Fenomen anneler😠

İnsanlar sosyal medyada en iyi hallerini en sevdikleri seyleri, beğendikleri herşeyi koyuyorlar ki buraya kadar yeme icme dahil hepsi normal ama konu çocuğa gelince açık hesaplarda tahammülüm yok. Bir düşün kaç kişinin kesfetine çıkıyor kaç kişi bakıyor görüyor neler düşünüyor herkesin maşallah ne tatlı cocukmus dediğini hiç sanmıyorum. Özellikle fenomen anneler bunu sirf reklam almak para kazanmak için yapıyorlar. Bir bebegin, küçücük çocuğun hayatını 7/24 paylaşmak istismardir. İnsanlarda sevimli kedi videosu izler gibi izleyip takip edip destek oluyor ya çok şaşırıyorum.

Şu ana kadar hiç bir fenomeni takip etmedim. Ama nedense sürekli önüme çıkıyorlar. YouTube Instagram vs bir çok yerde öneri olarak lap diye karşıma çıkıyor. Bi şarkı açıyorum bir sonraki otomatik videoda ona benzer bir şarkı beklerken "fatih selim hadi napıyoruuuuuz yürüyoruuuuz dimiiiii fatih selim eveeeet yürüyoruz işteee görüyorsunuz yola çıktık yürüyoruuuuuz fatih selimleee" diye cırlak bir ses anlamadığım bir şekilde karşıma çıkıp beynime kazınıyor.

Ayrıca takip etsek bile bu kendi çocuklarını istismar ettikleri gerçeğini değiştiriyor mu? Belki takip edip kendilerine karşı farkındalık oluşturmak isteyen insanlar vardır? Niye takip etmesinler?

Takip etmek, açıp izlemek desteklemek ve para kazandırmak demek çünkü. Farkındalık öyle oluşturulmaz.

Bildiğim kadarıyla youtube dahil bütün sosyal medya uygulamaları izlediklerinize ve beğenilerinize göre içerik getiriyor karşınıza. Benim hesaplarımda hiç bu nerden çıktı dediğim bir şey çıkmıyor mesela önüme.

Eskişehir'de yaşayan bir kadın vardı hepiniz tanıyorsunuzdur çocuğunun düşmediği keşfet yoktur herhalde. O zamanlar çocuğu küçüktü ve sadece onunla ilgili fotoğraflar videolar paylasirdi. Eşi ile gayet iyi görünüyorlardı filan sonra sponsorlar reklamlar, ünlülerin dikkatini çekmiş olacak ki yorum yapmaya başladılar böyle böyle büyük bir sayfaya dönüştü ve İstanbul'a taşındılar. Sonra takipçisi arttıkça kadın kendini daha çok paylaşır kızını sayfanın amacından sapmadigini göstermelik paylaşır oldu. Ünlülerle fenomenlerle tatiller geldi, koca boşandı, çocuk daha az görünür oldu. Yani benim için açık Instagram sayfalarında sürekli bebek çocuk paylaşımı yapan anne babalar=budur.

Bunu bende yazdım .o aileye cidden sinir oluyorum 3 milyarlık süpürgeleri var ama sürekli gırgırla video çekiyor 😀 bi tane sayfa var bu kadının ne olduğunu ortaya çıkard.
Tamam işte o kadın. Numaradan kolunu sarmış falan. Sırf duygu sömürüsü

Takip etmek, açıp izlemek desteklemek ve para kazandırmak demek çünkü. Farkındalık öyle oluşturulmaz.

Bildiğim kadarıyla youtube dahil bütün sosyal medya uygulamaları izlediklerinize ve beğenilerinize göre içerik getiriyor karşınıza. Benim hesaplarımda hiç bu nerden çıktı dediğim bir şey çıkmıyor mesela önüme.

Takip kısmına katılıyorum, takip etmek-izlemek = Sayfa trafiğini arttırmak yani desteklemek demek. Para da böyle kazandırılıyor.

