Göğüs ucu kabusu

Bende de oldu hatta üstüne mastit oldum
Sagdim verdim mama verdim dönüşümlü
Daha az acıyan gogsumle emzirdim dayanabildigim kadar çok aciyani sagdim
Hem biberona hem emzirmeye alistirdim iyiki öyle yapmışım bir hastalık geçirip sütden kesmek zorunda kaldım 6. Ayında hiç zorluk yaşamadım ama alismasin diye emzik vermeyen biberon vermeyen eltim sütden kesmek zorunda perişan . Biberon tutmuyor çocuk kasiklada yutmuyor kusuyor perişan durumda

Yani ikisine de aynı zamanda alissin 2 gün biberon aldı diye emmeyi unutmaz üzülme annesi

Allah yardımcınız olsun :KK43: inş tez zamanda atlatıp bebeğinizi emzirmenin ne müthiş bir his nasıl güzel bir huzur , nimet olduğunu anlayacaksınız da biraz sabır.göğüs ağrısı doğumdan daha beter geliyor bana.iyi bakın meleğe

Merhaba arkadaşlar, 2 gündür vicdan azabından ağlaya ağlaya bi hâl oldum. 3 hafta önce doğum yaptım. İlk 3 gün sütüm gelmediği için bebeğime hazır mama vermek zorunda kaldım. Sabahlara kadar göğüs pompasının başında oturup sütümü getirttim çok şükür. Fakat şimdi de göğüs ucumda enfeksiyon oluştu, yavrumu emziremiyorum. O kadar çok canım yanıyor ki dayanamıyorum. Emzirmek resmen eziyet haline dönüştü. 2 gündür pompa ile sağıp biberonla içiriyorum. Sütümün az geldiği zamanda ise yine hazır mama veriyorum yavrum aç kalmasın diye. Yaralarımın iyileşmesine az kaldı, tam iyileşmeden emzirmek istemiyorum iltihap tekrar göğüs ucuna yayılır diye.

Vicdan azabından kahroluyorum. Çocuğunu emzirememek çok kötü bir duyguymuş :KK43:
1-2 gün yine bu şekil (süt-mama) devam edeceğim görünüşe göre. Çok korkuyorum yavrum emmeyecek diye, bir yandan da canım felaket yanacak diye korkuyorum, cesaret toplamaya çalışıyorum kendimce. 2-3 günde bebeğim memeden soğur mu? Yoksa normal emmeye devam mı eder? Lğtfen içimi rahatlatacak birşeyler söyleyin :KK43:
meme uçlarınıza sütünüzden sürün. Hızla iyileşir

Bişey önereyim şimdi emzirdikten sonra biraz süt sağın ve ucuna sürün kurumasını bekletin ,kurumadan göğsünüzü sakın kapatmayın bebek emmeye başlarsada bi süreböyle devam edin düzelir inşallah

tahin yagi surun goguslerinize bende cok cektim o yaralardan emzirirken ucu kopacak saniyordum resmen

gögus ucu yaram vardi hemde berbat. Resmen kaniyordu. Tek geciren şey karabaş otu. Bir bardak kaynamis suya 5-6 adet atip demledim. İnanın 3 günde iyileşti. Günde 4-5 kez sürdüm ve üzerini çamaşıra yapismasin diye küçük posetle örtüm. Ama enfeksiyon için değil yara için muhteşem bisey

Bebeği emzirdikten hemen sonra kantaron kullan yada zeytinyağı iyice Sur bebeğibebeğe vermeden önce bı peçete ile temizle memeni

Bende enfeksiyon değilde çatlak vardı çok açıyordu öyle atlattmm

Çok geçmiş olsun sütünün tadını alınca bırakmıyorlar benimki 1.5 yaşında ammiii diye bağırıyor :KK70:

