Güncel Aylık Mutfak Masrafı

Crofy

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
22 Temmuz 2024
20
6
24
Merhabalar. Foruma yeni kaydoldum, selamlar herkese.
Staj dolayısıyla tek başıma yaşayacağım da... Yemekli apart mı, yoksa yemeksiz apartta mı kalsam diye aradaki fiyat farkına göre bütçe hesabı yaparken yardımınıza ihtiyacım var.

Tek başına yaşayan, sıradan şeylerle ama sağlıklı ve düzenli beslenen bir kişinin aylık mutfak ve gıda alış-veriş masrafı büyükşehirde yaklaşık olarak ne kadardır? Tecrübeli arkadaşlar yaklaşık bir rakam verebilirse çok yardımları dokunur.

Apartta kahvaltı ve akşam yemeği çıkıyor. Öğle yemeğini iş yerinde yiyeceğim. Yemeksiz apart yemekli olandan yaklaşık 4.000 TL daha ucuz aylık. Yaklaşık diyorum çünkü öğrenci sezknunda zam yapıyorlar. Bu farka göre sizce hangisi daha mantıklı? 😶
Yemeksiz seç madem çalışma hayatın olacak çevren olduktan sonra o akşam yemeğinde apartta bile olmayabilirsin her sabah kahvaltıya kalkamayabilirsin kalksan da belirlenen saatte yemek istemeyebilirsin çok güzel çok ucuz airfryer lar var yemek yapmayı bilmeyen bile yapar çünkü aşama yok koy pişsin bitti gitti

Valla ailem de böyle şeyler söyledi. Söz dinlemekte fayda var. Teşekkür ederim, bugün güzel yanıtlar aldım, keşke bir de kalacak yer bu kadar pahalıya mal olmasa. Bir göz küçücük odaya 30 bin isteniyor.
30 bin isteniyorsa bence hazır ev arkadaşı arayan birinin yanına çık. Biz 3 kişi kalıyorduk, hele evi birkaç sene önce tutmuş biriyse kira faturalar 2 3 e bölünse daha uyguna kalırsın. Yemeği de anlaşıp 2 kisi sıraya koyabilirsiniz.

Valla ailem de böyle şeyler söyledi. Söz dinlemekte fayda var. Teşekkür ederim, bugün güzel yanıtlar aldım, keşke bir de kalacak yer bu kadar pahalıya mal olmasa. Bir göz küçücük odaya 30 bin isteniyor.
30bin yüksek bi meblağ cidden. Ama stajdan sonra ailenizin yanına dönecekseniz 1seneyi geçmeyecekse bu süre idare edecekseniz artık. Ev tutsanız eşyalı ev bulmanız gerekir. Ev arkadaşı anlaşıp anlaşamama problemi var. Kısa süreli ise dediğim gibi idare edin artık.

Hayır canaim ben 3 kişilik bir aileyim ,düzenli ve sağlıklı beslenmeye çalışalım ,pazardan taze meyve sebze alalım diyoruz haftalık minumum 500-600 TL gidiyor. Et tavuk peynir vs 1000 buluyor. Aylık 4-5 bin ediyor. Tek kişi olarak siz de haftada bir tavuk balık vs alsanız aylık en iyi ihtimal 2 bin mutfak masrafı demek oluyor.
Siz hangi şehirde yaşıyorsunuz ? Aylık et tavuk peynir nasıl 1000 i buluyor ki ? Zira 1 kg kıyma zaten olmuş 600 tl

Arkadaşlar konuma gelen tüm mesajlar için teşekkürker. Genel olarak hem son durumu şöyle izah edeyim, hem de toplu yanıt vermiş olayım izninizle:
Tek kalmak istiyorum, oda arkadaşıyla yapamıyorum maalesef. Her gün aynı saatte servise binip, aynı saatte servisle döneceğim bir yerde çalışacağım için düzenli bir sistemim olacak, sosyal etkinlikler vs. pek arayacağım şeyler olmaz. Eve servisle dönmezsem yolu sıkıntı olan bir yer zaten.
Fiyat konusunda da şöyle: 20.000 TL'ye bir yemeksiz apart var, bir de 27.000 TL'ye yemekli olan. (Konuyu ilk açtığımda bu 20.000'lik aparttan haberim olmadığı için arada 3-5 bin fark var demiştim ama şu an 7 bin TL fark var görüldüğü gibi.) Tabii ben Eylül'de işe başlayana kadar her ikisi de 2-3 bin TL zamlanır tahminimce, üniversite sezonunda zam yapıyorlar çünkü.
Anne-babamla detaylı bütçe hesaplamaları da yaptık, her ikisi de aylık mutfak masrafımın (kahvaltı + akşam yemeği) minimum 10.000 TL tutacağını söylüyor ısrarla. Ben o kadar olmaz diyorum, insanlar internette 3.000-4.000 diyorlar diyorum ama bana nesnel veriler sunup yanlış düşündüğümü söylüyorlar. Eğer anne-babam haklı ise tabii ki 27.000 TL'lik apartı tutmak daha mantıklı. Ama bu durumda sormadan edemiyorum: Ben dana mıyım, ne yiyom bu kadar hüüü 🥺

