Fotoğraflı sağlıklı yaşam günlüğü

AngelicaPickles

Guru
Kayıtlı Üye
14 Şubat 2012
6.206
8.820
Merhaba, yaklaşık 10 gündür filan doğru düzgün bir spor+diet programına başlamak aklımdaydı. Şu Lys'nin sayısal sınavının geçmesini bekliyordum. Bugün nihayet atlattım ve konu açmaya hazırlandım ki acı gerçekle yüzleştim. Ben buraya bir kaç yıl önce bir gazla konu açmışım, birkaç gün sağlıklı beslenmeye gayret edip sonra hemen ipin ucunu kaçırmışım, yaklaşık bir haftanın sonunda da konuya yazmayı bırakmışım. Maymun iştahlı bir insan olduğumu hep biliyordum bu kısmı pek şaşırtıcı olmadı benim için ama asıl üzücü olan diyet yapmaya karar verdiğim bu dönemde 74 kiloymuşum. Biliyorum büyük bir rakam ancak şuan 86 kiloyum ve 74'ü görmek şu noktada benim için bayağı sevindirici olur. Bu nedenle kısa dönemli hedefimi 74 olarak belirledim. Uzun dönemli hedefim 57, -son gittiğim diyetisyen bunun ideal kilom olduğunu söylemişti- Ancak ilk hedefim 74. 74'ü görene kadar kendime sporda giyilebilecek basit kıyafetler dışında tek bir parça bile almayacağım ve eğer yaz bitmeden 74 olursam kendime bir trambolin hediye edeceğim.

Başlığa fotoğraflı yazdım ancak tabiki uzun bir süre öncesi/sonrası fotoğrafları olmayacak. Çünkü bir 'sonrası' yok şuan. Bir gün yeterince fit olursam diye bol bol götüm göbeğim meydanda fotoğraflardan da çektim tabiki çekmedim değil ama o zamana kadar fotoğraf kısmı daha çok blog tadında yediğimi içtiğimi, sağlıklı yaşam yolunda kendimi motive etmek için kullandıklarımı filan kapsayacak.Dilerseniz siz de kendi paylaşımlarınızla dahil olabilirsiniz, uygulayacağım program hoşunuza giderse, sizin için kişiselleştirmeye yardımcı olabilirim, birbirimizi takip edip diet/spor rutinimizi bozdurmamaya çalışırız.

İlerleme tablosu:
15.06.2015 ölçüleri: kol-40 alt bacak-42 üst bacak-67 kalça-116 göbek-111 bel-96 kilo:86.0
15.07.2015 ölçüleri: Hadi daha iyi sonuçlar umalım.

Son düzenleme:
Beslenme planım şimdilik şöyle.

-Günde 3 litre su içilecek (Bu Allahın emri zaten, her kilo vermek isteyen önce suya abanması gerektiğini bilir ancak problem şu ki ben su içmeyi pek sevmem. Artık meyveyle tatlandırarak, yemeklerde meşrubat yerine içerek filan tamamlayacağız bir şekilde)

-Yine bir diyet klasiği olarak 3 ana 2 ara öğün yapmayı planlıyorum. Beslenme planımı kalori azaltmak üzerine değil de karbonhidrattan (özellikle basit karbonhidrattan) ve hazır gıdalardan kaçınmak üzerine kurmak istiyorum. Yine de ana öğünlerde min 300 - max 500 ara öğünlerde min 100 - max 180 kalori almaya çalışacağım. Ki bu da benim kilomda yaşımda bir insanın günlük alması gereken kalori miktarına denk geliyor. Bu yüzden yediklerimin üstünkörü bir kalori hesaplamasını yapacağım. Kaloriyi çılgınca kısmamaya özellikle dikkat ediyorum. Çok hızlı kilo verip hemen geri almak, üstüne bir de sarkmak istemiyorum çünkü.

-Günde bir porsiyon meyve bir porsiyon çorba iki porsiyon çiğ iki porsiyon pişmiş sebze, ara öğünlerde dahil öğün başına bir porsiyon protein tüketmeye çalışacağım.

- Lezzetli karbonhidratlar olan makarna, pirinç, ekmek, poğaça börek yerine tam buğday ekmeği, kepekli makarna, bulgur vs. tüketeceğim, bunları da hiç sevmem, ilk yazdıklarımı ise aşırı severim ama yapacak birşey yok.

