Hangi taze fasulye?

Merhaba, bir türlü lezzetli zeytinyağlı taze fasulye yapamıyorum.

En önemlisi hangi taze fasulye alınmalı çok çeşidi var?

Bir de basit bir tarif rica edebilir miyim. Düdüklüde hızlı pişiyor ama lezzetli olmuyor, ocakta pişmesi saatlerce sürüyor.Nasıl yapmalı?
Ben soğanları küçük doğrayıp iyice soteliyorum, bol zeytinyağı önemli. İyi bir zeytinyağı direk değiştiriyor tadını. Domates rendesi bol. Silme çay kaşığı şeker, çay kaşığı tuz. Az suyla yavaş yavaş ya da düdüklüde pişiriyorum. Üstüne tekrar zeytinyağı koyuyorum bazen.

Yani fasulyenin cinsi lezzeti etkilemiyor mu? Ayşe kadın, boncuk, çalı vs. En lezzetlisi hangisinden olur
Bence kesinlikle Ayşe.
Ben soğanı kavurmuyorum ama önden zeytinyağ ile öldürüyorum, yani diriliği gidecek sadece, rengi asla değişmeyecek. Sonra fasulyeyi atıyorum, biraz yağda çevirip en son domatesi atıyorum. Salça asla koymayın, tadını bozar. Domates de ne kadar bol ve sulu olursa o kadar güzel olur, rende veya doğranmış ama mutlaka kabuksuz. Ben bir iki diş sarımsak da koyuyorum (domatesle birlikte), bir de tabi olmazsa olmazı 1 kaşık şeker. Ağır ateşte pişirin, domatesin suyu ile. Eğer aceleniz varsa çabuk pişmeli diyorsanız, fasulyeyi, 5-6 dakika buharda ön pişirme yapabilirsiniz. Bir de zeytinyağlılar piştikten sonra 1 gece dinlenirse ertesi gün daha lezzetli oluyor.
Bazen canım bir değişiklik yapmak istediğinde içine biraz kapya biber, ve /veya ince julyen doğranmış havuç atıyorum.
Eğer diyet durumları ve kalori hesapları varsa başta (soğanı öldürecek kadar) az zeytinyağ ile pişirip sonra daha sıcak veya ılık iken üzerine biraz çiğ zeytinyağ gezdirirseniz, zeytinyağ tadı (sankı bol koymuş gibi) iyice ortaya çıkıyor yerken. Ben bu hileyi pilav ile de yapıyorum. Az yağ ile pişirip demlenme aşamasında biraz çiğ tereyağ koyuyorum, buram buram tereyağ kokuyor.

X