Hamişlere Tavsiyeler

_DURU_24

BÜYÜK VE KÜÇÜK AŞKNA AŞIK
Kayıtlı Üye
11 Kasım 2006
1.660
18
42
SELAM ARKADSLAR DÜN 2 HAFTALIK HAMİŞ OLDUĞUMU ÖĞRENDİM.ÇOK TECRÜBESİZİM.İLK BEBEĞİM.BANA YARDIMCI OLURSANIZ COK SEVİNİRİM.YEMEK İÇECEK BAKIMINDAN YARARLI SEYLER ZARARLI SEYLER NEDİR.NASIL HAREKET ETMELİYİM.NE İÇMELİYİM.NE YEMELİYİM.MESELA KİLO ALMAK İSTEMİYOM COK FAZLA EKMEK YEMESEM Bİ ZARARI OLURMU BEBİŞİME.YARDIM EDİN YAAAAA BEBEİŞİM DAHA MİNİMİNİCİK:nazar::sm_cool:

Hangi Içecekler Yiyecekler Düşük Yaptirir Neler Zararli Neler Yararli .....

nasıl 2 haftalık hamile olduğunu öğrendin canım
adet geçikmesi 4 hafta 4 haftadan önce nasıl öğrenilirki

anladım şimdi,
tebrik ederim öncelikle,
bende bugün kan testine gideceğim,idrar testim pozitif çıktı bende 5 haftaya girdim diye düşünürken sen iki haftalık deyince şaşırdım tabi

Ultrasonda 4 Haftalik Görünüyorum.fakat Kan Testinde 2 Haftalik Görünüyor.yani Kan Testim 60,1

anladım şimdi,
tebrik ederim öncelikle,
bende bugün kan testine gideceğim,idrar testim pozitif çıktı bende 5 haftaya girdim diye düşünürken sen iki haftalık deyince şaşırdım tabi....

Bende Seni Tebrik Ederim Canim.valla Hastaneden Tahlil Sonucunu Verenler 2 Haftalik Dedi.dr Ise Ultrasonda Hesaplayinca 4 Haftalik Dedi.ama 2 Haftalikmis.ultrasonla Bile Bakmadilar 1 Hafta Sonra Cagirdilar.cok Minik Oldugu Için Görünmüyormus.

Yokmu Yazan Arkadaslar Yardimmm Lütfen Tecrübeli Bilgisi Olan Yokmu.ne Yararli Ne Zararli...

cnm oncelikle umarim rahat bir hamilelik gecirirsin simdilik günde iki bardak süt ic peynir zeytin gibi seylere onem ver kesinlikle kola gibi alkollu seyler icme cig et ve urunlerinden sakin etlerin cok iyi pismesine dikkat et adacayi icme sakin cay kahve gibi iceceklerdende uzak dur onun haricinde hersey yiyebilirsin bol meyve sebze yemeni tavsiye ederim cnm su uc ay bol bol uzan fazla yorulmamaya dikkat et folik asit kullaniyosan devam et kullanmiyorsan hemen doktora git mutlaka sana verecektir zaten ileriki haftalarda mide bulantilarin muhtemelen artacaktir simdi ne yersen sana kar.yine sormak istedigin birsey varsa sor guzelim yardimci olabilirim

ben de henüz sıfır tecrübeliyim ama arkadaşımdan biliyorum,düşük tehlikesi vardı,dr maydonozu yasaklamıştı, sen tedbir olarak az ye canım..
ve "umudumuz mayıs"ta da yazdım ama, çooook tebrikler,sağlıkla al kucağına bebişini inşallah:nazar:

hep bol bol çilek ye diyorlar ben de daha yenı hamişim bu donemler çilek yemek cok faydalı dıyorlar boyle dusunen baska arkadaslar da varmı her denılenı de yapmak cok saglıklı gelmıyor
sızde çilek iyi evet diyormusunuz

Canım tebrik ederim daha miniminnacık ne mutlusundur şimdi..Rabbim bizlerede o günleri nasip etsin..
Canım cola çay kahve gibi içeceklerden uak dur lütfen
B ilk 3 ay su tüketimin çok önemli bol bol su iç
Ve tabiyki süt..sütü ihmal etme canım..
Doktorun folik asit vermiştir onuda sakın ihmal etme devamlı al bebeğin gelişimi için önemli..
meyve ye ve sebze ye bol bol canım
et balık tavuk gibi gıdalardanda al
Ekmek çok tüketme onun yerine daha yararlı olan besinleri tercih et
yürüyüş yap
çok sıcak su ile duş alma.
Bol bol dinlen zaten uyku olur muhtemelen mide bulantın varsa 3 ay sonu azalır merak etme..
ilk 3ay 2 haftada bir doktora git...
Başka aklıma gelmiyor varsa sormak istediğin sor canım yardımcı olurum..
İnşallah sağlıkla alırsın ebbeğini kucağınaa

