Gençliğime Yazık 😥

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bilemedim şimdikiler armut piş ağzıma düş. Bazen tokat gibi gerçekleri çarpmak lazım onların iyiliği için bu.

Kız 16 sene okumayan mı kaldı
Herkes üniversite mezunu zaten
market tuvaleti temizlemek istememeni çok iyi anlıyorum ama onun dışındaki durumlar bir işe alınmamak için sebep yani
İletişime açık değilsin, enerjik değilsin istekli görünmüyorsun, sabah kalkamam yorgun olurum falan diyorsun
Ee iş dediğin sabah 8 de başlayan bişey ve insanı yoran sıkan bişey
Öyle lay lay lom değil ki
O zaman vardiya usulü öğleden sonra falan gidilen bir atölye fabrika gibi bir şeyde çalışabilirsin
Bölüm dışı çalışmak zorundasın eğer kuran kursunda eğitmen, din kültürü öğretmeni falan olamıyorsan. Kpss de umudum yok düşünmüyorum girmeyi demişsin. Bence en iyisi evlen o zaman
[/QUOTE]
Evlenince de yan gelip yatamayacak ki ,temizlik yemek çocuk, koca gönlü yapma kaynana,elti görümce vs pek çok şeyle uğraşması lazım, bu enerjisizlik bu sivrisinekler onları da yapamaz

ilahiyat okuyan ne iş yapıyor ki ben onu anlamadım
DKAB ogretmeni ve İmam Hatip meslek dersleri öğretmeni olabiliyorlar. Ya da Kuran kursu hocası da olabiliyorlar. Benim bi akrabam çocuklara Kuran öğretiyor mesela. KPSS ile yeterli puani alan atanıyor. Konu sahibi KPSS'ye çalışsa atanirdi.

Ayy üye hesabını pasifleştirmiş ama söylemeden edemeyeceğim.. Bu ne havalar yahu?! 16 sene okumuş. Bak bak bak. Okuduğu bölümde ilahiyat. Yani önü iş açısından sıkıntılı bir bölüm. Sanki ODTÜ'de, Boğaziçi'nde önü açık bor bölüm bitirmiş gibi bi havalar. Bu ülkede gençlerin çoğu üniversite okuyor zaten, o kadar leş bir eğitim sistemi var ki üniversite mezunu olmayan yok. Benim hiç ders çalışmayan, matematik bilmeyen kuzenlerim bile üniversite okuyor. Bu bir marifet değil.
Diğer konu ise, arkadaş bir insanın her şeye mi bi bahanesi olur. Hiç bir ideali olmayan, çalışmak istemeyen, tembel, konuşmaktan aciz, iş görüşmesinde dahi somurtup konuşmayan birisiniz belli ki. Çalışmaya hevesiniz yok sizin. O yüzden evde oturun görücü bekleyin, evlenin. Markete başvuru yaptıysanız her şeyi yapacaksınız. Adamlar sadece tuvalet temizlemek için veya palet taşımak için personel almıyorlar. Markette çalıştırmak için personel arıyorlar. Sadece kasiyerlik için değil. Ayrıca markette sırf kasiyerlik bile yapacak olsanız insanlar bi güler yüz, kendini ifade edebilme, konuşkan olma bekler. Sessiz, konuşmaktan aciz biri kasada, müşteride bir sorunla karşılaşsa susarak halledemez herhalde sorunu dimi?
KPSS diyorlar ona bile torpil var, atama çok zor deyip geçiyorsunuz. Bu kadar da dar kafalı ve kapalı olunmaz ama tavsiyelere.
Haa keşke böyle olmasa. Bu ülkede iş konusunda elemanı sömürme çok var. Ama bu da biraz bizim elimizde. Ona göre bölüm seçip okuyup ona göre bir iş bakacağız. Bu genç yaşta evde oturup Müge Anlı, Esra Erol izleyip yaşlı teyzeler gibi gün yapmamalıyız.

Bunu bile bilmeyenler var hiç insan duymaz mi yahu tuhaf

Sistemde hata elbette var ama Allah bize de akıl vermiş madem ilahiyat okumussunuz bunu daha iyi bilmeniz gerekir. Eğer bu kadar fazla alım yapilmissa ve ben mezun olana kadar kadroları dolarsa boşta kalırım o yüzden bitirince daha kolay mesleğimi yapabileceğim bir bölüm okumalıyım diyebilirdiniz. Zira bildiğim kadarıyla 2013ten beri başörtüsü yasağı da yok hayli hayli olurdunuz.

