Ev Kurma Derdi ...

nişanlıyım. 4 ağustosta nikahım var.

şu an ötv indirimi var. mobilya beğendiğimiz mağazada da ay sonuna kadar %10 ek indirim var yani toplamda %25 gibi bi indirimimiz var.
mobilyayı şimdiden almak mantıklı mı? yatak odası ve salon takımı. (yaptırıp depoda vs bekletmiyolar. 20 gün öncesinden haber veriyorsun bana şu gün lazım diye. onlar da yeni üretip sana gönderiyorlar.)

maddi durumlar parlak değil, o yüzden %25 güzel bi indirim oluyor bizim için. şimdi almazsak da ötv indirimi 30 hazirana uzatılmış. ama %10 indirim kaçıyor. ve düğün sezonu açılacağı için fiyatlar mutlaka artacaktır. (nişanlım eskiden mobilya sektöründeydi)

beyaz eşyada anlık kampanyalar olduğu ve ötv indirimi uzatıldığı için daha sonra alırız diyoruz.

daha ortada ev yok, kiracı olacağız. ama illaki sığar yani zaten mobilyalar standart, daha küçüğü yok. 5 kapak dolap örneğin. 4 olsa zaten bize yetmez.

bir de haziranda nişanlım askerde olacak. temmuzda gelecek. o zamana kalsın istemiyorum çünkü o askerde iken ben bişey alamam, o geldikten sonra da 1 ayda yetişmez gibi. hem ev bul hem eşya ayarla vs. nisanda tutsak evi en az 3 ay boşa kira verilecek.

neyse, fikir arıyorum. dertlendim iki haftadır.
şimdi beğendiğiniz mobilyalar çok avangart değilse ki sizi azcık tanıyorum pek öyle bir tarzınız yok. standart spor model koltuklar mobilya her eve sığar arkadaşım. ben yerinde olsam yapardım. hemende teslim etmiyorlar zaten mesela sandalyeler 45 güne gelmişti benim öyle afilli de değildi yani normal bir sandalye. ötv indirimide varken almak mantıklı olur bence. yaza fiyatlarda oynama oluyor bu zamanda almanız mantıklı. evi tutunca da eşyalarınız gelir.

Ben ulkenin mobilya diyarina tasinmama ragmen, Izmirden getirttim ucuz diye.Maddiyat onemli valla.Alacagin urunler de boyutlari abarti degil de standartsa kacirma firsati.

Istanbulda oyle sifir evler gezdim ki, yatak odasi dedikleri odaya cift kisilik yatak ancak sigacak.
o yuzden ev belli olmadan alacaginiz esyada sikinti yasayabilirsiniz.

Ama her sekilde, zaten kira olacagi icin o evde kalacaginizin da garantisi yok,
bir sey cikar, bir yil bile dolmadan tasinabilirsiniz.

o yuzden alin bence de ama cidden yer kaplamayan modellere bakin.

Canım 20 gün diyorlar ama 45 günde geliyor bilgin olsun biz de yeni ev aldık bir ay önceden sipariş verdik gelmedi 15 gün eski eşyaları göndermemiştik Allahtan onları kullandık. Ki şimdi siparişi verirsiniz siz ne zaman isterseniz o zamana getirirler. Bir de %25’den bile daha fazla indirim yaparlar biraz pazarlık yapın. Bu arada hayırlı olsun.

nişanlıyım. 4 ağustosta nikahım var.

şu an ötv indirimi var. mobilya beğendiğimiz mağazada da ay sonuna kadar %10 ek indirim var yani toplamda %25 gibi bi indirimimiz var.
mobilyayı şimdiden almak mantıklı mı? yatak odası ve salon takımı. (yaptırıp depoda vs bekletmiyolar. 20 gün öncesinden haber veriyorsun bana şu gün lazım diye. onlar da yeni üretip sana gönderiyorlar.)

maddi durumlar parlak değil, o yüzden %25 güzel bi indirim oluyor bizim için. şimdi almazsak da ötv indirimi 30 hazirana uzatılmış. ama %10 indirim kaçıyor. ve düğün sezonu açılacağı için fiyatlar mutlaka artacaktır. (nişanlım eskiden mobilya sektöründeydi)

beyaz eşyada anlık kampanyalar olduğu ve ötv indirimi uzatıldığı için daha sonra alırız diyoruz.

