gebelikte kasıktaki damar tıkanması????

harbikiz42

kun fe yekun
Kayıtlı Üye
1 Ekim 2013
379
31
slm kızlar 22 haftalık gebeyim bugün ultrasona girdim doktor sağ kasığındaki damarda tıkanıklık var yavaş akım vAR bu da bebekte gelişme geriliğine hatta zehirlenmeye kadar gider dedi şokunu hala atlatamadım takip gerektirir sadece dedi ilk defa duydum böyle bişey bu nedir bileniniz duyanınız var mı? (

Canım sonra ne oldu merak ediyorum şuan bende aynı durumu yaşıyorum

Evet 22+5 iken görüldü ve düzenli tansiyon bebekte gelişim geriliği olabilir
Hiç üzülme, düzenli beslenmene dikkat et kaloriyi biraz arttır. Bende 28. Haftanın başında devam ediyordu bu durum birkaç gün sonra yapilan dopplerde düzeldiği görüldü. Bu damar genişleyebilir, şimdilik tansiyon takibine devam, tuzu da azalt canım.

Ayyy gerçekten morelimi yerine getirdin . Allah senden razı olsun valla çok dikkat ediyorum bu sabah uyandım baktım sağ kasığım ağrıyordu korktum hemen tansiyonumu ölçtüm 10/6 çıktı.
Kalori dediğin benim kilom mu canım.
Ben 55 kilo oldum bebeğimin kilosuda en son 22+5 haftalık 503 Gr dedi
23+0 haftalık 629 Gr dedi
Şuan 24+1 haftalık kaç Gr oldu bilmiyorum işte ozaman bu damar tıkalı olan genişlemiş midir acaba ? Tekrardan detaylı USG gitmeye gerek var mı canım. Kesinlikle tuzu çıkarttım zaten zeytin peynir yerken tuzsuz alıyorum.

Rica ederim canım ne demek yardımcı olabiliyorsam. Bebeğin aldığı kiloya bakarak damarın genişleyip genişlemediğini anlayamayız canım bunu ancak doppler ultrason ile anlayabilirler (saniyede damardan geçen kan akımı ölçülüyor) buna gerek görürse doktorun bakar ya da yeniden doppler için birine yönlendirebilir (Beni bir radyoloğa göndermişti). Bebeğin şuanda kilo alıyor bu da damarda darlık olsa bile giden kalorinin ona yettiği anlamına geliyor bu iyi bir şey bende 27-28. Haftaya kadar gelişim geriliği görülmemişti daha sonra bebeğimin kilosu 5-7 gün zayıf çıkmaya başladı damar düzeldikten sonra 2 gün önce doktora gittim bebek kilosunu yakalamaya başlamış ne yapıyorsan devam et dedi. Burada ben beslenme kalorimi arttırdım (her gün et, tavuk ya da balık (sadece çipura) yemeye çalışıyorum, her gün süt içiyorum, yoğurt yiyorum, en az 2 günde bir yumurta yiyorum, her gün meyve yiyorum 2 porsiyon falan ve her gün fındık tüketiyorum (çiğ), bebeğe kilo yapsın diye çikolata falan da yiyorum. Endişe etme bebeğin de gerilik görülse bile bunun bir sınırı var 1 2 haftalık gerilik normal kabul ediliyor. Gerilik bebeğin boy ve kilo olarak kendi ayının altında kalması, bebek gelen kaloriyi o an organ gelişimine kullandığı için yağ depolayamıyor ve düşük doğum ağırlığında olsa bile anne sütü ve gerekirse mama desteğiyle yaşıtlarını yakalıyor

beslemede ise kahvaltı da saat 10: 00 11:00 gibi yiyorum salatalık, domates tuzsuz zeytin, kaşar, yumurta, yeşil biber, yoğurt tüketiyorum . Ara öğün de saat 12:00 gibi 4 tane ceviz , 1 adet muz , Bir avuç kabak çekirdeği tuzsuz kavrulmamış. Böyle besleniyorum öğle vakti tavuk ve pilav yiyiorum sonra ilaçlarım divit damla + OMEGA 3 tablet+ ikindiden sonra demir ilacımı yemekten 1 saat önce tüketiyorum. Akşama da etli yemek tüketiyorum canım. Ve tabiki aralarda sürelki 3 litre su tüketiyorum . Ve haftada iki defa havuç veya havuç suyu plesanta daki bebeğin suyu için sağlıklıymış çok şükür böyle devam ediyorum. İnşaAllah birşey olmaz demi canım bilmiyorum ben böyle biliyorum yalnış veya senin daha bildiğin birşey varsa banada söylermiisn?canım birde böbreklerimde kum oluşuyor bol su tüketiyorum nezaman damar genişler canım . Tekrar doktora gidip ölçüm yapsın demi Her namazımda rabbim bütün anneleri ve bebeklerini korusun,Sağsalim kucağımıza almayı nasip

Canım gördüğüm kadarıyla elinden geleni yapıyorsun akım bende düzeldi hatta buradan bir arkadaş vardı onunla aynı gün gözüküyor doğumlarımız onun da aynı sıkıntısı vardı onun da düzeldi inşallah senin de düzelir. İkizmizde de bebekler geri çıkmaya başlamıştı topladılar sonra. Allah herkese sağlıkla, mutlulukla, zamanında bebişine kavuşmayı nasip etsin. Bana da dua et lütfen bizim de erken doğum riskimiz var

Merhaba canım doğumun gerçekleşti mi durumun nasıl iyi misn

Merhaba canım 37+4'e girdim gece itibariyle doğumumu ayın 26'sında sezaryen planladık.
Doktorum tam 39+0'da almak istiyor. Tabii öncesinde sancın gelir, suyun falan azalırsa alırız beklemeyiz dedi. Salı günü kontrolde bir bakacak 39 u bekleyecek miyiz diye
Sen nasılsın, bebiş nasıl? Kilonuz, gelişiminiz ne durumda?

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…