1900'lerde doğmuş olan dedemleri ninemleri de ismen biliyoruz, mezarlarını muhafaza ederiz (tüm sülalem aynı köyden benim)

o zaman kadın 9-12 çocuk doğurup, günde 88 kere eve su çekip, hayvan otlatıp. evde ekmeğini kendi hazırlayıp sebzesini, meyvesini kendi yetiştirip tavuğuna koyununa ineğine keçisine (neyse) bakıp yağını yoğurdunu peynirini yapıp, ipini kumaşını halısını kilimini, eğirip dokuyup giysisini dikip çorabını başörtüsünü, yorganını yastığını vs. de üretiyordu. eti sütü bakliyatı salçayı kuruyu diriyi kışa hazırlıyor, yakacak çekiyor, hayvana yem, bebelere bez (yerine kullanılan şey) aklınıza ne gelirse kadından geçiyordu.

yani en azından 77 göbek türkmen aileden geliyorum bizde öyleydi 1900de de böyleydi 1950de de.

kadının "maaşlı olarak dışarıda çalışmıyor" olması, çalışmıyor olması anlamına nasıl geliyor anlamış değilim

e öyleyse erkek de çalışmıyordu

benim dedemlerin hiçbiri maaşlı işte hayatlarında çalışmadı.
teyzemlerin halamların dayımların da hiçbiri maaşlı çalışmadı ama popoları yer görmedi hiç boş durmadılar, büyükler 80 yaşındalar hala boş durmazlar. annem de babam da 11er kardeş, sadece 11 çocuğun en küçüğü olan babam memur benim, bir de 2 amcam almancı olarak çalıştılar o da kıtlık olup mahsül çıkmayınca mecbur kalmışlar 30-35 yaşından sonra.
başka maaşlı çalışan yok.

geriye kalan kimse çalışmıyordu o zaman?

bu "eskiden kadın çalışmıyordu" kafasına kim nasıl ulaşmış? ben onu merak ediyorum.
belki şehirde konaklarda, yalılarda 3-5 aile
büyük kasabalarda eşraf, tüccar ailesi 3-5 aile
gayrımüslüm varsıl 3-5 aile, çalışmayan kadın varsa bunlardır. o da toplumun%3'üdür %5'idir nasıl bu 3-5ten "eskiden kadın çalışmıyordu"ya ulaşıyor insanlar? bunlar dizi seyrede seyrede herkesi Hürrem, Kösem filan mı sanıyor (o kadınlar da köleydi alooo).

eskiden kadın gayet çalışıyordu.
asıl belki 70lerden 80lerden sonra hem şehirde yaşayıp hem az çocuk yapıp (1-2?) hem elektrik, içme suyu vs. herşey evin içinde iken ev hanımı olan çalışmıyordu denilebilir.
o da bitti zaten işte geçinmeye yetmiyor.

70 ve 80 ler kadını örgü örer dikiş yapardı, boyunu aşan yerde terziye giderdi, lcw mango zaraya gidip çanta çanta alışveriş yapmak yoktu. Kışlığını kendi hazırlardı, yemeğe atılan naneye kadar kendi işlemden geçirirdi. Her şeyini ya marketten ya da başkasına yaptıracak lükse toplumun az bi kısmı ulaşabiliyordu. Yani komplo teorilerinin aksine kadının dışarı çıkma hikayesi daha ziyade organiktir. Kimse kadını zorla evinden çıkarıp fabrikalara ofislere sokmadı. Süreç buna doğru ilerledi. Gelişmeler, yeni şartlar bu sonucu ortaya çıkardı.

ben yemeğe attığım naneyi hala kendim kurutup ovcalıyorum

eskdiden de toplumun çok az bir kısmında kadın hakketen hiçbirşeye elini sürmeyip konken oynayıp manikürcü pedikürcü gezip gardrop yapmaya parise gitme imkanlarına sahipti...

ha evet, ev hanımı olup öyle kendini heder etmeden eşi iyi kazandığı için rahat yaşayan da olmuştur. yoktur demem ama kaç tanedir?