daha ortada ev yok, kiracı olacağız. ama illaki sığar yani zaten mobilyalar standart, daha küçüğü yok. 5 kapak dolap örneğin. 4 olsa zaten bize yetmez.

bir de haziranda nişanlım askerde olacak. temmuzda gelecek. o zamana kalsın istemiyorum çünkü o askerde iken ben bişey alamam, o geldikten sonra da 1 ayda yetişmez gibi. hem ev bul hem eşya ayarla vs. nisanda tutsak evi en az 3 ay boşa kira verilecek.

neyse, fikir arıyorum. dertlendim iki haftadır.
Yegenim cok onceden aldi mobilyalari istedigi zaman getirdiler .Kaptan niye sorun ettin .Al geç .Mutfak esyaları internette daha ucuz .Servis gelip kuruyor yine.
Allah mesut bahtiyar etsin .Kolayliklar diliyorum .

ındırımdeyken almak mantıklı bende evlenmeden 3 ay once vermıstım sıparısı
ustelık depoda da bekletmıyorlarmıs 2 hafta onceden haberle hemen getırıyorlarmıs
ben olsam sıparısı verırdım
ıcınıze sındıkten sonra... ha 3 ay once ha uc ay sonra bırsey farketmez onemlı olan ındırımı yakalamak az buz masraflar olmuyor cunku

agız tadıyla oturun ınsallah

Enzadan almayı düşünüyorsanız, enza ya da yataş ta çalışan birini bulmaya çalış. Personel indirimi var %25. Mevcut indirimin üstüne yapılınca bayaa işinize yarar C captain price
ya keşke öyle bi durum olsa ama maalesef yok.

basic esyalar simdiden alinabilir.
evinizi nasil dösemek istediginizi bilmiyorum ama klasik orta boy L Koltuk, standart 5 kapili dolap ve standart cift kisilik yatak her eve sigar.

firsatin varsa IKEAdan alabilirsin dolabini. bende daha yeni aldim. hem uygun hemde istedigin gibi kendin ek yapabiliyorsun. ben ilk 4 metrelik aldim- sonra yetmedi bi 3 metre daha ekledim.

mesajlarindan tanidigima göre satafatli eyalar almazsin galiba.
ceyiz icinde duru renkler secersen hic sorun olmaz.
havlu takimi mesela 6 banyo 6 el havlusu yeterli olur (fazla misafirin gelmezse) nevresimde ayni sekilde 3 takim cok bile.
tabak canak bence asiri pahali alma. ben bu hatayi yaptim ve 3 tabagimin kenari simdiden catladi :KK43:
Kücük ev esyalari bence gereksiz. tonca aldim- kullanmiyorum. iki kisilik yemek yaparken rondoyu indirmiyorum mesela- sogani vs. iki dakikada elimde dogruyorum.
tost makinami daha 3 kere kullandim.

az ve öz al. evlendikten sonra esinle beraber cikar gerekenleri alirsiniz. ilk bir eve girip neye gercekden ihtiyac duyuldugunu ögrenirsen isin daha kolay olur
yok şatafatlı ve kaba eşyalar değil.
havlu nevresim gibi şeyleri annemle halletmeyi düşünüyorum. havlu vs var zaten biraz hediye de gelmişti.
yemek takımı almadım henüz. o konuda da kararsızım. 6 kişilik iki takım al diyor herkes.

Nişanlın Temmuz da gelip 4 Ağustostaki düğüne ev kur yerleş seni çok gerer

evet belki yetişir ama o gerginlik evliliğin ilk 6 ayına da yansır

Mayıs Haziran Temmuz zaten öncesindeki aylar olacak

Haziran da tutsan yeter de haziran da nişanlım yok dediğin için Mayıs dedim

aboneliği ıvırı zıvırı boyası badanası temizliği derken zaman çabuk geçer

evet boşa para gidiyor gibi geliyor ama son anda o stres gerçekten çok yorucu olur

bir de ağır çalışma şartlarınız varsa zorlar zira izin almak bile sıkıntı oluyor

eşyaları teslim ayrı gün servis gelişi ayrı gün oluyor vs vs

yani adam sana Salı dediğinde aman o gün işim var öbür haftada benim istediğim gün olsun diyebilmek gerçekten seni rahatlatır yoksa tek başına iyice gerilirsin

