Evlilik arifesinde..

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Kızlar merhabalar. Fikirlerinize ihtiyacım var. Birini seviyorum, aramızda ırksal ve mezhepsel farklılıklar var. Ben alevi ve kürdüm. O da Türk ve süni. Kendisini ilk tanıdığımda yaşantısı yaşantıma uygundu. Benim gibi namaz kılmayan, dini ritüelleri yerine getirmeyen biriydi. Biz namaz kılmayan alevileriz. O hepsini biliyor. Ve bana gayet anlayışla yaklaşacağını söylüyor. Daha önce çevremde kuran okuyan ve namaz kılan kimse ile bulunmadım. Kendisi namaz kılmıyorum, huzursuz hissediyorum senden etkilendiğimi düşünüyorum dedi. Evlenınce evde namaz kılarsa benden anlayış göstermemi istiyor. Sorun namaz kılması falan değil benim için. Yarın öbür gün bu düşüncelerin bana yansıması, beni bu konuda zorlaması. Bundan çekiniyorum açıkçası. Başka da ilişki konsuunda bir sorunumuz yok çok iyi anlaşıyoruz. Fikirlerinizi merak ettim. Beni ne tür zorluklar bekler yada nasıl bir yol izlemem gerekir.
Birlikte bir yol almasaniz bile inşallah ikinizde doğru yolu bulursunuz namazı cokk basite indirgiyerek tabir etmişsiniz üzüldüm açıkçası hakinzida hayırlısı olsun

Biz Sünni ve Türk’üz. Kardeşimin eşi Arap Alevi. Çok iyi anlaşıyorlar. Anlaşma sebepleri ikisinin de seküler yapıda insanlar olması. Gelin TİP’e kardeşim Zafer’e oy veriyor. Onda bile dalga geçiyorlar birbirleriyle. Aileler de anlayışlı, karışmaz hiç. Böyle olacaksa devam edim. Olmayacaksa şimdiden yolunuza bakın.

Evet vaftiz ettirmek büyük bi olaymış çok detayını bilmiyordum. Kabul etmemek hakkınız, çocuğunuz babasının dinini seçerse kendi vaftiz olabilir yani.

Teşekkür ederim cevapladığınız için, inşallah dengeniz hiç bozulmasın 😊

Öyle. Eğer kendi seçerse ısterse 40 kere vaftiz olsun :KK66: umrumda olmaz. Ben elimden geldiği kadar dinimi en güzel şeklinde öğretmeye çalışıyorum. Eşimde ayni şekilde. Belkide çocuk ateist olmayi seçer.
Bilemeyiz.
Bizim gibi ailelerin zorlukları tabiki oluyor. Kücük şeylerde bile ortak nokta bulmak zorunda kalıyoruz.
Ne bilim, evde haç bulundurmuyoruz ama eşim kolye olarak taşıyor. Saygi duyuyorum. Oğluma takmıyorum.

İnşallah güzel gider ilişkiniz . öyle söz söylemesi biraz akılı bulandırıyor tabi

Eşimde bende Aleviyiz. Ben daha bağlıyım, orucumu tutarım, lokmamı yaparım vs. Eşime göre daha inançlıyım yani. İkimizde Aleviyiz ama ikimizin bambaşka alışkanlıkları var. Birbirimize kötü gelmiyoruz, eşimin umrunda değil diye ben oruç tutmamasşık yapmıyorum, çünkü bu benim inancım. Ama size daha yolun bu kadar başındayken aynı evde yaşamazken, aynı hayatı paylaşmazken bunu yüklemesi çok saçma. Bu evlilikte, çocuk doğduğunda çok zorlaşır. Kendi istedikleri şekilde yapabilir yetiştirebilir ama siz yapmıyorsunuz diye tavır almaya devam edecektir

@mybiglove benim kuzenimde 4 sene almanla evli kaldı, kız müslüman oldu, başını örttü, namaz kılmayı vs öğrendi, Türk yemekleri yapıyordu genelde ama sonra ayrıldılar. Kızın bir çok şeye karşı alerjisi vardı, biz fıstık yiyip kıza sarılsak kız kaşınmaya ve kızarmaya başlardı, bebeği kussa iğrenir temizlemez olduğu yerde bırakıp gidermiş. Ayrıldıktan sonra bile kaç kere kızı için kuzenimi aramış gel kızımız kustu ben dokunamıyorum gel sen temizle diye veya kız ayrıldıktan sonra birlikte olduğu kişiye yaptırırmış temizleme olayını.

Eşimin arkadaşı da almanla evlendi, o da 7 sene filan evli kaldı boşandı. Kız hiçbir iş yapmaz, çocuğuna yemek dahi yapmazmış, çok dağınıkmış, çocuk yapıyormuş herşeyi vs vs. birde üstüne alman kız çocuğu aldatmış bir arapla...

Bir akrabamız da bunların tam tersi neredeyse 20 25 yıldır Almanla evli maşallah çok iyiler. Nasip işi biraz da dikkat ve fedakarlık işi..

Bence hemen evlilik kararı almasın konu sahibi, biraz düşünsün tanısın, zaten zamanla belli eder kendini bazı konularda.
Olmaz bu iş. Seni illa ki sıkıştıracaklar. Saçma sapan sorular soracaklar. Milletin yanında alevi amaa.. diye konuya girecekler hiç gerek yok. Aklı fikri ufku açık insanlarla birlikte ol. Sana bakıyorum vicdan azabı çekiyorum. Düne kadar yaşam tarzin benimle ayniydi ne oldu yani ? Arkadaşımin eşi yabanci annesi 5 yıl konuşmadı neymiş müslüman değilmiş ? Dedim x abla namaz kılmıyorsun, oruç tutmuyorsun, alkol içiyorsun, oğlun 3-4 yıldır kızla aynı evde sesin çıkmıyor, gıybet dedikodu gırla şimdi sen MUSLUMAN O GAYRİMÜSLİM mi oldu ? Ne farkın var ? Sustu. Oh icim eridi.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X