Hamile kalmak isteyenler(kaç kişi kaldık?)

ArkadaŞlar herkese gÜnaydın.Öncelİkle sabah haberlerde dİnledİĞİm bİr konuyu aktarmak İstİyorum sİzlere.hamİlelİĞİn İlk 3 ayında yeterlİ mİktarda folİk asİt alınmzsa bebeklerde tıp dİlİnde spİna bİfİda denen , halk arasında sırt omİrİlİk aÇıklıĞı denİlen hastalık oluŞuyo ve bebekler sırtı aÇık bİr Şekİlde doĞuyo.Şİmdİ bİzlerİn yapması gereken Şeyler hamİlelİĞİn İlk 3 ayı mutlaka hergÜn 1 bardak taze sıkılmıŞ portakal suyu İÇerek, folİk asİt İlaÇlarımızı ÜÇÜncÜ ayın sonuna kadar kullanarak ve folİk asİtİn bol olduĞu ıspanak pazı brokolİ ve cevİzİ bol tÜketerek bebeklerİmİzİ bu hastalıktan korumaya ÇalıŞacaĞız.doktoru dİnledİm ve hemen sİzlerlede paylaŞmak İstedİm ayrıca araŞtırma yaptım İnternette bulduĞum bİr bİlgİyİ de konuyla İlgİlİ sİze kopyalıyorum.sevgİler.

--------------------------------------------------------------------------------

bayan sağlık danışmanı bugünkü sağlık bilgileri nerde kaldı kaydirigubbakcemile3

canım olucam gün yaptım çok silik çıkmıştı bugünde tekrar yaptım belirdi hemen 2. çizgi
normalde ben 23 günde bir adet oluyodum
son iki adetim 25 gün üstüne gelmişti
ben bu iki günüde geçirince
anladım
zaten farklı belirtiler vardı kayınvalidemlerde bendeydiya yanlız değildim evde stres yapmaya fırsatımolmamıştı
Rabbim de vermiş iştenasip tam 7 aydır bekliyorum hiç korunmadım istiyodum
bu 7 ay içersinde 9 hayal kırıklığı yaşadım yani adet oldum

canım ne olur söyle nasıl belirtiler vardı.bende bu ay diyorum bende farklı belirtiler var diye ama kendimide umutlandırmak istemiyorum ya özeellikle göğüs uclarım göğüslerim ağrımadan ağrımaya başlamıştı ve kasıklarım benim hiç ağrımazdı ama bu ay ara ara ağrıyodu sonra biraz gırip gibi odum öksürük felan hani derler ya hamilleğin başında olurmuş grip sonra bilmiyorum ama bende değişik hissediyorum bu ay

canım ben yata yata tombalak oldum iyice sırnaşık şey
doktor hafif egzersiz yap dedi bana fazla yatmak iyi değil:eek:

valla ben citoscum zannediyorum görmemişin çocuğu olmuş durumuna düşerim napimmmmm herkeside öyle yapıyom tombiş yapıcam herkesi:1hug:

--------------------------------------------------------------------------------

TAZE SIKILMIŞ PORTAKAL SUYU MUCİZESİ
Meyve Suyu Endüstrisi Derneği (MEYED); Hamile ya da hamile kalmayı planlayan kadınlar için portakal suyu tüketimi, doğum bozukluklarının önlenmesinde etkilidir.

Merakla ve sabırla beklenen 9 ay. Bu ayları kendi sağlığınız ve bebeğinizin sağlığı açısından hiç kuşku yok ki beslenme kalitenize maksimum özeni göstererek geçirmek istersiniz. Bebeğin sağlıklı gelişimi için önemli bir folik asit kaynağı olan portakal suyunu gebeliğiniz boyunca elinizden düşürmeyin…

Türkiye Spina Bifida Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve Çocuk Cerrahı Uzm. Dr. H. Murat Mutuş konuya ilişkin yaptığı açıklamada; hamilelik döneminde hücre bölünme hızının yüksek olması nedeniyle metabolizmada folik asit ihtiyacının arttığını, doğumsal anomalilerin başlıca sebeplerinden biri olan demir eksikliğinin, yeterli ve dengeli beslenme ile tamamlanabileceğini belirtti.

Hamile kadınlar günde 400-800 mikrogram folik asit almalıdır. Folik asit B9 vitamin olarak da bilinir. Bir bardak portakal suyu (200 cc.) ile gebelik döneminde günlük C vitamini ve folik asit ihtiyacı rahatlıkla karşılanabilir.

Ayrıca önemli bir antioksidan kaynağı olan portakal suyu, içeriğindeki bioflavin maddesi sayesinde damarları ve kılcal damarları güçlendirerek kalbin zarar görmesini engelleyerek gebelik döneminde çarpıntı hissini azaltıyor, aynı zamanda içeriğindeki yüksek oranda bulunan potasyum ile de tansiyonu dengeliyor. Potasyum cildin kurumasını önleyen özelliği ile de hamilelik sırasında kadınların büyük problemi olan deri çatlaklarının oluşmasını da en aza indiriyor.

