Gelinlerin bakış açısı!

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Valla ben gelini suçlu buldum ne demek mesajları cevaplıycak telefonu dinleyecek...
ne günlere kaldık çok sinir oluyorum... hiç özel hayat kalmamış... ben de ailemle konuşurken annem annelik duygusuyla eşim hakkında atar tutar beni üzdüğünü düşündüğü konularda... bu bana da hiç garip gelmiyor Yani hiç mi özel bişeyim olmasın kendi annemle... eşimi de tabiki kendi öz oğlu gibi görmek zorunda değil...
iyi valla bu kaynanalar hık deyip ölsün hiç bişey demesinler hiç üzüldüklerini belli etmesinler... onların çocuklarıysa onun da torunu... hasta olunca demez mısınız çorap giymedin bak ne oldu veya ince giydin oldu vb... evet kader ama herşeyin bi sebebi var koronadan dolayı kendimizi koruma altına almadık mı aynı şey... doktorlar da tavsiye etmez mi ilk 3 ay dikkat edilmesi lazım diye...

bu kadar da değil arkadaşlar sosyal bi varlığız elbet bağımız olan lnsanlar bişeyler diyecekler iyi bişey söylediklerinde nasıl seviniyorsak ve sorun yapmıyorsak kötü bişey duyduğumuz zamanda ki zaten yüzüne kimse bişey dememiş bu kadar problem etmemeliyiz...
Sırf adı kaynana diye bunlar oluyor...

Konuyu açma amacınız ne o halde ?
Olaya gelin açısından bakmak, ilk sayfanın sonunda fikir edindim.

Haklı haksız bir yana benim şahsi görüşüm, öyle çocuk gibi üç dört ay küslüğü içinde tutup çocukça prenses modlarında tavir almak çok basit bir davranış. Doktora yamış bir kadın bu. Arayıp niye böyle dediniz ben üzüldüm dese annem açıklar, öyle bir kadın. Olgun bir insandan bu beklenir. Kendisini tanımıyorum şahsi olarak bir kere düğünde gördüm. Benim vereceğim tavsiye bu olurdu. Millet nasıl ağzına geleni yazıyor, hayret ettim.

Uyarmak gerekse bile "öyle sabaha kadar içkili masalarda oturmasaydınız" güzel bir uyarı dili değil.
Düşüğü öğrendikten iki hafta sonra uygun bir zaman değil.
Geline değil gelini suçlar şekilde oğluna söylemek düzgün bir yöntem değil.

Niyet iyi olsa bile süreç kötü.

Zaten bebeğini kaybetmiş bir kadını bir de üstünden vakit geçmiş, ortada gebelik kalmamışken "onun yüzünden oldu" diyerek suçlamak bir uyarı yöntemi değil ki.

Konu sahibinin ailesi istediği kadar iyi niyetli, haklı olsun, bu tonda bir konuşmadan sonra o kadın gebeliğiyle, bebeğiyle ilgili herhangi bir şeyi o aileyle paylaşır mı? Bazen ne söylediğiniz değil nasıl söylediğiniz daha önemli oluyor.

Olayın üstünden beş altı ay geçer, bir gün otururlarken gebelik konusunu açar, "kızım ilk gebeliğinde bilemedin, normal tabii acemiliğine geldi senin de, Allah bir daha nasip ederse daha temkinli olun yavrum, tekrar üzülmenizi istemem" demek var.

Buradaki yorumlar inanılmaz değişiyor, hemen bir örnek vereyim.
Bu konuyu görümce değil de gelinin kendisi açmış olsaydı diğer her şeyi geçtim sadece kocasının telefonunu dinlediği, mesajlarına cevap verdiği için bile yerden yere vurulurdu. açan karşı taraf olunca bu gelinle bile empati yapılıyor

Konuya gelince annenizin dediğinde hiçbir şey yok, insan evladına da bu cümleyi kuramayacaksa, fikrini söyleyemeyecek veya uyaramayacaksa yandık.
gelin buluttan nem kapmış, bişeylerin acısını çıkarıyor veya sadece aranın kötü olmasını bile istiyor olabilir

Yok tabi, olgun insan 3-4 ay küstüm diye içinde mi saklar. Tavır mı alır? 1 sayfanın sonuna ekledim görüşümü, yineleyeyim.

Haklı haksız bir yana benim şahsi görüşüm, öyle çocuk gibi üç dört ay küslüğü içinde tutup çocukça prenses modlarında tavir almak çok basit bir davranış. Doktora yamış bir kadın bu. Arayıp niye böyle dediniz ben üzüldüm dese annem açıklar, öyle bir kadın. Olgun bir insandan bu beklenir. Kendisini tanımıyorum şahsi olarak bir kere düğünde gördüm. Benim vereceğim tavsiye bu olurdu. Millet nasıl ağzına geleni yazıyor, hayret ettim.

annenizin suçlama niyeti olsaydı geline ‘ben demiştim gördünüz mü dediğim çıktı’ minvalinde konuşurdu. gayet iyi niyetle kardeşinize söylemiş. bu net..

her ailede gelin uyarılır. ayağına bir şey giy, yukarı uzanma, ağırlık kaldırma vs.. kim bana karışamazsınız diye tepki veriyor. karışmak değil bu iyiliğini istemektir.

gelininizin bu şımarıklığı böyle gider siz onun tavrına göre şekillendikçe. bu olay geçer başka olayda yine yaşarsınız aynısını.
ayrıca doktora yapanı da bir şey sanıyoruz gözümüzde. arayıp kırıldım deme idrakine sahip değil, eşinin mesajlarına telefonlarına müdahale edecek kadar da karaktersiz.

bebeği kaybetmesine çok üzüldüm. ama bebek niyetleri varsa veya ihtimal varsa dikkatli olmalıydı.

