Gorumcenin oğlunun sünnetine takı ne verdiniz?

Tamamen kültürel bir durum olsa da sünnet düğünü yapmak bana çok saçma geliyor.(Umarım ilerde tükürdüğümü yalamam.)
Bu kadar ısrarın üzerine tüm sarmaları yer fazlasını komşu ya da arkadaşlarıma dağıtır kalmadı derdim.
Takı mevzusu da tamamen duruma bağlı. Her şey imkanlar dahilinde.

Otur sarmaların hepsıni ye görümcene verme. Hatta komsuna ver yıne gorumcene verme. Gram + para yıne aynı hesaba gelecek bunu yapacagınıza ceyrek takın daha iyi 🤷‍♀️ Ama böyle gorumceye gram fazla bence 🤔

Genel bir şey yazacağım ama kimse kırılmasın incitmek için yazmıyorum.
Ne kadar karmaşık akraba ilişkileri bunlar, okurken bile beynim yoruldu herkes birbirinin evinden haberdar herkes birbirinin evinin içinde, küpe takılmış, çeyrek takılmış, yaprak sarma istenmiş, herkes birbirinin ne taktığını ne giydiğini aklında tutuyor, biri çeyrek takmışsa ona çeyrek götürmek gerekiyormuş 😲

Görümcem de eltim de yok ama olsa da dolabımdan bir şeyler alıp götürecekleri, yaptığım yemeği isteyecekleri, ne takacağıma kadar karışacakları bir ilişkim olmazdı, kayınvalidemi karıştırmıyorum eltiyle görümce hiç karışamazdı.

Altın ise günün şartları ne takmaya elverişliyse veya içimden ne takmak geliyorsa onu takarım.

Aslında hiç kimse gitmese de bu gelenek de son bulsa keşke.Tamam isteyen sünnet ettirsin de çocuğunu,bunun üzerinden bile hesap yapmak,altın toplamak nedir ? Ayrıca neyi kutluyorsunuz onu da anlamak güç.Amaçsızca o kadar insan toplanıp ''aa evet Canberk'in pipisi kesildi'' diye nasıl eğleniliyor,bana çok tuhaf geliyor yahu.Resmen pipi kutsama günü gibi.
Konu sahibi size değil sitemim.Bu geleneğe.Bana kalsa en başta ''ne sünnet düğünü ya öyle bir şey mi kaldı der'' zaten taraf olmadığımı gösterirdim.Sizin durumunuzda 200'ü bozdurup çocuğu mutlu etme fikri bana mantıklı geldi bu arada,en azından çocuk dayısından para aldığını düşünür sürekli.Sarmaları da sakın vermeyin.Nasıl bir kadın,hayırdan da anlamıyor.

Sarmaları vermeyin hayrına bdv ahalisine dağıtın🤪
Görümcemin iki kızı var.
Bende iki oğlan var sünnet cemiyeti! yapmadım hastanede sünnet oldular bitti görümcem ve eşimin ailesi ile uzak şehirlerdeyiz memlekete gittiğimiz bir sene görümcem iki çeyrek verdi sünnet için diye.

Düğünde nisanda aileler bir araya gelir ikramlik hazirlar bizim buralarda
Gecen sene benim de 2 Gorumcem evlendi 15 gun arayla
1.5 yasinda bebegim vardi 3 aylik da hamileydim
Kayinvalidemim telasesi cok diye iki seferde de kendi evimde tek basima geceleri 3 tencere sarma 6 tepsi de börek yaptim kayinlara ikram etmeye.
Gönlümden oyle koptu çünkü.
Buzlugumda sarmam olsa ondan once ben teklif ederdim al ikram et diye.
Sizin de gönlünüzden kopsa seve seve verirdiniz o sarmalari bence
Demekki karsinizda degecek bi görümce yok
O yuzden aa ne ayip demeyecegim ki bence degil gayette.

