Evlenmeyi düşünürken erteleyen arkadaşım

Arkadaşınızın maddeler halinde yazmasına istinaden ben de yazayım istedim
1. 24 ve 26 yaşları bence evlilik için erken (bunu diyen 23'ünde evlendi ama ben ettim siz etmeyin) neden her ilişki hemen evliliğe ermek zorunda gibi davranıyoruz? Şimdiki aklım olsa aşkımı doya doya yaşardım çünkü evlilik evcilik değil.
2. Düğün için arsa vb. yatırım satmak dünyanın en saçma seylerinden biri.
3. Fakir edebiyatı yapan insan (kadın erkek farketmeksizin) ayar oluyorum. Fakir olmakta sıkıntı yok. Edebiyatı beni geriyor, koşarak uzaklasmak için bir sebep.
4. Tüm bunlardan bağımsız erkek birikim yapmamış tamam ama sadece erkek evlenmiyor. Karşı taraftan beklentiniz efendim su marka beyaz eşya, bu mobilya koltuk takımı, 46275 metre altın zincir, 132213 adana burması, düğünde o organizasyon, özel dikim gelinlik falansa güzel kardeşim bunları herkes ister ama ütopik beklentiler şu şartlar altında. O yüzden evlilik evcilik değil diyorum. Beklentiniz sevdiğiniz insanla yuva kurmak, mutlu olmak olsun. Geri kalanlar bir şekilde oluyor inanın.

insan sevgisi için emek verdikçe yaşıyor o sevgi. e bu erkek arkadaşın verdiği bir emek gözükmüyor ortada.
araba alacaksanız ertelemeyin derim şu durumda, ikinizde önce hayallerinizi yaşayın önce, evlenince aldığınızda ortak mal oluyor.

düğün için tarla satmaya gerek yok, eldeki neyse onunla evlenilir, işi gücü olan insanlar ailelerden bir şey beklememeli zaten.

Arkadaşınız ne hazırlık yapıyor evlilik için maddi olarak? Yani sadece hazırlığı karşı taraftan bekliyorsa o da yanlış, benim maaşıma güvenmesin demiş tamam da

abim evlendiğinde annemler köydeki tek arsalarını satıp abime güzel bir düğün takı vs almışlardı.
Tek arsalarını satıp abiye düğün altın yaptılarsa arkadaşına ne yapacaklar? Sadece erkek ogula özel bir hizmet mi bu?
Ellerindekini avucundakini harcamislar, gelin istemese evlerine giremeyecekler. Ne saçma bir şey. evlilik çağında çocuğu olan yaşlı başlı insanların yapacağı iş mi arsa satmak? Yarın acil paraya ihtiyaçları olsa,ogullari verse gelin asla 'onlar da düğünümü yaptilar-altinimla Nele aldim' demez, büyük kavga çıkarır.
Resmen kendi parasıyla kendilerini rezil edecek bir tercih yapmışlar. Örnek aldığın vizyon bu mu?
Adama gelince ne artısı var ki bu adamın evlenmek için?
Yani evlenmek icin bir insanı diğerlerinden ayiran bir artısı olması lazım ki insan tercihini sorgulamasin. Ama malesef Türkiye'de insanlar 'ciktik o zaman evlenelim' kafasında. Kimsenin 'bu adam ömür boyu keyifle yasanacak adam mi' diye bir kaygısı yok. Cikiyorsaniz ve henüz ayrılmadıysaniz iş bir anda evliliğe geliyor
Bu adama gelirsek artıları;
Ailesi zengin,seni refah içinde yaşatacak bir gelirleri var mı? - yok tam tersi ailesi fakir ve adam tek çocuk olduğu icin bir ömür bir de onlara bütçe ayiracaksin
Adamın maddi durumu iyi,seni refah içinde yaşatacak mi? - hayır,senle aynı parayı kazanıyor. Zaten onu bırakıp işten başka birini bulsan bir aşağı bir yukarı aynı kapıya çıkar.
Tatlı dilli, çözüm odaklı mi? - hayır
Merhametli, kadına çocuğa değer veren biri mi? - boyle bir done yok ortada
Çok aşık mısın, onu gorunce kucağına atlamak isteği mi geliyor? - hayır :) o da yok
Kaldı ki adam çirkin bir şehirde yaşıyor.
Artısı olmadigi gibi tonla eksisi var. Sırf evlenmek için bu adamla evlenmeye değer mi?
Ben evlenmezdim arkadaşın da kendi bilir. 24 yaşında, paraisni kazanmaya başlamışken hemen bu işlere girismesin. Bir gezsin ,tozsun , iki anı edinsin. Gelinlik mi kovalıyor bu yaşta bu acele

Yarısına kadar okudum ama dayanamadim, evlenirken millete hava atmak icin arsamı satılır ya hu. Sizde öyle diye herkes öyle yapacak diye bir şartı yok. Ayrıca ekonomik şartlar ortada 2 yılda ne birikim yapabilir tek başına yaşasa dahi. Herşey ateş pahası, en azından araba almış.
Ama sizin istekleriniz biraz fazla geldi bana, daha ikinizde evliliğe maddi manevi hazır değilsiniz.

