Gardasil-9 aşısı sonrası HPV 16 pozitif

killmeemergency

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
30 Ocak 2015
12
3
27
Hanımlar merhaba, inşallah hepimiz bu süreci atlatırız.
2022 eylül ayında siğillerim sebebiyle hpv ile tanıştım. (Siğillerimi ankara bilkent şehir hastanesinde asitle yaktıkları için keloidler oluştu ancak bu başka bir konu olduğu için uzatmamak adına sonra değineceğim.) Hpv ve smear testi verdim. Yüksek riskli hpv türleri negatif çıktı, smearim de temiz çıktı. Hemen gardasil 9 aşısına başladım.
Gardasil 9 aşısı üçlemesini 2023 mart ayında tamamladım. 5 ay sonra, 2023 Ağustos ayında temiz çıkmak ümidiyle düşük ve yüksek riskli hpv türlerine bakılan hpv testi ve smear testi yaptırdım. Smearim temiz çıktı ancak HPV 16, 42, 61 pozitif çıktı.
Doktorum hpv 16’nın pozitif çıkma sebebinin aşı olabileceğini söyledi. Sizler ne düşünüyorsunuz? Böyle bir durumla karşılaşan var mı?
Teşekkür ederim.

Diğer başlığa yorum yazdım ama buradan hikayenizi öğrenmiş oldum , oraya alıntı yapmanıza gerek kalmadı yani. Bana kalırsa sizde tip 16 dahil diğer tipler uykuda ya da viral yükleri testte tespit edilemeyecek kadar az sayıda olduğu için negatif çıkmıştır. Ya da yeniden bulaş olmuştur. 2.si değilse ilk ihtimali hafife almayın.

hpvliyiz.com'a üye olup oradan da başlık açıp bunları aynen yazıp fikir alabilirsiniz diğer hpvli üyelerden. Orada muhtemelen sizin yaşadığınızı yaşamış biri çıkabilir

Ben de aşı yaptırmıs olmama ragmen hpv 16 oldu cin 3 ten döndüm. Leep ameliyatıtla geçti

İnanın yıllardır bunu düşünüyorum ben de. 34 yaşımda aşıları tamamladım. 2 sene sonra hpv cin 3 geçirdim. Bazen diyorum aşının yan etkisi midir diye ama uzman olmadıgım için bilemem tabii. O zaman birlikte olduğum erkek arkadasımdan da geçmiş olabilir. Sonuçta saglıklı bireyler gibi ilişkiler yaşıyoruz. Tersi biraz anormal olurdu. Özetle 10 sene sonra her yıl hpv tarama yaptırmama ve 7 ayda bir smear aldırmama ragmen bu hafta hpv taramam pozitif diger çıktı. Smear temiz çıktı. Doktoruma sordum aciliyeti yok aralık ocak gibi gelsen olur dedi ama ben haftaya istanbula gidip kolposkopi olıcam. Sizde 16 çıktıysa kısa sürede vaktiniz olunca hemen kolposkopi yaptırın. Bilinmezlik can sıkıcı oluyor ama süreci atlatan biri olarak sunu söyleyebilirim. Biyopsi kolposkopi gerekliyse leep süreci üzerinde durursanız 3 haftaya falan hallolur brnim öyle olmuştu. Sonrası takip iyi beslenme sigara içmeme. Ben içiyorum bırakamadım

Aşıya rağmen bulaş olması çok şaşırtıcı geçmiş olsun , bende de 16 tip çıktı kolposkopi biyopsi yapıldı temiz dendi 1 yıl.sonra hpv baktırmami söylediler.sqdecw bu kadar ...kolposkopi yapıldı diye ben tamamen vücut atacak mı acaba diye bekleyecek miyim anlamadım. Aradan 6 ay geçti bu ay smear testi yaptıracağım ben..

Üste alintiladim pardon

Doktorunuz onkolog muydu

Genelde 2 yıl içinde vücut temizliyor deniyor. Hpv tarama testini tekrarladıgınızda belli olur bu. Ama ihmal etmeyin 6 ayda bir smear, maddi durumunuz varsa taramayı da onla birlikte yaptırın. Benim smearler sürekli temiz çıkıyordu birgün pat diye cin 3 dediler. Şunu da unutmayın biz suan kontrol altında olduğumuz için diger kadınlardan çok daha şanslıyız. Onkolog bulun bir de muhakkal

Onkolog idi Dr um profesör.ozele gittim sonucu bana telefonda söylediler, 1 yıl sonra hpv baktığın dediler . Benim içim rahat etmiyor açıkçası önümüzdeki hafta devlete gidip smear yaptıracağım ve bundan sonra 6 ayda bir

Bana büyük ihtimalle 4 yıl önce bulaştı, son bir yıl da iliskide kanama sorunum vardı.4 yilda atamadı sanırım vücut bilmiyorum ki

Yani aşı korumadı mı? Aşıdan önce de hpvniz var mıydı?

Cin3 için zaman geçmiş olması gerekiyor hemen cin3 olmuyor diye biliyorum aslında. Belirtiniz vs var mıydı? Çok geçmiş olsun.

Bana büyük ihtimalle 4 yıl önce bulaştı, son bir yıl da iliskide kanama sorunum vardı.4 yilda atamadı sanırım vücut bilmiyorum ki
Yesil çay içmeye çalışın baya faydası oluyormus. Günde iki
Yani aşı korumadı mı? Aşıdan önce de hpvniz var mıydı?

Cin3 için zaman geçmiş olması gerekiyor hemen cin3 olmuyor diye biliyorum aslında. Belirtiniz vs var mıydı? Çok geçmiş olsun.

Ozaman tarama testi bilmiyordum ben. Aşımı oldum smearlerime baktırdım birden cin 3 çıktı doktorlar da bişey diyemedi

Ozaman tarama testi bilmiyordum ben. Aşımı oldum smearlerime baktırdım birden cin 3 çıktı doktorlar da bişey diyemedi
Aşıdan önce cinsel temasınız olduysa kapmış olabilirsiniz aşının tam koruma sağlaması için hiçbir cinsel temas olmaması gerekiyor sadece cinsel ilişki değil temas bile olsa bulaş olur

Onyargiyla okumananizi temenni ediyorum...

Ben 2023 martta pozitif çıktım+ acsus etlik sehir hast de ve sigilim vardı doktor dedi aşı öneriyorum bende dedimki olmuş şeye aşı napcak diğer tiplerden koruyacak dedi. Ama dedim garantisi var mı hayır dedi. sonra kolposkopi oldum temiz.
Tam 6.ay test verdim negatif.
Sadece papill off kullandim ve sigaram alkolum yok yediğime ictigime dikkat ettim hastalanan biri değilim zaten çok şükür. Bağışıklık çok önemli bu süreçte. Ve hep negatif olduğuma inandım.
Doktorlar bu konuda ne dediğini ne yaptığını bilmiyor. Üstelik korunmama rağmen kimseye hpv bulasmadi ve sigilim artmadı.

Şimdi yeniden gün sayıyorum 2 ay sonra tekrar vercem emin olmak adına

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…