Kesen çok net görünür canım ama bebeğinin kalp atıları için 2 hafta daha beklemelisin canım benim..

merhaba, öncelikle tebrik ederim:)
ben de hamileyim 5 haftalık daha hiç ultrasona girmedim bu hafta inşallah,
görünür mü diye çok merak ediyorum....

Hangi Içecekler Yiyecekler Düşük Yaptirir Neler Zararli Neler Yararli ...

ben dereotu,ketentohumu bide bazı bitki çaylarının düşük yaptırabileceğini okumuştum.
öncelikle bol bol süt ve süt ürünleri tüketmen lazım.yoksa doğumdan sonra diş çürümeleri oluyor annede

Hamileler nasıl beslenmeli?

Hamilelikte beslenme, hem anne hem de bebek sağlığı için büyük önem taşıyor. Hamilelikte beslenmeyle ilgili doğru bildiğiniz birçok şey yanlış ya da yanlış bildiğiniz şeyler doğru olabilir. İşte, bu dokuz aylık dönemde doğru beslenmenin başlıca kuralları...

Sağlık bir bebek dünyaya getirmenin ilk şartı, hem annenin hem de bebeğin doğru ve düzenli beslenmesidir. Bu dönemde nasıl beslenmeniz gerektiğini bilmiyorsanız bu haberimizi dikkatlice okumanızı tavsiye ederiz. Hamilelik sırasında mutlaka düzenli beslenmeye özen gösterin, beslenme diyetinizde, gerekli olan tüm vitaminleri alabileceğiniz gıdalara yer verin. Günlük beslenme programınıza mutlaka dikkat edin; taze sebze ve meyveleri bol bol yiyin. Yeşil yapraklı sebzeler özellikle folik asit açısından zengin değerlere sahiptir. Ekmek, tahıl, patates gibi karbonhidrat içeren gıdalara diyetinizde yer verin, mutlaka kalsiyum kaynağı olan süt, yoğurt, peynir gibi süt ürünlerini bolca tüketin. Süt ve süt ürünlerini tüketirken yağ oranı açısından düşük olanları tercih edin.

BOL BOL SIVI TÜKETİN
Yumurta, fasulye, bakliyat ve mercimeği de hamilelik esnasında beslenme programınızdan eksik etmeyin ancak bu gıdaları her gün tüketmemeye özen gösterin. Araştırmalar özellikle haftada bir kez balık yiyen annelerin prematüre doğum oranın daha düşük olduğunu gösteriyor. Özellikle yağlı balıklar, anne karnındaki bebeğin görme yetisini geliştiriyor. Hamilelik esnasında bol bol sıvı tüketmeye de özen gösterin, bolca su ve meyve suyu için. Sıvı tüketimi sizin yorgun hissetmenizi ve baş ağrıları çekmenizi önler.

* Hamilelik esnasında vejateryan olarak beslenebilir miyim?
Hamilelik sırasında ihtiyacınız olan çoğu besini aslında et dışındaki gıdalardan elde edebilirsiniz. Eğer bir vejateryansanız, özellikle B12 vitaminine çok ihtiyaç duyarsınız. Bu vitamin soya ürünlerinde bolca bulunur. Ayrıca A ve D vitamini de hamilelik sırasında ihtiyacınız olan vitaminlerdir. Eğer vejateryansanız gerekli olan vitaminleri doktorunuza danışarak ek maddelerle alın.

* Hamilelik esnasında diyet yapabilir miyim?
Hamile kalmadan önce kilo sorununuz varsa, hamile kaldıktan sonra mutlaka doktorunuzun gözetimi altında onun vereceği özel programla, daha az kalorili gıdalar tüketerek beslenebilirsiniz.

* Kafein zararlı mıdır?
Bazı araştırmalar yüksek oranda kafein tüketmenin düşüğe neden olduğunu gösteriyor. Kola gibi içeceklerin de kafein içerdiğini unutmayın, mümkünse kafeinsiz içecekleri tercih edin.

