Tuvalet Eğitimi Hadi hep beraber kuzularimiza tuvaleti ogretelim

Bezi bıraktığımız andan başlayıp bugüne dek yaşadığımız sorunlar, altına kaçırma, tuvalet eğitimine dair herşeyin paylaşıldığı alandır.

Cocugunuz kac yasindan sonra wc egitimini tamamladi

• Ankete Katılan
    48
bu arada her kese iyi ramazanlar
tubi skma canini aceleye gelmis daha onunde 1 ay var:KK1:

hee senin oglan cise de kaka diyomus ay bosver desin her ikisinde de tuvalete goturmicekmisin zaten:KK1:
bu arada ben de bu gun pek bi sey yapamadim aksam misafirlige gittik bez baglamak zorunda kaldim
yarina artik

sanada iyi ramazanlar canım
dediğin gibi daha 1 ay var ama herşey tam olsun istiyorum sonuçta herkez oruç.
neyse bu defalık da böyle olsun

evet ya kenan her ikisine de kaka diyor :KK70:
ikisi de aynı yere gidio evet :KK1:
öğrenicekler eninde sonunda ama bakalım nezaman

kızım 18 aylık ve adı feryal liste için

bugün sabah tuvalete gittik ve hemen kalkmadan oturduğunu görünce umutlandım ve ilk defa lazımlığa kakasını yaptı.. dün kaka yapmadığı için oldukça katıydı.. kaka bitti dedi temizledim içeri gönderdim kilot aldım geldim ki çömelmiş oynuyor ama halıya kaka yapmış cıvık birşekilde :KK43:(hevesimiz kursağımızda kaldı..sonrasında gün içinde ara ara çişe götürdüm ve lazımlığa yaptı.anne bak kaka dedi her seferinde .. od abende mutlu olduk .. bir ara avm ye gittik bezlemedim bir kaç saat çişşini yapmadı dışardayken parka felan gittiğimizde genelde bezi kuru dönerdi .. kakasını da dışarıda yapmazdı.. bugünde kazasız eve döndük gelince yaptı lazımlığa ama gecenin sonunda yere yaptı:KK43:(
yaş olarak küçüğüz öğrenmemiz zaman alacak ama ..bezine kaka yaparken haber veren çocuğu bir yıl daha bekletsem ve zaten uyumak ve yemek yemek için bile dil dökerek ikna edilmesi gerekirken bir de iki yaş sendromunda inatla uğraşmaktansa şimdi uğraşmayı tercih ettim umarım çok erken davranmıyorumdur :KK43:

canım bence erken değil.
bak kaka bitti diyormuş ,kakayı biliyor yani.
sen vazgeçmezsen eminim ki öğrenicektir
kızlar her yönden daha çabuklar.erkekler daha yawaş gidiyor gibi geldi bana

2.yaş sendromuyla tuvalet egitimi çakışınca ters tepiyor.
biz de şu an sendromdayız ama bir yandan da şımartmamaya çalışıyoruz.
ne isterse yaptırmak istiyor biz yapmayınca da ağlıyor, bu bir süreç.
benim kurallarım biraz katı heralde.hayır dediğim hayır oluyor.o aglıyor diye 'aman ağlamasın ne istiyorsa yapiim' demiyorum.
çünki yerini bilmeli. o çocuk,biz anne ve baba...

babasına çok vuruyor Kenan.ama babasıda onunla çok boguşuyor.
bana asla vurmuyor.çünki bana yapmaması gerektiğini biliyor.
ama çok şükür şimdiye kadar şunu yaparmısın oğlum dediğimde yapmadıgı olmadı benle inatlaşmak için.
sofrayı beraber kuruyoruz, buzdolabından ben ona ne veriosam masaya yerleştiriyor,nerde kültablası görse çöpe döküp mutfaga koyyor.misafir geldiğinde çerezleri veya ne servis ediceksem tabakları götürüyor.maşallah oğluma bana çok yardımcı.birde şu kakasını öğrense süper olucak... pek konuşma yok ama. ancak 2 kelimeli cümleler kuruyor veya çok nadir 3.
sizinkiler maşallah döktürüyor :KK16:

denizzzler iyi gidiyor desene :KK52:bizimkide sabah iki kazadan sonra hiç kaçırmadı bu gün hep çişini söyledi :KK52:eeeyt çoook mutluyummm ama tata için sabır edip beklemedi lazımlıkta yrn kaçırmaz inş.

kızlar çabuk öğrenir derler inş. seneye kadar öğrenirsiniz canım sıkıntı yapma ikiden sonra daha kolay bizimki grubun en büyüğü 6 temmuzda 3 bitti :KK53:

ooooo maşallah

benim oğlum da 3,5 yaşındaydı öğrendiğinde:KK17::KK53:

oyy keske burda olsa da teyzesi yollasa kucuk hanima dolmayi:KK1:
ay benim kiz da simdiye kadar bir kez soyledi cis diye :KK50:

