Gebelikte Hipertiroid

tkysnow

Üye
Kayıtlı Üye
12 Şubat 2023
93
24
Merhabalar, 11 haftalıkken tsh ın çok düşük olduğunu öğrendik, troid bezi çok hızlı çalıştığı için endokrin doktoru ilaç başladı (Propycil). İlaç bittikten sonra kontrole gittim ama hiç düzelme yok tsh 0,009 çıktı yine. İlacın dozunu arttırdı ama ilaca başladığımdan beri bulantı-kusma tekrar şiddetlendi. Gebeliğinde hipertiroid yaşayan var mı?

Ben varım ama doktorum diğer değerlere bakarak normal olduğunu söyledi 16. Haftadan sonra düzelir dedi ilaç vermedi araştırdığımda diğer doktorlarda aynı şeyi söylediğini gördüm

Merhabalar, 11 haftalıkken tsh ın çok düşük olduğunu öğrendik, troid bezi çok hızlı çalıştığı için endokrin doktoru ilaç başladı (Propycil). İlaç bittikten sonra kontrole gittim ama hiç düzelme yok tsh 0,009 çıktı yine. İlacın dozunu arttırdı ama ilaca başladığımdan beri bulantı-kusma tekrar şiddetlendi. Gebeliğinde hipertiroid yaşayan var mı?
Merhabalar. Ne yaptınız tsh ınız düzeldi mi. Benim de tsh ım düşüyor gebeliklerimde

Son baktırdığımda hala çok çok düşüktü. 20. Haftayı bekliyorum inşallah kendiliğinden geçer
İnşallah geçer. Benim doktorum dün ilaç başladı. Ben ilk gebeliğimde de kullanmştım ilaç. 2.de kullanmadım düşükle sonuçlandı. Ona mı bağlı bilemiyorum tabi. Ama şimdi ihtimal ihtimaldir diyerek ilaca başladık

İnşallah geçer. Benim doktorum dün ilaç başladı. Ben ilk gebeliğimde de kullanmştım ilaç. 2.de kullanmadım düşükle sonuçlandı. Ona mı bağlı bilemiyorum tabi. Ama şimdi ihtimal ihtimaldir diyerek ilaca başladık
Merhaba geçmiş olsun bebeğiniz kaçıncı hafta düşmüştü 😔
Benim 8.haftada 0.27. 16.hafta da 0.13. 22.haftada 0.20 çıktı tsh değerim... bir türlü yükselmiyor..

T3 ve t4 değerlerim normal çıkıyor..

Merhaba geçmiş olsun bebeğiniz kaçıncı hafta düşmüştü 😔
Benim 8.haftada 0.27. 16.hafta da 0.13. 22.haftada 0.20 çıktı tsh değerim... bir türlü yükselmiyor..

T3 ve t4 değerlerim normal çıkıyor..
Benim 10 haftalıkken düşmüştü. Ve tsh ım 0.18 di. Bilmiyorum işte ona mı bağlı. Şuan 0.15 8 haftalık hamileyim. İlac başladım ama yarın başka bir doktora daha gideceğim

Benim 10 haftalıkken düşmüştü. Ve tsh ım 0.18 di. Bilmiyorum işte ona mı bağlı. Şuan 0.15 8 haftalık hamileyim. İlac başladım ama yarın başka bir doktora daha gideceğim
Sağlıkla doğsun inşallah bebeklerimiz 🙏🙏🙏 ben 2 dahiliye 1 prof a gittim gebelikte normal dediler, yüksek olması tehlikeli her ay izlemeye devam dediler.. insallah bosuna endise ediyoruzdur🙏

Sağlıkla doğsun inşallah bebeklerimiz 🙏🙏🙏 ben 2 dahiliye 1 prof a gittim gebelikte normal dediler, yüksek olması tehlikeli her ay izlemeye devam dediler.. insallah bosuna endise ediyoruzdur🙏
Ya bana zamanında bir doktor düşük yaparsın yada erken doğum yaparsın demişti. Yarın ona gideceğim. İnsanın başına bir kere gelince korkuyor. İhtimal ihtimaldir diyip her önlemi almak istiyorum. İnşallah 🙏🙏🙏

Ya bana zamanında bir doktor düşük yaparsın yada erken doğum yaparsın demişti. Yarın ona gideceğim. İnsanın başına bir kere gelince korkuyor. İhtimal ihtimaldir diyip her önlemi almak istiyorum. İnşallah 🙏🙏🙏
İnşallah güzel haberler ile gelirsin.. bana da bilgi verir misin acaba? Doktor ne diyecek merak ediyorum

İnşallah güzel haberler ile gelirsin.. bana da bilgi verir misin acaba? Doktor ne diyecek merak ediyorum
Merhabalar gittim bugün doktora. Evet yine tehlikeli olduğunu söyledi. Ultrasyonla baktırdı. Büyük bir problem yok ama bu kadar düşük olmaması gerek dedi. 1 ile 2.5 arasına getireceğiz dedi. Bayramdan snra endokrine gitmemi söyledi. Ama yine de ilaç verdi. Propycil günde 3 kere içicem.