Sana da çok geçmiş olsun canım. 10 cc hayatta yetmez bebeğim 90 cc civarı içiyor öyle doyuyor :KK43:
Benim bebeğim de kan kusuyordu. Ben acıya daha fazla dayanamadım maalesef. Zaten enfeksiyonun memeye yayılması an meselesiydi. Mastit kapıya dayanmıştı. Antibiyotik ve fito krem tedavisine başladım. Düzeliyor yavaş yavaş çok şükğr
Bebeğim çok emmek isteyen bir bebekti merak etme bende ilk aylarda çok mama verdim ( mecburen ) sonra baktım acısada emziriyorum sıktım dişimi benim gögüsümde bildiğin süt değil kan fışkırıyordu gögsümü emzrmeden önce kabuk bağlıyordu ağlaya ağlaya kabuğu soyup iltihabı akıtıp emziriyordum doktor emzirerek atlatırsın ancak dedi dinledim başka caremde yoktu mama hiç kullanmadık dahada
Bazı geceler dayanamadığımda mama veriyorduk sonra mamaların süreleri var bozulunca çöpe atmaya başladım ..
Bebeğim 5 aylık ve 9 kilo sadece anne sütüyle merak etme gecicek sen modelini yüksek tut hepsi gecicekkk

Madecassol diye bir krem var. Bebeğim diş çıkarıpta göğsümü ısırarak yardığında kullanmıştım. Sürekli kanayan bi yaraydı, bu krem sabahtan akşama geçirmişti. Birde ek olarak kapsüller var vitaminli. Onlardan sürüyordum.

2-3 günde meme reddi olmaz diye düşünüyorum. Siz bir an önce göğsünüzü dinlendirin ve iyileşmeye bakın.

Bende ayni durumu yasadim goguslerinizim ucuma bisey degmesin kreminiz varmi lansinoh cok iyi ben onu kullandim hatta arada bi gine suruyorum sizin sukredinki mastit olmamis sizde ben 3kere yasadim onu bende aventin gogus kalkanlari var onlari kullandim

Merhaba arkadaşlar, 2 gündür vicdan azabından ağlaya ağlaya bi hâl oldum. 3 hafta önce doğum yaptım. İlk 3 gün sütüm gelmediği için bebeğime hazır mama vermek zorunda kaldım. Sabahlara kadar göğüs pompasının başında oturup sütümü getirttim çok şükür. Fakat şimdi de göğüs ucumda enfeksiyon oluştu, yavrumu emziremiyorum. O kadar çok canım yanıyor ki dayanamıyorum. Emzirmek resmen eziyet haline dönüştü. 2 gündür pompa ile sağıp biberonla içiriyorum. Sütümün az geldiği zamanda ise yine hazır mama veriyorum yavrum aç kalmasın diye. Yaralarımın iyileşmesine az kaldı, tam iyileşmeden emzirmek istemiyorum iltihap tekrar göğüs ucuna yayılır diye.

Vicdan azabından kahroluyorum. Çocuğunu emzirememek çok kötü bir duyguymuş :KK43:
1-2 gün yine bu şekil (süt-mama) devam edeceğim görünüşe göre. Çok korkuyorum yavrum emmeyecek diye, bir yandan da canım felaket yanacak diye korkuyorum, cesaret toplamaya çalışıyorum kendimce. 2-3 günde bebeğim memeden soğur mu? Yoksa normal emmeye devam mı eder? Lğtfen içimi rahatlatacak birşeyler söyleyin :KK43:

ilk cocugumda bende yasadim hatta 1 haftaya yakin hastahanede kaldim serumla antibiyotik verdiler enfeksyon gögsüme dagilmisti en kisa zamanda iltihap gitmezse gögsünü almak zorunda kaliriz dediler ama gecti sonucta...
burda gösünüz iyilestikten sonra emzirmede zorluk cekmemeniz icin 2 saatte bir pompayla iki gögsünüzüzüde iyice sağin ki sütünüz azalmasin...yoksa sütünüz yetmedigi icin mama vereceksiniz ve sütünüz dahada azalacak ve daha cok mama vereceksiniz... hic mama vermemeye calisin ilk cocugumda yasadim ve 5 ay zor emzirdim. gittikce biberonada alisti ve memeyi redetti..3. cocukta 6 ay sirf emzirdim.. ne kadar emmek isterse verin...zamanla kendiniz anlarsiniz zaten doyup doymadigini...