Bu konunun özelinde değil ama genelinde konuşursak düşük riski olmadığı sürece hamilelik bir hastalık değildir.
Yemesine içmesine uykusuna (ki bunlar zaten otomatik olarak yüklenir, fizyolojimiz gereği, uyku açığı olan bir hamile zınk diye uyur orada burada istemese de) dikkat etmişse velhasıl cani gaddar manyak gibi etiklenecek ruhsal bir hastalığa sahip değilse, ortalama bir zekaya sahipse bir anne adayına saçma öğütler vermek, gezdiğinden, oturmadığından, kollarını açtığından vs b
şeklinde suçlamalar yapmak, bebeği kaybettikten sonra hele, yersizdir ve densizliktir.

Madalyonun öbür yüzüne bakalım, gelin hamile, kimseyle görüşmüyormuş, abim söyledi onunla gezmeye bile gelmiyormuş, sürekli yatıyormuş deseydi bu defa da prensese bak, bi hamile sen misin, oğlumuzu perişan etti olurdu.

Hasılı kelam Allahını seven kimsenin işine karışmasın yav.

Yalnız ben gelinin yerine olsam asla k.valideme küsmezdim, kocama küserdim.
Hem dikkat etseydiniz gibi bir şeye tepki vermediği ve hem de arkamdan şımarık diye konuştuğu için.

Ben ki kv düşmanı biri olarak annede hiç bir kabahat göremedim. Maalesef hep böyle oluyor bu işler, eş ailesi iyiyse gelinler problem çıkarıyor ya da çok saygılı davrandığı halde bir türlü aileye yaranamayan gelinler oluyor. Dengeyi bulan çok az

Yalnız şunu da ekleyeyim anneniz ‘aman kızım nettik sana’ moduna girmesin. Bundan sonra en ufacık şeyde gelin tribi çekersiniz

ilk aylarda bebeğin düşme sebebi daha çok genetik faktörler hastalıklar. Yani içkili ortamda bulunması vs değil. Kaldı ki böyle bile olsa bir anneye ayrıca bir babaya da bebeklerini kaybetmişlerken bu şekilde davranılması irite edici. Annenin babaanne olmak istiyor olabilir ancak karşısında da anne ve baba olmak isteyen bu harika duyguyu yaşamak isteyen iki yetişkin var! Anneniz acaba sizde aynı durum olsaydı size bunları söyleyebilecek kadar vicdanını kaybedebilecek miydi.

Bunların yaşamı pek düzensiz, öğleye kadar uyur, akşam toplantıda, kuaförde, kalabalık yerdeyiz diye kaç defa kapadılar. Yani aramamayı öğrendik.

Ama bu kardeşimin telefonlarını dinliyor mesajlarına cevap yazıyor

Dil bilgisi dersi vermek haddime değil ancak bir insandan bahsederken "bu" demek, yani eşyayı gösterirken kullandığımız hitabı kullanmak hoş değil. Alıntıladım, ben sizin derdinizin başka olduğunu düşünüyorum. Yüksek ihtimalle kardeşiniz eşiyle daha serbest, daha eğlenceli bir hayat yaşıyor. Bu da sizin bakış açınıza uymuyor, yadırgıyorsunuz gibi geldi bana. Böyle bir şey varsa, ortak bir zemin bulmaya çalışın. Bir aile üyenizden bahseder gibi değilsiniz hiç.

istediğiniz gibi çekiştirin. Meydan sizin

Meydanı buldum, çekiştirdim. Teşekkürler.

Karsi taraf gezmesini içmesini gerekçe gösterip bebek düşürmeden anne adayını suçlasın ( gıyabinda) ama oturup olgunca neden öyle dediniz diye de sorulmasını beklesin, ne güzelmiş. bi taraf kaçak dövüşürken karsı taraftan olgunluk, acık sözlülük bekleyemez. Bu arada ben gelini de yüceltmiyorum, kişisel alana pek saygılı biri değil gibi ama bunun konunuzla ilgisi yok kimsenin yuzune denmeyecek seyi arkasından da konuşmamak lazım en önemli cıkarımınız bu olabilir

Olgun bir insan olup siz arasaydınız madem. Anneniz olgunmuş ya, öyle yazdınız.
Birde insan kardeşinin karısına hatta kimseye "bu" diye hitap etmemeli, hoş değil.

Olucağı varmış olmuş yengemin karnında bebeği öldü tüm komşular yengemi suçladı aynı anneniz gibi sende kendine hiç dikkat etmedin dediler acılı kadının yüzüne, çünkü neden ikiz kızları vardı zaten okula gidip gelmiş mutfak alışverişine cıkmış ne yapıcaktı 9 ay boyunca yatamazdı ki bu kadın psikolojisi bozuldu sonra kendini suçladı hep.

Saglikli bir bebek oyle kolay kolay dusmez cok gezdi cok tozdu diye.

Yersiz bir zamanda yersiz bir uyari olmus. Niyetiniz safiyane de olsa olmamis. Kadin kendini suclanmis hissetmis olabilir.

Acisi tazeyken daha kucaklayıcı teskin edici yaklaşıp yuz yüze tatli dille endişelerinizi aktarabilirdiniz.

Bir anne icin hic kolay bir durum değil inanin... Özur dileyin demiyorum ama uzatmayin. Acisina verin.

BU işaret zamiridir. Zamir canlı cansız isimlerin yerini tutar. Demek kabalık olabilir, ismi uzun yazmaya üşendim. Ne diyecektik ? işareti mi koyalım, gelin mi diyelim, hanımefendi mi diyelim, yoksa tüm gelinlere yaranmak için haşmetbab mı desek?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…