ya tarım toplumu olarak
ya da fabrikada atölyede
hiçbiri yoksa dikiş dikerek, büyükşehirin varoşlarında yine kümeste hayvan, bahçede sebze yetiştirerek, köyden gelen akrabasını sürekli ağırlayarak yaşadı kadınların büyük kısmı (ben tarım şehrinde doğdum ama işçi şehirlerinde okudum. komşu teyzelerin neredeyse hepsinin kaynı ya da kaynının oğlu/kızı yanında ya okur ya çalışırdı, mesela. biz de dahil. kaynana köyde bile olsa bunlar yanında olurdu)

böyle düzeni olmayanın da zaten kadının çalıştığı düzeni vardı. özellikle bulgar göçmenleri vs.

ya neyse uzatmayayım özellikle bu dinci kesimin kafası çok ilginç. "eskiden kadın çalışmıyordu". anacım hangi kadın bu? kaç kadın vardı böyle?

Ohoooooo
Sen çok yanlış yerdesin.

Yo, yüksek egitimli olmak tabi ki iyi iş yapmak anlamına gelir. Tuvalet temizlemek için okul okumaya gerek var mı sizce?? Ulkemizdeki issizlik problemi gun gibi ortada, yine de unv mezunu olmayı bu sekilde değersizlestiremezsiniz. Insanlar madem hayatlarının 4 yılıni okula yatırıyorlar, karsılığını tabi ki isteyeceklrr.

Gercekten ABD is deneyimi olan, lisans mezunu bir insan mısinız??? Su yazdıklarinızla sadece kendinizi değil bütun toplumu aşağı çektiginizin farkında mısinız?? Temizlik , temizlik görevlisinin işi. Temizlik işinin saati bir miktar paraya, amirlik işinin saati ise daha çok paraya yapılıyor. Amire çok para verip kusmuk temizleten şirket yonetimi net salaktır, parasinı çöpe atıyordur. Ayni sekilde amir olarak çalıştığın yerde b.k temizlemezsin kardeşim, hem kendi zamanını ziyan edersin işinden geri kalirsin , hem de işin olmayan alakasız bir işte bariz kullanılırsın.

Gece 2ye 3e kadar çalışmayı da burda guzelleyemezsiniz, hem yasalara aykıri, hem çalışma ahlakına aykırı, hem zalimlik, hem sağlıksız... nerden baksam saçmalık. Gece 1de 2de çalışma olmaz kardeşim o kadar. Burda böyle bir saçmalığı ben çektim git sen de çek diyeceğinize, çalışan haklarını korumanız gerek ben çektim kimse çekmesin demelisiniz.

Cahil biri yazsa eyvallah ama bunca hayat deneyimi olan birinin şunları yazması cehaletten ote gerizekalılık toplumumuz okumuşu okumamışı acınacak halde.

Ücretli öğretmenlige başvurdum cagrilmadim. Yukarıda anlattıklarım bahane değil benim mizacim
İlçe milli eğitime gidin.ıhtiyacım var tanıdık vs yok lütfen yardımcı olun deyin.bi deneyin ücretli öğretmenlik daha iyidir.kuran kursu hocalığı da olabilir

Kesinlikle katılıyorum. Bazı firmalar sırf maaş vermemek için temizlikçi almayıp temizliği bayan çalışanlara yaptırıyorlar. Zaten bu yüzden bayan çalışan arıyorlar. Adam Rusya'ya taşınma planları yapıyor ama firmasına temizlikçi almaktan aciz. Ben üniversiteye temizlik yapmak için gitmedim. Temizlik yapmak istesem lise biter bitmez temizlikçi olarak işe girerdim. Tamam çalışmayı sevmek güzel bir şey ama fazlası da köleliğe girer.

ilahiyat okuyan ne iş yapıyor ki ben onu anlamadım

Hiçbir işlevi olmayan bir bölüm ne yapsınlar... erkeksen cami imamı oluyorsun. Bir de memur olunuyordu sanırsam. Herkesin okuması yazması var artık, isteyen açar Kuranı okur, bomboş bir bölüm işte çocuklara sunuluyor sonra da istihdam olmadan kalakalıyor mezunlar.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…