Fatih'i Sizden İyi Tanıyoruz !

Pardon istediğiniz cevap olmadı. Habsburg hanedanı, Tudorlar, Rusya'daki köklü hanedanlar heeeep yalan en üstünü en mükemneli biz Türkler ve bizim kurduğumuz imparatorluk. Tarihte hiç büyük hanedan yok, araştırma alanı olarak sadece Osmanlılar var.

Valla onu ben söylemiyorum tarih kitapları yazıyor sizin okuduğunuz yabancı yazarlar araştırmış yazmış ellin japonuda bizden iyi tanıyor ona soralım

Peki bu iki kezat dil bunu yapabiliyorsa osamalıcaya en yakın dil bizim dilimiz bunu bilmek öğrenmek sıradan bir vatandaş çıkıp bu insana niye bir dur demesin,niye ben elimdeki kültürü yabancı yazarlar araştırıyor diye onların kitaplarını okuyarak öğreneyim...
Belki bilim adamı değiliz okusakta olamalıyız ama bu tür platformlarda bizim bile söz hakkımız olmalı çünkü benim toprağımın kültürü...
Unutmayın bu ülkede birileri çıkıp baklavaya bile sahip çıktılar daha nelere çıkmazlarki

Puffff bu adamın mesleği, çalışma alanı demiş miydim?

Türk tarihçileri de Osmanlıca okuyor ama kimse onları haber yapmıyor çünkü adamkar Türk. Bunca Türk tarihçi haber yapılmıyor, bu adam yapılmış çünkü adam Japon. Tüm Japonlar sürü halinde Türkolojiye yönelmiyor, çalışma alanı Osmanlı olan bir kişi yönelmiş o da zaten haber olmuş.

Türk tarihçiler tarafından yazılmış kıyamet gibi kitap var, yabancı yazar istemiyorsanız onları okursunuz.
Okudunuz mu peki? Fatih'le ilgili tonla Türkçe kitap var hangisini okudunuz?
Kendi en iyi anladığınız dildeki kitapları okudunuz yetmedi Osmanlıcaya mı yöneliyorsunuz?

Kendi anadilindeki kitapları okumaya zahmet etmeyen insanlar, Arap alfabesi öğrenip okuyacakmış ??!? Buna inanmadığım, pratik bulmadığım için kimse kusura bakmasın. Halkımızın okuma alışkanlığı yok. İnsanlar kendi dillerini okumaya üşeniyor güldürmeyin beni.

Saray eşrafı bilirmiş ya Osmanlıcayı Osmanlıda şimdi de durum aynı öğrenmek isteyen kitle hep saray eşrafı :)

Osmanlıcanın saray dili olduğu efsane , bizim Hatice nine ne saray eşrafıydı ne yüksek zümre , köyde yaşayan bir nineydi.

Bugüne kalan kitaplarını görün isterdim bir gün köyümüze gelip :KK51:

Tarihi yalnizca Osmanlidan ya da Islamiyet sonrasinda ibaret gorenler asil "yabancilar" bana gore

Ben kendi adıma Osmanlıdan öncesini yok sayanlardan değilim , neden yok sayılsın ayrıca ?

Konu tarih bilmekse bana Göktürkçe yazılmış ve bizim tarihimizi anlatan kaç eser sayabilirsin ? Sayısı çok azdır muhtemelen . Osmanlıca kaynaklar sayısız ama .

Ayrıca bahsettiğin dönemler göçebe hayatı , yerleşik düzenin olmadığı zamanlar . Yerleşik hayatla beraber gelen dil , taşıdığı izler bakımından önem taşıyor .Yoksa adının Göktürkçe ya da Osmanlıca olması mesele olmamalı .

Puffff bu adamın mesleği, çalışma alanı demiş miydim?

Türk tarihçileri de Osmanlıca okuyor ama kimse onları haber yapmıyor çünkü adamkar Türk. Bunca Türk tarihçi haber yapılmıyor, bu adam yapılmış çünkü adam Japon. Tüm Japonlar sürü halinde Türkolojiye yönelmiyor, çalışma alanı Osmanlı olan bir kişi yönelmiş o da zaten haber olmuş.

Türk tarihçiler tarafından yazılmış kıyamet gibi kitap var, yabancı yazar istemiyorsanız onları okursunuz.
Okudunuz mu peki? Fatih'le ilgili tonla Türkçe kitap var hangisini okudunuz?
Kendi en iyi anladığınız dildeki kitapları okudunuz yetmedi Osmanlıcaya mı yöneliyorsunuz?

