Evlilik arifesinde..

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Yol yakınken vazgeç, çok zor bir evlilik olur , kendine yazık etme , baştan öyle dese de emin ol evlenince memnun olmayacak ve seni suçlayacak...

Ben Sünni eşim alevi.. Benim kayinvalidem koyu olarak her ritueli yerine getiren bir alevi..onlarda yalnızca eşim ve kayinpederim namaz kılıyor valla herkes herseye saygı duyuyor .. eşim farklı abdest alıyor mesela ama bu benim değil Allah ile onun arasında.. sizin bu olgunlukta olduğunuzu görmüyorum bence büyük sıkıntı yaşarsınız.. Ben ve eşim Kuran okuruz meal başucu kitabımızdir Kurana uymayan hiçbir ögretiyi yapmayız Ben mesela Sünni ailem olmasına rağmen mezhepsel yaşamam ama farklılarimiz da bizi günahkar yapmıyor bunun farkindayiz siz de mesele olacak gibi bunlar

Sünni ve alevi uyumlu olmaz, imkansız.
Eğer karşınızdaki kişi tamamen ibadetlerden her şeyden uzak birisi olsaydı yani ismen sünni olsaydı sadece o zaman olabilirdi.
Ama namaz kılmaması olarak sizin etkilediğinizi söylemiş. O namaz kılanı bulsun siz de alevi birini.

Esimin bi arkadasi alman kızla 10 sene beraber yasadi 10 senenin sonunda evlenip cocuk yapinca ayrildilar, biri kendine gore digeri kendine gore yetistirmek istedi vs vs.
ayrilinca cocuk annede kaldi tümden alman kültürüyle yetisti, belki baba dilini unuttu:)
ne anladim bu isten
konu sahibi senin adamin huyu mudur böyle kendi eksikliklerine kilif bulmak? senden önce de kilmazmis namaz. ama nedense sen onu kotu etkiliyor olmussun. senden onceki 30 sene akli neredeymis?

Annede kaldi, 3 ay da babada kalıyo, 5 vakit namaz kiliyo, oruc tutuyo suan cocuk
Adam yapcani yapmis kadin gec kalmis ayrilmakta aczha

Yok tabi ki. Konu sahibi muhtemelen yaşını kafaya takıp zorlayarak evlenme derdinde de ite kaka bir şekilde evlilik olsa da maksimum 2 sene ömrü olur.
Şimdi siz böyle deyince merak edip baktım, 30 yaşında diyor. 43 yaşında ikinci evliligini yapmış bir kadın olarak sanırım bu mantığı asla anlayamayacağım, ama çok haklısınız. Sırf evlenmiş olmak için evlenirse, hele de böyle bir adamla, yakında farklı konular açar, biz de boşan lobisi olarak yorum yaparız.

Kızlar değerli yorumlarınız için teşekkür ederim, aşk gözümü kör etmedi. Daha önce nişan attım ben. Oturup eğrisiyle büğrüsüyle değerlendirmeye çalışıyorum. Mezhep konusu dışında ciddi bir problemimiz yok. İletişim kanallarımız açık her şeyi değerlendiriyoruz.

İzlemen gereken yol ayrılmak. Adam şimdiden sinyallerini vermiş

Maalesef ulkemizdeki erkeklerin saygi konusunda sıkıntıları oldugunu düşünüyorum
Basta saygi duyuyorum diyip sonradan kendi isteklerini dayatmaya calisan cok kisiyle tanistim bu sadece dini anlamda degil bir fikir olabilir, bir konudaki farkli dusunceler de olabilir hatta kapali kiz istiyorum diyip ben acigim buyum düşünmüyorum dedigimde bile.olsun zamanla olur bazi seyler diyerek kendi fikrini bana kabul ettirebilecegini dusunenler de denk geldi
Ayrica namaz kilsa ve siz buna saygi da duysaniz ileride sen de kıl diye baski yapabilir olmaz yani hic bulasmayin

Bu ilişki kesinlikle olmaz.. evlenince daha çok farklılıklar gün yüzüne çıkacak.