eğer deseydin ki nişanlım ile bir aradayız Haziran yeterdi hatta Temmuz bile

üniversite yakınında olacaksa eviniz üni kapanınca tutmak daha karlı olabiliyor tabii yani ramazan sonu gibi

enza olur tabii o marka ben imalatçı gibi düşündüm de onlar bir süre sonra aman o koltuk yüzü kalmadı bundan yaptım moduna girebiliyor da
17 haziran 3 temmuz arası yokmuş. sordum şimdi tekrar. 4 ağustosta da nikah. bu durumda haziran gibi tutsak. o yokken ben badana boya elektrik vs işi olursa hallederim çünkü inşaat firmasındayım zaten. o gitmeden aldığım eşyaları da götürürüm diye düşünüyorum.
o askerdeyken ben sipariş vermiş olurum mobilya ve beyaz eşyaları. atıyorum 10 ağustosa teslim gibi.
bu şekilde mantıklı sanki. haziran ilk haftalarında tutmuş olsak bir aylık kira boşa. o geldikten sonra düğüne kadar olan bir ayı boşa saymıyorum çünkü yerleştirmeye başlayacağız mecbur.

17 haziran 3 temmuz arası yokmuş. sordum şimdi tekrar. 4 ağustosta da nikah. bu durumda haziran gibi tutsak. o yokken ben badana boya elektrik vs işi olursa hallederim çünkü inşaat firmasındayım zaten. o gitmeden aldığım eşyaları da götürürüm diye düşünüyorum.
o askerdeyken ben sipariş vermiş olurum mobilya ve beyaz eşyaları. atıyorum 10 ağustosa teslim gibi.
bu şekilde mantıklı sanki. haziran ilk haftalarında tutmuş olsak bir aylık kira boşa. o geldikten sonra düğüne kadar olan bir ayı boşa saymıyorum çünkü yerleştirmeye başlayacağız mecbur.

Haziran'da tutsan olur da sen eşyaları 10 Ağustos a isteme yine de Temmuz olsun o :))))

zaten Mayıs'ta evi seçersiniz Haziran da kira başlar ya da belki kiracısı olur boşalır vs gibi durumlar da oluyor ona göre çok geçe kalmamak lazım kiralık ev ararken de

bir de zaman cidden çabuk geçiyor

bir bakıyorsun pazartesi bir bakıyorsun cuma

hayırlısı olsun de ve ne olur bu sürelerde çok gerilmeyin

evliliklerin ilk ayları bu süreçteki gerginlikler nedeni ile kötü geçiyor

sen burada görüyorsun yeni evlilerin konularını

bazı şeyler olmayıversin de huzur olsun

bırde ıkı tane 6 kısılık yemek takımı cok mantıklı
ben mısafır setımı 12 kısılık
gunluk tabak setımı 2 tane 6 kısılık aldım
mısafır setımde kullanmadıgım okadar parca var kı ... bosuna verılıyor o para bence ıkı katı fıyatına kullanılmayan parcalara verılıyor
ama aldıgım ıkı tane 6 kısılıgı tepe tepe kullandım resmen :)

Bence alın aradan çıksın, çok hantal parçalar secmediyseniz zaten sığar. Daha bunun perdesi var,ivıri kıvıri var en azından onları sonradan rahat rahat alırsinız.
Hayırlısı olsun Allah tamamına erdirsin

Haziran'da tutsan olur da sen eşyaları 10 Ağustos a isteme yine de Temmuz olsun o :))))

zaten Mayıs'ta evi seçersiniz Haziran da kira başlar ya da belki kiracısı olur boşalır vs gibi durumlar da oluyor ona göre çok geçe kalmamak lazım kiralık ev ararken de

bir de zaman cidden çabuk geçiyor

bir bakıyorsun pazartesi bir bakıyorsun cuma

hayırlısı olsun de ve ne olur bu sürelerde çok gerilmeyin

evliliklerin ilk ayları bu süreçteki gerginlikler nedeni ile kötü geçiyor

sen burada görüyorsun yeni evlilerin konularını

bazı şeyler olmayıversin de huzur olsun

ya ben aslında rahat insanımdır yani aman burası da böyle olsun der geçerim. dünya malı değil mi?
ama vakit hızlı geçiyor haklısın.
teşekkür ederim yorumlar için.

