Ev temizlik rutinleriniz nasıl

Sofiasofia

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
30 Nisan 2023
1.362
1.423
31
herkese merhaba. Uzun zamandır bu başlıkta konu açmamıştım , bugün bir rüya gördüm ve rüyamı kendimce analiz ettiğimde kendimce bir sonuç çıkardım ve yetersizlik duygusu yaşadığımı fark ettim. Ben çalışan bir kadınım aslında iş saatlerim gayet iyi ama genelde ev temizliğini hafta sonları yapıyorum , ve genelde de pekçok şey aynı anda birikmiş oluyor.

Bazı hafta sonları bir oda belirliyorum orayı dipbucak temizlemeye çalışıyorum. Aynı zamanda evin diğer yerlerini de üstten temizlik yapıp bitiriyorum. Ama şöyle bir durum var , hafta sonu elimden geleni yapsam da hafta içi sanki evi dağıtan da benmişim gibi oluyor. Eşim bana karışan biri değil ama düzenli biri. Sabah uyanır yatağı toplar , bulaşıklar varsa yerine yerleştirir uyumadan yani hani full ev işi yapan bir erkek değil ama hani alışkanlık gibi bi şey dağılınca hemen toplama huyu var , sayesinde ev batmıyor hiç ama ben hafta içi yorgun olunca eşyalarımı bazen dağınık bırakabiliyorum , kıyafetlerimi toplamıyorum ya da aldığımı yerine bırakmıyorum vs ama hafta sonu yemek çamaşır bulaşık evi çekip çeviriyorum.
bazen de ben ne yaparsam yapayım ev zaten kirleniyor yani, ama mesela sadece süpürge çekmek yetmiyor mutlaka bi vilada ile özellikle yattığımız oda ve salonu mutlaka geçmem gerekiyor her hafta olmasa da lazım yani çünkü toza karşı hemen alerjim oluyor. Yani hem bu kadar önemserken hem de bu kadar yetememek beni düşündürüyor.
Eşim bu arada aşırı detay temizlik yapmaz ama süpürgedir yemektir ya da temizlik günlerinde yardımdır ediyor yani hakkını yiyemem sadece evin tonla işi oluyor illa ki. Bilmiyorum belki de bir sistem tutturamadım ya da zaten ev işi hep böyle bir şeydir
Bana tavsiyeleriniz var mı , özellikle çalışan kadınlar nasıl bir yol izliyorsunuz

Temizlik uzmani degilim ama yer silmeyi her hafta yapmiyor musunuz? Alerjiniz varsa onemli bir husus cunku. Asil konuya gelirsek yilllardir yardimciyla idare ettim begenmesemde razi geldim ama artik sacmaliklara tahammulum kalmadi 3 haftadır kimse gelmiyor bende soyle duzen tutturdum. Her gun en gec 2 gune bir robot supurge calisiyor o calismazsa dik supurgeyle yuzeysel mutfak salon geciyorum. Wc yi kullandikca gunluk temizliyorum zaten. Haftasonlari da detayl supurge silme toz alma banyo lavabo mutfak giriyoruz esimle. Ama benim derdim daginiklik mesela toplayan bir eşin olmasi harika. Benim esim temizlik yapar ama toplamaz onu benden bekler ki bence en zoru. Toplu ev kolay temizlenir çünkü. Kisaca haftaici ufak tefek dokunuslar haftasonu 4 5 saat ayirip detay temizlik daha mantikli geliyor.

Her yöntemi denedim olmuyor:) titiz olamıyorum düzenli de olamıyorum

Maddi imkan varsa haftada ya da 15 günde bir dip köşe girecek biri gelebilir, robot süpürge bence kurtarıcı oluyor. Ben bir de evde ıvır zivir sevmem o yüzden bütün evi indirip kaldırmam 2-3 saatimi bile almaz çünkü el oyalayacak malzeme yok. Hatta kıyafet bile yok. Bir kıyafeti 1 yıl giymiyorsam muhakkak ihtiyaç sahibine ulastiriyorum, minumum eşya minumum caba.Siz de bir analiz edin evinizi.

Ev işi yapmaktan nefret ediyorum

Tuvalete banyoya giren temizleyip çıkıyor, eşim yemekten sonra bulaşıklari tezgaha kaldırır ve sudan geçirip makinaya hazır hale getirir cay kahve hazırlarken bende makinaya doldururum

Eşimin kedi alerjisi olduğu için mecburen hergün süpürmek gerekiyor, ve malesef son zamanlarda süpürürken çok hapşırdığı için eşim yokken yapıyorum. Balkonu ve camlarını eşim temizler. (Camlar ayda 1, balkon haftada 1)
Toz almayı süpürmeyi ve vileda işini günlük akşam yemekten once hallederim. Bunları hergün yapınca detaya pek gerek kalmıyor zaten
-Ütüyüde kim ne giyecekse ve kim müsaitse o ütüler giyer çıkarız.

Dağınıklık evi batırıyor. ben düzenli biriyim ,en yorgun günümde bile kıyafetleri yerine koyarım ,işten gelir gelmez üstümü değiştirip yerleştirmeye çalışıyorum .çayım bittiği gibi makineye koyarım kahvaltı eşyalarını vs de. Ama İnsanız ya bir gün yapmıyorum ertesi günü ev korkunç görünüyor gözüme çünkü dağınıklık devamında daha çok dağınıklığı getiriyor .bence bu sorunu çözmeye çalışın .sonra gözünde büyüyor temizlemek yani yapmadıkça daha kötü oluyor bu alışkanlığı kazanmaya çalışın

Hafta içi genellikle robot süpürge her gün çalışır hatta ben işteyen uygulamadan high boost modunda çalıştırıyorum günde iki bile çalıştığı oluyor, hafta sonları büyük süpürge ile dip köşe süpürürüm toz alırım max iki saatini alıyor bu işlem, iki haftada bir ise silerim, benim kıyafet vs çok olduğu için ütü biriktirmem her pazar ütüdekiler ütülenir askısına asılır bir de hafta içi çamaşır yıkama işlerini yapıyorum. Hafta içi ev düzgün dursun kirliler yıkansın kurutulsun yeter yani çok beklentim yok kendimden, eşim yap dersen yapar yoksa çok yapmaz. Tuvalet banyo konusunda banyom çok küçük o yüzden rahatım ben banyonun yıkanması taraftarıyım ama banyom küçük olduğu için bazen yerleri sleepynin yer için olan bezleri ile siliyorum yeterli oluyor tuvalet ve lavaboyu da neredeyse her gün çamaşır suyu ile günlük olarak temizlerim huyum böyle tuvalet banyo takıntım var. Geri kalan dolaptır çekmecedir falan ıvıdık zıvıdık şeyleri düzenlemeyi hiç sevmem boş zamanım olursa siler toplar düzenlerim

Rutinim yok akşam nasıl oluyo anlamıyorum bıle.
Yıne fılanca ıs kaldı fılan oluyorum

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…