Kendi anadilindeki kitapları okumaya zahmet etmeyen insanlar, Arap alfabesi öğrenip okuyacakmış ??!? Buna inanmadığım, pratik bulmadığım için kimse kusura bakmasın. Halkımızın okuma alışkanlığı yok. İnsanlar kendi dillerini okumaya üşeniyor güldürmeyin beni.
Anlıyorum ilgi alanlarımız farklı olabilir benim dem vurduğum şeyle sizinkinin arasında ekvator var.....
Cincede karışık kuruşuk yazı öğrenmeyelim nasıl olsa cevirisi var biri gelir yapar....

Son düzenleme:
Osmanlıcanın saray dili olduğu efsane , bizim Hatice nine ne saray eşrafıydı ne yüksek zümre , köyde yaşayan bir nineydi.

Ben kendi adıma Osmanlıdan öncesini yok sayanlardan değilim , neden yok sayılsın ayrıca ?

Konu tarih bilmekse bana Göktürkçe yazılmış ve bizim tarihimizi anlatan kaç eser sayabilirsin ? Sayısı çok azdır muhtemelen . Osmanlıca kaynaklar sayısız ama .

Ayrıca bahsettiğin dönemler göçebe hayatı , yerleşik düzenin olmadığı zamanlar . Yerleşik hayatla beraber gelen dil , taşıdığı izler bakımından önem taşıyor .Yoksa adının Göktürkçe ya da Osmanlıca olması mesele olmamalı .
Japonları götürelim bizim hatdimizemi :KK70:

San gore öyle Ausencia. Sen yok saymiyor olabilirsin ama gerek cevremde gerek sosyal medyada gördüğüm yok sayıldığı.

Soyle duzelteyim Islamiyet öncesi Turk tarihini kabul etmeyen oteleyen cok insan gördüm.

Evet bence de mesele olmamalı. Salt tarihi öğrenelim eserleri kendi dilinde okuyalım arzusu değil bu. Ozellikle ilk ortaya atanin da altinda yatan baska sebepleri var.Altinda yatani sevmiyorum ben.

Uzmanligini turk dili edebiyati ve edebiyat tarihi uzerine yapmis babamin ve argumanlarinin yalancisiyim.Hatice nineyi de dinlemek isterim tabi biraz mubalaga gelse de :)

Uzmanligini turk dili edebiyati ve edebiyat tarihi uzerine yapmis babamin ve argumanlarinin yalancisiyim.Hatice nineyi de dinlemek isterim tabi biraz mubalaga gelse de :)

O son cümleyi yazınca bir şey konuşma keyfim kaçıyor .

Yüzüme söylediklerini abartılı buldum diyen biri ile kahve falı bakarım ancak , siyaset tartışmam ; tarih konuşmam .

O son cümleyi yazınca bir şey konuşma keyfim kaçıyor .

Yüzüme söylediklerini abartılı buldum diyen biri ile kahve falı bakarım ancak , siyaset tartışmam ; tarih konuşmam .

Uslubun ayari kacirsaydim ki yapmam seviyesizlikle itham edilecektim, kibarca abarti buldum deyince de cevap seninle anca kahve fali bakarim oluyor.Bir orta yolumuz yok sanirim bizim.Keyfin bilir Ausencia.Tartis diye ustelemeyecegim..

Uslubun ayari kacirsaydim ki yapmam seviyesizlikle itham edilecektim, kibarca abarti buldum deyince de cevap seninle anca kahve fali bakarim oluyor.Bir orta yolumuz yok sanirim bizim.Keyfin bilir Ausencia.Tartis diye ustelemeyecegim..
arkadaş benimle de ilişkisini maslahatgüzar seviyesinde tutacaktı .

Bilakis kahve falı orta yoldu ... Orada olabildiğince abartı yapabilme hakkım var ya :KK51:

Mesela , ninenin kitab-ı Muhammediye fi Kemalati'l Ahmediye (1881) kitabı ve yanındaki osmanlıca notlar hala duruyor , hem de köy muhtarı Bilal Efendi de :rolleyes: falda çıkabilir . O zaman daha inandırıcı olur belki .

Ben gördüğüm , üzerinde konuşup araştırdığımız bir konu hakkında yazıyorum . Bu forumda efsane ve farazalar üzerine yorum yapmamaya özen gösteririm , iddiada bulunmam .