bırde ıkı tane 6 kısılık yemek takımı cok mantıklı
ben mısafır setımı 12 kısılık
gunluk tabak setımı 2 tane 6 kısılık aldım
mısafır setımde kullanmadıgım okadar parca var kı ... bosuna verılıyor o para bence ıkı katı fıyatına kullanılmayan parcalara verılıyor
ama aldıgım ıkı tane 6 kısılıgı tepe tepe kullandım resmen :)

bende günlük bi set var. 4 kişilik. tabaklar da rengarenk yani 5. kişi gelse farklı tabak sırıtır :KK70: onu gerçekten günlük kullanabilirim heralde ancak.
onun dışında bir de işte 12 kişilik set (6+6) bu seti de misafir geldikçe kullanırım. metroda carrefourda bazen indirim oluyor kütahya porselen 6 kişilik takım 150 civarı. uygun gibi sanki.
ya da şimdi bakarken şunu gördüm mesela;

beyaz esyalari depolarda tutuyolar mobilyayida alin derim evi simdi tutsaniz ancak yerlesirsiniz zaten yerlesme isi esyalarin gelmesi falan baya suruyor genis genis rahat rahat yerlesirsiniz son zamanlarda dugun telasi ev telasi yerlesme telasi hepsi birbirine girer evi tutarsaniz neye ihtiyaciniz olacagini daha iyi görürsünüz hem perdeler ayarlanacak hali ölculeri falan hersey stres yani son zamana birakmayin

[QUOTE
[/QUOTE]
bune ya fiyatlar cosmus resmen ben boyle bir takimdan gunluge 2 paket aldim ikisine 120 tl vermistim 5 sene once fiyati gorunce şok oldum allah yeni evleneceklere yardim etsin

ya ben aslında rahat insanımdır yani aman burası da böyle olsun der geçerim. dünya malı değil mi?
ama vakit hızlı geçiyor haklısın.
teşekkür ederim yorumlar için.

bende günlük bi set var. 4 kişilik. tabaklar da rengarenk yani 5. kişi gelse farklı tabak sırıtır :KK70: onu gerçekten günlük kullanabilirim heralde ancak.
onun dışında bir de işte 12 kişilik set (6+6) bu seti de misafir geldikçe kullanırım. metroda carrefourda bazen indirim oluyor kütahya porselen 6 kişilik takım 150 civarı. uygun gibi sanki.
gayet guzelmıs sade şık zamansız ne modası gecer ne uyumsuz durur her zaman severek kullanılacak bır model acıkcası

[QUOTE
bune ya fiyatlar cosmus resmen ben boyle bir takimdan gunluge 2 paket aldim ikisine 120 tl vermistim 5 sene once fiyati gorunce şok oldum allah yeni evleneceklere yardim etsin
[/QUOTE]

beş sene önce dolar 1,5 liraydı şimdi 5,5 lira :KK70:
bundan daha ucuzu da var da yine bu civar yani.

Zamanında bu işlere çok koşturmuş, çevresine ve buraya çokça bilgi vermiş biri olarak şunları tavsiye ediyorum.
  • Mobilyalarınızı alın. Normalde almayın derdim ancak, %10 eksta indirim, mobilyaların 20 gün önceden bilgi verilerek üretilmesi konusu vs. cazip geldi bana. Hele ki nişanlınızın Temmuz'da olmayacağı konusu da var sayılınca, şimdiden nişanlınız ile beraber bakıp, karar verip almanızda fayda var. Ödemelerini de yavaş yavaş yapmaya başlamış olacaksınız, maddi anlamda da sizi rahatlacak bir karar olur bu (ilerisi için). Başlanılmış iş bitmiş iş diye boşuna değilmiyor bence.
  • Beyaz eşya konusunda tabii ki karar sizin, güzel kampanyalar denk gelecektir. Benim tavsiyem hem garanti, hem de uygunluk açısından tek bir markanın ürünlerini tek yerden alın. Servis açısından kolaylık olacaktır ileride. Aynı zamanda da yüksek indirim alabilmeniz açısından da fayda sağlar. En son anneme (çok eskimişti beyaz eşyaları) bulaşık makinası, çamaşır makinası, kurutma makinası aldık. Nakit ödediğimizden güzel bir indirim sağladılar, üzerine de blender seti hediye ettiler, avantajlı bir alışveriş oldu bizim için.
  • Ev bulma konusuna da gelince, işinizi çok şansa bırakmayın derim, son dakikada "hadi bu olsun ne yapalım şimdi" demek var işin ucunda. Biz o noktaya gelmiştik eşim ile evlenirken, son dakikaya kaldığı için çok strese girdik. Ufak ufak yine bakının derim, ummadığınız bir fırsat çıkar önünüze, Nisan ayında dahi olsa kiralamak isteyebilirsiniz düşüncesindeyim. Biz de 2 ay boş eve kira ödemiştik ama, evin badana boya işleri, mobilyaların gelmesi, halıların alınması, perdelerin uydurulması derken iyi ki öyle yapmışız dedik. Çalıştığım için, mecburen günlere yaydık bütün bu işleri, tabii bir de gelinlik bakması vs. derken tefarruatlar çok olunca, geniş vakit bırakmakta fayda var. Üst üste gelince birşeyler eksik kalabiliyor. Benim mesela halılarım son dakikaya kalmıştı çok sinir bozucuydu, çeyiz serilecek ortada halı yok mesela (çeyiz serilecek derken, eve yerleştirme anlamında diyorum, yoksa ulu orta bende çeyiz sermedim, nefret ederim). Bu gibi işlerinde olacağından, önceden önceden ev konusunda fikir edinmek veya tutmak bile fayda sağlar.

