Gebelikle ilgili sorular

Hocam merhaba...8 haftalık hamileyim.boğazım çok ağrıyor soğuk algınlığı yaşıyorum.Pastil önerir misiniz?kullansam bir zararı olur mu?ya da önerebileceğiniz ilaçlar var mı?teşekkürler..

Minoset 500 sabah, öğle akşam kullanabilirsiniz. Tavuk suyuna çorba ve bal encefil limon ıhlamur karışımı. Pastil önermiyorum...

Hastayı değerlendirdikten sonra 3 ay klomen (kendi başına da kullanabilir) ile gebelik denenebilir. Doktorunuz da öyle önermiş. Masrafsız ve az da olsa başarılı bir yöntemdir.

sayın Dr. Bora Bey
İkili testimde:
CRL 56.4
NT 1.20
FREE B HCG 22.790 IU/I
PAPP 0.900 IU/I
LMP VE GEST YAŞ 12 HAF+1 GÜN
MAT YAŞ 33 KİLO:99
MAT YAŞA BAPLI TRİZ 21 RİSK 1:338 BELKLENEN DOĞ TARİHİNDE (EDD) 1:480
HESAPLANMIŞ TRZ 21 1:3249 1:4612

MAT YAŞA BAĞLI 13-18 1:604 BEKLENEN DOĞ TARHDE 1:3979
HESAPLANMIŞ 13-18 1:6225 1:37341

ÇIKMIŞTIR. YORUMLAYABİLİR MİSİNİZ.3 LÜ TESTE GEREK VAR MIDIR.
SAYGILAR

merhaba doktor bey. sata göre gebeliğim 7 haftalıktı ama baştan beri beta hormonum ikiye katlayarak artmadı. vajinal muayene de yapıldı ama kese görünemedi. 410 bhcg dan sonra değerlerim düştü ve kürtaja gerek kalmadan düşük oldu. kan uyuşmazlığı iğnesi yapılmalı mıydı? teşekkür ederim

Hocam merhaba..Klomen tedavisi en fazla ne kadar sürmelidir,bazi doktor 6 ay bazisi 3 ay,bazisida 1 yil diyor..Ben 1 ay kullandim kist oldu biraktim,2 ay sonra kistim gitti,simdi tekrar kullananmak istiyorum..,

Ben Almanyadayim ve burdaki doktorlar klomen konusunda cok cimri davraniyorlar,1 ay kullandim ve kist oldu diye klomeni recete etmedi..Bnede tr den getirtip kullanacagim ve klomen bitiminde ve hamilelik olmazsa kist varmi diye regl bitiminde tekrar kontrole girecegim.Her gidisimdde agrim vardi geldim diyecegim....kendimce böyle bir cözüm buldum,yanlis ama ne yapayim....yasim 40,sag tüp acik,sol kapali,esim tüp,yada asilama istemiyor,oda cocuk konusunda cok cimri:))

Yani ebdiselenmeyin,klomen kullanirken her sartta yumurta gelisimi ve sonrasindad kist varmi diye kontrole gidecegim..Cok uzatim galiba...sorum yani klomeni en fazla kac ay kullanim...tesekkürler hocam...

Hastayı değerlendirdikten sonra 3 ay klomen (kendi başına da kullanabilir) ile gebelik denenebilir. Doktorunuz da öyle önermiş. Masrafsız ve az da olsa başarılı bir yöntemdir.

klomen bende kullandım dr takıbınde yumurtamı çok güzel olgunlaştırdı fakat çatlama iğneside oldumm şimdi ben kendi başına demişsiniz ya alsam içsem işe mi yarar yani :26::26::26: dr takıbinde olmadan da içebilirz öylemi :26::26::26:
yani sorum: alıp içsem evet yumurtamı büyütüyo olgunluğa erişince yumurtam çatlar ve döllenir mi :26::26::26::26::26:

Bora Bey Merhaba,
7 Ocakta biyokimyasal gebelik sonucunda düşük yaptım.Daha öncesinde adet düzenim 32 gündü,düzensizlik yaşamazdım.En fazla senede 1 veya 2 kez birkaç gün gecikirdi.
Yalnız gebe kaldığım ayda (kimyasal gebelik olan ay) ovulasyonum 21.gün oldu (normalde 18 olmadı gerekmez mi) ve düşük 40. Gün gerçekleşti. Ovulasyon gününden eminim çünkü uzayan akıntı az bir kanamayla birlikte geldi,kasık ağrım da çoktu.
Düşükten sonra ise adet gecikmesi yaşamaya başladım.2 kez adet gördüm, ilki 36 günde ve 2.si 37 günde oldu. Adetin 2. günü yapılan hormon testlerim sorunsuz,smear testim temiz,muayene bulgularımda herhangi bir sıkıntıya rastlanmadı.Fakat adetlerim neden düzensizleşmiş olabilir hocam? Fazla kilom var sebep olabilir mi?
Adet düzensizliği olarak mı nitelendirmeliyim, yoksa düşüğe mi bağlıdır?
İyi çalışmalar, teşekkürler

İnternette Doktor Bora Cengiz ne diyorsa değil, TAKİP EDEN DOKTORUNUZ NE YAPIYORSA DOĞRUSU ODUR!

Yaşınızı yazmamışsınız. Kilıo ve boyunuzu da öğrenmeliyim. Son altı ayda kaç kilo aldınız?

Yaşınızı yazmamışsınız. Kilıo ve boyunuzu da öğrenmeliyim. Son altı ayda kaç kilo aldınız?

