Gebelikle ilgili sorular

Slm arkadaşlar, ben bata 2 gün kala bhcg yaptırdım ve dün doktora gösterdim.
Değerim 295 çıkmıştı fakat, doktor bat tarihimi sormadan değerin çok düşük dedi, nasıl anladı düşük olduğunu sizce?
Gerçekten düşükm bu değer, dış gebelikten falan bahsetti tedirgin oldum doğrusu...

Doktor Bey,
Adetim çokta düzenli değildir.O yüzden pek takip etmiyorum açıkçası ama en son Ekim 30-31 yada Kasım 1 idi.Bu arada çatlatma iğnesi yapılmadı.

Adetiniz hep 1-2 hafta gecikiyorsa, 10 gün daha beklemenizi öneririm. ebe olmanız ve sağlıklı bir doğum yapmanız dileğiyle...

Gebesiniz. İki hafta sonra kalp atımları görülecektir. Sağlıklı bir gebelik dilerim...

Dr. Bey merhabalar. ben üç yıl önce genital bölgede çıkan bir siğili yaktırdım. o günden beri bir daha tekrarlamadı. fakat o dönemde bu tür sorunlar olduğunda normal doğumun bebek için riskli olduğunu okumuştum. şimdi gebe kalmak istiyorum. bebeğim için bir sakıncası olur mu? Mutlaka sezeryan mı olmalı?

Doğum sırasında yeni siğiliniz olursa sezaryen olmanız önerilir. Endişelenmeyin...

cok tesekur ederim insallah 16 haftada bebegimi dusurdum ve goguslerimde cok degisik bir dolgunluk kitleler gibi ama onlar doldu sanki genisledi okudugum kadariyla gebeligin 13 uncu haftasindan itibaren sut salgilamaya basliyor bir geb ondan olabilirmi bu siskinlik ve gogus dolgunlugu

Sayın Op.Dr. Bora CENGİZ,

32 yaşındayım toplam 4 bebek kaybı yaşadım eşimle kan uyuşmazlığım var ve talasemi taşıyıcısıyım

ilk gebeliğim 24. haftasında bizimde onayımızla sonlandırıldı akdeniz ün. araştırıldı ama yeterli araştırma yapılmamasına rağmen ayrıntılı ultrasonda radyoloğun distal artrogripozis olabilir cümlesi ile bu tanıdan şüphelenildi.
ikinci gebeliğimde 22. haftada yine bizim onayımızla sonlandırıldı bu sefer araştırma daha kapsamlı yapılsın diye doğumu çapada yaptım ve fetus orda incelendi
tanı şudur:
distal artrogripozis tip 2 (eski sınıflandırmaya göre)
A/T distal artrogripozis tip 2 B
A/T distal artrogripozis tip 5 (kısa boyun,kısa boy,ve hafif kamptodaktili ile beraber)

eğer bir mail adresiniz var ise ve incelemek isterseniz raporları oraya göndermek isterim daha ayrıntılı bilgiler var çünkü
bir tane düşüğüm oldu kendiliğinde tahmini 5-6 haftalıkken düştü hiç bir işlem geçirmedim daha doktora bile gitmemiştim ama testle ve tahminen hamileydim
diğer kaybım daha çok yeni 3 aralıkta doktor kontrolüne gittiğimde gebeliğin kendiliğinden sonlandığını bebeğin kalbinin durduğunu gördüm 1 hafta gerilik görülmüştü ilk kontrolde ama doktor çok önemli değil2 hafta sonra tekrar bakalım demişti gittiğimde bebeğin öldüğünü öğrendik ilaçla evde düşük yaptım durumum özetle iç karartıcı ve böyle
merak ettiğim şu ki bizim gibi vakalarda şansımızın yüzde elli olduğunu söylemişlerdi bu ne kadar doğru ve gerçekten denemeye devam etmem mi gerekiyor herhangi bir istatik va rmı kaçıncıda sağlıklı bir gebelik yaşayabilirim ? zamanınızı ayırdığınız için teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim

Son düzenleme:

Distal Artyrogryposis tekrarlayan ailelerde, genetik test yapılabilmekte. Ancak farklı genler sorumlu olduğu için , genetik uzmanına danışmakta fayda var. eğer gen lokusu belirlenilse, tüp bebekle bu geni içeren embriyolar ayıklanabilir ve sağlıklı embriyolar transfer edilebilir. Konu ile ilgili detaylı bilgiyi Dr Hakan Özon dan (info@genetiks.com.tr) alabilirsiniz. Çok geçmiş olsun...

mrb ben 6 aylik evliyim hic korunmamiz olmadi ve bende idrar yolu iltihabi var dahiliye uzmani sorun olmaz dedi ama hala bebek yok acaba jinekologa gitmem gerekiyo mu

Teşekkür ederim

mrb ben 6 aylik evliyim hic korunmamiz olmadi ve bende idrar yolu iltihabi var dahiliye uzmani sorun olmaz dedi ama hala bebek yok acaba jinekologa gitmem gerekiyo mu

Gebe kalmdan önce jinekoloğa gitmenin birçok faydası var. öneririm. bebeğinize kavuşmanız dileğiyle...

merhaba bora bey ben 9+5 ggünlk hamileym ve iki damla pembe lekem vardı dr.bana progestan hap vermşti ignede verdi iki günde bir ikinciyi bugün yaptım ama lekem filan yok bi defa tek oldu igneye devam etmesem olurmu bide bugün pek bi belirtm yok normalde mutlaka bişey hissederdm ya hafif bulantı yada kasıkta batma sizce bişi olmamıştr demi yani hergün belirti olmayabilirmi şimdiden teşekkrler

Doktorunuza danışmanızı öneririm. Takip etmediğim hasta için yorum yapmam doğru değil..

mrb doktor bey,
ben 7 haftalık hamileyim. yaklaşık 3 gündür inanılmaz derecede bulantım var ve arada kusuyorum. birşey yiyemiyorum ve bu gün grip oldum. devamlı yatıyourm.
mide bulantım için denemediğim şey kalmadı. krakerden tutun da ayvaya kadar ne yesem fayda etmiyor. devamlı olarak yatıyorum. bu durumun bebeğime zararı olur mu ? ne yapmalıyım ?

Bulntı ve kusma ilk aylarda gebelerin %80 inde görülebilir. Bebeğe zararı yoktur. Ancak anne adayının yeterli beslenememe nedeni ile kas ve yağ dokusu azalabili.r Bazen hastalarımızı hastaneye geçici sürelerle yatırarak serum takviyesi yapıyoruz. Bulantı giderici haplar kullanarak şikayetleri azaltabiliyoruz. Bu haplar çin doktorunuza danışabilirsiniz...

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…