Hamileyken canımın sağlıksız şeyler istemesi

kronikmuallime

Üye
Kayıtlı Üye
9 Nisan 2024
202
73
29
Arkadaşlar iyi akşamlar. 11 haftalık hamileyim. Ciddi bulantı ve yemek yiyememe yaşıyorum. Yediğimde sağlıklı şeyler yemeye çalışıyorum ama tansiyonum düşünce tuzlu kraker/çizi gibi şeyler yediğim oluyor. Bir de canım yalnızca patates istiyor ve yiyorum. Bir de çiğköfte. Yani haftada bir yiyorum çünkü baharatlı/ tuzlu şeyler istiyor canım. Neyse gören öğretmen arkadaşların ciddi zorbalığına maruz kaldım. Bebeğine sağlıksız ne varsa yiyerek geçiriyorsun aferin dediler. Çok üzüldüm. Zaten gastrit ve reflü vardı bende o kadar arttı ki yesem de yemesem de sürekli acı su kusuyorum ve doktorum mide koruyucu kullanmamı önerdi bir süre. Çok gereksiz mi üzülüyorum. Yoksa her şeye çok mu dikkat etmeliyim? Tecrübeli anneler yazarsa çok sevinirim. 🙏🏻

Tuzlu ayran iç tansiyonun düşünce dediler ama boş mideye sıvı almak daha çok bulantı yapıyor ben de. Gereksiz saçmaladım mı bilmiyorum kusura bakmayın

Baharatli yagli seyler bulantini daha cok artiracakdir yagsiz ve kuru seyler yemeye calis cig kofte mumkunse tuketme hem onda bahart ve yag orani cok fazla mide eksimen ondan kaynaklaniyor olabilir ben normaldede yesm salcasi baharti fazla diye midem eksiyor ki sen suan hassas donemdesin yememeye calis

tuzlu kraker ben de yedim sabah kalktığımda. valla benim canım da pizza, kızarmış patates, cips vs cekiyor ama yediğimde de bir dilim anca yiyorum. hiç sevmememe rağmen zeytin, yumurta, avakado falan yiyorum. hatta gebeliğimin basindan beri iki kez kustum ve ikisi de yumurta yüzündendi ama yine de yiyorum pişirme şeklini değiştirip.

sürekli ve kontrolsüz yemek evet iyi değil. kaldı ki bahsettiğiniz yiyecekler midenizi daha cok rahatsız eder. benim haşlanmış sebze yemekten anam ağladı 😂😂 afedersiniz 4 aydır yesil dıskılıyorum 😂

Ben aşırının aşırısı sağlıklı beslenerek gebelik yaşadım. Hani övünmek için söylemiyorum da inanın çok faydasını gördüm.

Yine siz bilirsiniz de çiğ köfte serbest mi cidden?

Sağlıklı mutlu gebelik ve doğum dilerim.

Benimde en çok aşerdiğim şey patates oluyor patates kızartmasını aşırı canım istiyor ve yiyorum maalesef

Arkadaşlar iyi akşamlar. 11 haftalık hamileyim. Ciddi bulantı ve yemek yiyememe yaşıyorum. Yediğimde sağlıklı şeyler yemeye çalışıyorum ama tansiyonum düşünce tuzlu kraker/çizi gibi şeyler yediğim oluyor. Bir de canım yalnızca patates istiyor ve yiyorum. Bir de çiğköfte. Yani haftada bir yiyorum çünkü baharatlı/ tuzlu şeyler istiyor canım. Neyse gören öğretmen arkadaşların ciddi zorbalığına maruz kaldım. Bebeğine sağlıksız ne varsa yiyerek geçiriyorsun aferin dediler. Çok üzüldüm. Zaten gastrit ve reflü vardı bende o kadar arttı ki yesem de yemesem de sürekli acı su kusuyorum ve doktorum mide koruyucu kullanmamı önerdi bir süre. Çok gereksiz mi üzülüyorum. Yoksa her şeye çok mu dikkat etmeliyim? Tecrübeli anneler yazarsa çok sevinirim. 🙏🏻
Çok gereksiz üzülüyorsun gerçekten afrikadaki hamile kadınları düşün mesela vücutlarına doğru düzgün besin girmiyor ama bebekleri büyüyor ve doğuyor, sadece mideni yakan acı vs azaltman iyi olur o da sen rahatsız olma diye söylüyorum zaten folik asit vb vitamin kullanıyorsundur kendini boşuna suçlama sadede çubuk kraker ile hamileliğini bitiren arkadaşım var + ben her gün cips yemeden günü bitiremiyorum aynı senin gibi canım aşırı baharatlı ve acılı yemekler çekiyor çok canım istiyor ama napabilirim yani 🥲

Bence ilk haftalarda saglikli gidalari da cok ihmal etmeden soylediginiz seyleri tuketmek buyuk bir felaket degil. Vucudunuz gebelige alismaya calisiyor, kendinizi strese sokmayin. Benim canim da cogunlukla pizza tost durum gibi kuru seyler yemek istiyordu, istahim cok kapaliydi. Ama cig kofte, iyi yikanmamis salata veya iyi pismemis et gibi seyler yemenizi onermem.

Aşko seni o kadar iyi anlıyorum benimde neredeyse 3 haftalıkken başladı 16. haftadayım eskisi gibi olmasa da hala istifra ediyorum. Normaldeyken proteinli ve sağlıklı beslenen ben bu dönemde bende çiğ köfteyle mideme bir şeyler girdiği oldu, noodle yedim kraker tuzlu leblebi, bunlar harici yiyemediğim gibi su içsem kusuyordum mesela ben tavuğun göğsünü haşlar sadece bu şekilde tüketirken dün canım tavuk kanadı istedi derili yağlı asla yemeyeceğim şeyler, gönlünü ferah tut bulantılar geçince yavaş yavaş besleyici şeyler tüketirsin. Omega vitamin ve mineral takviyesi al doktoruna danışarak. Sebze ve meyve tüketimi azar azar denemeye çalış 3 öğün su dahi içemediğim dönemlerim oldu sadece uyudum. Çok geçmiş olsun kimsenin dediklerine kulak asma.

Hamile kadınlara baskının çok fazla olduğunu düşünüyorum. Haftada 2 kere fast food yemişsiniz çok mu? Bence takmayın kafanıza kimseyi, yiyebildiğiniz şeyi yiyin. Tabi ki sağlıklı beslenmek en güzeli, yine de canınızın çektiğini yiyin salam, az pişmiş yumurta gibi sıkıntılı şeyler hariç.

Size bunları söyleyenler en süper ebeveyn hissetsinler kendilerini boşverin, normal olan kişinin ipin ucunu kaçırmadan istediğini yapabilmesidir. Kimseyi de yargılamamak gerek, herkesin hayatı ve istekleri farklıdır

Arkadaşlar hepinize teşekkür ederim ama zaten ben günlük avokado kuru incir ceviz vs yiyorum sadece ana yemekleri çok zorlanıyorum ve ana yemek yiyemediğimden tansiyonum düşüyor yoksa her dk yemiyorum çok açıklayamamışım o ara aşırı duygusaldım. Önerilere dikkat edip çiğköfte yemeyeceğim bundan sonra cidden negatif yönde midemi etkiliyor bence de katılıyorum. Sadece dümdüz fırında kumpir dediğimiz patatesin pişme yöntemi var ya o olsa heralde sadece onu yerim ana yemek olarak 😃 vitaminlerimi düzenli kullanıyorum. Bu hafta balık yemeye başlamayı planlıyorum inş kokusu rahatsız etmez.

X