* İçki ya da alkolün zararları nelerdir?
Aşırı miktarlarda alkol tüketimi anne karnındaki bebeğin sağlığını olumsuz yönde etkiler. Embryonun fiziksel ve zihinsel gelişimini engeller. Eğer alkol problemi olan bir anneyseniz mutlaka profesyonel yardım alın. Eğer sigara içiyorsanız, sigarayı bırakmak içinde profesyonel yardım alabilirsiniz. Sigara kanınızdaki karbon monoksit miktarını artırır ve oksijen miktarını azaltır, bu da bebeğin gelişmesini olumsuz yönde etkiler. Bebeğin erken doğumuna ya da ani bebek ölümüne neden olabilir.

* Folik asidin önemi nedir?
Folik asit çeşitli gıdalarda bulunan bir çeşit B vitaminidir. Folik asit açısından yetersiz beslenen annelerin bebeklerinin zihinsel gelişimlerinin tamamlanamadığı ortaya çıkmıştır. Hamile kadınların özellikle 12. haftaya kadar mutlaka folik asit alması gereklidir. Folik asit özellikle yeşil yapraklı sebzelerde, tahıllarda, portakal, muz, fasülye, süt, yoğurt gibi gıdalarda bolca bulunur.

* Hamilelik sırasında ne kadar kilo almalıyım?
Hamilelik esnasında gereğinden fazla alınan kiloların bebeğe hiçbir faydası yoktur. Genellikle hamilelerin 10-13 kilodan fazla kilo almaması tavsiye edilir.:1hug:

Tebrık ederım.Bebeğinin Allah kucağına almak nasıp eder inş.

Çok şey yazdım sankı ama çok değil aslında alışınca günliük yaşantın olacak bu..Aklıma gelenler bunlar:
Biliyorsun ki hamilelikte beslenme çok önemli.
*Sigara&Alkol kullanıyorsan hemen bırak ve bu maddelerın kullanıldığı yerlerden uzak dur.
*Eğer mide bulantın varsa ve yemek yemek istemiyorsan ilk üç ay kendını kasmana gerek yok.Sdaece istediğin şeyleri yiyebilirsin.Ama ilk üç aydan sonra beslenmene dıkkat etmek zorundasın ki zaten 3 aydan sonra bulantın azalır.İştahın bir artar ki kendine şaşırırsın.
*Kılo almak ısteıyorum falan dıye sımdıden kendını kasma.Mutlaka alacaksın kılo ama abartmamak için elbette uyman gereken kurallar var.
*Mesela ekmeği sadece kahvaltıda 1-2 dilim ye.
*Öğün atlama 3 ana öğün olsun ama porsıyonların az olsun çünkü bu öğünlerin arasında acıkacaksın mutlaka bu aralarda da meyve,fındık,fıstk,badem,kuru kayısı,meyve suyu,ve bol bol su iç.
*Aşırı kalorili gıdalardan kaçınırsan çok kılo almazsın.
*Dondurulmuş,ve hazır gıdalardan kaç lütfen .Mümkün olduğunca evde kendın hazırla yıyecek ve içeceklerini.
*Tuzu ve şekeri kesme ama abartmadan kullan.
*Sabah 1 akşam 1 bardak süt iç.
*Sabahları aç karnına kuru kayısı yersen üç aydan sonra kabızlık sorunun olmaz.(ve bol su tabi..)
*Sucuk,salam,sosis türü yiyeceklerı fazla tuketme hatta hıc tuketme.Yıyeceksen cok iyi pişmiş olmasına dikkat et.(diğer etler içinde geçerli.)
*Haftada en az 1 kez balık tüket.
*Sebzeleri iyice yıka hatta önce sirkeli suda beklet.
*Yumurtanında hergün yiyebilirsin fakat iyice pişmiş olması önemli.
*Doktorunun verdiği folik asiti hergün yatmadan önce mutlaka iç.
* bazı hareketlerden kacınmak gerek ozelıkle ılk 3 ay.
mesela;yukarı uzanamak,oturduğun yeren aniden kalkmak,gibi hareketleri yapmaktan kaçın.
*Bol bol dinlen kendını çok yorma.
*Temizlik maddelerini soluma,tenine temas ettirmeden kullan,(eldivenle),iyice havalandır evini..
*Vaginal temiliğine dıkkat et.Mikrop kaptırma.Temiz çamaşırını gıy hergun.Ütüle çamaşırlarını.
*Makyaj ve oje çok yapma,saçlarını boyatma.
*Radyosyondan uzak dur.Hastanede röntgen cekılen yerlere gırme. X-ray kapılardan geçme.
*Ilk 3 aydansonra karnını,belini,bacaklarını,kalçanı,göğüslerini nemlendır mutlaka.Çatlaklara ıyı gelen yağlardan kullan.
*Doktor kontrollerını ve isteyeceği testleri ihmal etme.
*Bunların hepsını hemen yapıcam dıye strese gırme.Yava yavaş düzene girer.kendını sıkma.Annenın sakınlıği ve mutluluğu bebeğer yansır.Stresten uzak dur mutlaka.
Daha nediyim..Dikkat et işte kendıne.. :)