Ancak, izleme ve beğenilere göre gelmiyor içerik bence sadece, takipleştiğin kişilerin takip ettiği-beğendiği şeylere kadar bir süzme durumu olduğunu düşünüyorum, keşfete alakam olmayan şeylerin düştüğü oluyor.
Mesela şu an açtım insta keşfetimde neler var: Yemek videoları sürüyle...
Oturup yemek videosu izlemiyor, aratmıyorum; biliyorsun hani benim ne ile ilgilendiğimi, nelere baktığımı.
Ama takipleştiğim insanların dolaylı olarak ilgi alanlarından gelebiliyor alakasız şeyler, hadi bir iki yemek videosunu da beğenmiş olayım, aşağı doğru indiriyorum keşfeti bak şu an önüme mutfakta kardeşiyle yemek yapan iki çocuğun vlogu geldi bile.

Çok alakasız yerlerden çıkıyorlar Kudra.

keşkeee😂

Konu özelinde konuşuyorum, bütün fenomenleri isimleriyle, yaptıklarıyla ezbere bilip, takip edip sonra gelip forumda çocuk istismağrııığ, bebeleri kullanıyolaaağ diyenlerden çok daha mantıklı bir yorum yapmışım bence. Maşallah bana 🤪
Bilmek icin takip etmek gerekmiyor ki arkadasim reklam veriyorlar birbirlerine ismarlama reklamlari var kesfette cikiyorlar
Girip bakiyosun bu ne diye cikiyosun ister istemez bilgi sahibi olunuyor

Mesela karikatur sayfasi var bende ben bu bahsettijleri ayca mesuttan onlarin reklamiyla ilk haberdar oldum sonra gazetelere ciktilar falan yalan olmasin 4,5 yil onceydi galiba
Bircok kisi bu yollarlada haberdar olabiliyor
Su yemek yapan cocugu magazin patlatti misal

Az once bir tiktok vodeosunda kocasini kucaklayan (adam siska) kendi ekseni ettafinda donen ve o sirada adamin pantolonunun yirtilip donunun gozuktugu videoyu gozume soktu sistem kacsanda kurtulamiosun ki :bicak:

Şu ana kadar hiç bir fenomeni takip etmedim. Ama nedense sürekli önüme çıkıyorlar. YouTube Instagram vs bir çok yerde öneri olarak lap diye karşıma çıkıyor. Bi şarkı açıyorum bir sonraki otomatik videoda ona benzer bir şarkı beklerken "fatih selim hadi napıyoruuuuuz yürüyoruuuuz dimiiiii fatih selim eveeeet yürüyoruz işteee görüyorsunuz yola çıktık yürüyoruuuuuz fatih selimleee" diye cırlak bir ses anlamadığım bir şekilde karşıma çıkıp beynime kazınıyor.

Ayrıca takip etsek bile bu kendi çocuklarını istismar ettikleri gerçeğini değiştiriyor mu? Belki takip edip kendilerine karşı farkındalık oluşturmak isteyen insanlar vardır? Niye takip etmesinler?

Siz etmiyorsunuz ama arkadaşlarınız edince instagram kendi kafasına göre Keşfet kısmında gösteriyor, ben de böyle haberdarım bir sürü fenomenden.

Takip kısmına katılıyorum, takip etmek-izlemek = Sayfa trafiğini arttırmak yani desteklemek demek. Para da böyle kazandırılıyor.

Ancak, izleme ve beğenilere göre gelmiyor içerik bence sadece, takipleştiğin kişilerin takip ettiği-beğendiği şeylere kadar bir süzme durumu olduğunu düşünüyorum, keşfete alakam olmayan şeylerin düştüğü oluyor.
Oturup yemek videosu izlemiyor, aratmıyorum; biliyorsun hani benim ne ile ilgilendiğimi, nelere baktığımı.
Ama takipleştiğim insanların dolaylı olarak ilgi alanlarından gelebiliyor alakasız şeyler, hadi bir iki yemek videosunu da beğenmiş olayım, aşağı doğru indiriyorum keşfeti bak şu an önüme mutfakta kardeşiyle yemek yapan iki çocuğun vlogu geldi bile.

