Gençliğime Yazık 😥

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Arkadaşım Hollanda'da işsiz kaldı bir anda şirketi küçülmeye gitti diye. Kız köpek gezdiriyor bütün gün. Ve eşinin de işi var birikimleri var orada kaç yıldır çalışyıorlar. Ama gene de iş iştir diyip Türkiye'den takı toka almış uygun fiyata orada pazar gibi 2. el sergiler oluyormuş. Haftasonu stand açıyor, hafta içi köpek gezdiriyor.

Konu sahibine nasıl hak vermediysem size de vermedim. Ben bir mağazada kasiyerlik yapıyorsam neden tuvalet temizliyorum? Ekstra maaş mı veriyorlar bana bunun için? Bahane değil de sitem desek daha doğru.
çünkü iş tanımı böyle, işin adı kasiyerlik değil ki, mağaza personeli.
yapmak istemeyen başka iş seçmek durumunda

hiç mi parakende de çalışmadınız bilmiyorum ama vardiyayı 2 bilemediniz 3 personelle çeviren küçük mağazaların hiçbirinde ekstra bir yemek-temizlik ya da nakliye personeli yok. (ayrı ayrı reyonları olan büyük mağazalarda iş tanımları değişebilir)

zaten nasıl olsun, sabah 8-9'da açıp akşam 21de kapatan mağazaya kaç tane yemek ya da temizlik personeli gerekir bir düşünün saçma ötesi bir personel planlaması olur.

reyoncu, kasiyer, temizlikçi hepsi aynı personel açılış kapanışa göre erken gelip geç çıkıp her işi onlar yapıyor.

İş beğenmemek bi bizim gibi toplumlara has bence, (şunu da söyleyim bu arada emeğin en çok söürüldüğü ülkelerden biriyiz orası ayrı) Ay başı Helsinki ye gittim valla üniversite çocukları gençler WC de temizliyordu çöp de topluyor du hiç gocunma falan yok yani. Tabi dediğim gibi bu ülkeler de yarınlar yokmuşçasına üremedikleri için bir çok iş saatlik olarak da kaydadeğer ücretler alıyor. Benim de eleştirdiğim nokta sizle aynı ben tembel,kendinden geçmiş hayata bi yerden başlamak için adımlar atmayan insanlardan hazetmiyorum. Yük yani öncelikle kendine hemde

Hayır hiçbir umudn
16 sene okudum ben . tuvalet mutfak temizlemek amelelik yapmak için okumadım bunları yapmak isteseydim zaten okumazdim. Senin tuzun kuru galiba amelelik kölelik yapmıyorsundur sen

İş beğenmiyorum çünkü 16 senenin karşılığı mutfak tuvalet temizlemek değil palet taşımak değil

Tempolu hızlı ve konuşkan elemana ihtiyaç var çünkü.

Zincir markette işe başlayıp Ceo yapmicaklar beni . Ayrıca erkek olsaydım her işi yapardim hem bayan hem tesettürlü olunca çok zor

Hayır hiçbir umudn

16 sene okudum ben . tuvalet mutfak temizlemek amelelik yapmak için okumadım bunları yapmak isteseydim zaten okumazdim. Senin tuzun kuru galiba amelelik kölelik yapmıyorsundur sen
Okurken bölüm seçerken bunu düşünecektiniz ilahiyat mezunu olarak ya atanacaksınız ya da başka bir iş yapacaksınız ikisine de gelmiyorsunuz okudunuz bitti diye size ömür boyu aile bakmayacak demek ki yanlış bir tercih olmuş başka bir bölüm okuyun ya da bir çözüm bulun ama bu kadar okudunuz diye ki 12 senesi zorunlu.(16 sene dediğiniz için diyorum bunu da. ) kimse size al burada masa başı başla 3/4 asgari ücret demez zaten çok da geçerliliği olan bir bölüm okumamışsınız Boğaziçi ODTÜ de mühendislik okuyup buna maruz kalmış gibi niye davranıyorsunuz

İş beğenmiyorum çünkü 16 senenin karşılığı mutfak tuvalet temizlemek değil palet taşımak değil
16 sene okudunuz da ilahiyat okudunuz yani ne iş yapmak istiyordunuz da okudunuz? İş yok diyorsunuz yani belli değil miydi okumadan önce ilgincsiniz. İş tanımı hoşunuza gitmediyse daha fabrika ya da satış tarzı bir yer bakın o zaman daha rahat edersiniz. Onların da vardiyası ve ayakta kalması zor oluyor ama borcunuz varsa bir süre idare edersiniz.

Tempolu hızlı ve konuşkan elemana ihtiyaç var çünkü.
Ya ben anlamıyorum hadi tempolu hızlı elemana tamam. Konuşkan neden olayım ne konusucam kimle konusu
Ya bir boş yapma. Kölelik yapmaktansa evde oturmayı tercih ederim. Ki şu an çoğu üniversite mezunu benim gibi düşünüyor. Zengin biri talip oldu bana evet demedim. Deseydim ömür boyu çalışmak gibi bir zorunluluğum olmucakti. Üstelik kolumda bileziklerim altimda arabam olurdu. Kolaya kaçmam ben . Bunları yazdığına göre bellliki kolaya kacmissin yoksa sanada kocan mi bakıyor kocan mi para veriyor. Gereksiz

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…