en onemlisi protein karbonhidrad dengesini koru sut peynir yumurta kahvaltinin vazgecilmezi olsun tabi sabahlari taze meyva sulari da icebilirsin kahve cay dan uzak dur demir emilimini azaltiyorlar.Kepekli veya tam tahilli ekmek tuket ham kabizlik hamilelikte tam bir bas belasi, mutlaka sebze ye ispanak fasulye brokoli bazilarini emzirme doneminde gaz yaptigi icin yiyemeyeceksin,cikolata sekerli gidalalari minimuma indir madem kilo almak istemiyorsun ve onemli bir sey daha bol sivi tuket su,komposto.bitki caylari,pirinc yerine bulguru tercih et bebeginin zeka gelisiminde bulgur bir mucize cips ve buna benzer atistirmalik biskuvi tarzinda seyler yerine ceviz findik badem kuru meyvalar ye ceviz bebegin zekasina findik ve badem kas iskelet sistemine cok faydali(Tabi bunlarida faydali diye avuc avuc yeme hergun 3ceviz 5findik 5badem seklinde unutma herseyin fazlasi zarar)yaglardan zeytinyagi ve misirozu yaglarini kullan en onemli baska bir konu proteini alabilecegin etleri iyi tani dana eti gibi lifi fazla etleri tavuk gibi protein deposu etleri unutma bunlarida yagda kizarmis yerine izgara haslama olarak ye ve tabi balik omega acisindan balik onemli bir besindir yaninda bol salata ile izgara baligi imkanin varsa haftada 2-3 tuket kizartma,borek,hamurisleri,serbetli tatlilar bunlarin bebeginede sanada hic bir yarari yok sadece kilo alimini cabuklastirir kan sekerini yukseltip daha cabuk acikmani saglarlar ama yinede canin istediginde asiriya kacmadan ye sonucta hamilesin kati kurallar istegini arttirir kola gibi asitli iciceklerle vedalas kolanin icindeki bircok kimyasal madde melegine zarar verir.En son olarak kendini yormadan temiz havada hergun yurumeye calis nefes egzersizi yap dogum sirasinda cok lazim olucak 4 5ay icinde kilo almamaya calis cunku diger aylar kilo alimi cok hizli oluyor umarim kolay bir hamilelik gecirirsin

slm cnm öncelikle tebrik ederim, ben de 12+4 günlük hamişim aramıza hoşgeldin a.s., benim ilk 3 ay mide bulantım çok oldu ve hiç bir şey yiyemedim doktorum bana bebek için endişelenme zaten ilk 3 ay sen hiç bir şey yemesende bebek kendini besler demişti, folik asiti gebelik önceside sonrasıda düzenli kullandım, yukarda kızlarda oldukça faydalı bilgiler vermiş beslenme konusunda, bende ek olarak sana stres sıkıntı üzüntü ve özelliklede ani hareketlerden sakınmanı tavsiye edicem, unutma bebeklerimizin beslenmesi kadar ruhsal sağlığıda önemlidir sağlıcakla kal a.s

Öncelikle tebrik ederim canım Allah sağlılklı hamileleik dönemi ve sağlıklı bir bebek versin size.
Çay -kahve-cola kesinlikle yok. Şarküteri ürünleri , çiğ köfte vb. gıdalar, midye , karides yok.
Sabah akşam süt iç, gün içerisinde yoğurt, ayran tüket. Haftada iki kez balık yemeye çalış. Günde 5-6 porsiyon meyve tüketmeye çalış. Bol bol su iç. Benim doktorum 4 haftalıkken bana demir ve folik asit takviyesine başladı halen içiyorum. Sende bu konuda mutlaka doktoruna danışmalısın. Tekrar tebrik ederim.

X