzelerin suyunu bir kaba alın.Bir çay kaşığı irmik ile 5 dk daha kaynatın..
2.Hafta (basit sebze püresi)
4 su bar. su,2 orta boy havuç ve 1orta boy patatesi 45-50dk ağzı kapalı kapta pişirin.Tel süzgeçte havuçları ve patatesleri ezerek püre haline getirin. Bu pürenin içine yine irmik katarak 5 dk daha kaynatın..

Hazırladığınız gıdaları 2 saatten fazla oda ısısında bırakmayın.
rondo blender ile çorbaları öğütmeyin..
Nişasta bebeğin sindirimini zorlar.Bu yüzden prinç unuyla yapacağınız maları tercih edin. Mama yaparken kesinlikle un ve prinç ununu kavurmayın. Ek gıdalara başladığınızda her beslenmeden sonra mutlaka bebeğinize su verin..
3.Hafta (karışık sebze püresi)
4 su bar. su,2 orta boy havuç ve 1orta boy patatese 1 çay kaşığı prinç ve her gün bir sebze daha ekleyin..(örneğin ilk gün 3-4 yaprak maydonoz ertesi gün maydanoz ve birkaç yaprak ıspanak ) 45-50dk ağzı kapalı kapta pişirin.Tel süzgeçten geçirin.. Aynı şekilde irmik ilave edebilirsini.z
4.Hafta ( Tam sebze püresi)
Yukarıdaki şekilde hazırlanan püreye bir çay kaşığı zeytinyağı katın.

Muhallebi : 250ml (bir bardak ) süt ya da su ,3 çay kaşığı şeker , 3 tatlı kaşığı prinç unu 15 dk pişirilir..
Ben bunu tercih etmeyeceğim.. Çünkü içinde şeker var..

4-5 aylık normal süt çocuğunun beslenme programı örneği

06:00 1. Öğün Anne sütü
08:00 Ara öğün Meyve püresi
11:00 2.Öğün Sebze püresi
16:00 Ara öğün meyve püresi ya da yoğurt
19:00 3.Öğün Muhallebi
22:00 ara öğün anne sütü

Bunlar sadece örnek arkadaşlar sizler kendi çocuğunuzun düzenine göre ayarlayabilirsiniz..

Son düzenleme:
ek gidaya baslayanlar neler yapiyorsunuz sizde yazin..
yogurt tarifi ozellikle bekliyoruz.
uyguladiginiz degisik corbalar varsa...:KK56:

Ayy çok iyi oldu burasııııı :))

Hemen yaziyim o zaman eylüle yapıp yemeyince kendim yediğim tariflerden bi tane :)))

Küçük tavuk butunu tencereye atıp su koydum. İçine 1 minicik kereviz patates ve havuç koydum. İyice haşlandılar.sonra sebzeleri alıp blendırdan geçirdim pürüzsüz bi püre oldu kıvamı çok koyu oldu.tenceredeki tavugun suyuyla kıvamını açtım.1 tatlı kaşıgı zyagı ekledim ve püremiz hazır :)

Afiyet olsunnn :))

iPhone 'den Kadınlar Kulübü aracılığı ile gönderildi

Ayrıca ek gıdaya başlandıgında günde sık sık ,yedirirken ,aralarda gün içinde bol bol su içirmeliyiz yoksa kabızdan kurtulamaz bebişler..

3 tane kuru kayısıyı geceden kaynar suya koyup sabaha kadar bekletiyorum iyice şişiyolar. Sonra blendırdan geçiriyorum ister suyunu ister püresini verin.kabızı engelliyo :)

Çok süper olmuş bu sayfanın açılması.çok yazamasamda sürekli takip ediyorum.
bu ay başlayacağız yavaştan.kafam karışık ne ile nasıl başlayacağımı bile bilmiyorum.size çok ihtiyacım var:KK43:

Sütaş günlük sütle yapıyorum yoğurdu. Minik cam kavanozlarla 3 tane ölçüp süt koyuyorum iyice kaynıyo. Kaynadıktan sonra yine cam kavanoza alıyorum 2 tane çıkıyo 3 koydugum halde içindeki su buhar olup uçuyo çünkü :)

Daha sonra parmagımı yakmicak sıcaklıkta oldugunda 1 tatlı kaşıgı yörsan ev yogurdu ekleyip hafifçe karıştırıyorum. Agzını kapatıp 4-5 havluya sarıp 6-7 saat kıpırdatmadan bekletip dolaba alıyorum.

Eğer 7 saat sonunda baktınız tutmamış hala su gibi cıvık kaynar suya oturtabilirsiniz :)

$ImageUploadedByKadınlar Kulübü1398762005.725581.jpg

Tek öğünlük bu kavanozlarda günlük yapıyorum. Yemeyince içine elma armut muz vs rendeliyorum yine yemezse kendim yiyorumm 😀

bu ay başlayacağız yavaştan.kafam karışık ne ile nasıl başlayacağımı bile bilmiyorum.size çok ihtiyacım var:KK43:

ilk yogurtla baslanir canm sonra sebze corbasi. meyve lere snradan gecilir sekerli oldug icin.