Ağustos ayında 31 yaşında olacağım.
Boyum 166 ve 85 kiloyum. Kendimi bildim bile kiloluyum yalnız son 6 ayda alınmadı kilolar.
Son 6 ayda 1 veya 2 kg almış olabilirim.
Şubat ayında yaptırdığım hormon tahlillerimse şöyle:

Total T3: 1,49 [Referans:087-1,78]
TSH: 3,70 [Ref: 0,34-5,60]
Free T4: 0,70 [Ref: 0,61-1,12]
FSH: 8,67
LH: 5,19
Prolaktin: 26,43

Aralık ayında muayene bulgularımda ise kist, vs bir sorun yok.Smear testim de sorunsuz hocam..

Problem yok gözüküyor. Hormonlarınız normal olmasına rağmen stresle birleşince kilo adet düzensizliğine yol açabiliyor. Bu da yumurtlama zamanlarınızı geciktiriyor. Ayroca vücut kitle indeksi (BMI) yüksek olan kadınları zor bir gebelik bekliyor, unutmayın. Yapabilirseniz daha düşük BMI a diyetle ulaşın. Gebe kalmanız önemli ama siz daha önemlisiniz.

Çok teşekkürler hocam,rahatladım cevabınızla.
Dediğiniz gibi çok stresliyim. Özellikle biyokimyasal gebelikten sonra gebe kalma fikrini aklımdan uzaklaştıramıyorum.
Şu an diyetteyim ve kilo kaybetmeye başladım.
Gebe kalana kadar elimden geldiğince kilo düşmeye uğraşacağım.
Bir de geçen ay için de biyokimyasal gebelikten şüpheleniyorum. Ocak 7de sonlanan biyokimyasal gebeliğimde kan tahlili yaptırdığım için tespit edebilmiştim, ama bu sefer yaptırmadım. Lakin aynı belirtileri yaşadım (bulantılar, halsizlik, kasık ağrıları,vs.). Test taptırmadığım için biyokimyasal gebeliği varsa da yakalayamadım.
Bu ay da gecikirse doktoruma ne zaman görünmeliyim hocam, adet başlangıcı ile birlikte mi? Yoksa gecikme olursa adet başlamadan mı gitmeliyim?
Bir de hormonlar Şubat ayında iyiydi ama Şubattan bu güne değişmiş ve anormal bir durum oluşmuş olabilir mi? (Tahlil zamanı 14 Şubat)

merhaba doktor bey. sata göre gebeliğim 7 haftalıktı ama baştan beri beta hormonum ikiye katlayarak artmadı. vajinal muayene de yapıldı ama kese görünemedi. 410 bhcg dan sonra değerlerim düştü ve kürtaja gerek kalmadan düşük oldu. kan uyuşmazlığı iğnesi yapılmalı mıydı? teşekkür ederim

Dr.Bey ben 35 yaşındayım..2.çocuk için uğraşıyoruz..kürtajdan dolayı rahimde yapışıklık tespit edilmişti ve bununla ilgili 2 kez ope.histeroskopi geçirdim.ilk histeroskopiden sonra kimyasal gebelik oldu.ben bunu önemsemeyip 2.ope.histeroskopi oldum..ama malesef ocak ayında,en son yapılan SIS muayenesinde yine aynı bölgede yapışıklık görüldü.ayrıca rahimin en kalın yeri 6 mm.olarak ölçüldü.bana 3.ope.histeroskopi olmamı önerdiler ama benim artık öğrendiğim kadarıyla her geçirdiğim histeroskopi benim gebe kalmamı biraz daha zorlaştırıyor..(önceden benim rahim kalınlığıyla ilgili bir problemim yoktu..şimdi,dr.takibiyle 3 aydan beri serophene+çatlatma iğnesi pregnyl kullanıyorum.bu ayla birlikte 4.ay olacak..ayrıca rahim kalınlığı adetin 10.gününde 6 mm.olarak ölçüldü.size sormak istediğim,aşılama öncesinde bu tedavi şeklini kaç kez kullanmak gerekiyor,ve de rahimin 6 mm.olması şansımı düşürürmü?biraz uzun oldu sanırım ama ilk bebekte bir prob.yaşamayıp şimdi 2.bebekte böyle bir problem yaşamak inanın çok yıpratıcı bir süreç..sık sık size danışıyoruz,siz de bize vakit ayırıp yanıt veriyorsunuz,bundan dolayı çok teşekkürler..

Trizomi 21 riskiniz 1/4162 olarak hesaplanmış. Sizin yaşınızda ve benzer değerlere sahip 4612 hamile kadından 1 tanesinde Down sendromu görülecektir deniliyor. Ben (bu öneri benim takibim için geçerlidir) ikili test yaptığım hastalarda üçlü-dörtlü test yapmıyorum. Sağlıklı bir gebelik dilerim...

Çok geçmiş olsun. Kalp atımlarıın görünmediği gebeliklerde kan uyuşmazlığı iğnesi yapılması önerilmemektedir. Bebeğinize kavuşmanız dileğiyle...

Hanımefendi geçmiş olsun. Rehisteroskopi gerekirse gerektiği kadar yapıyorum. Süreç konusunda haklısınız. Düzeltebiliyorsam hastalarım spontan gebe kalabiliyorlar. bebeğinize kavuşmanız dileğiyle.

Ben uc defa kullaniyorum. Daha fazla onermiyorum. Saglikli gunler dilerim...

merhaba doktor bey ben 4ay once sezeryan oldum 1,5ay sut verdim sutumun kesildiyi halde adet olmadim bu normalmi benden daha once pko vardi bununla alakali ola bilirmi? tesekkurler..

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…