Evlat sahibi olmak için Hz.Zekeriyanın Duası

Yeni listede var mısın

Ben önceden katılamayacağımı belirtmiştim. Başka yerlerden de duaya katılmıştım işlerim çok ayrıca sağlık durumumda müsait değil şu sıralar hakkınızı helal edin. Allahım bütün güzel dualarımızı kabul eder inşallah. Allah herkesten razı olsun inşallah.

1günde 89tane mrsaj yazmanız normal değil. Sırf teklam vermek için üye olmuşa benziyorsunuz. Kkda reklam yasak

HZ. ZEKERİYA'NIN DUALARI

Kuran'ın üç ayrı suresinde Hz. Zekeriya'nın dualarından bahsedilir. Yaşı ilerlemişolan Hz. Zekeriya, kendi ardından kavmi içinde imanı ayakta tutması için Allah'tan bir varis istemiştir. Kendisi çocuk sahibi olmak için oldukça yaşlı, karısı ise kısır olduğu için varisi yoktur ve Allah'a duada bulunmuştur:

Hani o, Rabbine gizlice seslendiği zaman; Demişti ki: “Rabbim, şüphesiz benim kemiklerim gevşedi ve baş, yaşlılık aleviyle tutuştu; ben sana dua etmekle mutsuz olmadım. Doğrusu ben, arkamdan gelecek yakınlarım adına korkuya kapıldım, benim karım da bir kısır (kadın)dır. Artık bana Kendi Katından bir yardımcı armağan et. Bana mirasçı olsun. Yakup oğullarına da mirasçı olsun. Rabbim, onu razı olunan kıl.” (Meryem Suresi, 3-6)

Orada Zekeriya Rabbine dua etti: “Rabbim, bana Katından tertemiz bir soy armağan et. Doğrusu Sen, duaları işitensin” dedi. (Al-i İmran Suresi, 38)

Zekeriya da; hani Rabbine çağrıda bulunmuştu: “Rabbim, beni yalnız başıma bırakma, Sen mirasçıların en hayırlısısın.” (Enbiya Suresi, 89)

Ayette Hz. Zekeriya'nın Allah'a gizlice seslendiği bildirilmektedir. Bu, samimiyetin en büyük göstergelerinden biridir. Nitekim Allah, Kendisine bu tür bir samimiyet içinde çağrıda bulunan Hz. Zekeriya'nın duasını kabul etmiştir:

Onun duasına icabet ettik, kendisine Yahya’yı armağan ettik, eşini de doğurmaya elverişli kıldık. Gerçekten onlar hayırlarda yarışırlardı, umarak ve korkarak Bize dua ederlerdi. Bize derin saygı gösterirlerdi. (Enbiya Suresi, 90)

(Allah buyurdu:) “Ey Zekeriya, şüphesiz Biz seni, adı Yahya olan bir çocukla müjdelemekteyiz; Biz bundan önce ona hiçbir adaşkılmamışız.” (Meryem Suresi,

O mihrapta namaz kılarken, melekler ona seslendi: “Allah, sana Yahya’yı müjdeler. O, Allah’tan olan bir kelimeyi (İsa’yı) doğrulayan, efendi, iffetli ve salihlerden bir peygamberdir.” (Al-i İmran Suresi, 39)

Ayetlerin devamında bildirildiğine göre, Hz. Zekeriya Allah'ın duasına karşılık ileri yaşına rağmen kendisine bir erkek evlat bağışlamasına şaşırır. Kendisine müjdeyi ileten melek ise O'na Allah'ın kudretini hatırlatır:

Dedi ki: "Rabbim, karım kısır (bir kadın) iken, benim nasıl oğlum olabilir? Ben de yaşlılığın son basamağındayım." (Ona gelen melek:) "İşte böyle" dedi. "Rabbin dedi ki: - Bu Benim için kolaydır, daha önce sen hiçbir şey değil iken, seni yaratmıştım." (Meryem Suresi, 8-9)

Önceki bölümlerde Allah'ın samimi kullarının dualarına onlar için en hayırlı olacak şekilde icabet ettiğini belirtmiştik. Ve Allah'ın içten çağrıda bulunan inananların tek dostu ve yardımcısı olduğunu da bildirmiştik. Allah, çocuk sahibi olması imkansız gibi görünen Hz. Zekeriya'ya da, samimi duasına icabet ederek salih bir oğul armağan etmiştir

Tesbihatı Günde 7000 kere : RABBİ HEBLİ MİN LEDÜNKE ZÜRRİYETEN TAYYİBETEN İNNEKE SEMİUDDUA...

4 yıl önce açmıştım bu topiği çok şükür dualarım kabul olmuştu yazıyı tekrar paylaştım belki derman bekleyen birilerine vesile oluruz Allah isteyen herkese versin inşaallah..

nisanbu ben de cok cok dua ediyorum bazen umutsuzluğa kapılsam da sizin gibi muradina ermis insanlari gördükçe güç alıyorum

Afilim92 Umutsuzluğa kapılma,bu duayı artık o kadar çok okuyordum ki bol bol oku sende Rabbim ol derse olur inşallah,4 yıl oldu benim dua herşeyin ilacı arkadaşım

Afilim92 Umutsuzluğa kapılma,bu duayı artık o kadar çok okuyordum ki bol bol oku sende Rabbim ol derse olur inşallah,4 yıl oldu benim dua herşeyin ilacı arkadaşım
Rabbim bize de o mucizeyi yasatsin insallah kimyasal yasadim 1 kez iki gun de hamileyim diye sevindim o duygunun tamamını tatmak istiyorum

Bazen olmaması olmasından daha iyidir herşeyin hayırlısını dilemek lazım

Ben bu duaya başladığımda tıp bebek yaptırmaya yeni başlamıştım ve 41 meryem suresi vardı emin değilim onu da okumuştum şükür rabbime evlatlarim oldu ama hayat insana öyle bir sopa gösterdi ki felegimi şaşırdım sizin de umarım bir an önce olmasını temenni ederim

Ne oldu peki anlayamadim

Çocuklarla ilgili bir kısım olmadığı için yazmadım duam şu oldu evlatlarim olsun da herşeye raziyim dedim evim dağıldı evliligim bitti babasız 2 çocuk yetiştirmeye çalışıyorum 1 sene oğlum bronşit tedavisi gördü çok zor günler geçirdim demem o ki edilen dua yi eksik dilememek gerekiyor muş

Çok doğru söylemişsin dua ederken bile hayırlısını dilemek lazım,isterken herşeyin hayıslısını istemek,birde hayata şöyle bak hayat bir imtihan ve herkesin bi sınavı var kimisinin evlattan kiminin kocadan kiminin sağlıktan sende bu tarafından bak ve hep bir şükür sebebin olsun hayatta,Rabbim dermansız dert vermesin evlatlarımızın sağlığıyla acısıyla imtihan etmesin inşallah,kimsenin 4-4 lük değil arkadaşım ama senin yükün biraz daha fazla gibi mükafatını alırsın inşallah,sıkma canını herşeyin hayırlısı

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…