Spina Bifida Nedir?

Spina Bifida ayrık veya açık omurga anlamına gelir. En sık görülen doğuştan olma hastalıklardan birisidir. Spina bifida başta myelomeningosel olmak üzere omuriliği etkileyen birçok şekilde görülebilir.

Genel anlamda omurilik, sinirlerden meydana gelmiş kapalı bir tüptür. Bu sinirler kaslarınızdaki sinirlere beyninizden gelen emirleri ileterek kasların hareket etmesini sağlar. Ayni zamanda bu sinirler hissetmemizi de sağlar. Bebek, spina bifidalı doğmuşsa omurilik denen bu tüp kapanmamış demektir. Bu nedenle, omuriliği örten omurga ve deri de kapanmamış demektir. Bebek, sırtında bir açıklıkla doğmuştur ve sinirlerinden emirlerin geçmesinde bir güçlük vardır. Sinirlerle beyin arasında düzgün bir bağlantı olmadığı zaman da, değişik derecelerde felçler (hareket etme ve hissetme kaybı veya yetersizliği) ortaya çıkar.

Son yıllardaki çalışmalar gebelik öncesi dönemde alınan folik asit vitamini ile bu hastalığın önemli ölçüde önlenebileceğini göstermiştir. Günümüzde birçok gelişmiş ülkede tüm anne adayları daha gebe kalmadan önce folik asit almaya başlamaktadır. Çünkü anne gebe kaldığını öğrendikten sonra artık spina bifidayi önlemek için zaman geçmiş olmaktadır. Bu durumda bebeğin spina bifidalı olup olmadığını anlamak için hamileliğin 16-18. haftaları arasında bir kan testi (AFP) ve Ayrıntılı Ultrason incelemesi yapılması gerekmektedir

sııııdııııııııııııııııııı hamısler soylesın bakalım onumuzdekı ay kımler hamıle olabılır ıcınıze kımler doguyo

Gebelikte Beslenme Rehberi

Gebelikte beslenme diğer dönemlerdeki beslenmeden çok daha önemlidir. Bebeğin tek besin kaynağı vardır : Siz.

Gebelikte beslenme hem bebeğin büyüyüp ve olgunlaşması hen de annenin gereksinimlerinin karşılanması nedeniyle dikkat edilmesi gereken bir konudur.

Uygun kilodayken gebe kalan sağlıklı bir kadında doğru beslenmeyle, gebeliğin sonunda yaklaşık 9 ile 12 kilo civarında bir ağırlık artışı görülür.

Gebeliğin değişik safhalarındaki değişik ihtiyaçlar dolayısıyla bu artış ilk üç ay içinde ayda 1 kg, ikinci ve üçüncü üçaylarda ise ayda 1 ile 1,5 kilo düzeyinde tutulmalıdır. Aşırı bir ağırlık artışı ise hem annede hem de bebekte istenmeyen sonuçlar doğurabilmektedir.

Gebelik ne beslenme alışkanlıklarının nede damak zevkinin değiştirilmesini gerektirmez. DENGELı ve ÇEŞıTLı beslenmek önemlidir. Yapacağınız tek şey doğal, taze ve bol çeşitli besinler almaktır.

Gebe olduğunuzu anladığınızda bunlardan hangilerini düzenli olarak yediğinizi ve yiyecekleriniz arasında bebeğe zarar verecek bir şey olup olmadığını araştırın.

Bu rehber gebeliğiniz sırasında düzenli beslenmenize ışık tutabilmek amacıyla hazırlanmıştır.

kızlar bende sıze anne sutule ılgılı bazı bılgıler sunmak ıstıyorum cook onemli

Protein

Gebelikte protein gereksinimi arttığı için protein içeren çeşitli besinleri almalısınız. Balık, et, kuru baklagiller ve sütten yapılan besinler protein açısından zengindir. Ancak hayvansal besinler yağ açısından zengin olduğu için aşırı alınmamalı, etin yağsız tarafı yeğlenmelidir.

Tavuk Eti
Yağsız Kırmızı Et
Balık
Yumurta
Yoğurt
Mercimek
Yer Fıstığı
Kaşar peyniri
Fıstık Ezmesi

C Vitamini

C Vitamini plasenta için yararlıdır, vücudunuzun hastalık etkenlerine karşı direncini arttırır ve demirin bağırsaklarda emilimini kolaylaştırır. C vitamini taze meyve ve sebzelerde bulunur. Vücutta depolanmadığı için her gün belli bir miktar alınmalıdır. Uzun süre saklanan ve pişirilen besinlerde C vitaminin çoğu kaybolur. Besinleri tazeyken tüketmeli, sebzeleri ya çiğ yada az haşlayarak yemelisiniz.