Olsun bir kez bile olması devamının geleceğinin göstergesi bence :)
Bizimki gece yatarken kendi kendine "çiş gelince sana söylicem anniş, mutfaktaysan çağrıcam" diye diye uyudu..İnanamadım büün gün böyle bir şey dememişti demekki benim söylediklerimin etkisinde kalıyor kuzum..İnşallah yarın hatırlar uyurken verdiği bu sözleri :))
Ama gene de çok etkilenmesi korkutuyor beni, çünkü ben 2 ay önce falan bi deneme yapıp aynı gün vazgeçmiştim..Çünkü her kaçırdığında çok ağlamıştı ben ne yaptım diye..Fazla duygusal kızım annesi gibi sulugöz biraz da... inşallah olumsuz etkilenmiyordur..
Halbuki inanın bu konu için bırakın kızmayı kaşımı bile çatmıyorum ona karşı..Keza babası da öyle..Ama işte kuzum hassas...

bugün sabah tuvalete gittik ve hemen kalkmadan oturduğunu görünce umutlandım ve ilk defa lazımlığa kakasını yaptı.. dün kaka yapmadığı için oldukça katıydı.. kaka bitti dedi temizledim içeri gönderdim kilot aldım geldim ki çömelmiş oynuyor ama halıya kaka yapmış cıvık birşekilde :KK43:(hevesimiz kursağımızda kaldı..sonrasında gün içinde ara ara çişe götürdüm ve lazımlığa yaptı.anne bak kaka dedi her seferinde .. od abende mutlu olduk .. bir ara avm ye gittik bezlemedim bir kaç saat çişşini yapmadı dışardayken parka felan gittiğimizde genelde bezi kuru dönerdi .. kakasını da dışarıda yapmazdı.. bugünde kazasız eve döndük gelince yaptı lazımlığa ama gecenin sonunda yere yaptı:KK43:(
yaş olarak küçüğüz öğrenmemiz zaman alacak ama ..bezine kaka yaparken haber veren çocuğu bir yıl daha bekletsem ve zaten uyumak ve yemek yemek için bile dil dökerek ikna edilmesi gerekirken bir de iki yaş sendromunda inatla uğraşmaktansa şimdi uğraşmayı tercih ettim umarım çok erken davranmıyorumdur :KK43:

Yok yok canım sen dene..Eğer çocuğun ters bir tepki vermiyorsa inan senin de dediğin gibi 2 yaş sendromuna girmeden hallet..
Zaten istemezse kendi belli eder sen de bırakırsın..
Benim ablamın kızı 16 aylıktı gece ve gündüzü bıraktığında ama çocuk çok hevesliydi ve öğrendi.Ben se 1-1,5 yaşlarına hiç deneme bile yapmadım şimdi keşke yapsaydım gösterseydim diyorum..En azından bir aşinalık oluşurdu çocukta...

Özgüranne: Bir Bezsiz Bebek Hikayesi şu linke de bir göz at istersen ya da google a "bezsiz bebek" yazarsan da bulursun..Ben bu konuları Deniz o yaşlardayken hiç araştırmamıştım ne yazıkki...

Son düzenleme:
canım bence erken değil.
bak kaka bitti diyormuş ,kakayı biliyor yani.
sen vazgeçmezsen eminim ki öğrenicektir
kızlar her yönden daha çabuklar.erkekler daha yawaş gidiyor gibi geldi bana

2.yaş sendromuyla tuvalet egitimi çakışınca ters tepiyor.
biz de şu an sendromdayız ama bir yandan da şımartmamaya çalışıyoruz.
ne isterse yaptırmak istiyor biz yapmayınca da ağlıyor, bu bir süreç.
benim kurallarım biraz katı heralde.hayır dediğim hayır oluyor.o aglıyor diye 'aman ağlamasın ne istiyorsa yapiim' demiyorum.
çünki yerini bilmeli. o çocuk,biz anne ve baba...