Taki isinde imkan neyse zorlamak lazim bence cekirdek ailede.
Yani normalde evine 20bin giren bi cıft o ay bi sekilde elleri sıkışık diye taki icin borc alinmaz mantığıyla oz kardesine gram altin takarsa buyuk ayip eder benim kanaatimce. Babam doktor annem eczaci orta karar bi gelirleri var ama benim düğünüm zamani elleri sıkışıkti ev aldıkları icin. Babaanemden borc alip bir tane bilezik takti babam. Sonra ödedi bi kac ay sonra. Ben alma dedim ama gönlünden oyle geçirdi yakistirdi takti.
Kardesiniz icin daha fazlasını yapabilirdiniz bence.
Tabii cok ciddi sıkıntıdaysanuz bilemem

Ben sizin yerinizde olsam madem o iki kiziniza 2 kupe aldi sadece sizin de gram+200 harclik fikriniz makulmus.

Düğün hadi neyse de sunnet yapip altin toplamayi bekleyen avucunu yalar bu devirde. Milletin imani gevredi ekonomiden. Yatırım yapan da ölse altinini bozdurmaz bu kadar düşmüşken.

2 oglum var, ikisini d3 2 aylikken sunnet ettim.
Düğün yapmadim, yapmayi düşünmüyorum.

Evet kızlar yeni bir mevzu ile karşı karşıyayim😬
Belki gorumcemi hatirlayaniniz vardır. Maddi konulara aşırı önem veren anne babasının benim evime alarak getirdikleri yiyecekleri alıp evine taşıyan gorumcem.

Şimdi oğlunun sünnet cemiyeti var. Takıya gelmeden önce yine bir yiyecek mevzusu yaşadık. Kvdem salamura yaprak almış beni aradı ben kendime ayırdım kızım sararsan sanada yollayacağım buzluguna atarsın dedi. Bende olur dedim yollamış sağolsun. İki çocuğum var onlar uyanıkken sarmam mümkün değil geceleri yaparım zaten dolma işi olsun vitrin silme işi vs. Bı gece oturdum eşim saplarını kopardı bende sardım güzelce. Gorumcem geçen beni aradı bişey dicem ama çekiniyorum kardeşime söyleme sakın sonra bana kızıyor annem sana yaprak vermiş sarmissin. onları sakın yeme bana ver sünnette salondan gelen insanlara ikram edeceğim birazda annem verecek dedi. Bende abla ben onları uykumdan feda edip sariyorum bı zahmet sende kendin uyuma sar dedim. snra konu değişti. Kvdeme gittim orda yine açtı konuyu ısrarla takmış kafayı istiyor. Bende dönüp kvdeme anne bidaha bana bişey yollama dönüp dolaşıp kızına gidiyor direk kızına ver dedim. Kvdemde utandı ama amacım ona laf söylemek değil yani. Snra yaprak satan bulamadım başkada yaprağım yok ki oturup saramiyorum dedi kvdem. Bu konu öyle duruyor sünnet yaklaşti muhtemelen yine isteyecek bı kısmını pişirdim zaten 😁 neyse şimdi gelelim takıya...

Gorumcem oğluna sünnet yapacak diye bebeği olana düğünü olana ucana kaçana çeyrek götürdü. Çeyrekte aldı başını gitti şuan sanmıyorum çoğu kişi çeyrek takamaz yani gorumcem bunu borç olarak gördüğü için böyle söylüyorum. Ben dedim aynısı yüzüne beni ilgilendirmez getirsinler dedi kp de bogazinami yapışacaksin insanların dedi güldü bende yanii diyip güldüm.

Şimdi şöyle bişey var bu konu gorumceni ilgilendiriyor sanane diyebilirsiniz ama ben yinede yazayım. Gorumcemin eltisi var. Bebeği oldu falan pandemi zamanı daha bir yıl olmadi kızda Mevlüt falan yapmadı haliyle. ben hediyemi veremedim geçenlerde zarfa para koydum bebeği için hediye niyetine pandemide gorusulmuyor yani ben veremeyecegime gore gorumceme dedim sen gorusuyorsun ilet diye boşver verme ben götürmem dedi niye dedim daha ben vermedim bebek görmeye cagirmadi beni dedi. Dedim abla saçmalama kaç kez kvdende denk geldiniz kız bebeğini sizin eve getirdi verseydin dedim yok vermedim dedi. Gorumcemin cemiyeti geçen yıl olacaktı ama pandemiden erteledi 1gun kala hemde tarih belliydi davetiye dağıtmisti. Eltiside tam sünnet tarihi memleketine annesine gitti sünnete gelmemek için. Büyük ihtimal gorumcem takı takmayinca çocuğuna oda misilleme yaptı karşısında bende onun oğluna takmam gibisinden.

