Fatih'i Sizden İyi Tanıyoruz !

lamelifAmine

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
11 Temmuz 2014
5.154
10.077
Tokyo Üniversitesinde Osmanlı Tarihi dersleri veren Dr. Kiyo Hiko Hasebe'nin bam teline dokunan sözleri Türkleri utandırdı. Dr. Kiyo, tarih ve kültür meraklılarının Osmanlıcayı öğrenmesi gerektiğini düşünüyor..

Fatih'i Sizden İyi Tanıyoruz !
Japonya'da Osmanlı'nın "Çok kuvvetli bir ülke" olarak anlatıldığını söyleyen Dr. Kiyo "Biz Fatih Sultan Mehmed Han'ı, Tanzimat dönemini sizden çok daha iyi biliyoruz. Çünkü, Osmanlı'yı merak ediyoruz. Muhteşem bir tarihiniz var" diyerek ilgisizliğimizi yüzümüze vurdu!

Osmanlı'nın Güzel Sanatlarına Vuruldum
Diğer Japon öğretim görevlisinden Dr. Yuriko Yamaguchi ise, Osmanlı İlmiye Teşkilatı üzerinde çalışıyor. Tokyo'da bayan öğretmen yetiştiren bir üniversitede hocalık yapan Dr. Yamaguchi'yi İstanbul'a sürükleyen Osmanlı sanatları olmuş. Yamaguchi şöyle anlatıyor: “Osmanlı güzel sanatları beni çok şaşırttı . Türkiye'ye ilk olarak 20 yıl önce geldim. Bu güzellikleri görünce çok heyecanlandım. Niye bu kadar güzel sanat yaptılar diye merak ettim. Yıllar geçti, hâlâ bu sorumun cevabını bulamadım. Osmanlı bu açıdan çok zengin.

https://www.facebook.com/photo.php?...198.1073741828.100007178165814&type=3&theater

Fethi ile bir devri kapatıp , yeni bir devri açan Fatih Sultan Mehmet bence de daha fazla araştırılmalı , öğrenilmeli .

Bunun için Osmanlı sevdalısı olmaya gerek yok .Osmanlıyı doğru eleştirmek içinde araştırmak gerek .
Derinlemesine ve doğru kaynaklarla araştırma yapmak için de Osmanlıca bilgisi şart .

Ha herkes araştırmak istemez , o zaman yeni ve kullanılmayan bu dili öğrenmelerine de gerek yok .
Osmanlıca aktif kullanımı olmadığı için , tarihini araştırmak , bulunabilen en eski kaynakları çevirmenin anlatışından kurtarıp , kendi okuyup anlamak için gerekli sadece.

Osmanlı tarihi ile tek Japon değil çok ülkenin ilgisini olduğunu hata bir söylemde var Amerika çok osamanlının siyasetini inceleyip örnekler aldığını bunu bir tarihci yazmıştı....
Ne yazık ki biz Osmanlının haremiyle ilgileniyoruz kaç gözdesi kaç hasekisi var bunları araştırıyoruz ,siyasi yönünde haberimiz yok.

Son düzenleme:
yabancı olmak bir bana dokunmuyor herhalde.. ah sevgili Japonlar ah, gelip 3 ay yaşasanız şurada tek derdimizin Osmanlıca olmadığını şıp diye anlarsınız da, neyse..
Evet bu kadar kültürün içinde olupta nasıl oluyorda birbilerini yiyorlar diye harete düşerdi....
Onlar olsa araştırmaktan birbilerini yiyemezlerdi....

Son düzenleme:
Osmanlı bizim tarihimiz.
Aslını inkar eden haramzadedir demişler.
Tarih işi de aynı Kuran - ı Kerim yorumlamaya benziyor.
Yazılı kaynaklar bile çok tatmin edici değil.
Kıtalara yayılan geniş bir imparatorluk elbette ki haremde kadınlarla gününü gün etmekle elde edilmemiştir.

Osmanlı zamanındaki insanlar Osmanlıca yazmayı okumayı bilmiyordu.
1918'de Çanakkale Cephesindeki askerlerin okuma yazma oranı %2ydi!!!! %2!!! Cepheye annesinden sevgilisinden gelen mektupları okuma yazma bilen az sayıda insana okutuyordu askerler.
Bunca övdüğünüz Osmanlıca bu işte.
Fonetiği Türkçe ses yapısına uymayan, ne yazılan , ne okunulan bir dil. Türk halkının yüzyıllar boyu cahil kalmasının nedeni bu dili yüceltmek nedir anlayamıyorum.