Ben onu neye gore sectigini cozemedim bir ara benim kesfet pelin akil in ikizlerden gecilmiyordu.
Kadini engelledim kocayi engelledim bir kac fan sayfasini engelledim dolayli hesaptan cikanlara ilgilenmiyorum isaretledim yok alamadim onunu yine gunde 2,3 defa cikiyor

Ben onu neye gore sectigini cozemedim bir ara benim kesfet pelin akil in ikizlerden gecilmiyordu.
Kadini engelledim kocayi engelledim bir kac fan sayfasini engelledim dolayli hesaptan cikanlara ilgilenmiyorum isaretledim yok alamadim onunu yine gunde 2,3 defa cikiyor

Ben de tam çözebilmiş değilim açıkçası, kimi sponsorlu geliyor zaten.
Mesela tiktok profilim yok, tiktok ile alakam yok ama tiktoktaki 2-3 fenomenden, bazı akımlardan istemsizce haberdarım çünkü youtubeda reklamlarla maruz kaldım defalarca. :))
İşte instada da alakasız şeyler çıktığı oluyor, x bir ünlünün tatil görüntüleri düşüp duruyordu bir ara önüme, alakam yok yani takip etmiyorum, ilgilenmiyorum... Yok, tatilini seyrettirecekler illa bana kadının. :KK70:

Benim çevrem çok steril demek ki. Keşfette ilgi alanlarım dışında hiç bir şey çıkmıyor. Ama takip ettiğim kişilere göre çıkıyor. Ceyda düvenciyi takip ediyorum mesela, çocuklu ünlü anneler çıkıyor ona bağlı olarak. Çünkü beğenilerime göre diziyor. Hadi insta dediğiniz gibi olsu ama youtube için imkanı yok bu dediğiniz. Oranın algoritması tamamen önceden izlenilenler üzerine kurulmuş.

Bilmek icin takip etmek gerekmiyor ki arkadasim reklam veriyorlar birbirlerine ismarlama reklamlari var kesfette cikiyorlar
Girip bakiyosun bu ne diye cikiyosun ister istemez bilgi sahibi olunuyor

Mesela karikatur sayfasi var bende ben bu bahsettijleri ayca mesuttan onlarin reklamiyla ilk haberdar oldum sonra gazetelere ciktilar falan yalan olmasin 4,5 yil onceydi galiba
Bircok kisi bu yollarlada haberdar olabiliyor
Su yemek yapan cocugu magazin patlatti misal

Az once bir tiktok vodeosunda kocasini kucaklayan (adam siska) kendi ekseni ettafinda donen ve o sirada adamin pantolonunun yirtilip donunun gozuktugu videoyu gozume soktu sistem kacsanda kurtulamiosun ki :bicak:
Bana hiç denk gelmiyorlar. Takip ettiklerinizi gözden geçirin bence😂

Benim çevrem çok steril demek ki. Keşfette ilgi alanlarım dışında hiç bir şey çıkmıyor. Ama takip ettiğim kişilere göre çıkıyor. Ceyda düvenciyi takip ediyorum mesela, çocuklu ünlü anneler çıkıyor ona bağlı olarak. Çünkü beğenilerime göre diziyor. Hadi insta dediğiniz gibi olsu ama youtube için imkanı yok bu dediğiniz. Oranın algoritması tamamen önceden izlenilenler üzerine kurulmuş.

Youtubeda reklamlarla maruz kalıyorum, ani tiktok reklamları misal. :))
Ancak insta keşfet tam olarak neye göre şekilleniyor, anlayabilmiş değilim. Takip ettiğim yemek sayfası yok, el işi sayfaları var, diy sayfaları var... Diy'dan pratik yemekler, atıyorum yumurtayı kullanmanın 100 farklı yolu vb videoları üzerinden mi geldiyse artık... Yemekten de işte çocukların yemekli vlogları geldi... Hamur açmaya çalışan kız çocuğu videosu, yaş günü pastasını avuçlayan bebe videoları aha işte dolu aşağı indikçe. :)

