Fatih'i Sizden İyi Tanıyoruz !

E tamam öğrensinler, niye duruyorlar?

En çok ecdadımığğğzz demekten gayrı bir şey yapmayan Neo Osmanlıcılara gülüyorum ben. Samimiysen tarihine olan merakında, sahip çıkmanda, Osmanlıca bile öğrenme, bir sürü ciddi kitap var git oku arkadaş.

Sen tarihini Muhteşem Yüzyıl'dan Kösem Sultan'dan öğren, sonra rekMlam aralarında ecdadımız öyle şey yapmaz. Yok ya.
E tamam öğrensinler, niye duruyorlar?

En çok ecdadımığğğzz demekten gayrı bir şey yapmayan Neo Osmanlıcılara gülüyorum ben. Samimiysen tarihine olan merakında, sahip çıkmanda, Osmanlıca bile öğrenme, bir sürü ciddi kitap var git oku arkadaş.

Sen tarihini Muhteşem Yüzyıl'dan Kösem Sultan'dan öğren, sonra reklam aralarında ecdadımız öyle şey yapmaz. Yok ya.

Elin schopenhauer'u .Neıtche'si,Hitler'i bile Kuran-ı Kerim'i okumuş yutmuştur.
Bizimkiler'e Maun suresinin Türkçesini okutamayız.

Hepimiz tarihi iyi öğrenmeliyiz ama Osmanlıcayı herkes öğrenecek diye birşey yok.Bu ayıplanacak bir şey değil.osmanlıca Türkçe Arapça Farsça karışımı,genelde yüksek zümre kullanırdı. Halk bizim konuştuğumuz Türkçe ye yakın konuşurdu,halk edebiyatı örneklerinde görebilirsiniz. Özellikle serveti funun donemi Osmanlıcası ile yazılmış eserleri o dönem yasayan halk bile anlayamazdı. Biz Nasıl öğrenelim anlayalım?

Kuranın Türkçe okunmasına bile karşı olan bir güruh var.
En çok da onlar savunuyor Osmanlıca öğrenmeyi.
Bunda bir tezat yok mu sizce de?
Ben olaya dini acıdan hiç bakmıyorum ben olaya kültürümüz ve içinde çok şeyler bardığını düşünüyorum. Özelikle siyaset açısından bakarım kimi kesim osmanlıcayı hüreme yazılan şiirlerde olduğunu düşünüyor yada mezar taşı olarak bakılması cidden çok saçma.benim bulduğum toprağın üzerindeki kültürü önce bizim bilmemiz lazım

tarihi neredeyse hiç bilmememe rağmen o zırva dizileri izlemedim hiç --onların tek faidesi çok geç kaldığımızı farkettirdi eğer öğrenmezseniz böyle zırva zırva çıkarız karşınıza dediler işte....

Osmanlı Türkçesi biliyorum Osmanli Devletini de sevip ecdadim olarak kabul ediyorum.

Ama neden Osmanlı Türkçesi sadece? Madem "Türk " olmakla alakalı Köktürkce ne bileyim Karahanlica degil de yalnizca Osmanlıca. Tarihimiz Osmanlı'dan ibaret mi ?

Bunun amaci üzüm yemek değil bagci dövmek

Ben olaya dini acıdan hiç bakmıyorum ben olaya kültürümüz ve içinde çok şeyler bardığını düşünüyorum. Özelikle siyaset açısından bakarım kimi kesim osmanlıcayı hüreme yazılan şiirlerde olduğunu düşünüyor yada mezar taşı olarak bakılması cidden çok saçma.benim bulduğum toprağın üzerindeki kültürü önce bizim bilmemiz lazım
ben de öyle bakmıyorum ama en çok sahip çıkar gözüken dindar gözüken kesim .
bundaki tezatı anlatmaya çalıştım sadece

bizim kültürümüzü inceleyen elin japonu amerikalısı gelip inceleyip gerekirse öğrenmeye giden bir yol ciziyor biz aman öğrenmesekte olur zaten cevriliyor diyelim....