Birde şu var tam anlamıyla kendi kültüründen işte kendi kafa yapından her şeyi uyumlu adamla evleniyorsun , evin içine girince uyum sağlamak zor oluyor bunun milyon tane sebebi olabilir tabi her aynı kültürden olan anlaşacak mutlu olacak diğerleri mutsuz olacak diyemeyiz ama sizin ki bile bile lades demek olur

Bende bunu yazacaktim. Sorun burda en cok. Ailesi de gelini sebep gösterir sonra

Beyefendi sizden once namaz mı kılıyormus da kılıfı Sımdı sız olmussun uz
Nolmus da imana gelmıs

Normalde sorun olmaz derim ama sizin işiniz zor. Adam şimdiden saçmalamaya başlamış.
Ben eşim Katolik ve dinine bağlı.
Eşim bana bende ona saygı duyuyorum.
Oğlumuza iki dinide öğretiyoruz.
Bazi konularda ortak nokta bulmak zorunda kaldik (vaftiz, sünnet) ama saygi olunca oluyor.
Siz malasef bu evlilikte üzülen taraf olursunuz.

Merhaba. Bahsettiğiniz vaftiz sünnet vs bunları nasıl çözdünüz? Hiç alakam yok aslında sadece bu iki farklı inanış biçiminin nasıl uyum sağladığını merak ettim cevaplamazsanız anlarım

Eşimin ablası mezhep ve siyasi görüş olarak Farklı biri ile evlendi , it gibi korkuyor kocadan ki cazgırın çirkefin çnce gideni idi bekarken .Ailesine filan onun yanında din konuşmayın siyasete girmeyin alkol içmeyin filan diyor bana göre korkunç kendinden ödün vermesi . Ben yaşam tarzlarının aynı olmasından yanayım

Merhaba. Bahsettiğiniz vaftiz sünnet vs bunları nasıl çözdünüz? Hiç alakam yok aslında sadece bu iki farklı inanış biçiminin nasıl uyum sağladığını merak ettim cevaplamazsanız anlarım

Sünnet zaten hristiyanlikta var. Tevrata göre. Hz. Isa yahudi olarak doğduğu için doğumununun 7ci günü sünnet olmuş (her yahudi gibi) Eşim hem eski ahit hemde yeni ahite göre yaşıyor ve ben Müslüman olmasaydim bile çocuk zaten 7ci gün sünnet olacakti. Kendide olmuş.

Sünnet düğünü vs ben istemediğim için olmadi ama kuran okundu ve kurban kesildi.

Vaftizde ayni şekilde bebeklere yapılmıyor aslinda. Hz. Isa 30 küsür yaşinda vaftiz olmuş.
Eşim için duygusal açıdan önemli olduğu için ve benim kesinlikle istemediğim için klisede sadece "duasi" okundu.
Vaftiz olurken anne ve babaya çocuğu hristiyan olarak yetiştirme sözü verdiriliyor. Ben o sözü veremediğim için oğlum vaftiz olmadi.
Şimdilik sorun yok. Bende çok dinine bağlı bir kadin değilim, olsaydim zaten hristiyanla evlenmezdim ama önem verdiğim konulara eşim saygi duyuyor. Benim şansım birazda Eşimin eski ahiti ayni şekilde yaşaması. Mesela benden öncede domuz eti vs yemiyordu. O konuda benden bile dikkatli.

En uzak durulması gereken ilişki türü.En basitinden çocuklarınızi nasıl yetistireceginizi düşünün.

Ben inançsız biriyim.Yazisirken hayırlı akşamlar yazan birini elerdim hemen.Cunku dilimiz bile farklı.Yasam tarzı herşeydir.Evlendikten sonra başlar eşarp hediye etmeye.Zorlamiyorum ama ortunsen çok hoşuma gider mutlu olurum demeye

Evet vaftiz ettirmek büyük bi olaymış çok detayını bilmiyordum. Kabul etmemek hakkınız, çocuğunuz babasının dinini seçerse kendi vaftiz olabilir yani.

Teşekkür ederim cevapladığınız için, inşallah dengeniz hiç bozulmasın

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…