Kısaca, hakkınızda hayırlısı olsun.
Sormak istediğiniz birşey olursa, seve seve bilgi vermeye çalışırım.
Tatlı telaşlarının sorunsuz rayında gitmesini dilerim.

beş sene önce dolar 1,5 liraydı şimdi 5,5 lira :KK70:
bundan daha ucuzu da var da yine bu civar yani.
[/QUOTE]
sende haklisin bende daha 1 saat once gorumcemle konusurken gunlukleri benimkinden istiyor diye kutusu 60 lira ya diyodum :)))

havlu nevresim gibi şeyleri annemle halletmeyi düşünüyorum. havlu vs var zaten biraz hediye de gelmişti.
yemek takımı almadım henüz. o konuda da kararsızım. 6 kişilik iki takım al diyor herkes.

ben 12 kisilik aldim- dolapta duruyor malasef.
daha hic 12 kisilik misafirim olmadi :KK43:
Bencede 6 kisilik en uygunu. 2 takim gerikirmi bilemedim (eger cevreniz genisse kesin geriklidir)- ama su setler hic gerekli degil (icinde ivir ziviri olanlar)
bide hic ummazdim ama 2 boy (3 ve 6 Litrelik) düdüklü aldirmisti ablam zorla- gercekdende hakli cikdi. Mutfagimin kralicesi oldu. normal tencerelerimi dogru düzgün kullanmiyorum bile.
uygun bulursan bence büyük boy tencere yerine düdüklü al

• Beyaz eşya konusunda tabii ki karar sizin, güzel kampanyalar denk gelecektir. Benim tavsiyem hem garanti, hem de uygunluk açısından tek bir markanın ürünlerini tek yerden alın. Servis açısından kolaylık olacaktır ileride. Aynı zamanda da yüksek indirim alabilmeniz açısından da fayda sağlar. En son anneme (çok eskimişti beyaz eşyaları) bulaşık makinası, çamaşır makinası, kurutma makinası aldık. Nakit ödediğimizden güzel bir indirim sağladılar, üzerine de blender seti hediye ettiler, avantajlı bir alışveriş oldu bizim için.
  • Ev bulma konusuna da gelince, işinizi çok şansa bırakmayın derim, son dakikada "hadi bu olsun ne yapalım şimdi" demek var işin ucunda. Biz o noktaya gelmiştik eşim ile evlenirken, son dakikaya kaldığı için çok strese girdik. Ufak ufak yine bakının derim, ummadığınız bir fırsat çıkar önünüze, Nisan ayında dahi olsa kiralamak isteyebilirsiniz düşüncesindeyim. Biz de 2 ay boş eve kira ödemiştik ama, evin badana boya işleri, mobilyaların gelmesi, halıların alınması, perdelerin uydurulması derken iyi ki öyle yapmışız dedik. Çalıştığım için, mecburen günlere yaydık bütün bu işleri, tabii bir de gelinlik bakması vs. derken tefarruatlar çok olunca, geniş vakit bırakmakta fayda var. Üst üste gelince birşeyler eksik kalabiliyor. Benim mesela halılarım son dakikaya kalmıştı çok sinir bozucuydu, çeyiz serilecek ortada halı yok mesela (çeyiz serilecek derken, eve yerleştirme anlamında diyorum, yoksa ulu orta bende çeyiz sermedim, nefret ederim). Bu gibi işlerinde olacağından, önceden önceden ev konusunda fikir edinmek veya tutmak bile fayda sağlar.