O da bana çıkarcısın dedi

Kaç kurtar kendini. Adam ve ailesi için kız maaş ve kredi borcu için ikinci gelir. Oğlan aileci, aile paragöz asıl çıkarcı kendi. Kimseden bir şey beklemenize gerek yok, aile şimdiden kızı beklentisi olmasın diye alıştırıyor. Daha geçenlerde aynı aile be oğlan ile evlenme aşaması olan, evlenen versiyonları vardı. Hepsi sinyali önceden birebir aynı şekilde vermişti. Bu iş olmaz. Olursa da yine mutsuzluk, hakaret , ailesinin uzantısı bir eş olacaktır

Adam arkadaşınızın maaşına güvenip araba alıyor. Gününü gün ediyor. İçine de sinmemiş. Gideceği şehiri de beğenmemiş. Bence olabilir. Beğenmeme hakkı var şu durumda. Belki gereken çabayı görüp sağlamcı olduğu için çıkarcı damgasını yemeseydi daha sıcak bakardı olaya. Arkadaşınız çok haklı ve mantıklı.

Talepte bulunmak hakkınız ama bu kadar maddiyet odaklı olmanızı doğru bulmadım. Evlilik, alışveriş, taşınma, masraf deneyimi olan biri olarak ikinizin de hatalı yaklaştığını düşünüyorum. Dediğiniz gibi başka bir probleminiz yoksa (ailelerle anlaşamama, farklı değerlere sahip olma, iletişim kuramama, saygı duymama vb. gibi) bu bahsettiğiniz mesele üzerinde konuşulup çözülebilecek bir şey. Ve başka sorununuz yoksa sadece birikim nedeniyle ve ilk konuşmada böyle sert bir tepki vermeniz incitici olmuş. Sevgiliniz maddiyat konusunda deneyimsiz ya da pollyannacı olabilir, bu onun eksiği ancak ciddi ciddi evlenmeyi düşünüyorsanız ilk tepkiniz suçlamak değil anlatmak olmalı. Anlamaz ya da anlamak istemezse kendinizden taviz vermeyebilirsiniz ama önce iyi bir iletişim kurmanız lazım.

Siz hiç yapıcı olmayan bir tepki verip sevgilinize "annemle yaşarım, senin paran olunca evleniriz"e varan bir şey diyerek onu incitmişsiniz, o da incindim inciteyim diyerek size "çıkarcı" demiş. Maddi imkan nedeniyle sorun çıkardığınız düşünüp "sadece paramı umursuyor" demiş olabilir. Oysa sizin tek derdiniz maddi imkan değil, geleceğiniz için birikim ve plan yapsın istiyorsunuz ama böyle ifade etmemişsiniz. Bunu "ben dili" kullanarak ve daha yapıcı biçimde ifade edip böyle tepki alsaydınız ilişkinizi bi sorgulayın derdim ama şu an iletişiminizi sorgulamanız lazım. Benzer bir durumda biz gelecek planlarımızı ve ihtiyaçlarımızı konuştuk. Gelirimizi ve beklentilerimizi konuştuk. Uyuşmadığımız yerlerde ne bizim için ne kadar önemli, nelerden taviz verip nelerden vermeyiz bunu değerlendirdik, bir şeyleri neden istediğimizi birbirimize sorduk, birbirimizin duygularını önemserken kendimizi de göz ardı etmedik ve sorun yaşamadan mutlu olacağımız çözümler bulabildik.
Şehir konusunda da yine "buraya alışabilir miyim bilmiyorum, büyük şehrin imkanlarını seviyorum o yüzden gözüm korktu. sence nasıl yaparız? Büyük şehre yerleşşek nasıl olur?" gibi iletişim kurulabilirdi, sanki o anlık korku ile olaya çok somut yaklaşmışsınız gibi geldi.