Benimde geçen yıl kardeşim evlendi ben nişaninda bir çeyrek kardeşime bide geline çeyrek parası değerinde saat hediye ettim daha sonra düğününde durumum yoktu gram taktım bir tane.

Şuanda öyle aynıyım maddi açıdan. eşimin en yakın arkadaşının düğünü ile sünnet aynı aya denk geldi. Eşime arkadaşı çeyrek taktı eşimde bende ona çeyrek takarım onun bana iyiliği çok dokundu dedi. Ee sünnette ne yapacağız dedim eşimde bilmiyorum dedi.

Normalde böyle şeyleri kafaya takan biri değilim durumum el versin yeterki elimden geleni yaparım. Gorumcem iki çocuğuma küpe takmıştı. Hoş 200 lirayada küpe var 500lirayada. Götürüp kupeyi ne kadar diye soracak halim yok. Ama böyle üçün besin hesabini yapan yegenlerine kendi kızının yırtık delinmiş külotlu coraplarini getirip bunları giyerler diyen cüzdanını karıştırırken 10tl yere düşürüp benim kızım halacim bana ver parayı diyen kızıma (4yas) aa halam veremem para lazım bana diyen insanda da sanmıyorum pahalı küpe alip taksın.

Bende eşime durumumuz yok arkadaşına çeyrek takacaksan sunnetede gram alırız dedim eşimde ben dayisiyim dayım bana sunnetimde yanıma gidip gelip para verdi hala aklimdadir çokta sevinmistim dedi bende tamam ben gram altın takayim sende 200u 50lik bozdur 4 sefer gidip 50lira ver gönlünü yap yeğeninin dedim tamam dedi ama o gün gelince ne der bilmiyorum. Benimde içimden bundan fazlasını yapmak gelmiyor. Çocuğuna öğretmiş gorumcem cumhuriyet takın bana diyor dedesine ve dayısına yani eşime. 🤦🏻‍♀️

Bir de şu var. Ben gram takacağım sunnetten sonra gorumcem afallar gelip bana soracak ay siz ne takmıştıniz diye. Zaten takarken bakar görür orda bişey diyemecegi için sonradan bana soracak. Bende durumum ona yetti diyeceğim. Siz neler taktınız. Sunnetten snrada zaten gelişmeleri gelip yazarım kesin. Birde Kayinpederim çeyrek takacak almış bize gosterdi. Kvdem süslü biraz kendine 600tl kiyefet 250tl eşarp almış gorumcem onada bozulur durumunmu yok sanki diye 😏 öyle yani 😅
Sarma istemek nedir ya saka gibi :olamaz: Dugun yapan yapragini da bulur sarmasini da sarar .

Vay be gorumceye bak. Valla ben birisinden birşey rica etsem ve o kişi de vermese, bir daha asla istemem. Kadında ki yuzsuzluge bak 😁

Takıya gelince bırak eşin ne istiyorsa onu taksın.
Evet o yuzsuzlugun altında resmen ben eziliyorum ben sürekli hayır demeye utanıyorum malesef. Takı konusunu bir kere konuştuk bakalım o gün gelsin zaten başka bişey takacağım desede tartışmasını yapacak bir kişilik değilim 😊

Kim ne taktı sorusunun cevabı herkesin ekonomik durumuna göre değişir. Sizin gücünüz neye yetiyorsa onu hediye edersiniz.