beyaz eşyayı kesinlikle tek yerden alacağız. dediğin gibi bi çok açıdan faydalı o.
uygun bi beyaz eşyacı önermişlerdi bi arkadaşımız bakmış.
çift kapak, gri, buzluk altta buzdolabı
9 kilo 1200 devir çamaşır makinası
4 program bulaşık makinesi, gri
siemens
8.450 TL

uygun mu? ki ben buzluk altta istemiyorum hem boyum kısa hem de öyle olunca fiyat otomatik artıyo. gri olunca da aynı şekilde. yani bunların tamamı beyaz olsa, buzluk standart dolap tek kapı olsa daha ucuz olur.

17 haziran -3 temmuz arası yokmuş. bi yandan onunla da konuşuyorum. haziran başı gibi tytmaya karar verdik evi. o yokken tadilat vs işleri hallederim, mobilyaları vs sipariş veririm. o gelince de yerleşiriz. tabi evdeki hesap çarşıya uymayabilir her zaman.

Bencede 6 kisilik en uygunu. 2 takim gerikirmi bilemedim (eger cevreniz genisse kesin geriklidir)- ama su setler hic gerekli degil (icinde ivir ziviri olanlar)
bide hic ummazdim ama 2 boy (3 ve 6 Litrelik) düdüklü aldirmisti ablam zorla- gercekdende hakli cikdi. Mutfagimin kralicesi oldu. normal tencerelerimi dogru düzgün kullanmiyorum bile.

ya aslında bana da 12 kişi gelmez gibi geliyor. o kadar çevrem yok. ama hem nişanlının hem senin ailen gelse napcan diyolar. o yüzden kafam karıştı.

düdüklü var bi tane. litresini bilmiyorum. düdüklü fobim var ya kullanamam gibi geliyor. patlamasından korkmuşumdur hep.

Çok yerinde ve mantıklı bir yorum olmuş.

Ben 6 kişilik 2 takım (günlük takım) aldım.
Eskidiler, 2. defa 6 kişilik 2 takım aldım.
Bana çok gelen giden olur.
Eh bizim de nüfus çoğalınca her gün o makina dolu dolu çalışır.
O yüzden ben iki takım almanızda fayda olur diye düşünüyorum.

Misafir takımına gelince, çok beğenerek ve resmen aşık olarak 12 kişilik, bir çok parçası olan takım aldım.
İyi ki almışım. Çünkü çocuğun doğum günü, arkadaş cemiyeti derken, o 12 kişilik tabaklar yetmiyor bile yeri geliyor.
Ekstra günlük takımımdan kullanıyorum ki iyi ki onları da 12 kişilik yapmışım.

Buna göre tabii ki 12 kişilik günlük (servis seti olmayan) kaşık, çatal, bıçak takımım var.
Ayrıca misafir için kendi ahşap çekmecesi olan 12 kişilik kaşık, çatal, bıçak takımım var.
Genelde misafir geldiği zaman diğerlerini de çıkartıyorum çünkü yetmiyor zaten.
Ayrıca, kulpları renkli, çok beğendiğim için aldığım Karaca'nın çatal, bıçak takımım var, onu da 12 kişiliğe tamamladım.
Hiç bu anlamda en yoğun misafirimiz olduğu zaman bile sıkıntı yaşamadım.

Bardak takımım tabak takımımla aynı olduğundan ve evde de günlük takımlarımı genelde 12 kişilik tuttuğumdan (sade bildiğiniz su bardağı aldım günlük kullanıma, eksildikçe bulması kolay oluyor, aynılarından alıyorum) bardak sorunu da yaşamıyorum.

Bence, başta temel ihtiyaçlarınızı alın zaten.
Kullandıkça ve zamanla sizin evinize gelen giden yoğunluğuna göre hareket edin.

Misal servis için gerekli olan maşalarımı ihtiyaç durumlarını yaşadıkça aldım.
Servis için geniş kaşıklar gerektikçe ve ihtiyaç duymaya başladıkça edindim.
Gibi gibi...
Çok abartmadan temel ihtiyaçlarınız olsun, nasılsa sonrası alınır...

X