Evlilikten beklentiniz masraflı bir düğün, bol bol altın ise bu iyi bir bakış açısı değil ama araba almak istemeniz, görece rahat yaşamak istemeniz çok normal. Araba geleceğe de bir yatırım. Arsa satıp düğün yapmak ise aşırı hatalı bir maddi harcama, her geçen yıl değer kazanan arsayı bir gecelik eğlenceye harcamak düşüncesizce bence. Keşke daha iyi iletişim kurabilseydiniz. "Sen birikim yapmamışsın", "Senin ailen para vermek istemiyor/paranı harcıyor" gibi bir bakış açısı ve ifade karşıdakini savunma konumuna iter ve iletişim zorlaşır. "Ben ev eşyaları ve düğün için birikim yaparsak daha rahat ederiz diye düşünmüştüm, evlenince araba almak istiyorum ve şimdi birikim yapmadık diye ileride araba alamazsam üzülürüm. Birikim yapmaya başlayabilir miyiz? Ne kadar biriktirebiliriz? Senin durumun nasıl? Sen bu konuda ne düşünürsün?" şeklinde ifade etmenizi öneririm. Bazı insanlar bizden farklı imkanlara ve alışkanlıklara sahip olabilirler, onlara neyi neden istediğimizi açıkladığımızda ortak bir karar alabilmemiz ve bize kendimizi ifade edecek alanı sağlamaları önemli. Daha iyi bir iletişim kurmanıza rağmen sevgiliniz yine geleceğinize yönelik hiçbir birikim yapmazsa, paraya ilişkin bakış açınız uyuşmuyorsa (siz biriktirmek o hep harcamak istiyor ve taviz vermiyorsanız) o zaman ilişkinizi tekrar değerlendirirsiniz, size uygun gelmezse ilişkiyi bitirebilirsiniz de. Birikim yapmasını istemeniz çok normal ama bu böyle ifade edilmemeli, ileride eşiniz olacak insana bakış açınız bu olmamalı. Birikimin sizin için önemini daha önce açıkça (ima ile değil) anlatmanıza ve imkanı olmasına rağmen birikim yapmadıysa kızın, okay ama adam zamanı geri alıp para biriktiremez. Önemli olan eldeki durumu telafi etmek için ne yapacağı ve sizin iletişimiz.

Ek olarak bazen yorum yapan kişiler kendi olumsuz deneyimlerini yansıtıyor gibi geliyor, siz diğer her şey yolunda dediğiniz için ben bu bağlamda değerlendirmeye ve öneride bulunmaya çalıştım.

Son düzenleme:
Bir de ailesine yaptığı harcamaların nedenini sorgulayabilirsiniz, ailesi yiyecek ekmek bulamıyorsa birikim yapmak yerine onlarla paylaşmak istemesi anlaşılır (tabi bu durumda sonsuza dek aileye destek olunamayacağından evlilik tarihi ve aile destek durumu revize edilir) ama keyif harcamalar için ailesine para veriyorsa ve aile de "oğlum evleneceksin, birikim yap" demiyorsa bu üzerinde konuşulması gereken ciddi bir problem. Karşınızdaki insanın geleceğiniz için kararlar almakta istekli olması önemli. Ekonomik bakış açınızın benzemesi evlilikte çok önemli sonuçta hukuken de uygulamada da tüm gelir, borç ve mallarınızın %50 ortak olacak. Bu konuda daha açık ve yapıcı bir iletişim kurmaya ihtiyacınız olduğunu düşündüm. Konuşup bir çıkar yol bulamazsanız, kullanıldığınızı düşünürseniz tabi ki ilişkiyi bitirebilirsiniz.

Insanlar tarla ev satıp arkadasiniza eksiksiz düğün, takı mi yapsınlar?
YOKMUS iste insanlarda ne yapsınlar? Fakir edebiyatı yapiyorlar ne demek yani?

Sevgilisi ailesine yardimci olacak tabii ki.
Istiyorsunuz ki, aileyi silsinler.

Aslinda bu kadar isteyici, dilenci tavırlı olunmasa kimse zorlanmaz.
Her seyi oldugu kadariyla kendileri yapmaya calissa, her seyin mukemmel olmasina deger vermeseler keske...

Araba almasını da pek istemiyormuş zaten
Bir ara en kötü kredi çekip öderiz ya filan demiş
Arkadaşının erkek arkadaşı eş falan aramıyor, sponsor arıyor. Dediğim gibi madem araba o kadar önemli değilmiş kendi almasaymış. Ben arkadaşınızn yerinde olsam o adama güvenip mahalle bile değiştirmem. Önce kendi hayatını kursun arkadaşın, daha önüne kimler kimler çıkar.

Bu işi boşversin bence. zaten yaşı çok çok genç 24 hiçbir şey. Kendisine kredi çekecek kadın arıyor bu çocuk bariz arabayı kıza güvenip almış. Ben olsam terk ederim kendi ödesin rezil

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…