Sarmaları da vermeyin. Böyle isteyebilen insanları hiç sevmem. Yoksa altı üstü bir sarma yani. İnsan değil yakını arkadaşlarının özel günlerinde bile elinden geleni yapar ya da alır.
Bende öyleyim herkes bilir etrafımda elimin ne kadar açık olduğunu ama gorumcem bunu suistimal ediyor resmen kendiside yapabilir resmen hazıra konmak bu

İkinizde çok hesapçısınız. Çocuklarınıza 10 lira vermedi onu yazmışsınız gerçekten yok bilemeyiz. Siz görümcenize laf ederken siz ediyorsunuz küpe taktı falan. Aynı yola çıkıyor. Küçük altın takın geçin
Gorumcemin maddi durumu yerinde bunu bilmesem gidip 10 lirayı kıskandı demem 🤷 benden biseyleri kıskanan insanada üzerine çıkıp beni kullanmak isteyenede herkese verdiğim kıymeti vermem

Görümce çok hesapçı birine benziyor. Ben olsam gidip küpelerin fiyatını öğrenirdim. O kadarlık bir hediye takardım. Bir şey demeye kalkarsa da cevabını verirdim. Sarmalar da afiyet olsun size:KK76:
İçimden onu yapmak gelmiyor değil küçük kızımın dogumunda benim yüzüme ben sana çeyrek bileklik alacaktım ama sonra kupeye karar verdim demişti. Bende sünnetten sonra çeyrek takacaktim ama grama karar verdik diyeceğim sorar çünkü neden takmadin diye

Kayınvalideniz size ne kadar yaprak verdiyse, gidin o kadar yaprak alıp atın görümcenin önüne. Kayınvalideye de tepkinizi güzel koymuşsunuz verdiği hiçbir şeyi almayın kızınla uğraşamam sonra deyin, artık bi uyarsın kızını aaa.
Takı konusu tamamen bütçeyle alakalı ve sanırım adetlerle. Bizim tarafta sünnet anasına abisi/kardeşi bilezik takar. Eşimin tarafı ismet takar. Bana soruyorsan ikiside gereksiz usulen bir çeyrek olabilir. 😆
Bilezikmiii😬😬 İsmet ne 😁 bizde durum ne yetiyorsa yada en düşük çeyrek takılır işte ama gorumcem herkese götürdüm diyor bize gelince nerden kissam ne taksam dedi resmen

Sarma istemek nedir ya saka gibi :olamaz: Dugun yapan yapragini da bulur sarmasini da sarar .
Bizimki hazircı olunca. Kendi evinde ceviz varken annesine gitti bana baklava yap ver dedi kvdemi kendi evine çağırıp yaptirabilir yani 🤷 biz ince düşünüyorz resmen. Kimden ne koparsam kar diye bakıyor benden vermeye mecburmusum gibi istiyor yoksa kimden ne isterse istesin aslında banane

Yaprak verdiğini kayınvalide söyledi de, sardığınız haberini kim verdi ben de ona takıldım.
Kvdemde beraber oturuyorduk gorumcemde vardı. Kvdem sarabildinmi bozulmasın yapraklar dedi bende hallettim dedim. Ogun benden istemedi eve gelince öyle arayıp istedi

Altını vs bilmem de sarmalar no 😂 görğmcenşz tam bir yiyici zaten. Otursun sarsın, ev yemeği yapanlar var sardırsın. Ama emeğinizi yedirmeyin.

Nacizane altın konusunda da o görümce o çocuğa bir şey almaz akülü araba gibi seveceği büyük bir hediye almak daha makul geliyor.
Evet buda olabilir. Bende çocuğa ne alabiliriz onun kullanabileceği bişey olsa daha çok iyi olur diye düşünüyorum.

Görümcem yok ama abim var. Abimin çocuğu sünnet olacak olsaydı şuan yarım altından aşağıda bir şey takmazdım.

O yüzden eşimin kardeşi olsa ona da yarım takardım ama yerinizde olsaydım bir tane çeyrek takar geçerdim sırf eşimin hatrına. Eşiniz de gidip gelip para verecekse 4 kere gitsin 50₺ versin yeter artar. Sanki çocuk mu harcayacak o parayı.

Sarmaları vermeyin, adres vereyim bana yollayabilirsiniz 😂😂
Bende sizin gibi düşünüyorum 👍👍 eşime fikir sundum tamam dedi ama bakalm sünnetten sonra gorumcemin tavrı için kesin konu açarım🤦🏻‍♀️😁

X