Lahana
Bürüksel Lahanası
Greyfurt
Portakal
Domates
Patates
Karnıbahar
Çilek
Kırmızı ve Yeşil biber

bende iyiyim saol bu ay hamilelik beklentiside suya düştü artık önümüzdeki ayı bekliycez

haklısın citoscum relaxxxxx ,hlmys ben önümüzdeki ay vildan veee sumos gibi birden onlar geldi aklıma

sııııdııııııııııııııııııı hamısler soylesın bakalım onumuzdekı ay kımler hamıle olabılır ıcınıze kımler doguyo

benim içime sumos23 ve benbilirim doğuyor en erken gelecek ayda sen olabilirsin canıma.s

Gebelikte Beslenme Rehberi

Gebelikte beslenme diğer dönemlerdeki beslenmeden çok daha önemlidir. Bebeğin tek besin kaynağı vardır : Siz.

Gebelikte beslenme hem bebeğin büyüyüp ve olgunlaşması hen de annenin gereksinimlerinin karşılanması nedeniyle dikkat edilmesi gereken bir konudur.

Uygun kilodayken gebe kalan sağlıklı bir kadında doğru beslenmeyle, gebeliğin sonunda yaklaşık 9 ile 12 kilo civarında bir ağırlık artışı görülür.

Gebeliğin değişik safhalarındaki değişik ihtiyaçlar dolayısıyla bu artış ilk üç ay içinde ayda 1 kg, ikinci ve üçüncü üçaylarda ise ayda 1 ile 1,5 kilo düzeyinde tutulmalıdır. Aşırı bir ağırlık artışı ise hem annede hem de bebekte istenmeyen sonuçlar doğurabilmektedir.

Gebelik ne beslenme alışkanlıklarının nede damak zevkinin değiştirilmesini gerektirmez. DENGELİ ve ÇEŞİTLİ beslenmek önemlidir. Yapacağınız tek şey doğal, taze ve bol çeşitli besinler almaktır.

Gebe olduğunuzu anladığınızda bunlardan hangilerini düzenli olarak yediğinizi ve yiyecekleriniz arasında bebeğe zarar verecek bir şey olup olmadığını araştırın.

Bu rehber gebeliğiniz sırasında düzenli beslenmenize ışık tutabilmek amacıyla hazırlanmıştır.

canım beryalim paylaşımın için teşekkür ederiz canım arkadaşım benim:1hug:

Gıdalar

Günlük beslenmenizin büyük bir bölümünü oluşturması gereken lifli (posalı) yiyecekler, gebelikte sık görülen kabızlığın önlenmesinde çok yararlıdır. Sebze ve meyveler lif açısından zengindir. Her gün bolca yiyebilirsiniz. Kepekli besinler de lif içerir, ancak diğer bazı besinlerin emilimini bozduğundan fazla yenmemelidir.

Kepekli Ekmek
Kuruyemiş
Ahududu
Kepekli Makarna
Bezelye
Kuru kayısı
Esmer pirinç
Pırasa
Kuru Üzüm
Folik Asit

Bebeğin merkezi sinir sisteminin gelişmesi için özellikle ilk haftalarda folik asit gereklidir. Vücutta depolanmadığı ve gebelik süresince normamden fazlasına gerek duyulduğu için her gün alınmalıdır.

Taze yeşil sebzeler folik asit kaynağıdır. Pişirme ile içlerindeki folik asit azalacağı için çiğ ya da az haşlayarak yemelisiniz.

Ispanak
Yer Fıstığı
Fındık
Karnıbahar
Kepekli Ekmek

Demir

Gebelikte, hem bebeğin doğumdan sonra kullanacağı demirin depolanması hem de gebelik nedeniyle artan kanınıza yeterli oksijenin taşınabilmesi için normalden fazla miktarda demire ihtiyaç vardır. Hayvansal yiyeceklerdeki demir, sebze ve kuru meyvelerde olandan daha kolay emilir. Et yemiyorsanız, demirin emilimin arttırmak için aldığınız besinlerin C vitamini açısından zengin olması gerekir. Diyet demir eksikliğini gidermek için tek başına yeterli olaz. Dolayısıyla artan demir ihtiyacını karşılamak için demir içeren ilaçların alınması gerekir. Demir, bebeğin ve annenin ana ihtiyaçlarından biridir. Demir eksikliği sonucunda yorgunluk hissi ve konsantrasyon güçlüğünün yanı sıra cilt ve mukozada solukluk, saç dökülmesi gibi bazı fiziksel belirtiler de ortaya çıkar.

Yağsız Kırmızı Et
Ton Balığı
Karaciğer

X