Merhaba hanımlar.
Dün yaşadığım olay için fikir almak istiyorum. Şu Instagram da tiktok videoları paylaşılıyor ya (nefret ediyorum tiktok uygulamasından) kullanan kullanır, seven tabii beni ilgilendirmez. Kızdığım şey takipçisi olsun diye abuk subuk videolar çeken bir anne dün 3 yaşında bide 7 yaşında kızlarına makyaj yapıyor kahkaha atıyor ama fondöten, ruj, rimel, allık hepsinden sürdü. Takip etmiyorum aslında öneri olarak geliyor. Kadına dedim ki ben makyaj üretim fabrikasında çalıştım o kimyasallar çocuklara nekadar zarar veriyor bilseniz sürmezdiniz o yavrucakların cildi tazecik yazdığım sadece bu. Verdiği cevaplar sen dengesiz misin hayatımı kıskanıyorsun, laf söyleyemezsin bukadar kötü niyetli kıskanç olduğunu belli etme sizin gibiler kimseyi çekemez. Cevap hakkı vermeden engellemiş ya şikayet edeceğim çok sinir oldum. 3 yaşında çocuğa acıdım tiktok, makyaj, hadi kızım öpücük at ablalarına nasıl kızıyorum böyle annelere bana dengesiz falan dedi diye nasıl pişman ederim onu😔😔
Önemseme bosvermek gerekir bazen şimdi bisi deseniz çocuk benim falan klişeler soylicek en iyisi siz kendi moralinizi bozmayın aslında o malzemelerin ciltte zararlarını ona yazsanız belki hatasını farkeder ama sizi engellemiş işte iletişime gecemezsiniz siz relax olun 😊

Bana hiç denk gelmiyorlar. Takip ettiklerinizi gözden geçirin bence😂
Ahahha gizli gizli manyak video falan takip ediyorum galiba kendimden suphe duydum suan
Neyse az daha bekleyip mangoyla nike a catmayi dusunuyorum heppp sizin yuzunuzden diye🙈

Ahahha gizli gizli manyak video falan takip ediyorum galiba kendimden suphe duydum suan
Neyse az daha bekleyip mangoyla nike a catmayi dusunuyorum heppp sizin yuzunuzden diye🙈

yok benim takip ettiklerimle alakalı sanırım. Biraevi biradelisi wildtrakbrewing falan çocuklu fenoları takip etmiyor demek ki 😂

Merhaba hanımlar.
Dün yaşadığım olay için fikir almak istiyorum. Şu Instagram da tiktok videoları paylaşılıyor ya (nefret ediyorum tiktok uygulamasından) kullanan kullanır, seven tabii beni ilgilendirmez. Kızdığım şey takipçisi olsun diye abuk subuk videolar çeken bir anne dün 3 yaşında bide 7 yaşında kızlarına makyaj yapıyor kahkaha atıyor ama fondöten, ruj, rimel, allık hepsinden sürdü. Takip etmiyorum aslında öneri olarak geliyor. Kadına dedim ki ben makyaj üretim fabrikasında çalıştım o kimyasallar çocuklara nekadar zarar veriyor bilseniz sürmezdiniz o yavrucakların cildi tazecik yazdığım sadece bu. Verdiği cevaplar sen dengesiz misin hayatımı kıskanıyorsun, laf söyleyemezsin bukadar kötü niyetli kıskanç olduğunu belli etme sizin gibiler kimseyi çekemez. Cevap hakkı vermeden engellemiş ya şikayet edeceğim çok sinir oldum. 3 yaşında çocuğa acıdım tiktok, makyaj, hadi kızım öpücük at ablalarına nasıl kızıyorum böyle annelere bana dengesiz falan dedi diye nasıl pişman ederim onu😔😔
Asıl dengesiz ve düşüncesiz olan kendisiymis . Bende öyle insanlara çok kızıyorum . Allah aşkına onun hayatını ne diye kıskansın insanlar . Ustununde üstünü var kıskanacak olduktuktan sonra. Asıl kıskanç ve dengesiz olan kendi ee atalarimiz ne demiş er kişi kendinden bilir işi . Boşver takılmaya bile değmez canım ..Öyleleri internet bağımlısı like bağımlısı olmuş tipler akıl versin Allah , kötü birşey dememissin aslında ama yaramamış olacak ki bu şekilde tepki vermiş

Sosyal medyada inanamayacağımız şeyler dönüyor. Benim de 183binlik bir hesabım var. Sırf takipçi sayıları artsın diye insanlar neler yapıyor inanamazsınız. Gelire döküyorlar çünkü bu işi.. Allah iyi etsin..

X