Türklerin nabzını tutmak isterseniz halk ozanlarımızın yazdığı Türkçe pek çok yapıt var.

Tarih okumak için Osmanlıca bilmeye gerek yok. Osmanlıca bilen uzman pekçok tarihçi ve onların çevirdiği pekçok eser var, alır okursunuz. Marx okumak için Almanca, Gogol okumak için Rusça bilmeye gerek olmadığı gibi. Her şeyin çevirisi var artık.

Ölmüş eski diline bu kadar meraklı başka bir millet daha yok. Eski dil uzmanı insanlar zaten tarihçiler, araştırdıklarını zaten yazıyorlar insanlar da alıp okuyor, normali böyle oluyor.

Türkçe kitapları, tarihi eserleri okudu halkımız; Osmanlıcaya açılmaya kaldı?? Türkçe kitaplar çok sattı, çok okundu; yetmedi Osmanlıca kitaplar da basılacak öyle mi? Güldürmeyin beni.

Osmanlıca diye saçmalamayı, ölmesi gerektiği için ölen bir dile öykünmeyi bırakın artık kardeşim. Ne okumak istiyorsanız Türkçe çevirisi var alın okuyun.

Son düzenleme:
bugün bazı yorumlar şaşırtıyor beni
öğrenmeyi çok isterdim ...ki kurs araştırıyorum var ise gideceğim inşallah

o Japon adam elbeteki bizden iyi tanır Fatih'i.
Onlar okuyan insanlar.Biz gazeteyi bile zor okuruz. Haklısın

o Japon adam elbeteki bizden iyi tanır Fatih'i.
Onlar okuyan insanlar.Biz gazeteyi bile zor okuruz. Haklısın

Ben Fatih hakkında çok okudum. Yönetim biçimini çok akıllıca,kendisini çok zeki bulurum.

Osmanlıca Osmanlıca diyen muhafazakar kesim Fatih'i tanısa zonk olur kalırlar, okuduklarına pişman olurlar. Zira pekçok kitapta kendisinin deist olduğu konusunda destekli fikirler var.

Fatih Sultan Mehmet , hassas, detaycı ve entellektüel bir insan. Avrupa yazını okumayı seviyor. İtalya ve Rönesansı yakından takip ediyor. Dinle pek alakası yok, deiste benziyor.
Büyük atamız halk ve ulema tarafından pek sevilmiyor. Oğlu Bayezid zamanında arkasından karalama kampanyası başlıyor halk içinde adeta.

Roger Crowley'di sanırım, Fatih'le alakalı çok sayıda kitabı olan bir yazar var, ben de okudum. Çok sayıda Osmanlı'yla ve Fatih'le ilgili Almanca,İngilizce,Almanca tarihçilerin yazdığı kitap var isteyen her türlü alır okur.

Son düzenleme:
evet FAtih sevilen bir hükümdar değildi.
Benim bilgim de o şekilde ama o güzel İstanbul'u fethetti ya kalbimi de fethetti.
Benim en sevdiğim padişah odur sırf bu sebepten.

Zaten sever gözüken kesim bilmeden seviyor ,dediğin gibi belki tanısa nefret edecek.

E tamam öğrensinler, niye duruyorlar?

En çok ecdadımığğğzz demekten gayrı bir şey yapmayan Neo Osmanlıcılara gülüyorum ben. Samimiysen tarihine olan merakında, sahip çıkmanda, Osmanlıca bile öğrenme, bir sürü ciddi kitap var git oku arkadaş.

Sen tarihini Muhteşem Yüzyıl'dan Kösem Sultan'dan öğren, sonra reklam aralarında ecdadımız öyle şey yapmaz. Yok ya.

bizim kültürümüzü inceleyen elin japonu amerikalısı gelip inceleyip gerekirse öğrenmeye giden bir yol ciziyor biz aman öğrenmesekte olur zaten cevriliyor diyelim....

Kuranın Türkçe okunmasına bile karşı olan bir güruh var.
En çok da onlar savunuyor Osmanlıca öğrenmeyi.
Bunda bir tezat yok mu sizce de?

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…