EYALET 2 ///Bayern Paylasim Alani(Tanisma)

Sultan of Konya (müsadenle kisaca Sultan demek isterim). Bayern`de Würzburg yakinlarinda yasiyorum. Evet, Bayern ist langweilig:) ama Almanya`da su ana dek gezdigim eyaletler, sehirler genel olarak birbirine cok benziyo. Mesela; bribirine benzeyen binalar, birbirine benzeyen sokaklar. Hep ayni yerde geziyomus hissi veriyo:) Sistem acisindan bakildiginda aksamlari ve hafta sonlari acik bir magza vs..yok genelde. Sokaklar bombos, hayat duruyo sanki....Bu yüzden sadece Bayern`i degil Almanya`nin genelini SIKICI buluyorum. Yani benim icin Almanya genel olarak altin bir kafes. Bizler de icinde vatanim vatanim diyen Bülbülleriz:)...Sen de Bayern`desin sanirim. Neresindensin, kac yildir burdasin?? Kendinden biraz bahsedersen sevinirim..Sevgiyle kal.

Sultan of Konya (müsadenle kisaca Sultan demek isterim). Bayern`de Würzburg yakinlarinda yasiyorum. Evet, Bayern ist langweilig:) ama Almanya`da su ana dek gezdigim eyaletler, sehirler genel olarak birbirine cok benziyo. Mesela; bribirine benzeyen binalar, birbirine benzeyen sokaklar. Hep ayni yerde geziyomus hissi veriyo:) Sistem acisindan bakildiginda aksamlari ve hafta sonlari acik bir magza vs..yok genelde. Sokaklar bombos, hayat duruyo sanki....Bu yüzden sadece Bayern`i degil Almanya`nin genelini SIKICI buluyorum. Yani benim icin Almanya genel olarak altin bir kafes. Bizler de icinde vatanim vatanim diyen Bülbülleriz:)...Sen de Bayern`desin sanirim. Neresindensin, kac yildir burdasin?? Kendinden biraz bahsedersen sevinirim..Sevgiyle kal.

evet canim aynen katiliyorum, almanyanin heryeri birbirine cok benziyor kaydirigubbakcemile2
bende nürnberg de kaliyorum.
dogma büyüme buraliyim. 20 yasindayim , okuyorum kaydirigubbakcemile5
öyle iste canim :1hug:

kesinlikle katiliyorum öyle düsünen tek benim saniyordum sikici bunaltici aksamlari hayat duruyo sanki yazin bile bu ne ya ben burda yasamak istemiyorum geldigime pisman oldum olucam nerdeyse tandigim kisiler hemen cocuk yap diyo ancak öyle dayanabiliyormussun bende itiyorum artik cocuk olur ins kismet

evet canim aynen katiliyorum, almanyanin heryeri birbirine cok benziyor kaydirigubbakcemile2
bende nürnberg de kaliyorum.
dogma büyüme buraliyim. 20 yasindayim , okuyorum kaydirigubbakcemile5
öyle iste canim :1hug:

Canim benim, Sultan`cim sana yazamadim bi kac gündür. Hamilelik iste. Son zamanlarim bi de. pek bi keyifsizim yani. Agrilar felan....Burda dogma büyüme olman aslinda avantaj senin icin. En azindan benim gibi dil ögrenme sorunun yok. Ben de biraz ögrendim gerci ama yine de yeterli olmuyo iste....Ne okuyosun canim? Meslek ne olcak ilerde nasipse insAllah ??

kesinlikle katiliyorum öyle düsünen tek benim saniyordum sikici bunaltici aksamlari hayat duruyo sanki yazin bile bu ne ya ben burda yasamak istemiyorum geldigime pisman oldum olucam nerdeyse tandigim kisiler hemen cocuk yap diyo ancak öyle dayanabiliyormussun bende itiyorum artik cocuk olur ins kismet

Yalnizgelin, canim üzme kendini cok fazla. Türkiye`den sonradan gelenlerin genelde dertleri ayni. Yalniz degilsin yani canim o anlamda...Ben de 8 yildir evliyim. Ve sekiz yil sonra ilk cocuguma hamileyim. Nasipse bir kac hafta icinde dogumum var ve yavruma kavuscam insAllah. Cok heyecanliyim o yüzden :)... Bence de cocuk iyi olabilir senin icin, eger gercekten istiyosan tabi..Yalnizligini unutursun cocugunla belki.......Hayirli olsun canim hakkimizda.. Minik kizimla sevgiler gönderiyoruz sanaa.. cok üzme kendini.