Sütaş günlük sütle yapıyorum yoğurdu. Minik cam kavanozlarla 3 tane ölçüp süt koyuyorum iyice kaynıyo. Kaynadıktan sonra yine cam kavanoza alıyorum 2 tane çıkıyo 3 koydugum halde içindeki su buhar olup uçuyo çünkü :)

Daha sonra parmagımı yakmicak sıcaklıkta oldugunda 1 tatlı kaşıgı yörsan ev yogurdu ekleyip hafifçe karıştırıyorum. Agzını kapatıp 4-5 havluya sarıp 6-7 saat kıpırdatmadan bekletip dolaba alıyorum.

Eğer 7 saat sonunda baktınız tutmamış hala su gibi cıvık kaynar suya oturtabilirsiniz :)

Eki Görüntüle 1092567

Tek öğünlük bu kavanozlarda günlük yapıyorum. Yemeyince içine elma armut muz vs rendeliyorum yine yemezse kendim yiyorumm 😀

devam sutu mu yoksa normal sut mu canm.
ayrica sonuc bayildim.
n son yemiyosa ben yiyorum..
bu bebekler bizi oldurecek:KK52:

1 yaprak ıspanak
1 yaprak pazı
Küçük patates
Yarım havuç
1 avuç pirinç veya ince bulgur
1.5 bardak su

Hepsini pişirip blendırdan geçirip 1 tatlı kaşıgı zyagı ekliyoruz.evdeki sebzelere göre 2-3 farklı kombin yapılabilir. Bakla mantar ve patlıcan kesinlikle yasakk

Eylül hiç sıvı mama almadıgı için kahvaltısında ; 8-9 adet hipp organik bebek bisküvisine 30 cc mama hazırlayıp ekliyorum. Bisküviler iyice çekiyo mamayı ezip yediriyorum içine bazen çok az pekmez ekliyorum

Tatlı ve yumusak 1 armut
1 bardak su
2 yemek kaşığı irmik
2 adet hipp bisküvi

Süt ve irmigi koyulaşana kadar pişiriyoruz
Ilınıca içine biskuviyi rondoda toz haline getirip ekliyoruz.
Cam rendede armut rendeleyip ekliyoruz.
Afiyet olsun:))

1 küçük boy havuç
1küçük boy patates
1 yemek kaşığı irmik

Patatesleri temiz suyla yıkayın, kabukları soyup doğrayın.
Havuçları doğrayın.
Patates ve havucu 2 bardak içme suyuyla, yarım saat süreyle kapağı kapalı olarak pişirin.
Diğer yanda irmiği de haşlayın. Sonra hepsini karıştırın. Kıvamını bebeğinizin ağız tadına göre ayarlayın.
İrmik, patates ve havucu blendırdan geçirin.

Ay ne güzelmiş burası:)) hayırlı olsun... Henüz ek gıdaya geçmedik allerji durumumuzda da var ama pek çok şey uyabilir vakti gelince çok yararlanacağım... Sağolun kızlar:)))

Çok güzel ve bilgili bi topik olmus ellerinize saglik:)

SM-N9000Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Canm naciZhane bende amyleyim gerçi birazdan program ekleyveğim sayfaya ilk bebeğin gıdası meyvesuyudur elma armut havuç günlük değişebilir
Daha sonra çorbadır
Püreler 5.ayda uygunudur
Resimli rkleme yapıcam bakarsn yine

Buda ay ay beslenme programı hazırlayan beslenme ve bbek uzmanı
Kaydedin kızlar
4.ay
$ImageUploadedByKadınlar Kulübü1398767393.850042.jpg
5.ay
$ImageUploadedByKadınlar Kulübü1398767437.945766.jpg $ImageUploadedByKadınlar Kulübü1398767600.790306.jpg
6.ay
$ImageUploadedByKadınlar Kulübü1398767648.480872.jpg $ImageUploadedByKadınlar Kulübü1398767682.863054.jpg
7.ay
$ImageUploadedByKadınlar Kulübü1398767717.724735.jpg
8.ay
$ImageUploadedByKadınlar Kulübü1398767748.698399.jpg
9-11 ay
$ImageUploadedByKadınlar Kulübü1398767778.344215.jpg

Kızlar harkasınız yeni topiğimiz hayırlı olsun :))))

Gizemmm yoğurdu çaldıktan kaç gün sonra yediryorsun normalde biz yoğurt çaldığımızda çaldığımız günün ertesi günü dolapta bekletiriz sonraki gün yeriz sen basıl yapıyosun canım

Kızlar harkasınız yeni topiğimiz hayırlı olsun :))))

Gizemmm yoğurdu çaldıktan kaç gün sonra yediryorsun normalde biz yoğurt çaldığımızda çaldığımız günün ertesi günü dolapta bekletiriz sonraki gün yeriz sen basıl yapıyosun canım

Evet hayırlı olsn çok cici oldu aralık anneleri daha zeki😄kikiki
Ben kzıma yoğurt yapıorm sabah öğlen sonu 4 gibi açıorm canm hemen taze taze yediriyorm 2 günlük yapıorm hep taze yapmak için

X