-2 haftada bir tartı gününden sonra canım ne yemek isterse istesin ondan bir porsiyon yiyeceğim.

canım ramazanda nasıl bir plan uygulıcaksın

Bende onu düşünüyorum kara kara. Ara öğün koymayınca sahurda abartırım diye korkuyorum, ara öğün koysam 8den sonra kilo yapar mı diye endişeleniyorum ama koymak daha doğru olur sanki. Muhtemelen iftarda çorba+sebze yemeği+salata yaparım 1.5-2 saat sonrasına tok tutucu bir ara-öğün koyarım leblebi gibi yatmadan önceye de süt ya da yoğurtla meyve koyarım sahur zaten kahvaltı gibi.

Bugünkü kahvaltım. Peynir yaklaşık 97 kalori, yumurta 75 salatalık 12 yarım domates 9 tam buğday ekmeği 63 kırmızı biber 37 ve limonata 73 kalori toplamda 366 kalori ediyor.

Öğlen yemeğim kaba taslak hesaplama ile 390 kalori ediyor. Sarma ve dolmanın içi pirinç-bulgur-et karışıktı, ikisi toplam 180 civarı köftenin adeti 60 domates sosu ve semizotu 30ar yoğurt ise 60 kalori

Ara öğün, dut, çilek, ahududu toplamda 42 kalori, yoğurdu vanilin ve balla tatlandırmasaydım daha iyiydi belki şu haliyle 84 kalori toplamda 126 kalori

Çok çılgın bir spor programı yapmıştım kendime. Yatmadan önce bir saat esnetme temalı egzersizler, yarım saat bisiklet, yürüme tarzı egzersizler, aralarda wii yapar, her öğün öncesi de 5 dklik dance workout attırırım derken daha günün ilk spor denemesi olan şu 5 dakikalık videonun 3. dakikasında nefes nefese köşeye yığıldım. Üstüne merdiven inip çıkarken üst bacak kaslarım acıyor bir saattir. Burdan çıkaracağımız sonuç sigarayı azaltmam gerektiği ve acayip ham olduğum.

Topiğime uğrayan ve spor işlerinden anlayan arkadaşlar bana bu bilgiler ışığında gerçekten çok çok basit ve hamlığımı azaltacak kısa süreli videolar önerirse sevaba girer. Bir de yukarıda linkini verdiğim videoyu yapmak için öncesinden ısınmak gerekir mi, yoksa ben olağanüstü düzeyde ham olduğum için mi kas ağrısı çekiyorum bu konuya da açıklık getirirsek çok sevinirim.Öptüm şimdiden.

Ilk günden falso verdim biraz utanıyorum. Akşam çorba ile yoğurtlu bakla yanınada bir dilim t.b. Ekmeği yemeği planlamıştım. Bunları yiyip bir de üstüne kıymalı kepekli makarna ve birkaç dilim karpuz yemeseydim iyiydi. Neyse şu saatten sonra başka birşey yemeyip yarın öğleden sonraki ara öğünü daha dolu ve daha geç yapmayı deneyeceğim.

Dün gece hava aydınlandıktan sonra uyuyabildim.Gece 2 civarı 3 tane milföylü börek, 4-5 tane de jelibon yedim. Bugün saat 2'de uyandım. Bayağı keyifsiz ve enerjisiz hissediyorum kendimi, umarım spor yapacak ve çalışacak enerjiyi kendimde bulurum ilerleyen saatlerde.

2'de Uno'nun çok ince sandviç ekmekleri ile domates soslu, peynirli sandviç yaptım, yanında soda içtim yaklaşık 314 kalorilik bir öğündü.

5 civarı annem sütlü, kuru kayısılı bir puding yapmış, ondan yedim. İçinde şeker yerine çok az miktarda stevia olması, kuru kayısı olması vs. sebebiyle düşük kalorili ve sağlıklı bir tarif diye düşünmüştüm ama içinde süt kreması, un, nişasta filan varmış. Ortalama kalori değerini hesaplamaya üşensemde süper düşük kalorili olmadığını kabul edebilirim.

Henüz bir 500lük su dahi bitirmiş sayılmam akşam yemeğinin sonunda en az 1 litre su içmiş olmaya gayret edeyim bari.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…