Ve evet , Osmanlıca yalnızca saray dili değildi . Dileyenle dilediği kadar konuşabilirim bu konuyu .

vallah benim babannemde biliyordu

aman be Ausencia Ausencia 3-4 kişiyi geçmez sayıları cahildiler işte kabul et rica edicem :KK20:

onlar cahildi bizlerde tarihimize cahil bırakıldık

hala olan kaynaklardan okuyun diyen kanan bir kesim

birde hazmedemeyen bi kesim var

şeşkaza osmanlıcanın öğrenilmesini bile

vallah benim babannemde biliyordu

aman be Ausencia Ausencia 3-4 kişiyi geçmez sayıları cahildiler işte kabul et rica edicem :KK20:

onlar cahildi bizlerde tarihimize cahil bırakıldık

hala olan kaynaklardan okuyun diyen kanan bir kesim

birde hazmedemeyen bi kesim var

şeşkaza osmanlıcanın öğrenilmesini bile
E Osmanlıca öğrenin, orjinal kaynaklardan okuyun cahilliğinizi giderin o zaman, sizi ne tutuyor?

Yani forumda sayfalarca bunları demekle bir şey değişmiyor. Kimse kolunuzdan tutmuyor hayır gitmeyin hayır okumayın diye, herkes kendi düşüncesini söylüyor geçiyor. Fiiliyata geçirmiyorsunuz ki kendi dediklerinizi. Sizin şahsınız için söylemiyorum, uzun zamandır bu söylemlerde olan herkes için söylüyorum.

Madem cahil bırakıldınız, e bunu gidermek de sizin elinizde.

Keşke tarihe meraklı herkes gerçekten gidip öğrense, resmi tarihten kurtulup farklı alternatifleri okusa.

E Osmanlıca öğrenin, orjinal kaynaklardan okuyun cahilliğinizi giderin o zaman, sizi ne tutuyor?

Yani forumda sayfalarca bunları demekle bir şey değişmiyor. Kimse kolunuzdan tutmuyor hayır gitmeyin hayır okumayın diye, herkes kendi düşüncesini söylüyor geçiyor. Fiiliyata geçirmiyorsunuz ki kendi dediklerinizi. Sizin şahsınız için söylemiyorum, uzun zamandır bu söylemlerde olan herkes için söylüyorum.

Madem cahil bırakıldınız, e bunu gidermek de sizin elinizde.

Keşke tarihe meraklı herkes gerçekten gidip öğrense, resmi tarihten kurtulup farklı alternatifleri okusa.
tabiki :KK52::KK53:çok teşekkür ediyorum canısı :-)

ama sen tutuyorsun beni öğrenme diyorsun ve misliblosluceryli bi kız var o işte kaç saattir izin alcam diye çırpınıyorum :-)

Anlıyorum ilgi alanlarımız farklı olabilir benim dem vurduğum şeyle sizinkinin arasında ekvator var.....
Cincede karışık kuruşuk yazı öğrenmeyelim nasıl olsa cevirisi var biri gelir yapar....

Çince yaşıyor, Osmanlıca öldü.
Çinceyi milyonlarca insan konuşuyor, Osmanlıca yaşarken bile konuşma dili değil yazı diliydi.
Meraklıysanız öğrenin kimse kimseyi kolundan tutmuyor öğrenmeyin diye.
Sadece gerçekçi veya gerekli bulmuyorum. Öğreneceği olanlar da bu kadar konuşacaklarına, bu saate kadar zaten öğrenirlerdi. İnsanlarımız önce kendi dillerini öğrensinler.

Anadolu'nun konuşma dili yüzyıllardır Türkçedir. Osmanlı okumak isteyen Karacaoğlan, Köroğlan da okuyabilir. Lakin görüntü hoşunuza gitmez. Bayıldığınız sefer, fetih hikayelerini bulamazsınız. Hanedan sarayda, yabancı tüccarlar İstanbul'da sefa sürerken ; kimsenin umru olmayan, kimi zaman zulüm gören Osmanlı köylüsünü, halkımızı, atamızı işte o zaman görürsünüz. Madalyonun bir yüzünde tarihimizin zaferleri varken, diğer yanda ihmal edilmiş Anadolu halkı var ne yazık ki.

Son düzenleme:
Çince yaşıyor, Osmanlıca öldü.
Çinceyi milyonlarca insan konuşuyor, Osmanlıca yaşarken bile konuşma dili değil yazı diliydi.
Meraklıysanız öğrenin kimse kimseyi kolundan tutmuyor öğreneyin diye.
Sadece gerçekçi veya gerekli bulmuyorum. İnsanlarımız önce kendi dillerini öğrensinler.
Siz öldürürsünüz japon gelir diriltir ne diyeyim...

X