Tedavi edilmeyen hipertiroidi gebelikte ve doğumdan sonra kadınlar ve bebekler için sorunlar oluşturabilir.

Kadınlardaki problemler şöyle:
  • Preeklampsi: Bu ciddi tansiyon problemi gebeliğin 20. haftasından sonra ortaya çıkabilir veya doğumdan sonra da oluşabilir. Rahatsızlıkta kadında tansiyon yüksektir ve böbrek ile karaciğer gibi diğer organlar normal şekilde çalışmayabilirler. Tansiyon, kanın damar duvarlarına uyguladığı güçtür. Damarlar kanı kalpten bedenin diğer bölümlerine taşıyan kanallardır. Yüksek tansiyon, damarlara gelen kan gücünün fazla yüksek olmasıdır. Kalbe yük bindirebilir ve gebelikte sorunlara sebep olabilir.
  • Pulmoner hipertansiyon: Bu yüksek tansiyon türünde akciğerlerdeki damarlarda ve kalbin sağ kısmında yüksek tansiyon vardır.
  • Plasenta ayrılması: Bu ciddi rahatsızlıkta plasenta rahim duvarından doğumdan önce ayrılır. Rahimde bulunan plasenta bebeğe kordon vasıtasıyla oksijen ve gıda taşır.
  • Kalp yetersizliği: Kalp bedenin geri kalanına yeterince kan pompalayamadığında olur.
  • Tiroid fırtınası: Bu belirtilerin aniden kötüleşmesidir. Nadirdir ancak gebelikte olursa hayati tehlike oluşturabilir. Tiroid fırtınası geçiren gebe kadınlarda kalp yetersizliği riski yüksektir.
Bebeklerde problemler ise şöyle:
  • Erken doğum: Doğumun 37. haftadan önce gerçekleşmesidir.
  • Guatr
  • Düşük doğum ağırlığı: Bebeğin 2.5 kilodan daha hafif doğmasıdır.
  • Tiroid problemleri: Graves hastalığına sebep olan antikorlar gebelikte plasenta ile geçerler. Eğer gebelikte Graves hastalığına sahipseniz, bebeğiniz de doğumdan sonra tiroid problemleri riskine sahiptir. Eğer gebelikten önce Graves hastalığı için radyoaktif iyot tedavisi gördüyseniz, bebeğinizde Graves hastalığı riski vardır.
  • Düşük veya ölü doğum: Düşük, bebeğin 20. haftadan önce rahimde ölmesidir. Ölü doğum ise bebeğin rahimde 20. haftadan sonra ölmesidir.
Burdaki prof un yazısı canım bu da.

Merhabalar gittim bugün doktora. Evet yine tehlikeli olduğunu söyledi. Ultrasyonla baktırdı. Büyük bir problem yok ama bu kadar düşük olmaması gerek dedi. 1 ile 2.5 arasına getireceğiz dedi. Bayramdan snra endokrine gitmemi söyledi. Ama yine de ilaç verdi. Propycil günde 3 kere içicem.
Umarım sağlıkla, sağ salim ve vakti zamanı ile bebeklerimizi kucağımıza alırız canım 🙏🙏🙏 doktor ne dediyse ona güvenmek lazım elbette.. ilaçlar ile en yakın zamanda düzelir eminim ki 😊

Umarım sağlıkla, sağ salim ve vakti zamanı ile bebeklerimizi kucağımıza alırız canım 🙏🙏🙏 doktor ne dediyse ona güvenmek lazım elbette.. ilaçlar ile en yakın zamanda düzelir eminim ki 😊
Amin canım aminn 🙏🙏 aynen öyle mecbur güveniyoruz. Bayramdan snra da yine endokrine gideceğim ama daha rahat olur kafam

Bana propycil günde 2 kere verdi hiç etki etmedi. Hala 0,009 du. Sonra günde 4 e çıktı ama 2 gün kullandım mahvoldum, zaten çok ciddi bulantım var ilaç iyice artırdı hiçbir şey durmadı midemde. Mecburen bıraktım ilacı. Haftaya falan bi baktırcam tekrar inşallah düzelmiştir de ilaca gerek kalmaz. İlaç az da olsa bebeğe geçiyor çünkü

X