Arkadaşlar konuma gelen tüm mesajlar için teşekkürker. Genel olarak hem son durumu şöyle izah edeyim, hem de toplu yanıt vermiş olayım izninizle:
Tek kalmak istiyorum, oda arkadaşıyla yapamıyorum maalesef. Her gün aynı saatte servise binip, aynı saatte servisle döneceğim bir yerde çalışacağım için düzenli bir sistemim olacak, sosyal etkinlikler vs. pek arayacağım şeyler olmaz. Eve servisle dönmezsem yolu sıkıntı olan bir yer zaten.
Fiyat konusunda da şöyle: 20.000 TL'ye bir yemeksiz apart var, bir de 27.000 TL'ye yemekli olan. (Konuyu ilk açtığımda bu 20.000'lik aparttan haberim olmadığı için arada 3-5 bin fark var demiştim ama şu an 7 bin TL fark var görüldüğü gibi.) Tabii ben Eylül'de işe başlayana kadar her ikisi de 2-3 bin TL zamlanır tahminimce, üniversite sezonunda zam yapıyorlar çünkü.
Anne-babamla detaylı bütçe hesaplamaları da yaptık, her ikisi de aylık mutfak masrafımın (kahvaltı + akşam yemeği) minimum 10.000 TL tutacağını söylüyor ısrarla. Ben o kadar olmaz diyorum, insanlar internette 3.000-4.000 diyorlar diyorum ama bana nesnel veriler sunup yanlış düşündüğümü söylüyorlar. Eğer anne-babam haklı ise tabii ki 27.000 TL'lik apartı tutmak daha mantıklı. Ama bu durumda sormadan edemiyorum: Ben dana mıyım, ne yiyom bu kadar hüüü 🥺
Ya sizinle alakası yok ülkede gıda maalesef ki çok pahalı 3-4 bin gerçekten az rakam öyle yersenizsağlıksız beslenirsiniz . Kuruyemiş kahvaltılık meyve protein arada abur cubur tatlı mecbur olacak bunlar 10 binde tabi biraz fazla ama 3-4 te az

Ya sizinle alakası yok ülkede gıda maalesef ki çok pahalı 3-4 bin gerçekten az rakam öyle yersenizsağlıksız beslenirsiniz . Kuruyemiş kahvaltılık meyve protein arada abur cubur tatlı mecbur olacak bunlar 10 binde tabi biraz fazla ama 3-4 te az
Evet tam ve düzgün beslenmek istiyorum, aile evinde yediğim şeyleri yemeye devam etmek istiyorum; sağlık paradan daha önemli sonuçta. Siz de öyleyse bu hâliyle, yemeksiz apartta yapacağım yemeklerle aradaki 7.000 TL farkın mutfak masrafım sayesinde kapanacağını mı düşünüyorsunuz? Zaten 7.000 TL fark böyle kapanacaksa yemekli apartta hazıra konarım daha iyi.

Evet tam ve düzgün beslenmek istiyorum, aile evinde yediğim şeyleri yemeye devam etmek istiyorum; sağlık paradan daha önemli sonuçta. Siz de öyleyse bu hâliyle, yemeksiz apartta yapacağım yemeklerle aradaki 7.000 TL farkın mutfak masrafım sayesinde kapanacağını mı düşünüyorsunuz? Zaten 7.000 TL fark böyle kapanacaksa yemekli apartta hazıra konarım daha iyi.
Bence daha iyi değil yukarda bir üye yazmış belki çevre edineceksiniz ve bazen o apartın yemeklerini yemeyeceksiniz . Ay birde en önemlisi nasıl malzemelerle yemek yapıyorlar ? Zeytinyağı ile yemek yapacak halleri yok sıvı yağ kesin . Hangi marka salça kullanacaklar ? Mesela ben ev salçası ile yemek yaparım kimisi de a101 den aldığı salçayla gibi gibi listem uzar gider . Yerinizde olsam mis gibi kendim yemek yaparım .

Aparttaki yemekler asla evdeki yemeklerin kadar sağlıklı bir ev yemeği olmuyor. Ha sen 20-30 kişilik butik öğrenci apartı diyorsan haklı olabilirsin.

Sizin daha önce hiç yemek yapma tecrübeniz yok. Muhtemelen evdeki sağlıklı yemekleri zaten yapamayacaksınız. Her öğün makarna mi yiyeceksiniz sıkılırsınız. Hem vakit lazım yemek yapmak için. Bir de tek kişilik yemek yapmak zor olur. Bir sebze yemeği yapsanız yarim kilodan dahi yapsanız 3 gün yersiniz. 3 gun de ayni yemegi yemek sıkıcı olur sizin için. Ben olsam yemekli aparti seçerdim. En kötü bazı günler çorba içersiniz bazı günler etli yemek yersiniz. Fabrika gibi bir yerde çalışacaksınız öğlen orada yersiniz. Büyük fabrikalar güzel catering firmaları ile anlaşıyor. Yemekler çok dengeli ve lezzetli çıkıyor .

X