Ev almak için doğru zaman

amelie01

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
26 Kasım 2017
3.342
2.814
Herkese merhaba. Daha önce de ev almakla ilgili bir konu açmıştım. Araba satıp ev almak istiyordum ama eşim istememişti. Neyse...
140 binlik bir araba ve elimizde nakit 50 bin nakit vardı. Ben araba kalsın 2+1 uygun bir ev alalım dedim eşime. Gerek yok mis gibi evde oturuyorsun dedi. 1700 kira veriyoruz. 12 bine yakın gelirimiz var. Memuruz araba kredisi de yazın bitmişti. İşte faİzler arttı. Kredi çekip ayda 5 bin ödeyeceğiz daha küçük bir evde oturacağız falan dedi.
1 ay önce basit bir trafik kazası yaptı eşim arabada 30 bin hasar. Üstüne karşı tarafın sigortası için 15 bin. Bir de arabayı dikkatsiz kullandığı için motoruna zarar vermiş değişmesi gerekti 13 bin. Dün de yine bir arızası çıktı 1.500 ödeyeceğiz.
Gerçekten yoruldum... Nakitler gitti. Araba kaza yaptığı için değeri gitti. 110 bin şu andaki değeri. Arabasız yapamıyorsan manuel uygun bir araba al 2+1 de bir ev alalım diyorum kabul ettiremiyorum.
Kafasında site içi 3+1 güzel evler var. Ben de öyle ev isterim ama olmuyor yani birden. Kendisi polis . İşte tayin durumumuz olabilir tayin sistemi değişecek diyor seneye tayinci olabilirim dedi. Burda annesi var hiçbir geliri yok. Kirada oturuyor. Kardeşi ve biz bir miktar destek oluyoruz. Kafamda bir tayin durumu olursa annesi oturur satmayız gittiğimiz yerde kira veririz diyorum. Yatırım amaçlı kalır ev.
Araba iyi bir yatırım aracı değil dedim. Dün telefonda sat ev alalım dedim, tamam dedi. Bu sabah oturmuş 170 binlik araba gösteriyor bana satınca bunu alsam mı diyor.......
Şu anda faizler yüksek ama düşse ev fiyatlarına 30-40 bin ekliyorlar zaten. Yanlış mı düşünüyorum? Fikirlerinizi merak ediyorum...

Arabayı satıp daha düşük model alsanız.
Hem arabasız kalmamış olursunuz hem de bir yandan ev alırsınız.
Söyledim ama kabul etmedi. Yani kavga falan mı yapmam lazım bilmiyorum. Bir de dediğim gibi faizler çok fazla. Para biriktirip alalım dedi ama işte bir kaza ile hiç oldu eldeki.

Söyledim ama kabul etmedi. Yani kavga falan mı yapmam lazım bilmiyorum. Bir de dediğim gibi faizler çok fazla. Para biriktirip alalım dedi ama işte bir kaza ile hiç oldu eldeki.

Erkeklerin araba sevdasından vazgeçmeleri çok zor.
Belli ki seni dinlemiyor da.
Sen çalışıyor musun?

İyi de maksimum 50-60 bin peşinatla ev alınabiliyor mu? O kadar krediyle ev 3 katı fiyata gelir bu faiz oranlarında.
Arabayı da düşürmek istemiştim. Şu andaki faiz oranları ile zaten 200 bin çeksek de 204 bin faiz 50 bin çeksek yine iki katı faiz oluyor.

Arabayı da düşürmek istemiştim. Şu andaki faiz oranları ile zaten 200 bin çeksek de 204 bin faiz 50 bin çeksek yine iki katı faiz oluyor.
Hayır şu an arabayı satıp daha düşük model alıp üstünden kalanı peşinat yapmak istiyorsunuz ya onu diyorum. 110 bin arabanın değeri 50-60 bine araba var mı bilmiyorum ama diyelim ki buldunuz elinizde 50-60 bin kalacak. Bu peşinatla ev alınıyor mu? Arabayı satıp yenisini almasanız bile bana çok mantıklı gelmedi bu plan.

