Ev almak için doğru zaman

Peki sizce komple satıp 3+1 onun istediği gibi bir ev mi mantıklı olur. Yoksa 2+1 alıp elimizde 70-80 bin tutup küçük bir araba almak mı

Bir de şu var 70-80 bine alacağınız araba muhtemelen hasar kayıtlı olacak, bir sürü problemi beraberinde getirecek. Ben daha ucuz araba almak istememesi konusunda eşinize hak veriyorum. Tamamen satıp ev için kullanmak olabilir (ama araba da zaruri ihtiyaç o ayrı) belki

Ya nerde yaşadığınızı merak ettim. Kiralar 1700 civarı (ki muhtemelen birkaç senedir oturuyorsunuz) ama 350 bine 2+1 oturulacak ev var?
Bursa'dayız. 4 yıl önce kiraya geçtiğimiz için uygun. Şu anda oturduğum ev biz çıksak ev sahibi 2 binden verir.
Bitişik nizam, küçük 2+1 öyle müthiş bir semti değil değil dediğim 350 binlik ev. Yoksa yazdım güzel semt ve sitede 500 binden yukarı maalesef.

Ben artık araba konusunda eşime güvenmiyorum. Çok dikkatsiz kullanıyor. Tayinle ilgili olabilir söylentisi durduruyor şu anda . Haziran'daki duruma göre karar vereceğim . Tayin yoksa ev mutlaka.

Polis memurunun 140 binlik, 170 binlik arabayla ne işi var çok şaşırdım.. işinin gereği öyle bir arabası var sanmıştım. İş yoğunluğundan fırsat bulup binebilecek mi 170 lik arabaya?

Anadan babadan durumu yokmuş. Daha da siz destek çıkıyormuşsunuz ailesine. Sizin maaşınız da olmasa bu arabaların hayalini bile kuramaz. Ne güzel evlilik kafasına göre tezgahı kurmuş. Size söz hakkı vermiyor. Araba tr de en büyük masraf kapısı. Ne vergisi bitiyor ne benzini ucuz ne tamiratı.. çocuk yokken ev almak mantıklı ama şuanda değil faizler düşükken alacaktınınız.

Bir gün evde bir gün işte. Vakti var aslında işe gidip gelirken de arabayı kullanıyoruz. Faizler düşükken de almak istediğimiz evlere istediğimiz kadar kredi izni vermiyordu satan firmalar. Devlet ekstra vergi alıyor diye . Alamadım o süreçte maalesef

Ben olsam 1700kira yerine faiz vermeyi tercih ederim. Arabanın tamamını satar kredi çekerim. 200 bine 3700 liralık taksit yapsam 8 yil da ödersin. Zaten 1700 kıran varmış

50-60 bin peşinatla şu anda ev almak bencede mantıklı değil. 350 bin liralık bir rv için 300 bin 10 yıl vadeyle kredi çekseniz aylık 5 bin ödüyorsunuz. Ev sıfır mı bilmiyorum. Eğer sıfır ise mütahit bu kadar kredi çekmenize izin veriyor mu. 300 bin kredi çektiyseniz %4 oranında tapu masrafı çıkıyor buda 12 bin liraya tekabül ediyor. Arada emlakçı varsa %2sini ona vermeniz gerekiyor. Yani evin değeri 350 bin ise 7 bin emlakçıya veriliyor. Şu an alacağınız evin sıfır olduğunu düşünüyorum. Kombi alınması gerekiyor. Genelde kombi fiyatları 5-6 bin. Kalorifer tesisatı inşallah vardır. Yoksa ayrıyeten onu da yaptırmak ve ona da ayrı bi ücret ödemek zorunda kalıyorsunuz. Doğalgaz sayaçı taktırmak 1000 lira. Su sayaçı taktırmakta keza öyle. Nakliye ücreti en az 1000 lira. Yani evi aldıktan sonra üzerine bi yaklaşık 30 bin daha nakitiniz olması gerekiyor ki bu işlemleride halledebilin.
Ayrıca tayininiz çıktığında başka bir evde oturacaksınız ve kira vercekseniz. Ortalama 1500 de oraya verceksiniz. 5000 tl kredi+1500 tl kira gideriniz olacak kafadan. Ayrıca enflasyon oranı bu kadar yüksek iken maaşlara yapılan zamlar ortada. Alım gücümüz gittikçe düşüyor. İyice düşünün öyle karar verin derim. Doğu görevinde daha güzel birikim yapıp, döndüğünüzde daha güzel bir ev alabilirsiniz.

