Fatih'i Sizden İyi Tanıyoruz !

Fatih Sultan Mehmet deyince okuduğumuz tarih bilgileri dışında, Birde İstanbul fethi dışında ki, en önemli ve ne kadar kararlı cesur komutan olduğu dışında, Acaba iyi bir devlet adamı mı? Diye sorgulatan düşünce, meşhur kanunnamesinde Nizam-ı Alem İçin Kardeş Katli Vaciptir! kanununu çıkartmasıdır.. Aslında bu kanun ile sadece kardeş değil, taht için kim tehlike arz ediyorsa devrin iplerini kim tutuyorsa onlar tarafından katl ediliyordu. Oğullar, babalar, amcalar, yeğenler, dayılar…Taht için kim tehlikeliyse hiç fark etmiyormuş..
Japonlar merak etmesin, bizim ülkemizde de merak edip okuyanlar var tarihini.. Bu kadar takılmasınlar, duydunuzmu Japonlarr

Harf başına para alımı başlamıştır

Osmanlı İmparatorluğunu inkar etmemiz veya yok saymamız mümkün değil, bizim tarihimizdir Osmanlı, denildiği gibi dizilerden öğrenmeye çalışanların yanısıra, ciddi manada bilen, araştıranlarda var.
Japon'lar bize biraz haksızlık yapmış gibi

Her ülkenin tarihiyle o ülkenin vatandaşlarından fazla ilgilenen ve o tarihi daha iyi bilen birileri illa ki vardır zaten. Benim en büyük ilgi alanlarımdan biri 1400-1600 İngiltere tarihi mesela.

Kaldı ki o ülkenin dışından birinin çok daha detaylı okuması zaten mantıklı, düşünürsek biz küçük yaştan beri hem genel Türk tarihi hem Osmanlı tarihi okutularak büyüyoruz. O adam sonradan öğrendiği için bizden çok daha fazla okuyor. Bu böyledir, şimdi forumdan biri Japon tarihine merak salsa sıradan bir Japon'dan daha fazla araştırmak zorunda kalır.

Ben de İran tarihine ilgi duyuyorum .Kafayı ona taktım epeydir.

Haklısın, ben tarihle pek ilgili değilimdir, okul bilgilerim ve burada sizlerden duyup aslı astarını araştırdıklarım dışında merak uyandırmıyor tarih bende.
Demirel tarafım var biraz, dün dündür bugün bugündür deyip geçiyorum aceleci, tez canlı, hemen sıkılan biriyim, sıkılıyorum derin tarih araştırmalarından, o yüzden ilgi duyup araştıranlara saygım var valla

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…