Benim bebeğim iki ay kadar yoğun bakımda kaldı,ilk ay sütü sağıp götürdüm hep biberonla içti hatta bir ara ağzından ince bir boru saldılar öyle beslendi..Yeri geldi mama da verdiler.İkinci ay günde üç kez emzirebiliyordum ve çok şükür bir günde öğrendi,meme reddi yaşamadım.
ben mastit olmuştum sıcak duş,sıcak kompres iyi geliyordu.Zeytinyağını yakıp(asidi gitsin diye) soğutup,sonrasında onu meme ucu yaraları için kullanabilirsiniz faydası oluyor,bir de lansinoh krem iyi gelmişti bana.
Muhakkak sütünüzü iki saatte bir sağın,az da olsa olanı içsin bir damlası bile önemli anne sütünün,yetmediği taktirde doktorunuza danışıp mama da verirsiniz.Kendinizi de emziremedim falan diye yıpratmayın olumlu düşünün bak ne güzel bebeğin yanında,sağlıklı elinden geleni yapıp gayret ediyorsun,nasip olursa emzirirsin olmazsa da dünyada mamayla büyüyen tek bebek o olmaz sonuçta..Sağlığı yerinde olsun,sizin moraliniz yüksek olsun gerisi hallolur.Güle güle büyütün inşallah..

Cok gecmis olsun. Benim kizkardesiminde enfeksiyon gibi birsey olmustu.. Sut damarndan biri tikanmisti saniyorum. O da enfeksiyona neden olmustu. Hatirladigim gogsunu yardilar, damari actilar fakat o yara uzun zaman gecmedi. Cok kotu aciyordu. Kizina mecbur mama yedirdi. Sut tek meme yetmiyordu. Buyudu yegenim 4 yasina girecek canimin ici. Allah bagislasin yavrunuzu. Stres yapmayin Allah sifa versin.

Emzirmek için yaralarının iyileşmesini beklersen bebeğin memeyi bırakabilir haliyle ne kadar makine ile sagsanda bebeğin memeyle temasta bulunup emmedigi için sütun de gidebilir.
Doğum yapan her kadın aynı sorunları yaşıyor emin ol .emzirirken ayaklarimla yerleri dövüyordum acıdan, neredeyse düz duvara tırmanacaktım göğüs yarilmalari kanamalar vs. Bir süre sonra geçecek . .
Bebeğin hayırlı olsun bu arada güle güle büyüt.

Herkese teşekkür ederim. Benimki basit bi çatlak veya yarılma değil maalesef. Meme uçlarımda apse çıktı, beyaz iltihap oluştu koparmaya çalıştım olmadı çok yanıyor. Ben de bu durumdan memnun değilim. Elimden geldiği kadar tedavi sürecini hızlandırmaya çalışıyorum. Bütün gün evde göğüslerim açık dolaşıyorum açık havada daha çabuk iyileşsin diye. Sütüm var çok şükür ama bazen az çıkıyor yavrumun doymasına yetmiyor, mecbur akabinde mama takviyesi yapıyorum. Silikon koruyucu ile daha çok canım yandı sanki, kullanamadım.
Fito Krem etkisini gösteriyor apse gitgide kuruyor ve küçülüyor. Umarım yavrum memeyi unutmaz :KK43:

Ben de çokk yeni bunları yaşamış biriyim içim sızladı okuyunca çok iyi anlıyorum sizi. Öncelikle geçmiş olsun. Benimkiler enfeksiyon kapmadı ama feci yara oldu ayaklarımı yere vura vura emziriyodum. Hemen doktora gidin diyecektim ama gitmişsiniz sanırım.

Bebişe gelince mamasını biberonla vermeyin sakın. O zaman sizi bırakması yüksek ihtimal. Kaşıkla verin mutlaka. Bir de biraz daha iyi olan göğsünüz varsa günde hiç olmazsa bir kez onu vermeye çalışın. Kokunuzu alsın.

Sma esema diye okunuyor
Anne sütüne en yakın bebek maması
Sizin için kadın doğumda çalışan bir akrabam ile görüştüm
Sma esema diye söyleniyor anne sütüne en yakın buymuş
Yanlış bilgilendirme.
Sma inek sütüdür ve değer olarak yakın değildir.
Keçi sütü mamaları anne sütüne en yakın değerdedir.
Ayrıca içinde kurt çıkmasını da yaşamış biriyim sma da.

X