babasına çok vuruyor Kenan.ama babasıda onunla çok boguşuyor.
bana asla vurmuyor.çünki bana yapmaması gerektiğini biliyor.
ama çok şükür şimdiye kadar şunu yaparmısın oğlum dediğimde yapmadıgı olmadı benle inatlaşmak için.
sofrayı beraber kuruyoruz, buzdolabından ben ona ne veriosam masaya yerleştiriyor,nerde kültablası görse çöpe döküp mutfaga koyyor.misafir geldiğinde çerezleri veya ne servis ediceksem tabakları götürüyor.maşallah oğluma bana çok yardımcı.birde şu kakasını öğrense süper olucak... pek konuşma yok ama. ancak 2 kelimeli cümleler kuruyor veya çok nadir 3.
sizinkiler maşallah döktürüyor :KK16:
tamamen katıtlıyorum.bizim evde de bağırşı çağırış olmadan sevgi dolu ama kurallı bir sistem var .. her şeye evet denmiyor.sonuna kadar oyun istediği kadar özgürlük ama yanlış olan şeylere hayır .. ama kızım kendi özgürlüğünü ilan etmeyi seviyor kendi yemek yemek istiyor mesela uzun zamandır ya da uyuması için ikna etmem gerekiyor ikna olursa anne baybay annregit diyip tek başına uyuyabiliyor .. ama diğer tülür canıma okuyor. o yüzden bir an önce öğrensin istiyorum .iki yaştan çok korkuyorum çünkü.evet konuşması oldukça iyi anlatmak istediğini cümlelerle ifade ediyor kelime dağarcığı da her geçen gün genişliyor..o yüzden başladık bizde.inşallah güzel birşekilde hallederiz..
Yok yok canım sen dene..Eğer çocuğun ters bir tepki vermiyorsa inan senin de dediğin gibi 2 yaş sendromuna girmeden hallet..
Zaten istemezse kendi belli eder sen de bırakırsın..
Benim ablamın kızı 16 aylıktı gece ve gündüzü bıraktığında ama çocuk çok hevesliydi ve öğrendi.Ben se 1-1,5 yaşlarına hiç deneme bile yapmadım şimdi keşke yapsaydım gösterseydim diyorum..En azından bir aşinalık oluşurdu çocukta...

Özgüranne: Bir Bezsiz Bebek Hikayesi şu linke de bir göz at istersen ya da google a "bezsiz bebek" yazarsan da bulursun..Ben bu konuları Deniz o yaşlardayken hiç araştırmamıştım ne yazıkki...
teşekkür ederim canım okudum ne güzel.aslında ben cesaret edemedim .benim kızım da çok uzun zamandır kakasını yaparken anne kaka diyor ..aklımın hep bir ucunda vardı .doktorum söylemişti 6 aylıkken bile kaka yağtığını anladığın an tut ayaklarından yapsın demişti kasları gelişir .. ben son bir iki aydır ara ara yaptım.kızımda her kakası geldiğinde anne kaka dedi.. ama şimdi çişe de kaka diyor kaka ya da :))

gunaydin anneler:KK16::KK16::KK16::KK16:
biz bu gun lazimliga yaptik cisimizi:KK76::KK76:
ben eglenceyle birlikte yapmamaya ustunluk veriyodum ama bu gun bi de oyle deniyim dedim oldu
oturttum lazimliga fotolarimizi getirdim bir bir bakti sonra cisini yapti kalkti hemen goturduk tuvalete doktuk tuvalet kagidiyla sildik elimizi yikadik
bakalim ikinci nasil olucak:KK76::KK76::KK76:
sizde durumlar nasil???

veeeeeeeeeeeeee ikinci cisimiz ve kakamiz da lazimligaaaaaaa:KK76::KK76::KK76::KK76::KK76:
ay insan baya bi seviniyomus ya:KK1::KK1:
bi baktim poposunu tutuyo bizimki kakaya üfff diyo:KK1::KK1:babasi ogretti kizim üffff mu yaptin falan diyerek
hemen cektim kilotu tabi accik kulota da degdi ama olsun oturttum lazimliga tabi oturmadi kakasindan korktu saririm:KK1::KK1::KK1:
ayakuste yapti uzerine de cis:KK1::KK1::KK1::KK1:
goturduk tuvalete doktuk yine
ay insallah aksama kadar boyle gider

kizlar masallah sizlere benim oglum 21aylik 1 ay once tuvalete alistirmaya calistim ama sonu husran normalde kakasini yaparken hep soyluyordu hatta hergun tuvalete tuttum yapmadi ve en sonunda yapti ama yapis o yapis galiba korktu ve artik tuvalete yaklasmiyor bile hatta oglum kaka mi yapiyorsun dedigimde hayir diyor hadi tuvalete gidelim diyorum olmaz yok diyor :KK43:( galiba bizim egitim birdaha ki yaza kaldi bu yuzden sizleri beceri ve sabrinizdan dolayi tebrik ediyorum :-)) :nazar::nazar::nazar:

Günaydınlar :)

Azerin ne güzel başlamışsınız güne, tebrikler küçük hanıma..

Biz de sabah altımız kuru kalktık vee ilk çişimizi lazımlığa yaptık...Ay artık yapalım mı dediğimde hayır demeyi bıraktı, yani en azından şimdilik öyle...

İnşallah kendi kendilerine "çiş geldi" diyecekleri günler de çok çokkk yakındır...

