Hangi taze fasulye?

tourmaline

Nirvana
Kayıtlı Üye
26 Mart 2009
5.537
197
Merhaba, bir türlü lezzetli zeytinyağlı taze fasulye yapamıyorum.

En önemlisi hangi taze fasulye alınmalı çok çeşidi var?

Bir de basit bir tarif rica edebilir miyim. Düdüklüde hızlı pişiyor ama lezzetli olmuyor, ocakta pişmesi saatlerce sürüyor.Nasıl yapmalı?

Çali fasulyesinden yaparim zeytinyagliyi. Kenarlarini iyice temizleyip dikine ortadan keserim. ASLA salca koymam. Domates rendesi, sogan, guzel bir zeytinyagi, tuz, 1 tane kup seker, dometesin suyuna bakarak ya hic ya da cok az su ilave ederim. Pilav tenceresi seklinde yayik bir tencerede agir agir pisiririm (40-45dk civari ama tadina bakarak pislinligine karar vermek daha dogru) oda sicakligina kadar soguyunca da buz dolabina atar soguk soguk yeriz.

Merhaba
Benım ıcın türü cesidi farketmıyor
Taze fasulyeyi kılcıklarıyla beraber temizleyip dograyın karbonatlı suya koyun orada beklesin.

Sonra tencereye Taze fasulyeyi alın.
Ustune ıkı buyuk domates rendeleyip koyun.
Ardından dogRadıgınız soganları en üste atıp zeytınyagını tuzunu atın
Bır cay bardagı soguk su da koyun.
Kapagını kapatın
Kısık ateste pısmeye bırakın
Fasulye domates suyunu bırakır su eklenmez zeytinyaglı fasulyeye

Çali fasulyesinden yaparim zeytinyagliyi. Kenarlarini iyice temizleyip dikine ortadan keserim. ASLA salca koymam. Domates rendesi, sogan, guzel bir zeytinyagi, tuz, 1 tane kup seker, dometesin suyuna bakarak ya hic ya da cok su ilave ederim. Pilav tenceresi seklinde yayik bir tencerede agir agir pisiririm (40-45dk civari ama tadina bakarak pislinligine karar vermek daha dogru) oda sicakligina kadar soguyunca da buz dolabina atar soguk soguk yeriz.
Soğanı, taze fasulyeyi hiç kavurmuyorsunuz dimi? Hepsini çiğden koyuyorsunuz galiba?

Bir de basit bir tarif rica edebilir miyim. Düdüklüde hızlı pişiyor ama lezzetli olmuyor, ocakta pişmesi saatlerce sürüyor.Nasıl yapmalı?
Hiç farketmez domatesin suyunda pişir çok az bi su ekle sarımsak ve şekerde ekle bak ev halkı parmaklarını da yiyecek garanti 😂😂😂😂

Çali fasulyesinden yaparim zeytinyagliyi. Kenarlarini iyice temizleyip dikine ortadan keserim. ASLA salca koymam. Domates rendesi, sogan, guzel bir zeytinyagi, tuz, 1 tane kup seker, dometesin suyuna bakarak ya hic ya da cok su ilave ederim. Pilav tenceresi seklinde yayik bir tencerede agir agir pisiririm (40-45dk civari ama tadina bakarak pislinligine karar vermek daha dogru) oda sicakligina kadar soguyunca da buz dolabina atar soguk soguk yeriz.
Sogan en uste cıgden koyulur.

Yemek olarak bunu
Zeytinyağlı olarak da şunu yapıyorum, eğer fasulye kılçıktan oluşmuyosa beni hiç üzmedi

Çali fasulyesinden yaparim zeytinyagliyi. Kenarlarini iyice temizleyip dikine ortadan keserim. ASLA salca koymam. Domates rendesi, sogan, guzel bir zeytinyagi, tuz, 1 tane kup seker, dometesin suyuna bakarak ya hic ya da cok az su ilave ederim. Pilav tenceresi seklinde yayik bir tencerede agir agir pisiririm (40-45dk civari ama tadina bakarak pislinligine karar vermek daha dogru) oda sicakligina kadar soguyunca da buz dolabina atar soguk soguk yeriz.
Nazende fasulyeyi bu şekilde soğanını kavurarak yapıyoruz bizde

Bence önemli olan domatesi. Lezzetl bir domates seçip bolca doğrayın acayip tadı yükseltiyor

Anneminki çok güzel olur. Önden soğanı kavurur. Sonra fasulyeyi ekler onu da kavurur iyice yumuşayand kadar. Üstüne domates rendeler, çok az su ve tuz koyar pişirir.
Ben kolayıma gittiği için hepsini çiğ koyup pişiriyorum. Aynı lezzet olmuyor

Ben aynı tarife evde varsa bir tane acı biber de ekliyorum.
Bazen de bir diş sarımsak ekliyorum o da çok lezzetli oluyor.

Bizim burada boşnak fasülye derler ince olur çalıya ayşe kadına göre o çok güzel olur zeytinyağlı olarak.
Ben hepsini çiğden koyarakta pişiriyorum soğanu ve fasulyeyi biraz kavurarakta pişiriyorum moduma göre yani fasülyeyi çiğden koyunca bi tık daha ağır oluyor.

X