Canim benim, Sultan`cim sana yazamadim bi kac gündür. Hamilelik iste. Son zamanlarim bi de. pek bi keyifsizim yani. Agrilar felan....Burda dogma büyüme olman aslinda avantaj senin icin. En azindan benim gibi dil ögrenme sorunun yok. Ben de biraz ögrendim gerci ama yine de yeterli olmuyo iste....Ne okuyosun canim? Meslek ne olcak ilerde nasipse insAllah ??

sorun degil canim, öylemi hamilemisin :1shok:
Coook sevindim, allahim kucagina saglikla hayirlisiyla almayi nasip etsin :1hug:
evt dogma büyüme burali olmak , sonradan gelin olarak gelenlere göre, avantaj elbette, cünkü dili bilmis oluyorum, cok fazla yabancilik cekmiyor insan. Ama bende sonradan gelseydim alismam cidden zor olurdu, bu yönden sizleri ve diger arkadaslarida anliyabiliyorum fisfisfis
Suanda acik tan okuyorum liseyi, türkce olarak yani. Wirtschaftschuleyi bitirdim, mittlere reifem var, yani realabschluss. Yani sira biseyler yapmaya calsiyiorum ama iste bu aralar pek istedigim gibi gitmedi hic bisey. o yüzden benimde cok canim SIKKIN senağlama. bekliyorum insallah rabbim bi kapi acar :çok üzgünüm: :a015:

Canim, Sultan`cim ben cok sasirdim simdi. Ben de aciktan okuyorum ama almanca Fernschule okumak icin ugrasiyorum.. Yani almancam olmadigi icin mecburen Türkceden okuyorum.. Senin almancan var ama sen neden Alman Fernschulesini degil de Acik ögretim Lisesini sectin merak ettim cidden.. Yani Türkiyenin acik ögretim lisesi almanyada taninmiyorki . ancak üniversite taniniyor (en azindan bayernde öyle bildigim kadariyla )...yani nasil faydalanacksin Türk acik ögretim lisesinden, burda taninmadigi halde ??.. beni bilgilendirirsen sevinirim.. ben de ugrasiyorum bunlarla cünkü..

Canim, Sultan`cim ben cok sasirdim simdi. Ben de aciktan okuyorum ama almanca Fernschule okumak icin ugrasiyorum.. Yani almancam olmadigi icin mecburen Türkceden okuyorum.. Senin almancan var ama sen neden Alman Fernschulesini degil de Acik ögretim Lisesini sectin merak ettim cidden.. Yani Türkiyenin acik ögretim lisesi almanyada taninmiyorki . ancak üniversite taniniyor (en azindan bayernde öyle bildigim kadariyla )...yani nasil faydalanacksin Türk acik ögretim lisesinden, burda taninmadigi halde ??.. beni bilgilendirirsen sevinirim.. ben de ugrasiyorum bunlarla cünkü..

evt canim almancada okuyabilirdim, yani abendgymnasium yapabilirdim aslinda 4 senelik, ama cok zor olacagini düsündüm ve 4 sene ugrasmak istemedim cok uzun geldi cünki, bu yüzden türkce yapmak istedim 2 senede. cünkü ben hauptschule den sonra 2 sene wirtschaftschule okudugum icin, lise 2 ye kadar okudum, ve liseyi bitirmek icin 2 senecik daha okiyacaktim aciktan,
ama ne yazikki wirtschaftschule (meslek okulu) okudugum icin, ve meslek okulunu kabul etmedikleri icin (bunuda son anda ögrendim) sadece ortaokul bitirmis sayildim ve malesef bunuda 4 sene okumak zorundayim simdi. ki 2 senesi bitti. (gerci her dersi gecemedigim icin kredilerimi de tamamlamam gerektigi icin, biraz uziyacak gibi :eek:)
faydalanma konusuna gelince. babamin söyledigine göre. ben liseyi bitirip üni sinavina girebilirim burda KÖLN de. ondan sonra üni kazanirsam tr de. kaydimi buraya aldirabiliyormusum. eger aldiramasam zaten aslinda hayalim türkiyede üniversite okumak:asigim: (tabi basörtü sorunu kalkarsa ortadan kötükedihüso)
yani gelecegimi bi nevi türkiye üzerinede kuruyorum, ama almanyadan tam kopmamak icinde alman vatandasligina gecmeyi düsünüyorum
öyle yani canim umarim yardimci olabilmisimdir :1rolleyes:
peki bende bisi sorayim, AÖL (acikögretimlisesi) ara sinavlarina türkiyeden eskisehirden girebiliyormuyum ?
Benim bildigim tasinma vs. gibi durum olmadikca girilmiyormus ama bu sene öyle bir duyum aldim giriliyor diye.
Biliyosun agustosta sinavlarimiz oluyor, ve agustosta türkiyede izinde oldugum icin, erken dönmek zorunda oluyoruz
Konyaliyim ,eskisehir cok uzak sayilmaz. ordan giriverirdim sinavlara. bi bilgin varmi cnm ? :1shok:

