Göğsümde taş gibi kitle

derin_elvinnn

Gülümse bitsin karanlık...
Kayıtlı Üye
6 Ekim 2016
660
959
Slm arkadaşlar. Adetimin başlamasından birkaç gün önce yani tam 1 hafta önce duşa girdiğimde sol göğsümün acayip acıdığını farkettim. Elle muayene ettiğimde nerdeyse göğsümün yarısını kaplayan avuç içi büyüklüğünde ve taş gibi sert bir kitle buldum. Hiç böyle birşey olmamıştı.
Netten araştırdım adet döneminde olabileceği adetle geçmezse bir sonraki hafta muayene edilmeli diyor. Adetimin son günleri ama bu kitlede bir yumuşama değişme yok. Takmıyordum ama hala değişmemesi korkutmaya başladı beni bugün.
Doktora gitmek için 4-5 gün daha beklemem lazım menstrasyon etkisinin bitmesi için.
Hiç böyle birşey yaşadınız mı? Yada etrafınızda duyduğunuz böyle durumlar yaşayanlar var mı? Adet dönemi için normal mi?
Kötü birşey çıkar mı diye çok korkuyorum. Kendim için bir korkum yok ama çocuklarım çok küçük daha.

Slm arkadaşlar. Adetimin başlamasından birkaç gün önce yani tam 1 hafta önce duşa girdiğimde sol göğsümün acayip acıdığını farkettim. Elle muayene ettiğimde nerdeyse göğsümün yarısını kaplayan avuç içi büyüklüğünde ve taş gibi sert bir kitle buldum. Hiç böyle birşey olmamıştı.
Netten araştırdım adet döneminde olabileceği adetle geçmezse bir sonraki hafta muayene edilmeli diyor. Adetimin son günleri ama bu kitlede bir yumuşama değişme yok. Takmıyordum ama hala değişmemesi korkutmaya başladı beni bugün.
Doktora gitmek için 4-5 gün daha beklemem lazım menstrasyon etkisinin bitmesi için.
Hiç böyle birşey yaşadınız mı? Yada etrafınızda duyduğunuz böyle durumlar yaşayanlar var mı? Adet dönemi için normal mi?
Kötü birşey çıkar mı diye çok korkuyorum. Kendim için bir korkum yok ama çocuklarım çok küçük daha.
Inşaallah bir sıkıntı yoktur ama siz zaman kaybetmeden genel cerrahiden randevu alın

Hemen en kötüyü düşünmeyin, öyle bile olsa artık hastalıktan kurtulma oranı çok büyük.

20 sene önce yaşlı teyzem bile atlatmıştı siz daha gençsiniz.

Kiii, benim bildiğim ağrı yapmıyor kesinlikle.. belki yağ bezesidir.
Bu büyük yanılgı. Kanser ağrı yapmaz diye bir şey yok. Bu konu için demiyorum ama bende meme kanseri geçirdim. Ve kitle agriliydi hatta ağrısı koluma vuruyordu

Bu büyük yanılgı. Kanser ağrı yapmaz diye bir şey yok. Bu konu için demiyorum ama bende meme kanseri geçirdim. Ve kitle agriliydi hatta ağrısı koluma vuruyordu
çok geçmiş olsun. Cuma gününe randevu aldım şimdi. İnşallah birşey yoktur. Benim aslında üniv
yıllarında bir kitle olmuştu yine sol göğsümde. Ters tarafta ama nohut kadardı. İyi huylu olduğu meme yapımın fibrokistik olduğu ve yıllık muayene olmam gerektiği söylenmişti. Birkaç senedir muayene olmamıştım ara ara kendim bakıyordum birşey yoktu. Bu bir anda koskoca bir kitle nasıl oldu bir anda oluştu anlamadım.
İnşallah iyi huyludur.

Allah bir daha yaşatmasın.
Ben teyzemden hatırlıyorum sadece. Demek ki başkaymış onun türü.