Şahsen benim için de ev daha önemli, bir de 1700 TL kira veriyorsam yazık yani. Faizler evet maalesef çok yüksek. Ben arabayı daha ucuz arabayla değişip bir az nakit ödeyip ev almanın taraftarı olurdum.

Bence siz o arabayı sattıramazsınız. Boşuna o yüzden kendinizi yormayın. Ben de kocama da babama da kardeşime de sattıramam mesela. Model de düşürmezler. Bi tek annem satar kendi arabasını. Onu bile bilemedim şimdi. Yani araba rahatına alışan insanların tekrar toplu taşımaya dönmesi zor.

Araba lüks değil ihtiyaç çünkü bu devirde. İki araba olsa biri satılsın bi taneyle idare edilir de tamamen arabasız bir hayat cidden çok zor, çok kısıtlayıcı. Model düşürmek de mantıklı değil çünkü araç yaşlandıkça sorunları ve masrafı artıyor.

Alacağınız şehirde ev fiyatları ne kadar?
Hiç peşinatiniz yok mu?
Faizler çok yüksek olmasa peşinatsız alın derdim. Ben o şekilde yapmıştım. Evim fiyatını katladı. Ama faizler yüksek su an

konu ev almak değil ki
eşinizin sorumsuzluğu bence
30binlik ufak kaza da nasıl oluyor anlamadım
dikkatsiz kullanmış motoru yakmış artık nasıl becermişse. insanın malının bir kıymeti olur.
remsen çocuğum olsa döverdim bir temiz, ben bunlara takıldım

Artık 120 bin liralık araba lüks araba sınıfında degil fiyat artışlarından sonra.
Daha düşük modeli hurda olur çok masraf çıkarır.
Küçük bir sehirdeyseniz,ben arabasizliga katlanirim diyorsanız komple satın model düşürmeyin.

1700 kira mı okudum ben. Akıl var mantık var küçük de olsa kira vermeyeceğin bir ev alırsın sonra borcu bitince 1700-2000 tl kredi ya da birikimle evi mi genişletirsin artık araba mı alırsın sen karar ver. Eşin araba seviyor sanırım kendine küçük oyuncaklar arıyor gibi

Şu anda borcumuz yok yaza kadar 20 bin civarında biriktirip, arabadan da 40 bin alsak olabilir aslında. Yani bize kredi çıkıyor. Alalım dediğim ev 350 bin.

Bunu söyledi o da. Ama arabadan vazgeçeceğine inanamıyorum.

Tavrını koy, ev aldırmıyorsa arabayı satıp yenilemesine izin verme, kazayı o yaptı binsin arabasına, erkeklerin araba sevdası bitmez.

Biz evlenirken daha pazarlığımız vardı evvalmadan araba almak yok diye, evi krediyle aldık, evin kredisi rahatladı ikinci el bir araba aldık, kaza yaptı araba pert oldu,
kaskodan gelen parayla yine ikinci el bir araba aldık, çok şükür biniyoruz. Elinde para biriktikçe üst model araba bakmaya başladı, Ben en son çıngar çıkardım 200bin liran da olsa bu evi yenilemeden başka hiçbir şey yapamazsın dedim. Şimdi evi yeniliyoruz, bu iş bitince gitsin isterse sıfıraraba alsın umurumda değil. Madem o eve para sokuyorsun senin dediğin de yapılacak, araba alınmış sıra evde, ayrıca dediğin mantıklı, siz gidince annesi otursun, evlerin değeri düşmüyor ki, yatırım yatırımdır. Kira kadar araba da dipsiz kuyu, doymuyorlar model yükseltmeye, deli oluyorum. Ne araba sevdasıymış arkadaş.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…