Gerçi biizmki diyor ama yalandan oyundan işte güya beni sevindiriyor çiş geldi deyp ama gerçek çıkmadı henüz...

kizlar masallah sizlere benim oglum 21aylik 1 ay once tuvalete alistirmaya calistim ama sonu husran normalde kakasini yaparken hep soyluyordu hatta hergun tuvalete tuttum yapmadi ve en sonunda yapti ama yapis o yapis galiba korktu ve artik tuvalete yaklasmiyor bile hatta oglum kaka mi yapiyorsun dedigimde hayir diyor hadi tuvalete gidelim diyorum olmaz yok diyor :KK43:( galiba bizim egitim birdaha ki yaza kaldi bu yuzden sizleri beceri ve sabrinizdan dolayi tebrik ediyorum :-)) :nazar::nazar::nazar:

cok tesekkur ederiz canim
bi kac gun saat basi bebeklerini gotursen cise ona hic teklif etmeden
sonra aa bak cisini yapti alkislayalim opelim falan desen bi kac gun sonra bebeklerden sonra hadi sen de yap desen nasil olur acaba:26:

Günaydınlar :)

Azerin ne güzel başlamışsınız güne, tebrikler küçük hanıma..

Biz de sabah altımız kuru kalktık vee ilk çişimizi lazımlığa yaptık...Ay artık yapalım mı dediğimde hayır demeyi bıraktı, yani en azından şimdilik öyle...

İnşallah kendi kendilerine "çiş geldi" diyecekleri günler de çok çokkk yakındır...

Gerçi biizmki diyor ama yalandan oyundan işte güya beni sevindiriyor çiş geldi deyp ama gerçek çıkmadı henüz...

evet canim oyle oldu simdi yine lazimlikta oturuyo bakalim yapicak mi:KK1:
siz de iyi baslamishsiniz
ya sanirim biraz ilerlediler gibi:26:

cok tesekkur ederiz canim
bi kac gun saat basi bebeklerini gotursen cise ona hic teklif etmeden
sonra aa bak cisini yapti alkislayalim opelim falan desen bi kac gun sonra bebeklerden sonra hadi sen de yap desen nasil olur acaba:26:
aslinda birde boyle denesem iyi olacak daha yaz bitmeden alissa cok iyi olur birde boyle denerim insallah iyi sonuc alirimi

tamam canim ekledim sizi de:KK16::KK16::KK16::KK16::KK16:

dün gün içinde fena değildik gece yatmadan önce yere yaptı çişini .gittik temizlendik uyuduk.gece 2sabah olmuş gibi gözünü açtı tv istedi.salonda otururken anne kalk dedi kalktım nereye gidiyoz dedim kaka dedi gittik çişini yaptı.sabaha kadar bez bağlamadım.8 de kalktı gittik çişini yaptı.sanki çişini bilen büyük çocuk gibi ama sonrasında hep kiloduna yaptı.şimdi uyuyor.

s.a.

Oğlum 16 aylık herkes alıştır diyor ama ben erken diyorum kakasını yaptıktan sonra bezine vuruyor..Utanıyor başka bir odaya geçip yapıyor..

Denesem mi denemesem mi =))

veeeeeeeeeeeeee ikinci cisimiz ve kakamiz da lazimligaaaaaaa:KK76::KK76::KK76::KK76::KK76:
ay insan baya bi seviniyomus ya:KK1::KK1:
bi baktim poposunu tutuyo bizimki kakaya üfff diyo:KK1::KK1:babasi ogretti kizim üffff mu yaptin falan diyerek
hemen cektim kilotu tabi accik kulota da degdi ama olsun oturttum lazimliga tabi oturmadi kakasindan korktu saririm:KK1::KK1::KK1:
ayakuste yapti uzerine de cis:KK1::KK1::KK1::KK1:
goturduk tuvalete doktuk yine
ay insallah aksama kadar boyle gider

ooo maşallah ilerleme baya baya var.
çok seviniyorum adınıza.

bizimki de sabah kaka dedi koş koş dedim lazımlıga otur.gelirken bile yapa yapa geldiği belliydi koridorda.
neyse geldiğinde azcık oturdu bitti deyip kalktı.bezini çıkartıp lazımlıga koydum afferim oğluma gel birdaha buraya yap tamam mı dedim gitti...
biz yawaş yawaş gidiyoruz.inşallah dahada hızlandırır bu aralar.

oğlum az önce elimden tutarak çeke çeke banyoya götürdü. kaka deyip lazımlıgına oturdu.bitti deyip kalktı. :KK9:
ama bezi vardı altında.
napiim ya bana akıl verin kızlar.
bezi çıkartsammı artık?
saga sola yapmasını da istemiyorum :KK43:
namaz kılıyoruz sonuçta. :44:
bezi çıkartmasam da nasıl ilerlicez ki :26:

X