Elinizde biraz daha peşinat biriktirin arabayı satmayın bence. Zten 60 70 bine artık 15 yıllık araçlar var. 15 yıllık araba alıp jer ay onun masrafıyla uğraşmayın. Araba ihtiyaç bence. Eşiniz de biraz dikkatli olsun yok yere 30 bin masraf yapmış yazık değil mi?
Aylık 4 5 bin kenara koyabilirsiniz.. 1 yılda elinizde en az 60 bin daah olur.
Bizim bir miktar peşinat vardı 275e ev alacağız ama evin masrafı kombisi tapu harci vs aslında 300e almış olacağız evi..siz de ev 350 bin diyip hesap yapmayın. 350lik ev extra masrafıyla 370 380e çıkıyor. Bu şartlarda elinizde 100 bin üzeri olsa anca işinizi görür üzerine kredi eklersiniz.

İyi de 110 binlik arabayı satıp nasıl daha ucuza araba alacaksınız ki? 70-80 bine araba kalmadı en dandik 20 yıllık araba 100 binden başlıyor. Eşiniz haklı bence. Fazla para vardır yatırım yapılır, sırf yatırım yapıcam diye araba satıp bir de o kadar kredinin altına girip kaç yıl borç ödenmez. Arabayı sayınca bir kere direkt yaşam standardınız düşecek , araba bir lüks değil ihtiyaç çünkü. Sırf evim olsun diye o kadar eziyet çekmeye gerek var mı cidden?

140 bin liralık bir araba şu anki piyasada hiç de lüks değil, 8 yıllık arabalar o fiyat diyim size, araba piyasası uçtu gitti pandemi döneminde, 50 60 70 binlik araçlar ya çok eski, ya çok küçüktür, şahsen ben almak istemem. Konu sahibi benim size tavsiyem, güne girin, gram biriktirin,bes açtırın, 150 bin peşinatınız olmadan ev işine girmeyin. Ama paranız tl olarak da kalmasın, yoksa erir gider. Güvenilir bir mütahit bulursanız mümkünse topraktan girin, topraktan ve bitmiş ev arasında 100 bine yakın fark oluyor neredeyse. Gerçekten ülkece zor bir dönemden geçiyoruz insnlar bir eve yıllarını bağlayıp yaşamayı unutuyorlar. Allah hepimizim yardımcısı olsun.

Doğu görevimiz bitti. Eşim en kötü yerde ve terörün canlı olduğu zamanda 2 yıl kaldı orda tanıştık ordan dönüşte evlendik. Para konusunda tutumlu birisi değil. Benden önce hiçbir birikimi yoktu. Düğünleri eşyaları her şeyi ikimiz yaptık o yüzden birikim yapma durumu olmadı. Ev 1 yıllık kombi falan var . Zamlar dediğiniz gibi az yapılıyor ama bir şeylerin sahibi olmak için bekledikçe zaman geçiyor eldeki gidiyor çocuk büyüyor. İkinci çocuk planı da var birkaç sene sonra. Haziran'ı bekleyeceğim şu koşulda. Tayin ile ilgili bir değişiklik olursa diye. Olmazsa o zamana nasipse artık istiyorum artık küçük de olsa bir ev almak..

Tayin olduğunuzda gittiğiniz yerdeki kira miktarı ne olacak? Sonuçta ciddi sabit bir gider
+aidat+ ısınma
Tayin durumu netleşmeden hareket etmem birikim yapmaya bakarım.

Ev piyasası hakikaten çok acımasız ya, bu kadar faiz, bu kadar insanları aptal yerine koymak.
Bir 3+1 kendine alıyorsan, bir tane 2+1 de bankaya alıyorsun resmen.

Evet ihtiyaç ama sorumsuz ve dikkatsiz bir adama lüks. Kasko yaptır tamam canım deyip aylarca sorumsuzluk yaptı. Arabayı servisten aldık, dedim ki aldığın gün kasko yaptır uzun yola çıkacağız 900 km yol. Başımıza bir şey gelir Allah korusun tamam canım dedi . Yaptırmadı.
İstediğim ev konum olarak her yere yakın market pazar çocuk parkı metro otobüs durağı. İşe de toplu taşıma ile gidip geleceğiz. Ben aileme bile sene de bir kez gitmeyi göze aldım.
Arabada doğmadım. Annemlerin arabası da yoktu. Evet güzel ve büyük rahatlık. Fakat yoruldum ben. Son bir ayda 60 bin lira zarar. Güya ev alacaktık. Onun üzerine biriktirip.
60 bin az mı? 30 bin bizim aracın hasarı. Karşı tarafın sigortası na 15 bin . Arabamızın motoru değişti 13 bin. Ve daha dün 1500 daha masrafı çıktı. Ben havaya para saçtım resmen ..
Ev için 5 bin ödeyip arabasız yaşamayı tercih ediyorum şahsen.