Elbette, Türkçe ve İngilizce nerdeyse her kaynağı okudunuz eminim bir Osmanlıca kaldı.

Bir avuç insanın yazdığı okuduğu ama konuşmadığı dile zaman yatırmak gerçekten çok akıl karı.

Osmanlıca öğrenmeye ayıracağınız 5 yılda, uzmanlarca çevrilmiş Türkçe kitapları okursunuz. 2 yılda İngilizce öğrenir,üstüne İngilizce, tarafsız yabancıların bakış açısıyla yazılmış kitapları da okursunuz.

Bunların hepsini okumuşsunuzur eminim! , haklısınız tabi entellektüel gelişiminizin son basamağı Osmanlıca eksik kaldı. Adınıza üzüldüm.

tamam öğrenmiyoruz misscherryblossom :KK66: üzme bu kadar kendini ikna oldum çok çabaladın o parmakcıklarına kıyamam :-)türkçe kaynaklardan öğrencem tamam ya da ingilizce öğrencem :confused:

ben de öyle bakmıyorum ama en çok sahip çıkar gözüken dindar gözüken kesim .
bundaki tezatı anlatmaya çalıştım sadece
biri gelip sahip çıktığı zaman bizim aklımıza düşüyor tezatı
Bu tek osmanlı tarihi için gecerli değil kıskanılan incelenen ülkemizi biri gelip alana kadar üzerindekileri inkar ederiz....

Osmanlı Türkçesi biliyorum Osmanli Devletini de sevip ecdadim olarak kabul ediyorum.

Ama neden Osmanlı Türkçesi sadece? Madem "Türk " olmakla alakalı Köktürkce ne bileyim Karahanlica degil de yalnizca Osmanlıca. Tarihimiz Osmanlı'dan ibaret mi ?

Bunun amaci üzüm yemek değil bagci dövmek

+1
Hangi halk artık konuşulmayan diline bu kadar meraklı?
Göktürkçeye kimse niye meraklı değil mesela?
Yobazlar her gün ayrı bir icatla çıkıp geliyor ama Osmanlıca öğrenme hevesi bugüne kadarki en garip iddiaları oldu. Az çok fonetik bir dil olan Türkçeyi bile yazmayı beceremeyen insanlar Arap alfabesi öğrenecekmiş???? Ütopya bile değil. Türkçe bunca kitap var, herkes okudu bitti Osmanlıca kaldı yaw he diyorum kısaca.

Elbette, Türkçe ve İngilizce nerdeyse her kaynağı okudunuz eminim bir Osmanlıca kaldı.

Bir avuç insanın yazdığı okuduğu ama konuşmadığı dile zaman yatırmak gerçekten çok akıl karı.

Osmanlıca öğrenmeye ayıracağınız 5 yılda, uzmanlarca çevrilmiş Türkçe kitapları okursunuz. 2 yılda İngilizce öğrenir,üstüne İngilizce, tarafsız yabancıların bakış açısıyla yazılmış kitapları da okursunuz.

Bunların hepsini okumuşsunuzur eminim! , haklısınız tabi entellektüel gelişiminizin son basamağı Osmanlıca eksik kaldı. Adınıza üzüldüm.
Size bir soru Japoca ne zor bir dil öyle değil mi osamanlıcayla arasında neler yokki O adam gelmiş öğrenmiş onu buna iten bir sebeb ne olmalı sizce ney?

Size bir soru Japoca ne zor bir dil öyle değil mi osamanlıcayla arasında neler yoki O adam gelmiş öğrenmiş onu buna iten bir sebbep olmalı sizce ney?

Bilmem, tarih bilimci olması mesela? Bunun o adamın mesleği ve uzmanlığı olması?