Benim de sol göğsümde kitle çıkmıştı. 11 sene önce aldırmıştım. 6 ay önce ayni yerde tekrar kitle oluştuğunu hissettim. Doktor iyi huyluya benziyor, 6 ay sonra yine gel dedi. 2 hafta önce diğer göğsümde de elime sertlik geldi. Haftaya kontrole gideceğim inşallah sıkıntı yoktur. Size de geçmiş olsun

Geçmiş olsun.
Teyzemde de aynı şikayet vardı hatta onun ki daha beterdi.
Elle hissedilen kitleye ek olarak göğsünden iltihapımsı sıvı, kan vs geliyordu.
O da çok korktu ama iyi huylu bir kitle çıktı.
Şuan tedavi görüyor.
Kötüye odaklanmayın.
Doktorla görüşünce netleşir.
Umarım kötü birşey yoktur.

Oncelikle cok gecmis olsun. Adet döneminde, hormanal dengelerin degismesinden ötürü, doku kalinlasmasi olabiliryor. Yeni hamile oldugum donemde, benim de elime bazi sertlikler geldi. Cok endise ile meme usg icin randevu alip hemen doktora gittim ve aldigim cevap bu olmustu. Hemen sıkıntıya girmeyin fakat asla ihmal de etmeyin. Erken teşhis hayat kurtarır cok klişe bir cümledir fakat cok doğrudur..

Hemen gidip kontrol ettirmeniz her açıdan içinizi rahatlatacak. Cumaya randevu almanız çok iyi olmuş. Ya tedavi olup hemen kontrol altına alınacak ya da önemsiz bir şey olduğu ortaya çıkıp içiniz rahatlayacak. İki türlü de rahatlamış olacaksınız.

Ağrılıysa korkmayın derim iyi huylu kitledir
Adet döneminde şişlik olur ama kitle şeklinde olmaz bildiğim kadarıyla
2 kez kitle aldırma operasyonu geçirdim iyi huyluydu bir daha yaşamadım
Ağrısızsa tehlike arz ediyo diye biliyorum

Hemen yarın doktora git lütfen, mamografi çekerler ve hemen çıkar ortaya ne varsa...
Annem bir kitle bulmuştu ve uzun bir tedavi sürecimiz oldu.
Dua edeceğim size...
Ben de yarın kadın Doğuma gideceğim, zamansız, anlamsız bir kanamam var :KK43:

Bence korkulacak bisey yok benim yillardir mememde kist var. Ozellikle adet donemim de daha da belirginlesiyor. Hatta koltuk altimdaki kitle adet donemimde meme gibi şişiyordu. Ailemde meme kanseri hikayesi oldugu icin 24 yasimda ameliyat olmustum. Yaklasik 2 su bardağı kitle alindi! Görünürde o kadar cok degildi aslinda. Biyopsi yapildi ve megersem üçüncü memem varmış aksesuar meme dediler. Sikinti cikmadi yani. 6 yildir da 6 ay da bir muayene oluyorum. Riskli hasta oldugun icin. Ama ne kitleler gördüm hepsi tertemiz cikti :) için rahat olsun ama mutlaka muayene ol. Hatta butun kadinlarin yıllık düzenli muayene olmasi şart erken teshis için.

Benim annemde kitle falan hissedilmemişti ama göğüs ucunda çekilme vardı. Baya bekledi doktora gitmek için birşey yoktur dedi dedi durdu. Bulunduğumuz yer küçük bir il. Doktora gittik her kadında olan birşey bu zamanla geçer dedi. Yaklaşık 6 ay sonra tesadüfen doktora gitti İstanbulda. Teyzemin hemşire olması sebebiyle tabii. Ve öğrendik ki kansermiş. Ne yazık ki son 2 yıldır çok zor şeyler yaşıyoruz. Gögüs tamamen alındı ve sol gögüstü kalbe yakın olduğu için daha sıkıntılı bir süreç olacak diğerlerine göre dedi doktor. Sonra kemoterapi ki emin olun en zor şey o. Kemo zamanı annemi o halde görmek beni kardeşlerimi yıktı zaten. Sonrasında radyoterapi. Daha bir sürü şeyler..
Psikolojik çöküntü,çekilen acılar vs vs..
Bence ihmak etmeden İYİ bir doktora gidin. Çünkü buradaki doktor doğru teşhis yapsaydı bu kadar çekmeyecektik. Hiç ertelemeyin. 1 gün bile..

X