Ah keske bi bilgim olsaydi da yardimci olabilseydim canim. Ama benim tahminim Köln deki büroya bi dilekceyle durumunu bildirip sinav yerinde degisiklik yapabilirsin. Tabi buna yetkililer karar verecek. Sen yine sansini bi dene istersen ve dilekceyi bir an önce gönder. Aslinda dilekce göndermeden önce Bati Avrupa Bürosunu (yani Köln`deki büroyu) arayip bunun mümkün olup olmadigini önce bi telefonda sorup ögren. Yani ise kolayindan basla. Sonra dilekce yoluna bakarsin. Bürodaki yetkililer sana yardimci olacaklardir zaten...

Ah keske bi bilgim olsaydi da yardimci olabilseydim canim. Ama benim tahminim Köln deki büroya bi dilekceyle durumunu bildirip sinav yerinde degisiklik yapabilirsin. Tabi buna yetkililer karar verecek. Sen yine sansini bi dene istersen ve dilekceyi bir an önce gönder. Aslinda dilekce göndermeden önce Bati Avrupa Bürosunu (yani Köln`deki büroyu) arayip bunun mümkün olup olmadigini önce bi telefonda sorup ögren. Yani ise kolayindan basla. Sonra dilekce yoluna bakarsin. Bürodaki yetkililer sana yardimci olacaklardir zaten...

saol bacim bende öle yapmayi düsünüyordum zaten :1hug:

selam su 81. bende münihteyim. ne zemandir buradasin? ben 3 yildir buradayim. Su anda bir firmanin labaratuarinda parttime calisiyorum. bir gün insallah su almancam tam oldugunda istedigim gibi tam zamanli bir iste calismayi istiyorum. kisaca böyle belki daha sonra daha detayli konusma firsatini buluruz.
sevgiler

asi gül adiyamanin neresinde yasiyorsun bende adiyamanda büyüdüm almanyaya gelin geldim geleli 5ay ouyo adiyamani güzel insanlarini cok özlüyorum

selam kizlar, a.s.
nabersiniz ? Malum okullar acildi, bir kosturmacadir gidiyor. 24 saat yetmiyor...
kasim in 6 sinda is basi yapacagim, dogum iznim bitiyor..Bir stres ki sormayin, aslinda sorun, ´ben yazarim.. Ee, hadi yazin , tanisalim, ben Nürnberg Südstadt tayim.. öpüyorum hepinizi yerimseniben

selam kizlar, a.s.
nabersiniz ? Malum okullar acildi, bir kosturmacadir gidiyor. 24 saat yetmiyor...
kasim in 6 sinda is basi yapacagim, dogum iznim bitiyor..Bir stres ki sormayin, aslinda sorun, ´ben yazarim.. Ee, hadi yazin , tanisalim, ben Nürnberg Südstadt tayim.. öpüyorum hepinizi yerimseniben

bende nürnberg südstadtayim :1shok: :1shok: :1shok:

huli81 var da kimse bu aralar gözükmüyor nedense. münihte nerde oturuyorsun. ben neuperlachtayim.

ya nerede su münihliler

bir ara hepimize uygun bir anda bulusalim tanisalim. nedersiniz......?????

X