Pardon istediğiniz cevap olmadı. Habsburg hanedanı, Tudorlar, Rusya'daki köklü hanedanlar heeeep yalan en üstünü en mükemneli biz Türkler ve bizim kurduğumuz imparatorluk. Tarihte hiç büyük hanedan yok, araştırma alanı olarak sadece Osmanlılar var.

Osmanlıca ile hiç ilişiği olmayanlar daha sığ bakıyor olaya .

Siz hiç bu dille yazılmış büyük dedenizden kalma bir günlük buldunuz mu mesela ?

Benim eşim sırf babasının halasından kalan (bilge hala olarak anılırmış ki bu kadın ) notları , osmanlıca kitaplar köşesine düştüğü yazıları merak edip bu dili öğrendi mesela .

Ayrıca ilk mesajımda yazmıştım , çevrilmiş metinlerle tatmin olmak yerine dileyen aslını kendi okumak ister .

Belirli bir zümreye ait değil değil mi araştırmak ve öğrenmek ?:KK64:

Bilmem, tarih bilimci olması mesela? Bunun o adamın mesleği ve uzmanlığı olması?
Peki bu iki kezat dil bunu yapabiliyorsa osamalıcaya en yakın dil bizim dilimiz bunu bilmek öğrenmek sıradan bir vatandaş çıkıp bu insana niye bir dur demesin,niye ben elimdeki kültürü yabancı yazarlar araştırıyor diye onların kitaplarını okuyarak öğreneyim...
Belki bilim adamı değiliz okusakta olamalıyız ama bu tür platformlarda bizim bile söz hakkımız olmalı çünkü benim toprağımın kültürü...
Unutmayın bu ülkede birileri çıkıp baklavaya bile sahip çıktılar daha nelere çıkmazlarki

+1
Hangi halk artık konuşulmayan diline bu kadar meraklı?
Göktürkçeye kimse niye meraklı değil mesela?
Yobazlar her gün ayrı bir icatla çıkıp geliyor ama Osmanlıca öğrenme hevesi bugüne kadarki en garip iddiaları oldu. Az çok fonetik bir dil olan Türkçeyi bile yazmayı beceremeyen insanlar Arap alfabesi öğrenecekmiş???? Ütopya bile değil. Türkçe bunca kitap var, herkes okudu bitti Osmanlıca kaldı yaw he diyorum kısaca.
Osmanlıcada alfabe Arap ve Fars alfabelerinin karisimidir. Zaten bu dillerden bircok kelime girmis dilin epey agir ve anlasilmaz olmasina sebep olmuş. Dileyen isteyen öğrensin zaten belediyelerin kurslarinda bile var.

Surekli gundeme getirilip tarihi bilmiyoruz diyerek Osmanlicadan dem vurmak bana samimi gelmiyor.

Alfabe degistirildi bir halk cahil bırakıldı meselesi var bir de. Uygur Alfabesinden "elifba" ya gecilmesine itiraz edilmiyor. Madem mesele Türklük ; Göktürk alfabesini kullanmıyoruz ; Gokturkceyi bilmiyoruz tarihimizi yeterince ogrenemiyoruz diyen neden yok?

Osmanlıcada alfabe Arap ve Fars alfabelerinin karisimidir. Zaten bu dillerden bircok kelime girmis dilin epey agir ve anlasilmaz olmasina sebep olmuş. Dileyen isteyen öğrensin zaten belediyelerin kurslarinda bile var.

Surekli gundeme getirilip tarihi bilmiyoruz diyerek Osmanlicadan dem vurmak bana samimi gelmiyor.

Alfabe degistirildi bir halk cahil bırakıldı meselesi var bir de. Uygur Alfabesinden "elifba" ya gecilmesine itiraz edilmiyor. Madem mesele Türklük ; Göktürk alfabesini kullanmıyoruz ; Gokturkceyi bilmiyoruz tarihimizi yeterince ogrenemiyoruz diyen neden yok?
neden biliyor musun ?
adamların Türk kelimesine tahammülleri yok

X