Hamilelikte tansiyon, şeker problemleri olanlar için öneri

Parentes

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
16 Aralık 2010
5
0
Merhaba, Ben yeni üye oldum ama hamileliğim sırasında ve doğumdan sonra bu forumdan çok faydalandım. Ben de bazı deneyimlerimi paylaşıp yardımcı olmak istedim.

TANSİYON : Hamileliğimin ilk aylarında her doktor kontrolünde 15/9 16/10 gibi yüksek çıkıyordu. Ama eve gidip ölçtüğümde 13/7 veya 12/7 ye düşüyordu. Doktor randevularımı akşam saatlerinde olduğu için genelde yorgun, aç ve iş stresi ile gidip, bir de dr yoğun olduğu için 30-45 dk beklemek zorunda kalıyordum. Tabi muayene saatine kadar "acaba her şey yolunda mı" diye ayrıca strese giriyordum. Randevularımı sabah ilk saate almaya başladım, ve bundan sonra tansiyonum doğuma kadar hep 13/7 - 13/8 çıktı.
Önerim; Eğer sizinde tansiyonunuz biraz yüksek çıkıyorsa, hemen paniğe kapılmayın, önce muayene koşullarınızı gözden geçirin.

ŞEKER : İlk şeker yüklemesi sonuçlarını dr'umun hemşiresi telefonla bildirdi ve "üst sınırdasınız, bu durumlarda bir dahiliye uzmanına görünmenizi öneriyoruz" dedi. Yüksek şekerin bebeğe zararlı olduğunu bildiğim için paniğe kapıldım, hemen bir hastahaneye gidip 2nci şeker yüklemesini (100ml) yaptırdım. Yine üst sınırda çıktı ve sonuçları inceleyen dahiliye uzmanı bir beslenme uzmanına görünmemi önerdi. Bu öneriyi duymak için o kadar şeker yüklemesi yaptırdığıma pişman oldum. Beslenme uzmanına da gitmedim. 10 gün kadar şekeri yükselten yiyeceklerden uzak durdum, sonra tekrar açlık ve tokluk şekerimi ölçtürdüm. Sonuçlar normal çıktı. Daha sonra, doğum doktorumla sonuçları paylaştığımda, 2.nci şeker yüklemesine gerek olmadığını, sonuçların çok endişe verici olmadığını söyledi. Keşke hemşire tavsiyesi ile yetinmeyip doktoruma danışsaydım diye de pişman oldum.

Önerim; Eğer şekeriniz ilk yüklemede biraz yüksek çıkıyorsa hemen 2nci yüklemeyi yaptırmadan önce beslenmenize dikkat edin, 1 hafta - 10 gün sonra açlık tokluk şekerinizi ölçtürün, sonuca göre ne yapacağınıza karar verin. En önemlisi, çok fazla panik yapmayın, çünkü bu da şekerin yükselmesine neden oluyor.

Not : Bu yazdıklarım şekeri biraz yüksek olanlar için. Eğer değerleriniz çok yüksek ise, doktorunuzun dediklerini uygulamanız gerekir tabi ki.

Son düzenleme:
X