Bizim arabamız yoktu ama elimzde sadece altın vardı eşim yine de yanaşmıyordu o kadar borca giremem diye. biriktirelim biraz dedi ama biriktirene kadar evler artıyor zaten. zar zor kavga ede ede ikna oldu . altınlarımızı ve babasının arabasını sattık . 160 bin gibi peşinat oldu . 200 bin kredi çektik te öyle alabildik . ikimzin geliri şuan 8 bin . başta 5.500 ödüyorduk yapılandırınca 4.500 ödemeye başladık biz evi aldıktan bi kaç ay sonra evler inanılmaz arttı 360 bine aldık şuan değeri 600 binden aşağısı değil 1.5 yıl oldu işte. Eşim şimdi teşekkür ediyor iyi ki aldık diye. Arabasız olmaz evet ama maaşınız iyi yine de alabilirsiniz daha sonra diye düşünüyorum . Biz istanbulda arabasız duruyoruz :) Şimdide araba için birikim yapmaya başladık . Seneye inşallah alacağız . Bence ev önemli. Araba durduğu yerde masraf çıkartıyor .

Ev piyasası hakikaten çok acımasız ya, bu kadar faiz, bu kadar insanları aptal yerine koymak.
Bir 3+1 kendine alıyorsan, bir tane 2+1 de bankaya alıyorsun resmen.

İnsanlar sürekli ev alıyor da ondan.. kendin oturacağın evi alıyorsun yaklaşık 10 sene borç ödüyorsun o borç bitiyor ikinci evi alıyorsun Bu şekilde sürekli ev arsa vs için bir miktar borç ödeyerek yaşıyoruz.

Siz çok haklısınız. Eşiniz sizi dinleyip kasko yaptırsaydı 60000 zarardan kurtulacaktınız. Ben de arabayı önemli görüyorum ama ev daha önemli. Gün geçtikçe evler pahalanıyor ve barınma temel ihtiyaç. Aileden ev kalmayacaksa arabadan önce ev alınmalı. Bunun hastalığı var, yaşlılığı var. Gezmek tozmak istiyoruz ama ev gençken alınır yoksa emeklilikte çok zorluk çekilir. Bence arabayı satıp tamamını ev peşinatı yapın. Eşinize de ders olsun. Yoksa o bu kafayla gider arabayı yükseltir, masraf üstüne masraf çıkar.

Geçenlerde gittim konuşmak için, adam çok rahat diyor ki, şimdi bu fiyata almazsanız iki ay sonra 40-50 bin üzerine katıp rahatça satarım.
40-50 bin.. Neden deyince şuna zam geldi buna zam geldi deyip çıkıyorlar işin içinden.
Aynı ev alt sokakta daha ucuzdan bir sokak bile fiyat fark ediyor. Çimento fiyatları değişkenlik mi gösteriyor sokağa veya muhite. Bir evden ettiği zararı diğer evdeki kar ile kapatmaya çalışıyorlar.
Bilmiyorum, bu zamanda gerçekten zor.

Aslında bundan değil. Ülkemizde enflasyon var, haliyle banka kimseye 3-5 seneye pul olacak bedava para satmaz. O banka da masraflarını çıkarıp kar edecek.

Birkaç ev almak ise yatırımdır, insanlar bu şekilde pasif gelir elde ederek erken emekli olabilir. Ama bunun faizlerle ilgisi yok.

Bence 1700 lira kira için çok fazla dediğiniz gibi faiz düşüyor ev fiyatları artıyor aslında bir şey değişmiyor. Çoğu kişi artık arabanın modelini düşürüp ev alıyor. Bizim de tayin meselemiz var yine de oturmak istediğimiz şehirden beğendiğimiz evi almak için para biriktiriyoruz ilk fırsatta da almak istiyoruz. En kötü oturmazsın kiraya verirsin. Bence ev arabadan daha öncelikli

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…